Vyalist lëkurë


  • Shkaqet sagging e lëkurës
  • Metodat korrigjim plastike sagging e lëkurës

Lëkurës butë, veçanërisht gratë, shpesh i jep mosha. Lëkurë të lirshme në pjesën e jashtme është formë i sëmurë: ngjyra e zbehtë të verdhë, reduktohet elasticitet, zmadhuar poret. Lëkurë të lirshme është e hollë dhe më shumë se llojet e tjera ka tendencë të sagging dhe wrinkling. Një grua mund të duket shumë kujdes për fytyrën dhe Weight Watchers, do të heqë dhe për të hequr dhjamin e tepërt, por nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për duar. Me moshën, lëkura juaj bëhet shëmtuar, rrudhur, i butë, muskujt humbasin elasticitetin, mund të ketë yndyrë të tepërt. Shumë gra kanë probleme për shkak të sagging e lëkurës jo të veshin më gjatë sleeves shkurtër.  

Shkaqet sagging e lëkurës

Butësi e lëkurës është shpesh një shenjë e moshës lidhur me ndryshimet dhe plakjen e përgjithshme. Për 25 vitet e fillon procesin biologjike të plakjes së lëkurës. Me kalimin e kohës, lëkura bëhet më delikat, riprodhimi i qelizave të reja është reduktuar, e shqetësuar metabolizmin yndyrë dhe përbërjen e proteinave, zhvillim deficitin lagështi, të përkeqësuar qarkullimin e gjakut në kapilarët e lëkurës. Si rezultat i çrregullimit të melanocytes në njollat ​​e lëkurës shfaqen kur mosfunksionim fibroblast - reduktuar kolagjenit dhe elastin, duke rezultuar në elasticitet të reduktuar të lëkurës dhe qëndrueshmëri. Lëkura bëhet i ngadaltë, i përafërt, folds dhe rrudhat paraqiten.


Gjithashtu, plakjen e lëkurës mund të shkaktojë djegien nga dielli të tepërt, ku nga rrezatimi ultravjollcë nga dielli në qelizat e lëkurës janë të formuar radikalet e lira që shkatërrojnë qelizën nga brenda dhe të çojë atë në një vdekje të hershme. Ka trashja e lëkurës duke rritur shtresën e qelizave të vdekur.

Gjendje e lëkurës mund të përkeqësohet si rezultat i obvitryuvannya të vazhdueshëm, ndikimi afat-gjatë të ndryshimeve të temperaturës, dhe aplikimin e kozmetikës nuk i përmbushin të gjitha llojet e lëkurës. Butësi të lëkurës mund të ndodhë nëse humbje drastike në peshë, çrregullime hormonale, sëmundjet serioze.

Sagging e lëkurës mund të kontribuojë në dobësi të muskujve. Në duart tona muskujt e shpatullave të formuar biceps dhe triceps. Biceps në jetën e përditshme ndihet vazhdimisht ngarkimit dhe triceps është mjaft e rrallë, kështu që lëkura bëhet lirshme para saj në këtë fushë.

Gjithashtu, besohet se elasticiteti i shthurjes lëkurës ose në masë të madhe varet nga karakteristikat gjenetike të organizmit.

Metodat korrigjim plastike sagging e lëkurës

Kthejeni duart e vjetra atraktivitetin dhe të rinjtë janë ushtrim i veçantë, masazh, procedurat kozmetike dhe kirurgjia plastike. Më parë në operacionin në gjymtyrë e sipërme pribehaly në rast të patologji mjekësore, sëmundje të përbashkët, nervore hequr në fytyrë. Aktualisht mjekësi estetike përfshin dorën plastike për operacionet komplekse për të përmirësuar kontur trupit.  

Për të adresuar sagging e lëkurës ose të tepërt të kirurgjisë plastike yndyrë ofron brahioplastika metodat, Liposuction, liposculpture.  

Brahioplastika - shtrëngimi i lëkurës në supet, kirurgji për të hequr provisshey tepërt të lëkurës. Sagging lëkurës mund të ndodhë kur humbje e papritur peshe ose pas largimit të yndyrës gjatë Liposuction. Kjo metodë ndihmon për të kthyer duart ton lëkurë Lost. Të plastike përdoret në lëkurë kur nuk kërkojnë një humbje të madhe peshe. Brahioplastika mund të jetë pjesë e kompleksit të përmirësuar konturin e sipërme të trupit.

Kundërindikimet për brahioplastika janë kancer, çrregullime të rënda të sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore, diabeti, obeziteti, koagulimit të gjakut. Gjithashtu nuk brahioplastika kryer pas mastectomy pacientët që vuajnë nga djersitja e tepruar dhe. 

Operacioni është kryer nën anestezi lokale ose të përgjithshme, në varësi të kohëzgjatjes së volumit dhe kompleksitetit të 1 - 2 orë.

Brahioplastika bëhet nëpërmjet një prerje vertikale në sipërfaqen e brendshme të shpatullat (nga bërryl deri sqetull). Vysikayutsya lëkurës tepërt dhe yndyrë është eliminuar pabarazinë dhe pika të ndryshme të lëkurës. Kjo metodë ju lejon të hiqni shuma maksimale e lëkurës. Pas mbështetje kirurgji fashë është aplikuar në dore në sqetull. Të brendshme compression është e nevojshme për 1 muaj. Bruising, skuqje, ënjtje mbajtur për 2 javë, në të njëjtën kohë hequr dhe qepje. 1,5 - 2 months përsëri mund të luajnë sportive, të shkojnë në banjë dhe sauna. Gjashtë muaj plagët postoperative i zbehtë, edhe pse janë disavantazhet e këtij operacioni.

Efikasiteti heqë lëkurës nuk është shumë i madh, ai nuk jep volum dhe duart butësi, mund të bëhet vetëm në një kufi të caktuar dhe nuk mund të zgjidhë problemin e sagging e lëkurës deri në fund me shenja të dukshme të plakjes së lëkurës.

Një vend i preferuar për yndyrë - krahun e sipërme nga bërryl për krah. Hiq yndyrë të tepërt nga kjo fushë mund lyposaktsyey (lipoplastika), nëse pesha e tepërt e trupit është mbi 14 kg dhe depozitave yndyrë në duart e pabarabartë. Liposuction vetëm nuk mund të zgjidhë problemin e sagging lëkurës, për të përmirësuar elasticitetin e vet dhe përkulshmëri. Ajo tregon një gratë e reja me ton të mirë të lëkurës, ndërsa indiferent, lëkurë të butë është efektive në kombinim me brahioplastika.

Gjatë minirazrezy operimit nëpërmjet lëkurës në rajon bërryl thith yndyrë duke përdorur ultratinguj dhe vakum. Brenda tre javëve të ndërhyrjes mund të jenë të bruises, tumoret. Periudha shërim zgjat disa muaj. Pas heqjes një sasi të vogël të yndyrës lëkurës mund të shërohen vetë, dhe jo të kapur vidvysnuty.

Liposculpture është duart mbi procedurën e re në lipoplastika. Kjo është një formë e modelimit dorës për shkak të më shumë madje edhe shpërndarjen e yndyrës në të gjithë sipërfaqen e saj. Për shkak të vogla (më pak se 3 mm) prerje duke përdorur një shiringë apo kateteri është hequr dhe / ose të vënë një sasi të vogël të yndyrës. Ky operacion është i dhimbshëm, kryhet nën anestezi lokale, është mjaft kompleks dhe i shtrenjtë. 

Me moshën, reduktimi i plumbit yndyrë organ të skeletizatsiy duart. Duart Vizualisht duken të vjetra, jo vetëm për shkak të sagging lëkurës, por nga ajo që zhduket nënlëkurës yndyrë. Lipofilinh (transferimi i yndyrë vet) ndihmon korrigjuar gabuar bërë Liposuction, për të hequr të gungave në trup, rinovimin duart tuaja. Skin pas lipofilinha zbutur dhe bëhet ënjtje rinore.

Lëkurë (rëndë) i lëkurës - një procedure kozmetike në otshelushyvanyyu, heqja e shtresës së sipërme keratinizuara e lëkurës në duar. Qëllimi i tij është për të përmirësuar pamjen e lëkurës, përtëritje e saj, spote moshës ndriçim, rrudhat, heqjen mbresë apo flokët i hyrë në mish. Peeling lehtëson qasjen në shtresat më të thella të lëkurës, rrit ndarje qelizore shtresë basal, rimëkëmbjen dhe zbutur lëkurën, evens ngjyra e saj e bën të butë, i përkulshëm dhe të shëndetshme. Në sëmundjet inflamatore ose lëkurë të dëmtuar lëkurë kundërindikuar. 

Shtresim mund të jetë lazer, valë kimike, mekanike, radio varësi të metodave të përdorura, materialeve dhe pajisjeve. Peels shumë popullore kimike, më shpesh - peels Glycolic dhe retinoids trajtimit të lëkurës. 

Sipërfaqësore ndryshimet lëkurë të lëkurës është i pakët, me vetëm refuzuar shtresa me brirë e veshje e guaskës. Pas procedurë mund të jetë një skuqje të lehtë të lëkurës është e thatë, ka një lëkurë të vogël, kore e formuar. Peels thellë dëmtojnë shtresën më të thellë të lëkurës, pasi manipulimi mund të i imët hemoragji në lëkurë, ndarjen e lëngjeve intersticiale. Kore e formuar gjatë shërimit të lëkurës janë vetëm për 2 javë. Skuqje (eritema) i lëkurës mund të ndodhë deri në 2 muaj.

Koha më e mirë e çdo lëkurë - minimum periudhë diellor aktivitet (vjeshtë - pranverë).

Trajtim lazer (laser rishfaqet) - Duart jo-kirurgjikale qark korrigjim (sipërfaqja e brendshme), fshirje të shfaqet me pika të pigment moshës. Kjo metodë beskroven praktikisht pa dhimbje. Ajo është përdorur në të vogël sagging tepërt të lëkurës dhe të moderuar elasticitetin e tij nuk e humbur. Nën ndikimin e një rreze lazer e një gjatësi vale të caktuar është marrë shtresa sipërfaqësore e lëkurës, zbehet spote moshës, plagët, rrudhat, rrisin elasticitetin e lëkurës. 

Lazer prek shtresat e thella të lëkurës, stimulon prodhimin e kolagjenit vetë, krijon një efekt heqjen, nuk mund të përdorë metoda radikale të korrigjimit. Terapia lazer mund të rekomandohet si rinovueshme në periudhën postoperative për të forcuar lëkurën dhe për të përmirësuar cilësi e saj. Terapi Laser mund të zgjidhni të saktë fuqinë dhe skena nuk kërkon shtrimin në spital, trauma ka një periudhë të vogël dhe të shkurtër shërim.

Brenda 4-5 ditëve pas lazer lëkurë lëkurë duhet të mbrohen nga rrezet e diellit melhem veçantë. Eritemë të lëkurës vazhdon për 2 javë, plagët në lëkurë mbetet. Kjo metodë është i përshtatshëm për herpes, acarimit e sëmundjeve të lëkurës. 

Zgjedhja e llojit më të mirë të trajtimit për sagging e lëkurës duhet të kryejë një mjek Bazuar në jashtë tregon, contraindications dhe rezultati i dëshiruar. Në mënyrë që të arrihen rezultate më të shpejta dhe më shumë estetike, ne rekomandojmë kryerjen e operacioneve në harmoni mbi llojet e lëkurës plastike.