Lëkurë Vyalist barkut


  • Anatomia e murit të barkut mëparshëm
  • Indikacionet për plastike e barkut
  • Abdominoplasty: metoda moderne

Gjatë shthurjes barkut lëkurës kuptuar proceset e deformimit dhe sagging me indet nënlëkurore zhirovymy që zhvillohen si pasojë e plakjes ose papritur humbje peshe të konsiderueshme. Lëkurë të lirshme humb tonin e saj, lehtësisht do të dele dhe lëvizjet, rrudhat dhe droops duket nga shumë unaesthetic. Duke otvysanye lëkurën e barkut sagging dhe të rezultojë në dobësi e muskujve të murit të barkut mëparshëm. I ngadaltë, i varur bark nuk është vetëm i shëmtuar, por edhe i mbushur me mosveprimet e organeve të brendshme dhe dysmotility e stomakut dhe zorrët.

Ndër opsionet e shumta të bukurisë dhe atraktivitetin e pothuajse çdo grua të festuar një bel i hollë dhe bark të shtrënguar. Forma e barkut është përcaktuar kryesisht nga gjendja e muskujt e mëparshëm trashësi të murit të barkut dhe yndyra në të. Normal është konsideruar të jetë një kusht ku mur abdominal fryrë pak, dhe për shkak të muskujve të saj të dukshme e ndihmës. Dhe kjo vlen jo vetëm për figurën e femrës, por edhe burrat.

Shfaqja e sagging lëkurës dhe stomak të tepërta mund të shkaktohet nga dietë jo tërësisht të shëndetshme, shtatzënisë dhe lindjes, një rënie të mprehtë në peshë, mungesa e ushtrimit, moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës së murit të barkut mëparshëm.


Sidomos mirë sagging problemin e barkut të lëkurës të njohur të femrave që kanë lindur. Gjatë shtatzënisë ka një shtim të mprehtë peshë, rritjen e yndyrë dhe lëkurë mbi barkun e tij të shtrirë shpejt. Ky mekanizëm mbrojtës projektuar nga natyra për të mbrojtur fetusin nga ndikimet e jashtme. Pas lindjes, gruaja nuk merr vetëm zgjas muskujt që përfundimisht të kthehen në normale, por shtresa yndyrore në bark dhe shtrirje shenjat dhe lëkurë të butë. Belly varur, duket i përafërt dhe i shëmtuar. Dhe në qoftë se ju mund të pompimit deri muskujt e barkut me ushtrime të veçanta, të tepërta shthurjes barkut të lëkurës dhe vazhdojnë të prishin formë dhe humor gruan.

Nëse një moshë lëkurë të rinj i butë të barkut shpesh zhvillohet si rezultat i një humbje dramatike në peshë dhe shtatzënisë, në moshën e rritur, këto procese obtyazhuyutsya moshës lidhur me ndryshimet natyrore. Gjatë viteve, lëkura kornizë elastike dhe të qëndrueshme bërë e kolagjenit dhe fibrave elastin veshin jashtë, sintezë vonoj brendaqelizor i acidit Hyaluronic zvogëlon mbushje e lagështisë lëkurës.

Lëkurës butë barkut privon shumë gra të veshur me veshjet e ngushta të takohen dhe për të vizituar plazh, duke e detyruar të fshehur bark tuaj gjatë hoodie besformennymy, formon komplekset qëndrueshme në "shëmtisë" të figurës.

Anatomia e murit të barkut mëparshëm

Mur mëparshëm të barkut duke formuar shtresa të shumta të indeve të ndryshme: lëkurës, yndyrë, muskujve dhe ndani ata në mesin e vetë shtresa e hollë e indit lidhor (tendons, tabelë, aponeurosis).

Nën ndikimin e trashëgim, moshës, shtatzënisë barku ulur elasticitetin e lëkurës, bëhet e butë, pamja e rrudhur dhe shtrihen.

Nën lëkurë është një shtresë yndyrore, trashësia e të cilit në individë të ndryshëm mund të ndryshojnë nga normale (2-5 cm) më të madhe se 10-15 cm ose shumë ose më të ulët (më pak se 2 cm). Tabelë sipërfaqësore ndan indet yndyrore në dy shtresa: sipërfaqësore dhe të thella. Sipërfaqja yndyrë është më e theksuar dhe e dendur, ka një furnizim të pasur të gjakut. Shtresat thellat e yndyrë më pak të dendura dhe furnizuar me gjak nga muskujt e barkut - të drejtpërdrejtë, zhdrejtë dhe tërthor.

Muskujt e barkut të mëdha - rectus vertikale e vendosur në qendër të murit të barkut mëparshëm në të dyja anët e vijës së mesme vertikale: Këto muskujt trajnuar bashkëngjitni stomak duken sipërfaqe të sheshtë me relefnymy "cubes". Në rrjedhën e rectus shtatzënisë përveç për të bërë vend për rritjen e fetusit, dhe koha e lindjes së fëmijës mund të shpërthejë 20-30 cm. Zakonisht pas lindjes, ata përsëri reduktohet dhe konvergojnë në qendër, por shumë muskujt e dobësuar dhe shtrirë nuk mund plotësisht rimarrë atë epërsinë në sagging bark dukshëm më të ulët.

Kur muskujt e barkut është peritoneum - shell që ndan zgavrën e barkut nga ajo e vendosur organet e brendshme -. Zorrët, mëlçi, shpretkë, dhe kështu me radhë D.

Indikacionet për plastike e barkut

Nëse dietë dhe ushtrim ishin bessilnymy në trajtimin me stomak butë, e vetmja mënyrë për të dalë është për të kryer abdominoplasty - kirurgji plastike të barkut. Me abdominoplasty mund të eliminohet sagging lëkurës barkut, heqjen e saj, forcimin e muskujve dhe duke i dhënë formë siluetë joshëse.  

Më shpesh drejtuar për të përmbushur grave abdominoplastky, megjithëse pacientët fundit meshkuj ishin gjithashtu nuk është e pazakontë. Gratë kryejnë abdominoplasty zakonisht kanë një histori të një ose më shumë shtatzënitë, duke rezultuar në humbjen e elasticitetit të barkut, sagging lëkurës, yndyrë të tepërt dhe pamjen e shënon shtrirje në kërthizë dhe pubis. Nëse krahas eliminimit sagging planet e pacientit lëkurës barkut për të reduktuar peshën e përgjithshme, kjo duhet të bëhet para se të kirurgjisë abdominoplasty, të ndikojë negativisht në rezultatet e saj.

Çështja e metodave të abdominoplasty është zgjidhur duke marrë parasysh shëndetin e përgjithshëm dhe cilësinë e lëkurës, trashësi shtresë yndyrë dhe kushtet e muskujt e barkut.

Abdominoplasty: metoda moderne

Abdominoplasty vertikal është kryer nëse është e nevojshme të hequr inde të tepërt në qendër të barkut dhe shënon shtrirje në pjesë të ndryshme të lëkurës së murit të barkut mëparshëm. Nëse keni nevojë për të hequr lëkurën e tepërt dhe bark sagging, muskujt e barkut shtrihen kryer prerje horizontale në bark të ulët. Konturet Përmirësimi anësore të barkut, duke eliminuar dallimet muskujt dhe sagging lëkurën e barkut përfshin kryerjen e stress-lateral abdominoplasty. Gjatë abdominoplasty mund të kryejnë suturing hernie defektet e barkut mur, inguinale, kërthizës, postoperative.

Nëse lëkura është barku i butë, joelastike, varur lirshëm mbi dhe nën kërthizë rekomanduar abdominoplasty ose kombinim Liposuction. Kombinimi i abdominoplasty dhe Liposuction të barkut lejon për të hequr edhe të vogël yndyrë trupit dhe për të arritur rezultatet më të mira. 

Abdominoplasty endoscopic pozyvolyaet minimizuar ndërhyrje në trup, nuk është shoqëruar me seams dukshme dhe ka periudhë më pak shërim.

Me lokalizimin e defekteve më poshtë alternativa më e mirë kërthizë për të shërbyer miniabdominoplastika, duke përfshirë Liposuction, forcimin e lëkurës konvergjencës dhe nën kërthizë. Miniabdominoplastiku dallon ndërhyrje të kufizuar dhe numrin minimal të shkurtimeve.

Pacientët pas humbje peshe të konsiderueshme, e kanë shtrirë në lartësi mbi anët dhe bark lëkurën e bodiliftinha rekomanduar të, në thelb shumë të ngjashme me abdominoplasty. Kur bodiliftinhe prerje rrethore është kryer rreth legenit dhe përfundon në zonën fish gluteal, duke lejuar jo vetëm forcojë bark, dhe kofshët dhe mollaqe jashtme dhe të brendshme.

Operacioni abdominoplasty është kryer nën anestezi të përgjithshme për 2-4 orë dhe kërkon të mëtejshme 2-3 ditët e hospitalizimit. Në ditën e parë pacienti mund të jetë konfuze mpirje dhe dhimbje në bark, ënjtje. Pas abdominoplasty duhet të veshin të brendshme compression për të përfunduar sutures resorption (2-3 muaj). Aktiviteti Përjashtim në ditët e para rehabilitimit postoperative përshpejton dhe redukton akumulimin fluide.

Rezultati abdominoplasty i dukshëm menjëherë pas operacionit, por stomak merr formë përfundimtare pas rehabilitimit të plotë - 6-8 muaj pas operacionit. Në këtë kohë, plagët janë të hollë dhe mezi razlichimymy, nezametnymy në të brendshme ose kostum banje. Për të eliminuar dhëmbëza të rëndësishëm postoperativ mund të jetë këshilluar nga lazer po rishfaqet tyre.

Efekti i mbajtjes abdominoplasty zakonisht gjatë në rast se pacienti do të shikojnë peshën tuaj dhe për të parandaluar atë nga luhatjet e mprehtë.