Sinusit


 • Mekanizmi i sinusit
 • Shkaqet dhe faktorët e rrezikut për sinusit
 • Sinusit Klasifikimi
 • Simptomet e sinusit
 • Diagnoza e sinusit
 • Mjekimi i sinusit

Sinusit - inflamacion i nofullës (paranazale nofull) sinuseve të. Ajo është shoqëruar me vështirësi të frymëmarrjes hundës, Muco-purulent shkarkimin nga pasazhet e hundës, dhimbje intensive në hundë dhe krahët e hundë, cheeks dhe qepallat ënjtje e plagë, rritet në temperaturën e trupit. Në kohë trajtim filluar do të parandaluar komplikimet serioze të otitis media, meningjit, absces i trurit, orbitë celuliti, osteomielit, infarkt dhe lezione në veshka.

Sinusit mund të ndodhë akute ose kronike të fitojnë. Sipas Statistikave Ndërkombëtare Mjekësore, sinusit akut nofullës dhe sinusit të sëmurë e dytë vjetor rreth 10% e popullsisë së vendeve të zhvilluara. Sëmundja prek njerëzit e të gjitha moshave. Fëmijët deri në 5 vjet sinusit pothuajse asnjëherë sepse në këtë paranazale moshe ende i pazhvilluar.

Mekanizmi i sinusit


Nofull (nofull) sinus - ajër i mbushur zgavrën në maxilla. Nofull mur sinus kockëmadh është e ndarë me subjektet e mëposhtme anatomike: top - nga orbitës, poshtë - nga goja nga brenda - nga zgavrën e hundës.

Së bashku me sinuseve tjera paranazale (ballore dy, dy dhe një demet formë pykë-) sinus nofull të kryer funksionet e mëposhtme:

 • përfshirë në ekuilibrimi të presionit ne formacionet kafkës zgavër në presion atmosferik jashtme;
 • ajër të ngrohtë thithur dhe i pastër;
 • të formuar zërin individual fryrë.

Të gjitha sinuses komunikojnë me zgavrën e hundës përmes hapje të vogla. Nëse këto hapje janë të mbyllura për ndonjë arsye, ventiluar sinus më të gjatë dhe të pastrohen. Në mikrobet gojë grumbulluar, inflamacion zhvillon.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut për sinusit

Sinusit mund të shkaktojë streptokoket, Stafilokoket, Klamidia, Haemophilus, kërpudhave, viruseve dhe Mycoplasma. Në të rriturit sinusit shpesh shkaktohet nga viruset, Haemophilus influenzae dhe Streptococcus pneumoniae. Fëmijët patogjene sinusit shpesh janë klamidia dhe Mycoplasma. Në pacientët debilitated dhe pacientët me dëmtime sinusit imunitetit mund të shkaktohet nga fungale dhe saprofitë microbial.

Si faktorë të rrezikut janë sëmundjet dhe kushte që pengojnë normale ventilim të nofullës sinus dhe promovojnë infeksion në zgavrën sinus:

 • ARI, akute dhe kronike rinitis ndonjë shkak;
 • adenoids te fëmijët;
 • grykët kronike dhe faringjit kronike;
 • molars karies sipërme, operacioni i kryer në dhëmbët apo procesi alveolar e maxilla;
 • i lindur pasazhe të ngushta hundës;
 • Lakim i mur ndarës hundës.

Rreziku i sinusit rrit në rënie sezonale e dimrit dhe vjeshtës për shkak të imunitetit natyror.

Sinusit Klasifikimi

Sinusit mund të jetë e njomë ose purulent. Kur shkarkimi kataral haymorovi i sinus nofullës është pa mikrobe inflamator natyra - përmban microflora.

Në varësi të rrugës së hematogjene e infeksionit izoluar (zakonisht në fëmijët), rynohennyh (zakonisht të rriturit), odontogenic (germs merrni në sinus nofullës me molars afër) dhe sinusit traumatik.

Varësisht nga natyra e ndryshimeve morfologjike janë format e mëposhtme të sinusit kronik:

 • Exudative (kataral dhe sinusit purulent kronik). Një proces i preferuar - formimi i qelb.
 • Produktiv (polypous qelbëzuese, polypous, necrotic, atrofik, membrana hyperplastic sinusit, etj). Një proces i preferuar - të ndryshojë Mukoza i sinus nofullës (polip, atrofi, hyperplasia, etj).

Pas clogging gjendra mukoze në haymorovi kronike cysts shpesh formuara vërtetë dhe pseudocista sinus i vogël nofull.

Polypous përhapur dhe forma polypous-purulent e sinusit kronik. Më pak të zakonshme cipë-hyperplastic dhe formë alergjik kataral, rrallë - i dobët, holesteatomnye, ozeoznaya dhe forma nekrotike e sinusit kronik.

Simptomet e sinusit

 • Simptomet e sinusit akut

Sëmundja fillon akute. Temperatura e trupit rritet në një pacient 38-39S, shenja të theksuara të dehjes, ethe të jetë e mundur. Në disa raste, temperaturën e trupit e pacientit mund të jetë normal ose subfebrile. Pacienti në fjalë sinusit nofull dhimbje në sinus prekur, kockave zygomatic, ballin dhe rrënjë hundë. Dhimbja është më e keqe në prekje. Shansi i rrezatim në kokë apo gjysmë përkatëse të fytyrës. Disa pacientë shfaqen dhimbje koke të fshehtë të intensitet të ndryshme.

Frymëmarrje të hundës në anën e prekur është prishur. Kur haymorovi pengim bilateral hundës shkakton pacientin për të marr frymë përmes gojës. Ndonjëherë për shkak të bllokimit të kanalit lacrimal zhvillon marramendës. Itchy i parë i lëngshëm, të lëngshme, dhe pastaj të bëhet tufa, me baltë, të gjelbër.

 • Simptomet e sinusit kronik

Në mënyrë tipike, sinusit kronik është rezultat i një procesi akut. Në faljen gjendja e përgjithshme e pacientit nuk është shkelur. Nëse ka shenja të acarimit të dehjes (dobësi, dhimbje koke, dobësi) mund të rrisë temperaturën në febrile ose subfebrile.

Për ekksudativnyh format e sinusit kronik karakterizohet nga shkarkimi, shuma e të cilave është rritur në akute dhe bëhet e papërfillshme në përmirësimin e gjendjen e pacientit. Kur shkarkimi kataral haymorovi i rrallë, i lëngshëm, me një erë të pakëndshme. Në futjen formën e alokimit të sëmundje trasha, të verdhë-gjelbër. ka mukusit bollshme trashë Kjo thahet dhe formojnë crusts në zgavrën e hundës. 

Dhimbje koke zakonisht shfaqet vetëm gjatë acarimin e sinusit kronik apo në shkelje të shkarkimit daljes nga sinus nofullës. Dhimbje koke dërrmues ose duke shpërthyer, sipas pacientëve shpesh lokalizuara "sy" rritet me moshën dhe ngritjen presion në zonën podhlaznichnye. Ul gjatë gjumit në pozicionin e shtrirë në shpinë (për lehtësimin e rimëkëmbjes shpjegohet me rrjedhjen e qelb në pozicion horizontal).

Shpesh pacientët sinusit kronik ankohen për kollë të natës që zakonisht sfidon trajtim. Shkaku i kollës në këtë rast është qelb që rrjedh nga sinus nofullës në anën e pasme të fytit.

Në pacientët me sinusit kronik janë shpesh dëmtim të lëkurës në prag të zgavrën e hundës (çarje, ënjtje, matseratsyey, thith). Shumë pacientë të zhvillojnë konjuktivit dhe Keratitis shok.

Diagnoza e sinusit

Diagnoza është propozuar në bazë të ankesave të pacientit, të dhënat e provimit të jashtëm (extension definuar anijet refleks lëkurore podhlaznychnoy rajonin), rishikon Mukoza e zgavrën e hundës (inflamacion, ënjtje, shkarkimin purulent nga vrima sinus). On radiographs sinus nofull duket eklips. Me mungesën e studimit informativeness metodë e dytë kryhet birë nofull sinus.

Mjekimi i sinusit

 • Terapia e sinusit akut

Për të reduktuar edemë mukozale dhe restaurimin e normale ventilimit sinus barnave vasoconstrictor përdorura veprim lokal (sanoryn, halazolin, naftizin, otilin, nazyvyn) për një periudhë prej jo më shumë se 5 ditë. Me hipertermia konsiderueshme përshkruajnë barna antipiretik në dehje të rëndë - antibiotikët. Për të shmangur efektet anësore negative dhe për të arritur përqendrime të larta të drogës në inflamacion mund, aplikuar antibiotikët veprim lokal (zofra, bioparoks). Pas temperatura normalizimi rekomandohet fizioterapi (solux, UHF).

 • Mjekimi i sinusit kronik

Për të arritur efektin e qëndrueshme të terapisë për haymorovi kronike duhet adresuar shkaqet që kontribuojnë në zhvillimin e inflamacionit në sinus nofullës (adenoids, traktit kronike sipërme të frymëmarrjes, shtrembërim hundës mur ndarës, pacientët e dhëmbëve, etj). Përdoret në kurset e akute vasoconstrictor lokal të shkurtër (polish mukozale atrofi).

Kaloni kullimit nofull sinus. Lavatrice sinus krisur metodë ushtrim apo sinus evakuimi. Për këtë qëllim dezinfektues (rivanola, firatsilinom, permanganat kaliumi). Në oral administruar enzime proteolitike dhe zgjidhje antibiotik. Teknika të Zbatuara fizike terapi (mbytje, diatermi, phonophoresis me hydrocortisone, UHF). Pacientët me sinusit nofull speleotherapy dobishme.

Në polypoznoy qelbëzues, polypoznoy, caseous, holesteatomnye dhe formë nekrotike e kronike tregon kirurgji sinusit. A sinus autopsisë nofullës - haymorotomiya.