Gardnerellez Vaginosis bakterial


 • Simptomet e Gardnerella
 • Arsyet gardnerellez
 • Zhvillimi Gardnerella
 • Diagnoza e Gardnerella
 • Trajtimi i Gardnerella
 • Parandalimi Gardnerella

Gardnerellez është vaginosis më e zakonshme variant bakterial, që çekuilibër në përbërjen e florës spontane të organeve gjenitale femërore. Gardnerellez vërejtur në 20% të grave në periudhën riprodhuese.

Microflora laktik normalisht mbizotëruese në vaginë, me vaginosis bakteriale zëvendësuar me lloje oportuniste, mjedis i cili është Gardnerella kryesor. Shtegu i Gardnerella transmetimit - seksual, shpesh Gardnerella kthen gratë në jetën aktive seksuale. Meshkujt zakonisht veprojnë si bartës të infeksionit për të eleminuar përsëritje Gardnerella, duhet të kryhet trajtimin e njëkohshëm të partnerëve seksualë.

Gardnerellez në formë të rrjedhshëm mund të shkaktojë inflamacion të traktit urinar, mitrës dhe shtojca, infertilitetit, komplikimeve gjatë shtatzënisë dhe lindjes.


Kur Gardnerella shpesh kanë një infeksion të përzier me patogjene të tjera, gonokoku, Trichomonas, Mycoplasma, Klamidia, Candida etj D.

Simptomet e Gardnerella

Sigurisht Gardnerellez ka disa të ngjashme me sëmundjet tjera inflamatore të organeve gjenitale të femrave. Kur Gardnerella vërejtur:

 • lengjet vaginale (pak gri-të bardhë, homogjene, me fytyrë, me një të pakëndshme "peshk" erë)
 • djegie, kruarje, siklet gjatë urinimit dhe marrëdhënieve seksuale.

Gardnerellez shoqërohet me ndryshime inflamatore në vaginë, uretrës dhe mitrës. Kur përdorni pajisjen intrauterin, pas një muaji, ndërprerjet e shtatzanisë dhe lindjes mund të jetë endometritis komplikuar gardnerellez, një inflamacion i mitrës. Gardnerellez të ndikojë negativisht në shtatzëninë, lindjen e parakohshme më të përbashkët, fëmijët e lindur dobësuar, nedonoshennymy infektimit të mundshëm të fetusit gjatë punës.

Gardnerella Disponueshmëria në traktin urogjenital e burrave, në shumicën e rasteve, nuk mund të zbulohet, herë pas here shkakton inflamacion të shenjave të ngadaltë të urethritis. Atëherë mund të duket shkarkesë të vogël nga uretrës (Sero-qelbëzuese, ngjyrë gri me një "peshk" erë), siklet gjatë urinimit. Komplikimet e mundshme si prostatitis, inflamacion të testiseve dhe shtojca, e infertilitetit.

Arsyet gardnerellez

Vaginosis bakteriale (gardnerellez) duket si një çekuilibër në përbërjen e microflora natyrore e vaginës, kur ata fillojnë të mbizotërojnë "nefiziolohichnost" lloje të mikroorganizmave, kryesisht Gardnerella. Shkelin microflora normale të organeve urogjenitale janë faktorët e jashtëm dhe të brendshëm.

Ndër faktorët e jashtëm që ndikojnë zhvillimit gardnerellez epërsi;

 • Ambienti i pafavorshëm;
 • Ndryshimi i fundit dhe i shpeshtë i partnerit seksual;
 • të ushqyerit e dobët, mangësi dietë produktet e acidit laktik;
 • sëmundjet seksualisht të transmetueshme;
 • antibiotikët (përfshirë qirinj, ointments);
 • Përdorimi i kontraceptivëve (suppositories vaginale përmban nonoxynol 9, kondoma me spermicidal, hormonet);
 • Produktet përdorimi higjienike (pads, tamponin, parfumuar objektet intime higjienike) dhe douching shpeshtë;
 • veshur mbathje dhe veshje bërë nga materiale sintetike, formë të shtrënguar-montim.

Faktorët e brendshëm që shkaktojnë gardnerellez përfshijnë:

 • Përçarje endokrine dhe ndryshimet (duke përfshirë shtatzënisë);
 • bjerë në mbrojtje të imunitetit, i mungesës së imunitetit;
 • lodhje emocional dhe fizik, stresi;
 • Sëmundjet kronike, mosbalancim intestinale microflora dhe të traktit urinar.

Zhvillimi Gardnerella

Normalisht, vagina në grave të rritur është më shumë 15 lloje të mikroorganizmave. Dominuar nga Lactobacillus acidophilus, bifidobacteria përbëjnë një pjesë më të vogël (10%), peptostreptokokki (~ 5%). Laktoflory për shkak të acidit laktik mban një mjedis Mukoza acid gjenital, i cili shërben funksion mbrojtës dhe imunitar lokale.

Në sasi të vogla në vaginë e gruas takohen bakteret anaerobe (mobilunkus, Bacteroides, Gardnerella etj), mikoplazmave gjenitale, Trichomonas, Candida. Rritje të mprehtë në numrin e këtyre organizmave jep ekuilibër mikrobiologjike, nuk është rritje e jashtëzakonshme e vaginosis vaginë apo bakteriale. Ajo karakterizohet nga një rënie në numrin Doderlyayna microflora (lactobacilli) dhe përhapjen e specieve oportune. Më të dytë në gratë me vaginosis bakteriale gardnerellas vaginale Gjeni, një i madh, edhe pse jo shkaku i vetëm i këtyre çrregullimeve. Prandaj gjendje tjetër që quhet gardnerellez bakteriale vaginosis.

Në Gardnerella rritjen e numrit të baktereve të tjera (specieve coccal Trichomonas, Mycoplasma, mobilunkus, kërpudhave maja). Roli Gardnerellas në zhvillimin e vaginosis bakteriale është se ajo krijon një sfond të favorshme për riprodhimin dhe patogjene oportune. Vaginal zaschelachivayuscheho mjedis, Vështirësitë produkte metabolike Gardnerella forcuar shkelje mucous ndodh bazën për infeksionet e dytë depërtimit. Prandaj gardnerellez promovon sëmundjet inflamatore të grave urogjenital sistemit.

Diagnoza e Gardnerella

Për të konfirmuar diagnozën e vaginosis bakteriale në gratë konsultuar një gjinekolog për të marrë swabs nga vaginë. Vlera diagnoza gardnerellez nuk është aq shumë Gardnerella prezenca si numri dhe vlera e mikroorganizmave në përbërjen e sekrecionet vaginale. Flora vaginale Gardnerella paraqesë në gratë më të shëndetshme pa zhvillimin e dysbiosis. Diagnoza "gardnerellez" i themeluar në bazë të:

 • Ankesat e pacientëve dhe manifestimeve klinike (prania e shkarkimit homogjen me fytyrë gri-e bardhë);
 • rritjen e pH vaginale sekretimit (4,5);
 • Prania e "thelbit" të qelizave në strisho nga vagjina dhe uretrës.

"Qelizat kyçe" - Qelizat epiteliale caked me shkopinj të vogla (Gardnerella) - një tipar i rëndësishëm i Gardnerella;

 • Testi Amine

Kur Gardnerella, gjatë jetës së tij, gardnerellas dhe mikroorganizmave anaerobe formuar amines të paqëndrueshme (putrescine, trietilamine, cadaverine) se prishja i japin off pakëndshme "si peshk" erë.

Baza për diagnozën e vaginosis bakteriale është identifikimi i të paktën tre prej kritereve.

Gjithashtu duhet të testohen për praninë e dysbiosis zorrëve, të cilët mund të provokojnë zhvillimin e vaginosis bakteriale, dhe të kryejë trajtim. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e përsëritje të Gardnerella.

Trajtimi i Gardnerella

Diagnoza e hershme dhe i saktë i Gardnerella lejon kohë për të kryer trajtim. Metodat e trajtimit aplikuar gjinekologjisë moderne, mund të arrijë shërimin e pacientit dhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve, por nuk garantojnë mungesën e përsëritje të sëmundjes në të ardhmen.

Trajtim terapeutik Gardnerella duhet të eliminojë shkaqet dhe manifestimet e sëmundjes dhe për të krijuar kushtet për normalizimin e organeve gjenitale microflora.

Në fazën e parë të trajtimit Gardnerella femrave përshkruajnë clindamycin dhe Metronidazole (me gojë dhe intravaginal):

 1. DALACIN (fosfat clindamycin) - kapsula dhe krem ​​vaginal (2%);
 2. Metronidazole - pilula dhe xhel (0,75%).

Për të shmangur zhvillimin e candidiasis vaginale në trajtimin Gardnerella, emëroj klotrimoksazol (krem).

Kur administrohet për gratë shtatzëna që vuajnë Gardnerella, trajtimi fillon në tremujorin e dytë Këto barna të njëjta (me gojë dhe të ditës të përcaktuar nga mjeku). Në tremujorin e parë të Metronidazole oral dhe clindamycin papranueshme.

Trajtimi i Gardnerella kryer nën mbikëqyrjen e testeve laboratorike klinike dhe është konsideruar i plotë kur zhdukja e ankesave, simptomat dhe normalizimin e kritereve laboratorike.

Gjatë trajtimit Gardnerella duhet të shmangin marrëdhënie seksuale pa kondom, të refuzojë alkool, mos e përdorni pads për "çdo" ditë të shtrënguar të brendshme sintetike.

Faza e dytë e trajtimit përfshin përdorimin e brendshme Gardnerella dhe përgatitjet vendore përmbajnë laktoflory (lacto-dhe bifidumbacterin, atsilakt, pije thartuar qumësht "Naryn"), vitamina, immunostimulants.

Nevoja për shqyrtimin dhe trajtimin e njerëzve - partnerëve seksualë të grave me Gardnerella, mbetet e diskutueshme. Kthime mbrapa mund gra Gardnerella doli pas trajtimit të të dy partnerëve seksualë. Megjithatë, është e dobishme në rastet e vazhdueshme dhe të përsëritura Gardnerella kryerjen trajtim të tillë në seksit të fortë.

Parandalimi Gardnerella

Shmangni zhvillimin Gardnerella dhe kthime mbrapa saj të ndihmojë masa parandaluese që synojnë eliminimin e shkaqeve të vaginosis bakteriale. Gratë janë të rekomanduara:

 • kemi partner të rregullt seksuale dhe përjashtojnë seks rastësor;
 • përdorin një metodë pengesë të kontracepsionit (kondom) për të minimizuar përdorimin e kontraceptivëve lokale (Patenteks Ovale, Pharmatex, Nonoxynol)
 • nuk e përdorin shpesh dhe pa të kontrollit suppositories dhe tableta vaginale antibiotikët (Terzhinan, Betadine, Polygynax)
 • përdorin vaksinën (Salk vaksinë-trihovak për të krijuar imunitetin lokal);
 • jenë në përputhje me higjienën e përgjithshme dhe intime.

Prevalenca e lartë dhe pasojat e rrezikut Gardnerella jo vetëm të kërkojnë trajtim të menjëhershëm të sëmundjes, por kujdesin e saj të rregullt në shtëpi dhe parandalimin.