Stroke hemorragjike


 • Etiologji dhe Patogjeneza
 • Klasifikimi i pash hemorragjike
 • Fotografia klinike e pash hemorragjike
 • Diagnoza e pash hemorragjike
 • Diferencial Diagnoza
 • Trajtimi i goditja hemoragjike
 • Prognoza për goditje hemorragjike
 • Parandalimi i pash hemorragjike

Goditje hemorragjike - spontan (nontraumatic) hemorragji në zgavrën e kafkës. Termi "goditje hemorragjike" përdoret zakonisht për t'iu referuar hemorragji intracerebrale që ka ndodhur si pasojë e ndonjë sëmundje të enëve të gjakut të trurit, atherosclerosis, hipertension dhe amyloid angiopatin.

Etiologji dhe Patogjeneza

Shkaqet e pash hemorragjike mund të kenë kushte të ndryshme patologjike dhe sëmundjet: aneurizëm, arterial hipertension i origjinave të ndryshme, cen vaskulare e sistemit qendror nervor vaskulitis, sëmundje sistemike e Tacna lidhës. Përveç kësaj, gjakderdhje mund të ndodhë gjatë trajtimit me anticoagulants dhe agjentët fibrinolytic, dhe keqpërdorimit të drogave të tilla si kokaina, amfetaminës.


Më të Hemmorahicheskiy pash ndodh kur angiopatin amyloid dhe hipertensionit, ndodhin kur arteriet abnormale dhe arterioles e parenchyma trurit. Prandaj, rezultat i pash hemorragjike në këto sëmundje shpesh janë hemorragji intracerebrale.

Klasifikimi i pash hemorragjike

Hemorragji intracranial është e klasifikuara në varësi të vend derdhur gjak. Nuk janë llojet e mëposhtme të hemorragji:

 • intracerebrale (parenkimale)
 • subarakinoidale
 • barkushe
 • përzier (subarakinoidale-parenchimatosal-ventricular, parenchimatosal-ventricular etj)

Fotografia klinike e pash hemorragjike

Për hemorragjike pash karakterizuar nga fillimi akute, shpesh kundër një sfondi të presionit të lartë të gjakut. Hemorragji shoqërohet me dhimbje koke akute, marramendje, vjellje, vjellje, zhvillimin e shpejtë të simptomeve të kontaktit, e ndjekur nga një rënie progresive në syçeltësi - që i moderuar për të trullos gjendje kome. Getting hemorragji nen-kortikale mund të shoqërohet me konfiskimin epileptiform.

Natyra e simptomeve neurologjike fokale varet nga vendndodhjen e hematoma. Simptomat më të shpeshta të theksohet hemiparesis, simptomat frontal si dëmtim të kujtesës, sjellje, kritika, abuzimi ndjeshmërisë së çështjes.

Rol të rëndësishëm në gjendjen e pacientit menjëherë pas hemorragji, dhe në ditët në vijim duke luajtur simptomet cerebrale dhe zhvendosja e shkaktuar nga volumi intracerebrale hematoma dhe vendndodhjen e saj. Në rastin e hemorragji të mëdha dhe hemorragjike lokalizimin thellë në foto klinike Simptomat manifestohen shumë shpejt rrjedhin dytësor (si rezultat i zhvendosjes së trurit). Nëse gjakderdhje në rrjedhin trurit dhe tru i vogël hematomas gjera përjetuar shkelje e shpejtë të funksioneve vitale dhe të vetëdijes. Hemorragji e dytë më e vështirë ndodh me një pushim në sistemin ventricular, kur manifestuar simptoma meningeal, pyrexia, konvulsione hormetonicheskie, depresioni shpejtë të vetëdijes, zhvillimin e simptomeve burimore.

2,5-3 javë pas gjakderdhjes së parë - periudha më e vështirë e sëmundjes, si në këtë fazë për shkak të ashpërsisë së pacientit ënjtje prohressyruyusche e trurit, e cila është manifestuar në zhvillimin dhe rritjen e dislokimit dhe simptomat cerebrale. Për më tepër, vendosja e trurit dhe ënjtje e saj - shkaku kryesor i vdekjes në fazën akute të sëmundjes, kur simptomat e mësipërme ose të bashkohen dekompensiruyutsya ishin ende komplikimet somatike (mosfunksionim i veshkave dhe mëlçisë, pneumonia, diabet, etj) Deri në fillim të javës së katërt të sëmundjes në ato. Mbijetuar pacientët fillon simptomat cerebrale dhe regres në ballë të pasqyrës klinike jashtë efektet e lezioneve fokale të trurit, e cila më pas përcaktohet shkalla e paaftësisë së pacientit.

Diagnoza e pash hemorragjike

Metodat kryesore të diagnostikimit të pash hemorragjike - MRI, CT ose CT konvencionale spirale e trurit. Ata mund të përcaktojë sasinë dhe vendndodhjen e hematoma intracerebrale, shkallën e dislokimit dhe edemë të lidhur trurit, praninë dhe zonën e shpërndarjes së hemorragji. Është e këshillueshme për të kryer studimet e përsëritura CT për të ndjekur evoluimin e shtetit të hematoma dhe indeve të trurit dinamikën.

Diferencial Diagnoza

Para së gjithash, goditje hemorragjike duhet të dallohet nga goditje ishemike, e cila ndodh më shpesh (85% të të gjitha strokes). Bëni atë në vetëm një të dhënave klinike nuk është e mundur, ajo është e rekomanduar për të shtroj në spital një pacient në një spital me diagnozën e "pash". Në spital duhet të jenë në dispozicion MRI dhe CT pajisje për të kryer një studim sa më shpejt të jetë e mundur. Ndër veçoritë karakteristike të goditje ishemike duhet t'i kushtojë vëmendje të mungesës së simptomave meningeal, rritjes simptomat ngadaltë cerebrale. Në ishemike pijeve pash, studiuar nëpër birë mesit, një strukturë normale, me hemorragjike - kjo është përmbajtja e mundur nga gjaku. Diferencimi intracerebrale hematomas kërkohet gjenezën hypertensive e hematoma tjetër etiologies, hemorragji dhe ishemi në qendër të tumorit. Kjo vlerë e madhe moshë të durueshëm, vendndodhja e hematoma në çështje të trurit, historia e sëmundjes. Lokalizimi i pjesëve hematoma mediobazalnyh e lob ballore e aneurysms të trurit në mënyrë tipike për / mëparshëm komunikimi arterie. Kur aneurysms e karotide të brendshëm ose të mesme hematoma arterie cerebrale lokalizuara, zakonisht në pjesët basal e ballore dhe lobes temporale ngjitur me sylvyevoy çarë. Duke përdorur MRI mund të shihet shumë aneurizëm dhe keqformime arteriovenoze enët abnormale. Në rastet e këputje të dyshuar të aneurysm ose arteriovenoze cen që kërkon një provim angiographic.

Trajtimi i goditja hemoragjike

Trajtimi i pash hemorragjike mund të jetë konservative ose kirurgjikale. Zgjedhje në favor të një metodë të trajtimit duhet të bazohet në rezultatet e vlerësimit klinik dhe instrumental të pacientit dhe këshilla neurokirurg.

Terapia e barnave kryhet neurolog. Bazat e trajtimit konservativ e pash hemorragjike korrespondon me parimet e përgjithshme të trajtimit të pacientëve me çdo lloj goditje në tru. Nëse dyshoni se një goditje hemorragjike duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur para se të masave terapeutike (në fazën prehospital). Në këtë kohë, detyra kryesore është për të vlerësuar përshtatshmërinë e mjekut të aktivitetit respirator dhe kardiovaskular. Për të korrigjuar sjelljen e frymëmarrjes dështim intubation me lidhje mekanike për ajrosje. Shkelja e sistemit kardiovaskular janë shprehur zakonisht në hipertension si tensioni i gjakut duhet të normalizohen sa më shpejt të jetë e mundur. Një nga aktivitetet më të rëndësishme që duhet të kryhen pas mbërritjes së pacientit në një spital - terapi synon reduktimin edemë të trurit. Për ta bërë këtë, përdorni drogë Hemostatic dhe drogës që reduktojnë pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut.

Rregullon tensionin e gjakut në goditje hemorragjike duhet shmangur rënie të mprehtë atë, si këto ndryshime drastike mund të shkaktojë një rënie të presionit të perfuzionit, veçanërisht në hematoma intracranial. Presion Recommended gjakut - 130 mmHg Për të reduktuar saluretiki intracranial presion të përdorura në lidhje me osmodyuretyky. Është e nevojshme për të kontrolluar nivelin e elektroliteve në gjak të paktën dy herë në ditë. Në këto grupe të drogës në këtë gjë duke përdorur zgjidhje intravenoz colloidal, barbiturates. Para kryerjes së trajtimit mjekësor e pash hemorragjike duhet të shoqërohet me monitorimin e parametrave kryesorë që karakterizojnë gjendjen e sistemit cerebrovascular dhe funksionet e tjera vitale.

Trajtim kirurgjik. Vendimi për ndërhyrjen kirurgjikale duhet të mbështetet në disa faktorë - Vendndodhja e vëllimit hematoma derdhur gjak, gjendjen e përgjithshme të pacientit. Studime të shumta kanë dështuar të japin një përgjigje të qartë në lidhje me mundësinë e trajtimit kirurgjik të pash hemorragjike. Sipas disa studimeve në grupe të veçanta të pacientëve dhe në disa studime a transaksionet pozitive efekt të mundshme. Kështu qëllimi kryesor i operacionit është aftësia për të shpëtuar jetën e pacientit, kështu që në shumicën e rasteve, operacioni është kryer në të njëjtën shpejt të jetë e mundur pas hemorragji. Shtynte operacionin mund vetëm nëse qëllimi i saj - për të hequr hematoma për heqjen më efikas të çrregullimeve neurologjike fokale.

Kur zgjedh një metodë e operimit duhet bazuar në vendndodhjen dhe madhësinë e hematoma. Po, mënyrë Transcranial drejtpërdrejtë për të hequr lobarnyy dhe hematomas lateral, dhe stereotaxic si një derë e mirë - nëse e përzier ose goditje mesor. Megjithatë, pas heqjes së përsëritje Stereotactic hematoma e gjakderdhjes ndodh më shpesh si gjatë një operacion të tillë e pamundur Hemostaza kujdesshëm.

Në disa raste, goditje hemorragjike përveç për të hequr hematoma është e nevojshme në të kullimit ventrikular (kullimit ventricular jashtëm), për shembull, në rastin e hemorragji masive ventrikular ose edema okluzale (hematoma në tru i vogël).

Prognoza për goditje hemorragjike

Në përgjithësi, prognoza e pash hemorragjike është i pafavorshëm. Përqindja e përgjithshme e vdekjeve arrin shtatëdhjetë, 50% të vdekjeve në vijim heqjen e hematomas intracerebrale. Shkaku kryesor i vdekjeve - ënjtje prohressyruyusche dhe dislokimi i trurit, i dytë më shpesh është shkaku i gjakderdhjes përsëritje. Rreth dy të tretat e pacientëve pëson goditje hemorragjike janë të paaftë. Faktorët kryesorë që përcaktojnë rrjedhën dhe rezultatin e sëmundjes - vëllimi i hematoma, lokalizimi i saj në rrjedhin trurit, një zbulim i madh të gjakut në ventricles, shkelja e sistemit kardiovaskular, goditje e mëparshme hemorragjike dhe pacientët e moshuar.

Parandalimi i pash hemorragjike

Kryetarët kryesore parandaluese, në gjendje për të parandaluar zhvillimin e pash hemorragjike është trajtimi me kohë dhe adekuat mjekësor i hipertensionit dhe eliminimin e faktorëve të rrezikut për zhvillimin e saj (hiperkolesterolemia, diabeti, alkoolizmi, pirja e duhanit).