Vyalist lëkurës


  • Shkaqet e sagging lëkurës
  • Si për të parandaluar neglizhencën e lëkurës
  • Mënyrat për të luftuar lëkurë i butë

Lëkurë të lirshme (lëkurë që e ka humbur elasticitetin e saj) është aesthetically shëmtuar. Ngjyrë të zbehtë të verdhë, të zgjeruara dhe të shtrirë poret, TURGOR reduktuar (elasticitet) - tiparet kryesore të sagging lëkurës. Kjo lëkurës është i prirur për sagging dhe wrinkling. Në stomak lëkurës butë manifeston si atonichnaya lëviz folds në lakimi dhe lakimi lëkurën përpara lirshme në droops barkut dhe rrudhat, e cila është një foto shumë e shëmtuar. Lëkurë të lirshme përfaqëson një shkak serioz për problemet e grave. Duke parë var poshtë në folds e tij të stomakut, shumë gra janë detyruar të braktisin veshjet montim dhe swimsuits hapur. 

Shkaqet e sagging lëkurës

Lëkura i butë për shkak të ndryshimeve natyrore plakjes në trup. Me moshë është ngadalësuar prodhimin e acidit Hyaluronic të përfshirë në proceset e lagështisë (hydration) rigjenerimin e lëkurës ngadalëson (të rritur) elastin dhe kolagjenit fibrave, të cilat janë të "blloqe ndërtimi" e çdo kuadër për të krijuar dhe për të ruajtur elasticitetin e indeve të lëkurës. Lëkurës butë mund të jetë shkak të çrregullimeve metabolike të trupit të shkaktuara nga sëmundja e mosfunksionimit te sistemit endokrin. Në këtë rast, duhet të konsultoheni me një mjek endokrinolog. Në qoftë se lëkura lirshme shfaqet në moshë të re, ajo mund të jetë për shkak të një humbje peshe të mprehtë, lodhje, stresi, ndryshimet në nivelin e hormoneve gjatë shtatzënisë. Sagging lëkurës për të sjellë përdorimin e tepruar të përbërjen dhe kozmetike përdorin cilësi të diskutueshme. Humbje të shpejtë peshë ose shtrihen e lëkurës së barkut gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë neglizhencën e lëkurës në bark.


Si për të parandaluar neglizhencën e lëkurës

Shmangni humbjen e parakohshme të elasticitetit të lëkurës dhe për të parandaluar ndodhjen e sagging lëkurës do të përdorni astringents dhe procedurat tonik.

Rubdown Application. Larë në mëngjes është më e mirë për të zëvendësuar gëlltit lëkurën. Trajtim efektiv i të konsumuarit të lëkurës shëllirë, zhytur në një zgjidhje (1 h. L. Salt 1 filxhan ujë) peshqir, pambuk ose garzë jastëk pohlopyvaniyamy shëtitje të lehtë nëpër fytyrë dhe qafë, pastaj të aplikojnë krem ​​i butë lëvizjet nadavlivayuschimy gishtave.

Përdorimi i maskave. Mos harrojmë për efektet e dobishme të maska ​​tonik sezonale: në dimër, limon të bukur në verë - maskë kastravec.

  1. Lemon maskë tonet e lëkurës, ushqen dhe forcon ajo lehtëson pastrimin dhe shtrënguese poret. Përgatitja maskë është shumë e thjeshtë: limon peeled prerë në feta hollë, hiqni grurë dhe pure me një pirun. Para se të aplikoni maskë në fytyrë yndyrë krem ​​është aplikuar, atëherë e gjithë fytyra është e mbuluar me një të hollë (pothuajse transparente) shtresë e leshi pambuku. Limon i përgatitur e shpërndarë në masë në një shtresë e leshi pambuku dhe të qëndrojë 10-15 minuta. Nëse masë thahet në disa vende, nuk është shtuar një pjesë të re. Pas heqjes maskë, të lëkurës mund të jenë të përpunuara lëvizjet me një shtupë pambuku zhytur në lëng limoni. Trajtuar kështu yndyrë të mbuluar lëkurë krem.
  2. Maskë kastravec gjithashtu e lehtë për t'u përgatitur. Një apo dy prej kastravec të freskët peeled, prerë në feta hollë, tokë në një filxhan. Ju mund të gatuaj një shumë e kastravec në rende. Në lëkurë të para-përgatitur (si në rastin e parë) të vendosë një shumë kastravec, shpërndarjen në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e një personi. Shoot maskë duhet të jetë 10-15 minuta me një shtupë pambuku, pastaj përsëri njomet fytyrë lëng mbetur kastravec. Pas maskë është aplikuar në fytyrë krem ​​me yndyrë. Në të njëjtën mënyrë të thjeshtë përgatitjen e maskave nga manaferrat të ndryshme, fruta, domate. Këto maska ​​fruta dhe perime efekt i dobishëm në lëkurë, ngadalësuar plakjen e saj, parandalimin e shfaqjes së sagging lëkurës.

Mënyra e tonik. Aderimi, gjimnastikë higjienike, ushtrim aktiv, ekspozimi i përshtatshëm për të ajrit të freskët të kontribuojë në forcimin e përgjithshëm dhe për të parandaluar sagging lëkurës. Vlen dhe shtesë vitaminë B1. Mos harroni për trajtime të rregullta masazh.

Furnizimi kolagjenit. Me plakjen e prodhimit të reduktuar kolagjenit në trup, lëkura humbet tonin e saj, skeleti i tij dobësohet. Për fat të mirë, natyra na ka dhënë të produkteve, të cilat përfshijnë ato substanca janë restauruar fibrave kolagjenit. Papain dhe Bromelain - enzimat pavlefshëm natyrore të pranishme në frytet e papaja, pineapple dhe kivi, stimulojnë rigjenerimin e fibrave kolagjenit. Këto produkte duhet të jetë i pranishëm në dietë. Në përdorimin e tyre të freskët pa vënë trajtimit të ngrohjes mund të zgjasin rininë dhe freskinë e lëkurës, të sigurojë parandalimin sagging lëkurës.

Mënyrat për të luftuar lëkurë i butë

Get shpëtoj e sagging lëkurës, ju lutem, trajtim që është lëkurë e pastër, maska ​​vitaminë tonik, masazh. Kurs intensiv përbëhet nga 20-26 procedurave. Mbahet ajo duhet të jetë në një kozmetike të institucioneve të specializuar (masazh,) një ditë në fillim, pastaj 1-2 herë në javë. Nëse nuk ndihmën e mundshme profesionale, ju duhet të mbështetet në vetë-masazh. Në shtëpi dispozicion me ujë të mbajnë temperatura masazh. Ajo mund të bëhet në një ditë. Pas trajtimit të lëkurës është rubbed me locion tonik ujë. Masazh ujë alternuar me aplikimin për ushqim të pastėr dhe toning maskë nga fruta, perime, fruta të freskëta, ftua. Në luftën kundër lëkurës dhe shumë efektive butë maska ​​proteinave maja dhe maska ​​me herbs - Calendula dhe kamomil. Lëkura nën sytë duhen mbrojtur krem ​​ushqyes.

Në Cosmetology për të luftuar neglizhencën e lëkurës përdorur të ndryshme, duke përfshirë hardware, metodat, Thermage, mikro dhe terapi ultrozvukova, peels, kosmehanika, ozonit, byostymulyatsyy, biorevitalisation, Mezoterapia. Me këto procedura të stimuluar kolagjenit dhe elastin. 

Një nga mënyrat më efektive për të sagging lëkurës Photorejuvenation njohur. Ajo bazohet në veprimin e varg valët e dritës shirokochastotnoho që të stimuluar prodhimin e kolagjenit. Pas efekteve të tilla në lëkurë, ajo është zëvendësimi i fibrave kolagjenit, hequr qelizat e vjetra, përmirëson metabolizmin intracellular, reduktohet butësi lëkurës. Photorejuvenation ka për qëllim nxitjen e rigjenerimit natyror të lëkurës.

Popullariteti në rritje në korrigjimin sagging lëkurës bëhet bioarmirovanie. Kjo metodë e ashensorit jo-kirurgjikale të përballet jep efekt të shkëlqyer heqjen, mund të përmirësojë çehre, të përmirësuar elasticitetin e lëkurës, pengon procesin e plakjes, eliminimin e lëkurës i butë. Me bioarmirovaniya nuk mund vetëm të përmirësojë gjendjen e fytyrë, qafë dhe qafë, por edhe për të hequr qafe e rrudhave, qarqeve të errëta nën sytë, mjekër të dyfishtë. Gjatë procedurës shtresat më të thella të lëkurës prezanton fuqishme bio-stimuluesve, e cila shkakton prodhimin e kolagjenit natyror dhe mbron lëkurën nga plakja e parakohshme.