Gastrit kronik


 • Klasifikimi i gastritit kronik
 • Etiologji dhe Patogjeneza e gastrit kronik
 • Simptomet e gastrit kronik
 • Komplikimet e gastrit kronik
 • Diagnoza e gastrit kronik
 • Trajtimi i gastritit kronik
 • Klinike dhe prognozë e gastrit kronik
 • Parandalimi i gastritit kronik

Gastrit - nje semundje e karakterizuar nga inflamacioni i mukozës stomakut. Gastrit kronik - inflamacion është zgjatur, relapsing natyrën. Rezultati sigurisht afatgjatë të inflamacion të mukozës bëhet degjenerimi, modelet e parregullt e atrofi të elementeve qelizore. Gjëndra Submucosal për të ndaluar funksionimin dhe zëvendësuar me indet intersticiale. Nëse fillimin e sëmundjes dhe të reduktuar sekretimit të aktivitetit stomakut peristaltic është shprehur, në fazat e mëvonshme të gastrit kronik Këto simptoma janë përkeqësuar.

Klasifikimi i gastritit kronik

Gastrit kronik klasifikuar në drejtim të:


 • vendndodhja anatomike e zonës së inflamacionit (antral gastrit ose fundic);
 • origjinë (bakteriale, autoimune, endogjen, iatrogjenike, gastrit zbaticë);
 • histology (sipërfaqësore, atrofik, hyperplastic)
 • funksioni sekretor shtet (hipotsydni - reduktuar sekretimit, giperatsidnom - rritur privatësinë, me funksion normal sekretore).

Klasifikimi klinik i gastrit:

 • lloji gastrit kronik A - primar fund autoimune gastrit e stomakut (fundus)
 • lloji gastrit B - gastrit antral origjinë bakteriale;
 • Tipi C - gastrit zbaticë.

Ka edhe gastrit kronik specifike, të tilla si rrezatimi, alergjik, lymphocytic, granulomatoz.

Duke fazë të procesit kronike gastrit mund të jetë në faljen ose inflamacion.

Etiologji dhe Patogjeneza e gastrit kronik

Teoria moderne e më të zakonshme kronike gastrit tip B (bakteriale antral gastrit) specifikon si rrënja e tij shkakton bakteret Helicobacter pylori, jeton në stomak dhe duodenum personi. Helikobakteriyi lezione më shumë se tetëdhjetë për qind e të rriturve në botë. Infeksioni në vendet në zhvillim është disi më i lartë se në ato të zhvilluara. Shpesh kjo formë e gastrit gjetur në banorët e Amerikës Latine dhe Azisë. Incidenca e tipit kronike gastrit nuk është i varur nga seksi, të rrezikut të rritet me moshën.

Në praktikën klinike ndajë faktorët e rrezikut për gastrit kronik: jashtëm dhe të brendshëm.

Faktorët e jashtëm:

 • shkelje të natyrës së pushtetit (ushqimi jo të rregullta, ushqim të kualitetit të dobët, përtypet pamjaftueshme, snacking në lëvizje), zakone të këqija ushqimore (të përdorni një numër të madh të akute, skuqur, kosi, ushqim i tymosur), përdorni produkte shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë;
 • Mungesa e përtypet funksion (sëmundje dentare, mungesa e dhëmbëve, duke reduktuar lëvizshmërinë e përbashkët temporomandibular);
 • Konsumi i rregullt i alkoolit (alkool rrit sekretimit të lëng stomakut, dhe një përqendrim i lartë i etanolit drejtpërdrejt ndikon në mur stomak, duke shkaktuar irritim);
 • Përvoja e gjatë e pirjes së duhanit, veçanërisht pirja e duhanit i rregullt me ​​stomak bosh, ndihmon hiperatsydozu së pari, dhe pastaj të zvogëlojë sekretimit të gjëndrave të mukozës dhe përkeqësimit të pronave të saj mbrojtëse (në Përveç kësaj, nikotina rrit enëve të gjakut ton, spazmiruya kapilarët e vogël, e cila ndikon në rrjedhjen e gjakut në indet, duke përfshirë mur i stomakut);
 • Gastrit iatrogjenike kronike të shkaktuara nga përdorimi të zgjatur të drogës, të gastrit më të zakonshme të shkaktuara nga droga e NSAIDs;
 • faktorët profesionale (prodhimi i dëmshëm), më shpesh zhvillohet në gastrit, pluhuri lartë, suspension ajrit ne prani te substancave te rrezikshme.

Faktorë të brendshëm:

 • inflamacion kronik i gojës, traktin e sipërm respirator, mushkëritë;
 • çrregullime endokrine (tepër- dhe hypothyroidism, diabet, çrregullim steroid sintezë)
 • Sëmundje metabolike (përdhes, ynsulynrezystentnost, mangësi enzimatik të llojeve të ndryshme);
 • frymëmarrje dhe qarkullim disordered, duke çuar në hypoxia indeve (pulmonare dhe dështim kardiovaskular);
 • dështim të sistemit nxjerrës, duke çuar në përmbajtje të lartë të gjakut të komponimeve azotike - produktet e katabolizmin (duke reduktuar sekretim e këtyre substancave nga veshkat, ata fillojnë të dal nëpër muret e traktit gastrointestinal, duke dëmtuar Mukoza);
 • pancreatitis kronike, hepatiti, cerozë dhe sëmundjeve të tjera e organeve të tretjes kontribuojnë në ndryshime patologjike në gjëndra stomakut, mukozës ndryshuar dëmtimit të mjedisit dhe të çon në inflamacion kronik dhe dëmtimin e peristaltikës zorrëve mund të shkaktojnë zbaticë gastrit (inflamacion të qëllimit në zonën e shkaktuar nga zbaticë e reagime biliare duodenum);
 • Kushtet autoimune: shkelje e imunitetit, të karakterizuara nga prodhimin e antitrupave ndaj indeve të tyre të trupit (autoantibodies janë shënjestra të qelizave parietale të mukozës përgjegjës për sintezën e acidit klorhidrik, mukoproteinovyh stomakut dhe komponent hastroprotektornu e mukusit stomakut - faktor Castle).

Simptomet e gastrit kronik

Simptomat më të zakonshme të gastrit - një ndjenjë e shurdhim, tension në epigastrium pas të ngrënit, të përzier, urth mund të jetë një dhimbje e shurdhër dhemb. Shpesh shënuar shije të pakëndshme në gojë, çrregullim oreks. Në studimin e - dhimbje të moderuar në përparme të barkut stomak projektimit mur.

Në fazat e para të funksionit të stomakut sekretore mund të mbahet në varg normale, dhe të përforcohet ose poslablyatsya. Në rrjedhën e gjëndra tajitje e sëmundjes zakonisht ul aciditetin e stomakut ul.

Giperatsidnom gastrit kronik - ajo sigurisht sipërfaqësore inflamacion mukozale pa shqetësuese gjëndra dhe atrofi e tyre. Karakteristike për të rinjtë, është më shumë i zakonshëm në meshkuj. Në këtë dhimbje gastrit, shpesh i shprehur ngjashëm me sulmin e ulçerë peptike, shpesh pacientët ankohen hidhërime në stomak pasi të hahet, urth dhe regurgitation acid. Vihet re gjithashtu rritur prodhimin e stomakut lëng gjatë natës.

Në etiologji autoimune gastrit simptomat e para të tregojë aneminë macrocytic shoqëruar me mangësi vitaminë B12. Më pas, simptomat hematologjikë (dobësi, takikardi, tringëllimë në veshët, marramendje) bashkohen manifestimeve të traktit gastrointestinal (humbje e oreksit, humbje peshe, parregullsi në zorrët, nuk mund të jetë gjuhë dhimbje) dhe çrregullime neurologjike (dobësi, ndërprerje, mpirje në gjymtyrë, paqëndrueshmëri mendore).

Komplikimet e gastrit kronik

Në mënyrë tipike, rritjet kronike gastrit me ulcerat kohore (mukozën iz'yazvlyaetsya, rrezikut të gjakderdhjes, depërtimit mur stomak).

Gjithashtu inflamacion vatër kronik mund ozlokachestvlyatsya, dhe rezultati mund të jetë kanceri stomakut ose një tumor i indit limfoid.

Diagnoza e gastrit kronik

Diagnoza e gastrit kronik përfshin hapat e mëposhtëm: historisë mjekësore dhe të provimit të jashtëm, e ekzaminimit fizik, diagnoza endoskopike (Gastroskopi), analiza laboratorike të gjakut dhe të lëng stomakut.

Në një sondazh të paguar vëmendjen për stilin e jetës së pacientit, zakonet e ushqimit, konsumimi i alkoolit dhe duhanit. Gastroenterologist zbulon ankesat, përcakton natyrën e dinamikës së simptomave. Në ekzaminimin fizik mund të shënohen zbehje të lëkurës (sidomos e vërtetë për anemi autoimune gastrit), pllakë mbi gjuhën, fryma e keqe, prekje - dhimbje në murin e barkut epigastrike. Foto endoskopike jep një ide vendndodhjen e inflamacion, ashpërsinë e saj dhe thellësi. Për të sqaruar diagnozën dhe përjashtimin e biopsi keqdashje e marrë nga pjesë të ndryshme të stomakut. 

Në studimin e gjakut mund të vërehet shenja të anemisë që mund tregues i gastritit autoimune. Në këtë rast, gjakut eshte testuar per pranine e autoantibodies. Gjithashtu e rëndësishme në diagnozën e gastrit kronik është niveli i Gastrin, pepsinogen (raport prej pepsinogen I dhe pepsinogen II) në vitaminë B12 në gjak në serum.

Të përcaktojë nivelin e aciditetit të stomakut (pH-së matjes).

Të krijojë infeksion H.Pylori prodhuar ekzaminimin bakteriologjike, test frymë, diagnoza PCR.

Trajtimi i gastritit kronik

Trajtimi i gastritit kronik përfshin veprime në disa fronte: mënyra e saktë e jetës (duke u shpëtoj prej zakoneve të këqija, të regjimit dietë në dietë pajtim), terapi farmakologjike, terapi fizike, mjekësi bimore dhe kurse të trajtimit sanatorium për konsolidimin e faljen.

Pacientët që vuajnë nga gastriti kronik me aciditet të lartë të rekomanduara numrin dietë 1, ndërsa hipoatsydnyy gastrit - një dietë № 2. Është e rekomanduar për të ngrënë shpesh, gradualisht, për të shmangur irrituese rreshtim të produkteve dietë.

Medikamente për trajtimin e gastrit.

 1. Droga që reduktojnë sekretimit të acidit klorhidrik (receptorëve H2-histamine, frenuesit proton pompë). Duke histamine receptorin blockers përfshijnë droga të famotidine. Maksimal në mënyrë efektive të bllokojë sekrecionet e gjëndra stomakut proton frenuesit pompë (omeprazol dhe droga të grupit të tij), të cilat gjithashtu përdoren domosdoshmërisht në masat për çrrënjosjen në lidhje me H.Pylori.
 2. Antacids lidhur acid klorhidrik dhe të reduktuar veprimtarinë e pepsinë. Këto barna përfshijnë almagel (Almagel-A përfshin komponentët e anasteziruyuschie) Fosfalyugel, Hastao dhe të tjerët.
 3. Droga-hastroprotektorov. Këto përfshijnë përgatitjet bismut (De-Nol) me mbrojtjen dhe astringent, dhe pronat - përgatitje Venter (sucralfate) të përdorura në trajtimin e gastrit erozive dhe ka përveç vetitë kryesore hastroprotektornu, aftësia për të absorbuar, antacid dhe antiulcer veprim efekt.
 4. Për rregullimin e tretjes në trajtimin e enzimeve kronike gastrit përdoren për lehtësimin e spazma dhe normalizimin e peristaltikës - agjentëve antispasmodic.
 5. Kur përdoret H.Pylori antibiotikët infeksionit për çrrënjosjen: një gamë të gjerë të antibiotikëve, Metronidazole, nitrofurans.

Teknikat fizike terapi stuhaniya relevant pas simptome akute në faljen. Të zbatueshme për metodat kronike gastrit përfshijnë electrophoresis, phonophoresis, UHF, Balneotherapy.

Një trajtim i veçantë i gastritit autoimune. Që nga trajtimi i këtij lloji të gastrit kronik shpesh është një detyrë për të stimuluar, jo nën aktivitetin sekretore e mukozës aplikojnë substanca që rrisin aciditetin e stomakut: Limontar, vitaminë C dhe PP, platahlyutsid, lëng gjethe delli. Në dietë përfshin ushqime përmbajtje të pasur acid (boronicë, fruta agrume, kos, lakër turshi). Këto barna dhe produkte që stimulojnë sintezën e acidit klorhidrik, agjërimi është bërë obligim për përdorim në të reduktuar sekretimit, por nuk e achlorhydria plotë.

Për të stimuluar proceset e rigjenerimit në mukozën e lukthit të përshkruara medikamente për rregullimin e metabolizmit të indeve (riboksin, vaj buckthorn detit dhe Rosehip, steroid dhe anabolics).

Ashtu si në gastrit kronik i dytë tipike në enzimeve terapi të përshkruara, hastroprotektorov, që përdoret për të përmirësuar tretje, probiotics (droga dhe produkteve që përmbajnë kulturës Lacto-dhe bifidobacteria).

Në gastriti autoimun detyrimisht përfshijnë terapi vitamin B12 per trajtimin e anemisë lidhura mehablasticheskoy.

Klinike dhe prognozë e gastrit kronik

Pacientët me gastrit kronik dy herë në vit duhet të kalojë inspektime për ngjarje në kohë të trajtimit dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës. Pacientët të cilët janë në rrezik të lartë keqdashje (gastrit autoimune atrophic, metaplazi dhe dysplasia mukozën) duhet të mbahet rregullisht endoskopisë.

Gastrit kronik me vëzhgimin e duhur klinike dhe trajtim nuk do të çojë në një përkeqësim të ndjeshëm në cilësinë e jetës dhe për të reduktuar kohëzgjatjen e saj. Prognozë më pak të favorshme nëse shënohet atrofi e mukozës. Rrezik i mundshëm për jetën mund të paraqesin ndërlikimet e gastrit kronik.

Perspektiva e rrjedhjes autoimune gastrit përcaktohet nga shkalla e anemisë dëmshëm. Në prognozë të rënda të anemisë është i varfër dhe ka një rrezik për jetën. Gjithashtu në këtë formë të gastrit shpesh zhvillon dysplasia mukozale dhe carcinoid formuar.

Parandalimi i gastritit kronik

Parandalimi primar i gastritit kronik - një shëndet të përgjithshëm promovimin e jetesës. Dietë e duhur të rregullt, ndalohet pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimi, përdorimi i saktë i ilaçeve NSAID.

Ngjarje Parandalimi sekondar - është çrrënjosja e Helicobacter dhe terapi në kohë për parandalimin e komplikimeve.