Vulvity


 • Vulvitis dhe shkaqet e saj
 • Simptomat dhe efektet vulvita
 • Diagnoza vulvita
 • Trajtimi vulvita
 • Vulvita Parandalimi

Fushë inflamacion vulvë të femrave në (vulvitis) është duke zhvilluar një numër arsyesh, lokale dhe të përgjithshme. Nëse ka infeksion i clitoris vulvë, labia vogla dhe të mëdha, vaginë dhe gjëndra holl saj himenit. Patogjene Vulvita shpesh janë patogjene oportune (coli Escherichia, Streptokoku, Staphylococcus, maja), patogjene rrallë STD (gonokoku, Trichomonas, Klamidia, viruset, etj). Ndonjëherë zhvillimi vulvita provokojnë Mycobacterium tuberculosis, difterisë. Kushtet për zhvillimin e infeksionit janë krijuar si rezultat i shkeljes së integritetit të lëkurës dhe mukozës së vulvë dhe të reduktuar imunitetin lokal.

Vulvitis dhe shkaqet e saj

Arsyet, që ka për të vulvitis mund të përfshijnë:


 • Dështimi për të vëzhguar higjienë të mirë personale (sidomos gjatë menstruacioneve)
 • dëmtimi mekanik i mukozës së vulvë ndërsa veshur rroba të ngushta dhe të trashë, përdorni afatgjatë pads sanitare, gjatë marrëdhënieve seksuale;
 • acarim dhe tretje e sekrecionet mukoze nga vaginës, mitrës kur infeksion në dispozicion gjenital, me mosmbajtjeje urinar, kimikate;
 • Mbi-mjekim (antibiotikët), terapi rrezatimi;
 • çrregullime hormonale dhe metabolike në trup (vezoret Hypothyroidism, obeziteti, diabeti, mungesa e vitaminave dhe mineraleve), reaksion alergjik;
 • Prania e pasazheve patologjike (fistulat) nga zorrë, traktit urinar;
 • scratches vulvë në vehetonevroze, worms, rritjen e djersitje.

Ka vulvitis primar kur infeksioni është shkaktuar nga lëndimi apo dështim pastërtisë organe gjenitale dhe të mesme kur burimi i infeksionit është i organeve të tjera (vaginës, mitrës, bajamet, fshikëz, veshkave).

Vulvitis primar zhvillohet më shpesh në vajzat dhe gratë gjatë menopauzës, për shkak të veçantive të aparatit gjenital në këto periudha të moshës.

Në grave të shëndetshme të rritur epitelit mukozale të vulvë (për shkak të mbizotërimit të microflora qumështit acid pH sfond të fshehtë hormonal) është më rezistente ndaj infeksionit. Primar vulvitis tyre eshte e rralle dhe ndodh në formën e vulvovaginal.

Vulvitis primar është më shumë i zakonshëm në vajzave, si lëkura e tyre dhe vulvë mucous i hollë, delikate, të plagosur lehtë. Në microflora gjenitale të dominuar nga formë coccoid, jo shkopinj Doderlyayna e mërkurë sekret - alkaline, imuniteti lokal është i përsosur.

Gjithashtu, vulvita shfaqja favorizuar nga pinworms fëmijës - mukozën organe gjenitale të jashtme plagosën kur kruarje, duke lehtësuar depërtimin e infeksionit.

Ndonjëherë vajzat fëmija mund të jetë shkarkimi i pranishëm vaginal shkaktuar nga hormonet nënave estrogjenit që kishin ardhur atyre para lindjes. Në mënyrë tipike, këto fenomene janë të vetëm.

Gjatë menopauzës, kur ulet nivelet e estrogjenit, ndërprerja e ciklit menstrual, ka ndryshime atrophic në mukozës së organeve gjenitale. Numri i lengjet vaginale ul mukusit "thatë" të hollë, të dëmtuara lehtë dhe të infektuar, duke çuar në zhvillimit vulvita.

Zhvillimi i vulvita mesme në sfondin e sëmundjeve ekzistuese inflamatore të organeve gjenitale të brendshme (vaginitis, cervicitin endocervicitis) natyrës specifike dhe jo-specifike.

Simptomat dhe efektet vulvita

Vulvitis mund te ndodhin ne forme akute dhe kronike. Për formën akute karakterizohet vulvita simptomat e mëposhtme:

 • ënjtje të rënda dhe skuqje e Labia, klitoris, mund të formojnë ulcerat dhe erozioni i goditur folds inguinale dhe kofshët e brendshme;
 • kruajtje, djegie, dhimbje gjatë urinimit (, lëvizje, prekje rritjet)
 • i lëngshëm ose purulent sanious shkarkimit. Kur E. coli infeksion - natyra e bardhë i holluar me ujë, të verdhë-gjelbër me erë të keq Staphylococcus - të trasha, të verdhë; Candida - "djathë" Bella dhe bastisjet;
 • ndonjëherë në rritje e nyjeve limfatike të inguinale, ethe.

Vajzat në shenjat akute vulvë treguar e nervozizëm nervor, çrregullimet e gjumit.

Vulvitis në trajtimin fund dhe të pasakta mund të kërcejnë kronike me relapses shpeshta. Forma kronik karakterizohet nga shenja të moderuar vulvita e ënjtje, dhimbje dhe skuqje në disa zona të mukozës vulvë, hypertrophy e gjëndra dhjamor, kruarje, djegie, shkarkimin troç.

Ndonjëherë vulvë pas shërimit të erozionet dhe ulcerat mund të deformuar organet gjenitale, duke penguar jetën e ardhme seksuale. Vajzat mund të ketë bashkim të labia - synechia.

Diagnoza vulvita

Për të diagnostikuar vulvita duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Provimet përfshijnë mbledhjen histori të dhënave, ankesat e pacientit, ekzaminimin gjinekologjik të dhënave, kolposkopinë (nëse është e nevojshme) dhe rezultatet e testeve laboratorike.

Për inflamacion poshtërim shpenzojnë ndot bakteryoskopyyu dhe kulturë mori ndjeshmëri ndaj antibiotikëve.

Gjithashtu, gjej sëmundje të lidhura vulvitis që mund të jetë një burim i infeksionit ose të statusit të imunitetit më poshtë.

Trajtimi vulvita

Në trajtimin vulvita gjinekologjisë moderne përdor terapi komplekse të ndikimit lokal dhe global. Trajtimi vulvita duhet të përfshijë jo vetëm eliminimin e inflamacion të aparatit gjenital të jashtme, por faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e saj.

Në vajzë akut vulvës ka nevojë për pushim shtrat. Për periudhën e trajtimit të grave vulvita duhet të përmbahen nga aktiviteti seksual.

Trajtim antibacterial përshkruar bazuar në zbulimin e patogjen dhe ndjeshmërinë e saj ndaj antibiotikëve. Në natyrës specifike të vulvë (Gonorrheal, Trichomonas, chlamydial, tuberkulozi) I përshtatshëm përkatës trajtimit patogjen. Kur vulvë Candida kryesor është antifungals. Vajzat vulvitis shpesh të shkaktuara nga microflora patogjene, në këtë drejtim, antibiotikët administruara në nivel lokal (ointments, krem).

Nëse keni nevojë lokal vulvë përpunimit vulvë:

 • kremra, fasha të ftohta të ujit të çojë nga zgjidhje të furatsilinom, eukalipt ekstrakt;
 • Uluni-dush me një zgjidhje të ngrohtë të Permanganat kalium, ekstrakte bimore (Calendula, kamomil, tufë, eukalipt)
 • vulvë tualet acid borik, Permanganat kalium, kamomil ekstrakt;
 • Zgjidhjet antisepticheskimy ujitjes, qirinj anti.

Pas trajtimeve të ujit organet gjenitale duhet të thatë peshqir dhe streptotsydovoyu pluhur pluhur.

Një kruarje të forta përshkruajnë pilula gjumi dhe vajosje e vulvë brenda natës vaj erëkëndshëm anestezinovaya. Në disa raste, hydrocortisone krem, fizioterapi (UVR).

Vulvity alergjik trajtohen me antihistamines, qëllimin e dietë përjashtim ushqime Sweet, pikante dhe të kripura.

, Të cilat gjithashtu kontribuon në forcimin e imunitetit - trajtim vulvitis të çrregullimeve (grykët, pielonefrit hormonale dhe metabolike çrregullime, infeksionet kronike) të lidhura. Treguar drogë mirëpritur tonik, vitamina, immunostimulants, BAA.

Vulvita Parandalimi

Parandalimi i mendjes vulvita:

 1. Trajtimi në kohë i sëmundjeve të zakonshme dhe eliminimi i vatrave të infeksionit kronik.
 2. Higjienën personale (organet gjenitale pastërtinë, të veshur të brendshme higjienike falas).
 3. Mënyrë jetese të shëndetshme dhe forcimin e sistemit imunitar (jo pirja e duhanit, alkoolit, mungesa e marrëdhënieve rastësor seksuale, të ushqyerit, stërvitje).

Vajzat e duhura higjienike - çelësi për shëndetin e grave më tej s. Nedolikovanyy në fëmijëri mund të provokojë ardhshme vulvitis probleme serioze gjinekologjike, shefi ndër të cilat është e infertilitetit.