Eritemë nodosum


  • Arsyet eritemë me gunga
  • Simptomat eritemë me gunga
  • Diagnoza eritemë me gunga
  • Trajtimi i eritemë me gunga

Emri "nodosum eritemë" u prezantua dermatolog britanik Robert Vilani në 1807 .. Për një kohë të gjatë besohej që njësia ekonomike të veçantë sëmundje nosological. Më vonë në dermatologji nuk ka studime janë kryer që demonstroi se eritemë nodosum është një opsion vasculitis alergjik. Ndryshe vaskulitis sistemike që karakterizohet nga eritemë nodosum lezione vaskulare lokale, të kufizuara gjymtyrë kryesisht më të ulëta.

Sëmundjeve eritemë nodosum predispozuar njerëzit e çdo grup moshe, por më shpesh ajo është vërejtur në pacientët e moshës 20-30 vjet. Para pubertetit prevalenca e eritemë nodosum mbrojtjes së barabartë të burrave dhe grave pas pubertetit incidencën në gratë 3-6 herë më e lartë se ajo e meshkujve. Rastet tipike të rritjes me gunga eritemë në periudhën e dimrit-pranverë.

Arsyet eritemë me gunga


Shkaku kryesor sensibilizimi i organizmit me zhvillimin e eritemë gunga janë procese të ndryshme ngjitëse në trup. Para së gjithash, ky infeksion streptokokut (grykët, ethe flakë të kuqe, fyt strep, streptoderma, erizipelë, otitis media, cystitis, artrit reumatoid, etj) dhe tuberkulozi, më pak shpesh - yersiniosis, koktsydiomikoz, trichophytosis, ijë sëmundje Hodgkin. Sëmundja mund të origjinën nëpërmjet sensibilizimit të drogës. Droga më të rrezikshme në këtë drejtim janë salicylates, sulfonamides, jodit, bromides, antibiotikët dhe vaksinat.

Shoqëruar shpesh me eritemë nodosum sarkoidosis. Nga një rralla shkaqe jo-infektive të zhvillimit Sëmundja Behçet përfshijnë, kolit ulcerative, sëmundje inflamatore zorrë (sëmundjen Crohn, kolit, paraproctitis), kancerit patologjinë, shtatzënisë. Ka raste të eritemë gunga familjare që lidhen me predispozicion trashëgimore të sensibilizimit për infektive apo tjetër agjent.

Deri në zhvillimin e eritemë nodosum me pacientët kronikë të prirur me çrregullime vaskulare (venat me variçe, atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëta), alergji (ethe hay, astma, dermatiti atopik) ose xhepat e infeksionit kronik (grykët, sinusit, pielonefrit).

Simptomat eritemë me gunga

Ekran default është dendura nyjet eritemë me gunga të vendosura në dermis ulëta ose indin nënlëkuror. Nyjet diametër duke filluar nga 5 mm deri 5 cm. The lëkurë mbi ata të qetë dhe të pikturuar në të kuqe. Elementet me gunga eritemë pak kate mbi nivelin e përgjithshëm të lëkurës, kufijtë e tyre janë të paqartë për shkak të ënjtje të indeve përreth. Shpejt rritet një madhësi të caktuar, njësi të pushojë të rritet. Dhimbje në pacientët me eritemë gunga mund të ketë peshën ndryshme dhe jo shënuar vetëm me prekje të nyjave, por edhe në mënyrë spontane. Kruhet mungon. Brenda 3-5 ditëve fillon nyjet leje, të cilat manifestohet vulën e tyre dhe nuk është e shoqëruar nga kolapsi. Karakteristikë e eritemë me gunga është njollë e lëkurës mbi nyjet, i ngjan procesin e zgjidhjes së një blanë. Së pari, ajo bëhet ngjyrë kafe të kuqe, dhe cyanotic, jeshile dhe të verdhë.

Lokalizimi më tipik i nyjeve në eritemë me gunga - një sipërfaqe front i këmbës. Shpesh ka simetri e disfatës, por një i mundshëm i njëanshëm ose i vetëm i nxituar karakter. Elementet eritemë me gunga mund të ndodhë kudo që ka yndyrë nënlëkurës, në kofshë, viçave, mollaqe, armëve, fytyrë dhe madje edhe episcleritis syrit.

Në shumicën e rasteve, eritemë nodosum ka fillimin akute dhe shoqërohet me ethe, anoreksi, rraskapitje, të dridhura. Afërsisht 2/3 e pacientëve vërejtur artropati, dhimbje të përbashkët (arthralgia), dhimbje gjatë probing, ngurtësi në mëngjes. Në 1/3 e pacientëve me eritemë me gunga simptoma subjektive të shoqëruar nga shenjat objektive të inflamacionit në nyje (artriti), ënjtje dhe skuqje në nyje, rrit temperaturën lokale, praninë e rrjedhje intra-kyçeve. Sindromi i kyçeve me lezione me gunga e eritemë karakterizuar nga nyjet simetrik mëdha. Mundur ënjtje nyje të vogla të këmbët dhe duart. Simptomat e përgjithshme dhe artropati mund të për disa ditë të ngjeshet pamjen e qelizave të lëkurës.

Zakonisht 2-3 javë është një komplet nyjet zgjidhje me gunga eritemë. Në vend të tyre mund të jetë një hyperpigmentation përkohshëm dhe lëkurë. Së bashku me simptomat e lëkurës dhe sindromi i kyçeve është. Në total, forma akute e eritemë gunga zgjat rreth 1 muaj.

Shumë më pak nodosum eritemë ka kronike vazhdimisht përsëritura. Rëndim të sëmundjeve paraqitjes të dukshme të një numri të vogël të nyje të vetme kaltërosh-trëndafili i dendur i ruajtur për disa muaj. Manifestimet lëkurore mund të shoqërohet me artropati kronike që ndodh pa deformim të nyjeve.

Diagnoza eritemë me gunga

Ndryshimet në këto studime laboratorike me eritemë gunga janë nonspecific. Megjithatë, ato mund të dallojnë sëmundje kjo është shkeljet e dytë, për të identifikuar shkakun e saj dhe comorbidity. Analiza klinik i gjakut në rikthim akut ose kronik me eritemë gunga vërejtur leukocytosis neutrophilic dhe ngritur ESR. Nazofaringeale bakteriologjik mbjellje shpesh zbulon praninë e infeksionit streptokoksike. Nëse dyshoni yersiniosis prodhojë feces bakposev, për të përjashtuar tuberkuloz - Tuberkulin. Sindromi i Ashpër kyçeve është një tregues për rheumatologist dhe testimin e gjakut konsultuar për faktor reumatoid.

Në raste të vështira për të konfirmuar diagnozën e dermatolog gunga eritemë të emërojë një biopsi e nodules. Studim histologjik i materialit të përftuar zbulon praninë e inflamacionit në muret e arterieve të vogla dhe venat në septa interlobular në buzë të dermis dhe indin nënlëkuror.

Përkufizimi etiologjik faktor eritemë me gunga të lidhur vatra e infeksionit kronik apo çrregullime të enëve të gjakut mund të kërkojë pulmonare konsultimit, sëmundjet infektive, Otolaryngology, kirurgët vaskulare, dhe specialistë të tjerë fleboloha. Me të njëjtin qëllim në diagnozën e eritemë gunga mund të caktohet: rynoskopyya dhe farynhoskopyya, CT dhe X-ray e mushkërive, rheovasography gjymtyrët e poshtme venat UZDG e gjymtyrëve të ulëta dhe kështu me radhë radiografi P. Holding mushkërive për qëllim identifikimin e lidhur sarkoidosis, tuberkulozi ose procese të tjera në mushkëri.. Kjo është e zakonshme, por jo i domosdoshëm X-ray me gunga satelit eritemë është një një ose dy-njëanshme Nyjet e rritura limfatike e rrënjë të mushkërive.

Dyfdiahnostyky eritemë me gunga eritemë ynduratyvnoy shpenzojnë me çdo tuberkulozin, thrombophlebitis migratore, pannykulyt, vaskulitis me gunga, i formuar në gome sifilis.

Trajtimi i eritemë me gunga

Efektiviteti me gunga eritemë e terapisë varet kryesisht nga rezultati i trajtimit të shkakut ose comorbidity. Rehabilitimi Prodhuar nga foci kronike të infeksionit, terapi sistemike me antibiotikë, terapi desensitization. Për lehtësimin e inflamacion dhe lehtësimin e dhimbjeve në NSAIDs eritemë me gunga të përshkruara, Diclofenac, Nurofen, ibuprofen, etj Aplikimi i hemokorrektsii jashtëtrupor (krioafereza, plasmapheresis, hemosorption) dhe rrezatim lazer e gjakut (VLOK) promovon regres të shpejtë të simptomeve eritemë me gunga.

Topically aplikuar kortikosteroidet dhe krem ​​anti-inflamator në fushën e nyjeve përflakur fashë me dimexide. Me metodat fizike terapi me efekt të mirë eritemë gunga kanë një UV doza eritemë, terapi magnetike, terapi lazer, phonophoresis hydrocortisone me zonën e faqet inflamatore dhe nyjeve të prekura.

Vështirësitë më të mëdha lindin në trajtimin e eritemë gunga mbi sfond të shtatzënisë, si në këtë periudhë, shumë droga janë të kundërindikuar.