Hemoperitoneum


  • Arsyet haemoperitoneum
  • Simptomat haemoperitoneum
  • Diagnoza haemoperitoneum
  • Trajtimi haemoperitoneum

Hemoperitoneum (laparohemorrahiya, gjakderdhje në zgavrën e barkut, gjakderdhje intra-abdominal) është gjetur shpesh si një kirurgji, Gastroenterologjise, gjinekologjisë, traumatologji, mjekësi thoracoabdominal fatkeqësi. Kur hemoperytoneumu derdhje është i lirë dhe akumulimin e lëngjeve (gjakut) ndërmjet peritoneum organeve të brendshme dhe parietal. Haemoperitoneum dyshohet kërkon hospitalizimin e menjëhershëm dhe sigurimin e kujdesit kirurgjikale. Humbja e pacientëve hemorragji intra-abdominale shpesh ndodh nga shoku traumatike dhe humbjes akute të gjakut.

Arsyet haemoperitoneum

Hemoperitoneum mund oslozhne gamë të gjerë të kushteve:. Lëndim mbyllur barkut, trauma thoracoabdominal, proceset patologjike në zgavrën e barkut dhe hapësirë ​​retroperitoneale, kirurgji, sëmundjet gjinekologjike, dhe kështu me radhë D. Haemoperitoneum zhvillon për shkak të shkeljes së integritetit të enëve të gjakut të zgavrën e barkut dhe mund të jetë origjina traumatike dhe nontraumatic.


Haemoperitoneum traumatik lind në traumave abdominale hapur (gunga, bie, aksidentet, compression), që hyn në thellësi (shtënë, goditje me thikë) plagët e barkut, trauma intraoperative. Kjo organet shpesh dëmtuara parenkimale - mëlçi, shpretkë, pankreasit dhe enët e gjakut që janë në obligacione, folds e peritoneum, zorrët mesentery, omentum. Dëmtimi i organeve të brendshme patate të skuqura të kockave mund të vërehet në ana e brinjë më të ulët.

Haemoperitoneum Nontraumatic ndodh kur një shtatzëni ektopike, apopleksi ovarian, këputje aortic aneurysm, sëmundjet e mëlçisë hemangioma, duke çuar në uljen koagulimit të gjakut (verdhëz pengues, malaria, sëmundjet e gjakut, diatez hemorragjike), afatgjatë terapi fybrynolytykamy dhe anticoagulants. Në praktikë kirurgjikale haemoperitoneum mund të zhvillohet si rezultat i dëmtimit gjatë invazive diagnostike (angiografi, biopsia), shpërthim apo rrëshqitje veprojnë operacione pe pas heqje stomakut, appendectomy, hryzhosichennya, hemicolectomy, cholecystectomy, amputim supravaginal i mitrës, nephrectomy, splenectomy, heqje të mëlçisë dhe të tjerët

Simptomat haemoperitoneum

Manifestimet klinike haemoperitoneum përcaktohet nga natyra e dëmit, dhe të intensitetit të shumës intra-abdominale gjakderdhje të humbjes së gjakut.

Papritmas aty haemoperitoneum shoqëruar nga shenjat e shokut hemorragjike dhe simptoma lokale. Humbja akute e gjakut është manifestuar marramendje, ndërprerje, lëkurë të zbehtë dhe membranat mukoze të dukshme, djerse të ftohtë, etje, adinamii, zalisur, ndonjëherë - ngacmim motor. Përcaktohet objektivisht takikardia (120-140 rreh. Min.) Me impuls mbushje dobët, hipotension.

Dhimbje akute të rënda në bark mund të jenë lokale ose përhapur, karakter përhapur, me stimulimin e peritoneum diafragmës gjak radiating në brezin sup dhe shpatull. Ose vazhdohet haemoperitoneum masiv mund të shoqërohet me një rritje të vëllimit të barkut; ndonjëherë (zakonisht në fëmijët) - kërthizë cianozë, nëpërmjet tejdukshëm GJAKUT. Nëse ka hemoperytoneumu ashtuquajturën simptomë "Vanka vstanka" kur një pacient kërkon mësime pozicionin ulur, umenshayuschemu dhimbje barkut.

Diagnoza haemoperitoneum

Në ekzaminim, vëmendje pacienti paguajnë për shenjat e lëndimeve - bruises, hematomas në murin e barkut mëparshëm. Kur hemoperytoneumu gjatë prekje sipërfaqësore përcaktuar butë, abdomen moderuar i dhimbshëm, i kufizuar i përfshirë në frymëmarrje, simptomë pozitiv peritoneal SHCHetkina-Blumberg, që shtrihen murin e përparme të barkut dhe ngurtësi të muskujve.

Prekje thellë zbulon një dhimbje të mprehtë në organin e dëmtuar apo dëmtuar. Për trokitje bark shënuar blunting tingull trokitje, dhimbje, dëgjim - dobësimin ose mungesa e zhurmave të zorrëve.

Ekzaminimi Digital zorrës së trashë për të përcaktuar se kur hemoperytoneumu overhanging murin e përparme e rektumit. Këto studime janë karakterizuar nga legenit identifikojnë rrafshim shkop vaginale, dhimbjen e tyre, overhanging harqe pasme. Në një shtatzëni ektopike, rëndësia e rëndësishme diagnostike e qemerit pasme shpuese vaginale (kuldotsenteza).

Në laborator analizat e gjakut në hemoperytoneumu tregon shenja të gjakderdhjes - uljen e hematokritit, rritje për të zvogëluar numrin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës.

Me ultratinguj legenit, ultrazërit të zgavrën e barkut dhe disponueshmërinë hapësirë ​​retroperitoneale diagnostikuar hematoma të organizuar anehohennymi ose lëngjeve në zgavrën e barkut. Radiografitë Plain gjithashtu zbulon praninë e lëngut të lirë, për të diferenciale diagnozën e haemoperitoneum mëparshëm hematoma të barkut mur, hematoma retroperitoneale dhe ulçerë shpuar në stomak.

Diagnoza përfundimtare është bërë duke përdorur haemoperitoneum birë e zgavrën e barkut dhe futjen e "nyshporyachy" kateteri apo laparoscopy.

Trajtimi haemoperitoneum

Nëse dyshoni haemoperitoneum treguar hospitalizimin e urgjencës në Departamentin e Kirurgjisë barkut. Në fazën e ndihmës së parë është rreptësisht e ndaluar administratën analgjezik, duke përfshirë narkotikëve, droga. Kur masiv gjakderdhje për t'u marrë me tronditje hypovolemic kryer terapi intensive përbërë analeptics administrimit, transfuzionin e produkteve të gjakut dhe zgjidhjet, reanimim. Në gjakderdhje intra-abdominale të kohëve të fundit mund të bëhen reinfusion derdhur në gjak barkut zgavër.

Në një pacientët kirurgjikale në spital me haemoperitoneum treguar mbajtjen laparotomy për të identifikuar burimin e gjakderdhjes dhe të ndaluar atë. Kur lëndimet traumatike të organeve të brendshme mund të kryhet operim, splenectomy, ligation e anijeve dhe ndërhyrjeve të tjera. Në një shtatzëni ektopike apo ovarian apopleksi kryer tubektomiya, hiqni shtojca.

Në periudhën postoperative është kryer hemostatic, terapi me antibiotikë; Parametrat e monitoruar, tensioni i gjakut, puls; kryhet ultratinguj dinamik, CT scan i barkut dhe retroperitoneum. Kur hemoperytoneumu moti gjithmonë shumë serioze.