Junction gjirit


  • Format Klasifikimi qendror i mastitë
  • Shkaqet e nyje mastitë
  • Simptomet e nyje mastitë
  • Diagnoza e nyjeve mastitë
  • Trajtimi i nyjeve mastitë
  • Parandalimi i nyjeve mastitë

Gjirit Junction (adenomatosis lokalizuara) - një formë e sëmundjes fokale fibrocystic gjirit. Onkologji dhe mammolohyya konsiderojnë këtë lloj të mastitë si proceset precancerous kundër cila rrit rrezikun e kancerit të gjirit. Vulë qendror mund të jetë karakteri vetme ose të shumëfishta të ndodhë në një ose të dy gjinjve. Formacioni me gunga i vendosur zakonisht është e përhapur mes shenjave të mastitë - përafërt lobulation, tyazhystuyu, grurë, nyje dhe dhimbje përtej shkarkimit nga nipples.

Format Klasifikimi qendror i mastitë

Format klinike të nyjeve Inflamacioni i gjirit mund të veprojë fibroadenoma, cysts, vnutrishnoprotokovi papillomavirus, tumoret fletë, lipomas, Lipohranulemy, angioma, gamartomy.


Duke pasur parasysh ndryshimet që mbizotërojnë në lidhës Histologjikisht ind fibrocystic shquar, (gjëndrave) formën fijor dhe dolkovoe gunga e mastitit. Ndryshimet morfologjike në mastitë gunga cistike janë të dëmtimit të dhëmbëve të mëdha rritje papilare e shprehura nga përhapja epiteliale (layering, polymorphic, bërthamat e konsolidimit, rritja e numrit të mitozës dhe t. F.).

Shkalla e ashpërsisë së epiteliale proceset proliferative formë gunga e mastitit mund të jetë e thjeshtë ose në rritje. Proliferimin gjirit gunga konsiderohet si parakanceroze sepse më shpesh të ekspozuar ndaj keqdashje.

Shkaqet e nyje mastitë

Pik Incidenca e llogarisë qendror mastopathy për 35-45 vjet, e cila mund të shpjegohet në terma të karakteristika fiziologjisë femra. Ndryshimet mujore ciklike në periudhën riprodhuese të gruas janë të ndikuara nga dy hormoneve kryesore - estrogjenit dhe progesteronit, të cilat ofrojnë dy faza natyrën e ciklit menstrual dhe shkaktojnë procese të caktuara në indet e gjirit.

Normalisht, faza e parë e ciklit menstrual, estrogjenit nxit ndryshime proliferative në gjëndra; faza e dytë nën ndikimin e antagonistit progesterone hormon, frenohet proceset përhapjes. Mes çekuilibër të këtyre hormoneve (të tepërta estrogjenit dhe mangësi e progesterone) është përhapja e tepërt e pakontrolluar të indit të gjirit që të çon për të përhapur në të parë, dhe pastaj mastitit nyje.

Ndonjëherë baza e mastitit qendror mund të qëndrojnë hormon tepruar hipofizës - Hormoni. Zakonisht rrisë sekrecion Hormoni ndodh gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, duke kontribuar në formimin e qumështit. Megjithatë, sekrecion të tepërt të Hormoni jashtë shtatzënisë gjithashtu mund të zhvillojë gjirit gunga.

Çekuilibër hormonal që çon në zhvillimin e nyjeve Inflamacioni i gjirit mund të provokojë abort shpeshta shtatëzënisë, stresi të zgjatur, nervozizmi, çrregullime metabolike (diabet, hypothyroidism, trashje, hepatitit kronik), sëmundjet gjinekologjike (adnexitis, endometritis) dhe shkaqet e tjera.

Për të mastitë qendror tërheq trashëgim, fillimin e hershëm të menstruacioneve apo pas fillimit të menopauzës, shtatzënisë dhe mungesës lindjes së 30 vjet, laktacionit shkurtër apo të gjatë, trauma të gjirit (p.sh., gjirit therje), zakone të këqija, kontracepsioni i pakontrolluar hormonal, dysbiosis zorrëve.

Simptomet e nyje mastitë

Manifestimet e mastitit karakterizuara nga vulat me gunga tumorit në indet e gjirit, me kufij të qartë, jo ngjitur për të dalë dhe të lëkurës. Këto vula mund të zbulohet kur gjëndra grua vetë.

Në periudhën premenstrual dhe të nënshkruar të gjithë gjirit të bëhet e dhimbshme, e tensionuar, duke rritur në madhësi për shkak të ënjtje. Dhimbje mund të rrezatojë në shpatull apo supe. Pas uljes nyjet premenstrual edemë janë pa dhimbje. Ndonjëherë mastopathy qendror nuk ka efekte të sëmurë, dhe pastaj gjëndër nyjë është një gjetje e rastësishme.

Për nyjeve Inflamacioni i gjirit negativ simptomë karakteristikë Koenig - paaftësia për të prek e njësive të gjirit në pozicionin e shtrirë në shpinë. Nyjet limfatike rajonale në mastopathy qendror nuk zgjeruar.

Në formën e gunga e mastitit mund të jetë një shkarkesë nga dalë individ bie kur shtypet apo mjaftueshmërisht të qartë, përmbajtjen e të bollshme të verdhë-kafe ose të përgjakshme.

Diagnoza e nyjeve mastitë

Nyjë ngjashmëri tregon mastitë dhe kanceri i gjirit kërkon një ekzaminim të plotë të mammologist përdorimit klinike, radiografike, ultratinguj, citologjik, metodat morfologjike.

Kur mastitit i prekshëm qendror në gji është e vendosur nga një ose më shumë vatrave të nënshkruar me kufij të qartë. Seals mund të jetë i lëmuar, lobed ose banesë (në kockave të gjirit). Në rastin e fundit, kur ju klikoni në rruzull ndjerë karakteristikë zyblenie të arsimit të lëngshme. Kur vnutryprotokovoy lokalizimin shtypur ndryshimet peripapillary shoqëruar me qëndrueshmëri të ndryshme të lëngshme dhe me ngjyra.

Në Rishikimit mamografitë X-rrezet mund të zbulohet në fushat e eklipsit intensive homogjene, cysts ovale hije, calcifications, fillesa fijor. Kombinim i formave të ndryshme të mastitë jep përzier qendror foto X-ray ("topografi hënor"), e karakterizuar nga ristrukturimi kancer, faqet e shumta të eklipset dhe prosvitlin madhësive të ndryshme dhe forma, prania e bandave të indeve lidhës, disa hijet fibroadenomas dhe cysts.

Pas zbulimit të cysts gjirit është bërë nga birë me përmbajtje Citologjia, atëherë - Pnevmokistohrafiya. Me Pnevmokistohrafiya monitorohen plotësinë zbrazjes së zbulimit arsim vnutrikistoznyh hyperplastic dhe formimin e tumoreve.

Në rastet e ndryshimit të dyshuar vnutrishnoprotokovi e duktohrafiyi treguar. Kur kanale kontrastyrovanyy përcaktohet nga deformimit të tyre dhe zgjerimit, depozitimin e kripërave të kalciumit, zgavër cistike.

Ultratinguj gjirit me Doppler për të gjykuar vendndodhjen, madhësinë, arsimin vascularity në gji, si dhe strukturën e saj (me gunga, cistike).

Kryerja e një Citologjia biopsi të gjirit të materialit qelizor të nevojshme për të përjashtuar kancerin patologjinë dhe zgjedhjen e trajtimit të nyjeve mastitë.

Përveç kësaj, në hulumtim qendror Inflamacioni i gjirit tregon nivelin e progesteronit dhe e estrogjenit, hormonet tiroide, enzimat e mëlçisë, ultrazërit të legenit dhe të konsultuar një gjinekolog, endokrinolog. Zbulimi i fibroadenoma kërkon konsultimi oncologist-mammologist.

Trajtimi i nyjeve mastitë

Trajtimi konservativ i Inflamacioni i gjirit qendror vlen vetëm për të korrigjuar pabarazitë hormonal gjinekologjike sfond, endokrine dhe sëmundjeve të tjera. Metoda kryesore për trajtimin e mastitë është kirurgji qendror, natyrën dhe shkallën e cila varet nga forma e sëmundjes.

Në gjirit kist birë kryhet sklerozë Shkarkimi dhe cysts. Në rast të përsëritjes së enucleation kist kryer gjirit.

Zbulimi i fibroadenoma është bazë për heqje të pjesshme të gjirit - heqja e tumorit dhe kancerit. Tregues absolut për trajtim kirurgjik janë të dhëna të diskutueshme pastërti relative biopsi, një rritje e shpejtë në madhësinë e nyjeve. Kur cysts të shumta apo nyje mund të ketë një heqje radikal i gjirit ose mastectomy nënlëkurës ndjekur mammoplasty.

Parandalimi i nyjeve mastitë

Lidhur me çështjen e parandalimit të nyjeve Inflamacioni i gjirit kuptojnë rrënjësisht rëndësinë e vetë-kujdesit dhe komente mammologist, trajtimin e hershëm të endokrine dhe inflamatore sëmundjeve, pas studimeve të shqyrtimit (mamografike, ultratinguj gjirit).

Pikat e rëndësishme përjashtim është provokuar faktorë, dietë (produkte të kufizojë kofeynsoderzhaschyh, rritur konsumin e fibrave), aktivitetit fizik.

Për shkak të mastitë qendror paraprak për të përhapur ndryshime në gjëndër, është e nevojshme për trajtim të hershëm dhe i plotë i formave të hershme të mastitë.