Verbëri e ditës


  • Arsyet ditë-verbëri
  • Simptomat ditë-verbëri
  • Diagnoza e ditë-verbëri
  • Trajtimi i ditë-verbëri
  • Parashikimi dhe parandalimin e ditë-verbëri

Dita-verbëri (verbëri natën apo pulë) karakterizohet nga humbja e papritur e vizionit në terr, muzg, kur ndryshimin e ndriçimit. Ditë-verbëri Emri Popullit - "verbëri Night" vjen nga ngjashmëria e simptomave me funksion të pulave, i cili gjithashtu në shënjestër keq në muzg dhe errësirës.

Retinë përmban kallam ("shkopinj") dhe kolbochkovidnye ("kone") qelizat dritëndieshëm që formojnë aparatin receptorin e syrit. Falë "shkopinj" të ofruara natë e zezë dhe e bardhë dhe vizioni muzg, duke përdorur "kone" - perceptimin e ditës paleta ngjyra. .. Mesatarisht, retina përmban rreth 110-125.000.000 Rod dhe 6-7.000.000 qelizat Kolbochkovidnyh (raporti i tyre normal është 18: 1).

Në qelizat shkopin e retinë vizuale tashmen rhodopsin pigment, duke siguruar temnovuyu e përshtatjes. Në dritën e rhodopsin prishet, dhe në errësirë, me ndihmën e vitaminës A rivendosur. Sintezë e rhodopsin shoqërohet me energji, e cila është shndërruar në impulse elektrike përgjatë nervore optike hyn në tru. Me këtë mekanizëm të siguruar nga aktiviteti normal të qelizave të shufrave dhe vegim nate. Në qoftë se ju shkelin raportin "shufra" dhe "kone" dhe mungesa e rhodopsin po zhvillohet ditë-verbëri - në dritë të ulët, mprehtësi vizuale reduktuar, ndërsa ditë të ndritshme është normale.


Në oftalmologjisë, ekzistojnë tri lloje të ditë-verbëri, e lindura, simptomatike dhe thelbësore.

Arsyet ditë-verbëri

Kongjenitale ditë-verbëri për shkak të faktorëve gjenetik dhe është i trashëguar në familje. Verbëri kongjenitale Night ndodh në sindromin Usher, pigmentosa trashëguar e retines dhe patologji të tjera të nasleduemoy.

Forma simptomatike e ditë-verbëri zhvillon në sëmundjet e dytë të syve, glaukoma, gradë të lartë të miopi, retinopathy, shkëputje retinal, katarakt, horioretinitov, atrofi optike, sideroze, rrezatim djeg sytë (fotooftalmiy), etj

Essential ose funksional ditë-verbëri zhvillon mungesën e papritur ose mungesa e vitaminave A, B2, PP. Gjendja e hypo- dhe beriberi mund të ndodhë në sëmundje të mëlçisë, anemi, lodhje të rëndë, diabeti, kundërshtarët e trajtimit të Retinol (kininë), alkoolizmi, sëmundjet e kequshyeshmërisë gastrointestinal të ushqyesve (gastrit kronik, enterit, kolit, etj).

Faktorët e shkaktuar mund të bëjë infeksion ditë-verbëri mëparshme (herpes, rubeolës, fruthit, li e dhenve), menopauza tek gratë, dietë (në t. H. vegetarianism). Këtu është shfaqja e mangësive vitaminë në ditë-verbëri mund të duhen rreth 2 vjet që trupi i mungon rezerva të vitaminës A në vit. Pavarësisht nga forma e ditë-verbëri, vizionin e paqartë në terr për shkak të të njëjtit mekanizëm - i rhodopsin pigment shkelje sintezë në qelizat shkopin e retinë.

Simptomat ditë-verbëri

Simptomet e lindura ditë-verbëri në zhvillimin fëmijërinë e hershme, me një rënie të vazhdueshme të untreatable. Dita-verbëri i shoqëruar nga një rënie në mprehtësi vizuale në muzg dhe natën, një ndjenjë të shqetësimit vizuale në muzg. Njeriu me shënime ditore-verbëri që nuk dallojnë objekte përreth dhe humb orientimin në hapësirë ​​në dritë të ulët, kalimi nga dhomë të mirë-lit në terr. Në këtë ditë dhe me mjaft vizion të lehta zakonisht nuk është prekur.

Ka një ndjenjë të "rërë" dhe sytë e thatë. Fëmijët në ditë-verbëri frika e errësirës, ​​dhe prandaj qaj dhe sillen bespokoynomu në muzg. Dita-verbëri është i shoqëruar me shtrëngim të fushave vizuale dhe perceptimin e verdhë dhe blu reduktuar.

Me esenciale ditë-verbëri mbi pllaka konjuktivës duket kseroticheskie Iskerskoho-bit - spote banesë të thatë të vendosura në kuadër të çarjes optike. Në simptomat e syve, ka thatësi e mukozës dhe lëkurës, pamja e fushave të hyperkeratosis në trup, gërvishtjet dhe lëkurë lëkurë, gjakderdhje mishrat. Në shumë vitaminë A mangësi mund të ndodhë zbutje dhe ulçerë e kornea (keratomalyatsiya).

Diagnoza e ditë-verbëri

Me përkeqësimin e sumerechno duhet të konsultoheni me një okulist për të ndihmuar në identifikimin e shkaqeve të mundshme të ditë-verbëri.

Sondazhi fillon me vizometriya - vizuale mprehtësi, e cila në esenciale ditë-verbëri është shpesh nuk ndryshoi. Holding ahromatycheskoy dhe perimetry ngjyrë zbulon shtrëngim koncentrik të fushave vizuale, abuzojnë fenomen Purkinje.

Oftalmoskopicheskaya foto nga llojet e ndryshme të ditë-verbëri është e ndryshme. Kështu, formë thelbësore e me kohë të plotë-ditor verbëri fund është normale, në disa të tjera - ka ndryshime të veçanta karakteristike të sëmundjes, duke shkaktuar verbëri natën. Në kongjenitale ditë-verbëri duke përdorur ophthalmoscopy përcaktohet degjenerim retinal xhepat e vogla të rrumbullakosura.

Për studim i kryer përshtatjen adaptometriyi errët. Shtet funksional i retinë është vlerësuar duke përdorur studimet elektroretinohrafii të mirë shtesë electrophysiological. Për të përcaktuar shkaqet e simptomatike ditë-verbëri treguar performancë tonohrafiyi, refractometry, biomicroscopy me lente Goldmann, tomography koherencën optike, dhe kështu me radhë. D.

Në një studim të plotë të pacientëve me ditë-verbëri mund të përfshijnë gastroenterologist konsultuar, endokrinolog.

Trajtimi i ditë-verbëri

Forma kongjenitale e ditë-verbëri i lidhur me çrregullime të trashëguar, e pashërueshme - një rënie të vazhdueshme sumerechno pikëpamje. Nëse e keni blerë ditë-verbëri duhet të qartësojë dhe eliminimin e shkaqeve që çojnë në shkeljen e të përshtatjes të errët.

Në ditë-verbëri të shkaktuar nga miopi, i kryer përzgjedhjen e syze ose lente kontakti, kirurgji lazer kryhet miopi, kirurgji thyes (skleroplastikoy, zëvendësim lente, etj). Day-verbëri shkaktuar nga glaukoma ose cataracts, gjithashtu kërkon trajtim kirurgjik të këtyre sëmundjeve (antihlaukomatoznyh e operacioneve, nxjerrjen ose phacoemulsification cataracts). Në shkëputja e retinës treguar koagulimin lazer.

Essential ditë-verbëri, veçanërisht, të kërkojë përmirësimin e dietën: pasurimin e saj të ushqimeve të pasura me carotene dhe Retinol (gjalpë, vaj mëlçisë cod, djathë, qumësht, vezë e verdhë veze, karrota, spinaq, domate). Emërohet nga instalacioni i pika sy vitaminë, vitaminë A, riboflavin, doza Niacin brenda e moshës.

Në të njëjtën kohë është e nevojshme për trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale, diabetin (kontrollit të glukozës në gjak, insulinë).

Parashikimi dhe parandalimin e ditë-verbëri

Për simptomatike ditë-verbëri mund të çojë në një shërim të përshtatjes vizuale të errët, dhe në humbjen e vazhdueshme të funksionit vizuale - Parashikimi përcaktohet nga ashpërsia e sëmundjes themelore. Funksional ditë-verbëri zakonisht është mirë të trajtimit dhe ka një rezultat të favorshëm - një restaurim të plotë të sumerechno.

Pacientët me ditë-verbëri shpesh zhvillojnë frikë patologjike e errësirës, ​​e cila mund të marrë sindromi fobi natyrës çrregullim i sëmurë dhe çrregullim mendor.

Parandalimi Day-verbëri kërkon sigurimin futje të mjaftueshme të vitaminave esenciale dhe të mbrojtur retinën. Për këtë qëllim, është e rekomandueshme të ushqyerit, mbajnë syze mbrojtëse në diell duke punuar në kushte trajtim rrezatimi të dëmshëm të comorbidity. Personat me ditë-verbëri është e ndaluar për të përdorur fluoreshente llambat shkëlqim. Fëmijët me miopi të butë është e rekomanduar që të veshin syzet në mbrëmje.