Ethe hemorragjike


  • Simptomat e etheve hemorragjike
  • Komplikimet ethe hemorragjike
  • Diagnoza e etheve hemorragjike
  • Ethe hemorragjike
  • Prognoza për ethet hemorragjike
  • Parandalimi i etheve hemorragjike

Ethet hemorragjike - një grup i sëmundjeve infektive virale e shkaktuar dëme toksike e mureve të enëve të gjakut, duke kontribuar në zhvillimin e sindromës hemorragjike. Ndodhin kundër sfondit të dehjes, të provokuar patologji të shumta të organeve. Ethet hemorragjike të zakonshme në disa rajone, në transportuesit habitateve të sëmundjes.

Shkaktojnë viruset ethe hemorragjike familjet e mëposhtme: Togaviridae, Buniavirid, Arenaviridae dhe Filoviridae. Një tipar karakteristik bashkon këto viruse kanë prirje për qelizat endoteliale vaskulare njeriut.

Rezervuar dhe burim i këtyre viruseve është njeriu dhe kafshët (lloje të ndryshme të brejtësit, majmunët, ketrat, shkopinj, etj), një zgarë - mushkonjat dhe këpushat. Disa ethe hemorragjike mund të transmetohen përmes kontakt-familje, ushqim, ujë dhe mënyrat e tjera. Nga mënyra e infeksionit Këto infeksione janë të ndarë në grupe: infeksion braktis (ethe Omsk, Krime-Kongo dhe Kyasanur Forest), mushkonjë (të verdhë, ethet tropikale, Chukunhunya, Rift Valley) dhe ngjitëse (ethe Laosi, Argjentinë, Bolivi, Ebola, etj).


Ndjeshmëria ndaj etheve hemorragjike në njerëzit është, personat e larta kryesisht sëmurë aktivitet profesional e të cilëve është e lidhur me natyrën. Incidenca në zonat urbane shpesh festohet qytetarët që nuk kanë qëndrim dhe shërbime shtëpiake staf të përhershëm në kontakt me brejtësit.

Simptomat e etheve hemorragjike

Ethet hemorragjike në shumicën e rasteve është kurs tipik i kombinon periudha vijues: inkubacionit (zakonisht 1-3 javë), e para (2-7 ditë), lartësinë (1-2 javë) dhe shërim (disa javë).

Periudha obscheintoksikatsionnoy fillestar manifestuar simptoma zakonisht mjaft intensive. Fever nëse i rëndë mund të arrijnë numrat kritike, dehje - promovuar prishjen e ndërgjegjes, jerm, hallucinations. Kundër sfondit të dehje janë të shënuar në periudhën fillestare hemorragji toksike (kapilyarotoksikoz), fytyrë dhe qafë, pacientët konjuktiva zakonisht hyperemic, sclera injectable, mund të zbulohet artikuj skuqje hemorragjike në mukozën e shije të butë, simptomat endoteliale ("pako" dhe "majë") - pozitive. Nuk kam rrahje zemre të parregullt toksike (takikardia, bradycardia në tranzicion), presionin e ulët të gjakut. Gjatë kësaj periudhe numërimin e gjakut tregon leukopenia (ruajtur 3-4 ditë) dhe trombocitopenia rritje. Neutrophilia gjaku formulë me një ndryshim në të majtë.

Para fillimin e pikut është shpesh e shënuar normalizimin e temperaturës afatshkurtër dhe përmirësimin e gjendjes së përgjithshme, atëherë rritet toksikoz, intensiteti rrit klinikë të përgjithshme, zhvillimin patologji të shumta të organeve, shkelje të hemodinamikën. Gjatë convalescence është regres gradual i simptomave klinike dhe restaurimin e shtetit funksional të organeve dhe sistemeve.

Hemorragjike Largët nefrozonefryt quajtur shpesh ethe hemorragjike me sindromën renale, sepse sëmundja është plagë tipik primar i enëve renale. Inkubacion hemorragjike Largët nefrozonefryt është 2 javë, por mund të reduktohet në 11 dhe zgjeruar për 23 ditë. Ditët e para të sëmundjes fenomeneve të mundshme paralajmërues (dobësi, pafuqi). Pastaj të zhvillojnë dehje të rëndë, temperatura e trupit rritet në 39,5 gradë dhe më shumë dhe vazhdon për 2-6 ditë. Pas 2-4 ditësh të fillimit të simptomave hemorragjike ethe të shfaqet kundër dehjes prohressyruyusche sfond. Simptomat meningeal Ndonjëherë ajo mund të shënuara (Kernig, Brudzinskogo, qafë e ngrirë). Për shkak të dëmtimit toksike trurit, ndërgjegjes shpesh Hutuar, atje halucinacione, iluzionet. Sindromi Total hemorragjike shoqërohet nga simptomat e veshkave: dhimbje prapa, simptomë pozitiv Pasternatskogo në urinalysis treguar eritrociteve proteina cilindra. Me zhvillimin e sëmundjes rritet veshkave sindromi, pikërisht si hemorragjike. Në mes të sëmundjeve karakterizuar nga gjakderdhje nga hunda, mishrat, skuqje hemorragjike në trup (kryesisht në brezin sup dhe sipërfaqeve anësore të gjirit).

Në ekzaminimin e mukozën e gojës dhe orofaringut zbulojë hemoragji gishtin në qiell dhe cik ulët, zhvillon oliguria (në raste të rënda deri në anuria të plotë). Ka hematuria bruto (ngjyrë urinës bëhet "pantallona të gjera të mishit").

Ethet zakonisht zgjat 8-9 ditë, dhe pastaj për 2-3 ditë, një rënie në temperaturën e trupit, por pas normalizimit të gjendjes së pacientit nuk përmirësohet, mund të ngrit vjella, sindromi progresive renale. Përmirësimi i simptomave klinike dhe regresioni ndodh 4-5 ditë pas qetësimin poshtë ethe. Sëmundja hyn në një fazë e shërimit. Në këtë kohë të karakterizuar nga Polyuria.

Ethet hemorragjike Crimean karakterizohet nga fillimi akute, të vjella shënuar, dhimbje barku në një stomak bosh, ethe. Rrit temperaturën e trupit. Shfaqja është karakteristikë e pacientëve me ethet hemorragjike: personi hyperemic edematous dhe konjuktiva injectable, qepallat, sclera.

Simptomat hemorragjike shprehura, skuqje petechial, gjakderdhje mishrat, gjakderdhje nga hunda, papastërtitë gjak në jashtëqitjen dhe të vjellat, i mitrës gjakderdhje në femra. Shpretkë është shpesh madhësia normale, disa pacientë mund të vërehet zmadhuar. Sëmundje e rëndë manifestohet me dhimbje të forta barku, të vjella të shpeshta, terren. Impuls labile, tensioni i gjakut ul, tonet e zemrës - shurdhër.

Ethet hemorragjike Omsk ndodh më lehtë dhe sindromë hemorragjike dashamirës më pak e theksuar (edhe pse vdekshmëria gjithashtu ndodh kur infeksion). Në ditët e para ethe arrin 39 gradë me një të lehtë, gjysma periudhë febrile ndodh në valë, me periudhat e përmirësimit dhe normalizimit të temperaturës trupore. Kohëzgjatja e etheve - 3-10 ditë.

Ethe ethe tropikale hemorragjike karakterizohet periudhë inkubacioni prej 5 deri në 15 ditë, natyrisht beninje, simptomat e dehjes, duke rritur për 3-4 ditë dhe origjinës njolla puçrra papular-hemorragjike, e cila është 2-3 ditë pas shfaqjes (zakonisht ndodh në mes të sëmundjes) dhe lë pas pigmentim ose lëkurë. Kurba e temperaturës mund të jetë dy-valë ethet ndërprerë temperaturën 2-3-ditore, pasi që ka një valë e dytë. Kjo formë është karakteristikë e evropianëve, banorët e Azisë Juglindore variant ethe tropikale hemorragjike është në zhvillim dhe ka një kurs më të ashpër.

Komplikimet ethe hemorragjike

Ethet hemorragjike mund të kontribuojë në zhvillimin e, kushtet e rënda të rrezikshme për jetën, shoku infektive dhe toksike, dështimi akut i veshkave, gjendje kome.

Diagnoza e etheve hemorragjike

Diagnoza e etheve hemorragjike është kryer në bazë të të dhënave klinike dhe epidemiologjike historisë konfirmon diagnozën e mëparshme laboratorike.

Diagnoza specifik është bërë duke përdorur një studim serologjike (RSC, RNIF, etj), enzimë Immunoassay (ELISA) zbulimin e antigjeneve virale (PCR) metodë virologjik.

Ethet hemorragjike karakterizohet zakonisht nga Thrombocytopenia në gjak, zbulimin e qelizave të kuqe të gjakut në urinë dhe feces. Në simptome të rënda hemorragji të anemisë. Gjaku pozitiv fekal okult flet e gjakderdhjes përgjatë traktit gastrointestinal.

Fever me sindrom renale manifestohet edhe në diagnostifikim laboratorike në formën e rrezatimit, aneozinofiliya, rritjen e numrit të neutrofileve band. Ndryshimet e rëndësishme patologjike në urinalysis - Pjesa reduktuar, nuk është një proteinë (shpesh duke arritur 20-40% rritje) cilindra. Në gjak, rrit azotit mbetur.

Ethe Krimesë ndryshon limfocitozë me normotsytozom përgjithshëm, ndryshim majtë leykoformuly dhe normale ESR.

Ethe hemorragjike

Pacientët me çdo etheve hemorragjike të jetë në spital. Përshkruar pjesa tjetër krevat, gjysmë dietë lehkousvoyaemaya kalori, vitamina më intensive (sidomos B dhe C) - supë perimesh, fruta dhe lëng kokrra të kuqe, u rrit hips ekstrakt, pije frutash). Përveç kësaj, të përshkruara vitamina: vitamina C, R. Çdo ditë për katër ditë marra vikasol (vitaminë K).

Vena administruar glukozë, gjatë nxitojnë të transfuzionit të gjakut mund të bëhen pjesë të vogla, si dhe futjen e suplementit të hekurit, dhe antianemina kampolon. Në trajtimin përfshijnë mjete protivogistaminnye. Ekstrakt nga spitali i kryer pas shërimit të plotë klinik. Për pacientët e shkarkimit ndërsa ka ambulator.

Prognoza për ethet hemorragjike

Prognoza varet nga ashpërsia e sëmundjes. Ethet hemorragjike mund të ndryshojnë rrjedhën brenda kufijve të gjerë, në disa raste duke shkaktuar zhvillimin e shteteve të terminalit dhe duke përfunduar vdekjeprurëse, por në shumicën e rasteve, kujdes të menjëhershëm mjekësor të favorshme të motit - infeksion përfundon shërim.

Parandalimi i etheve hemorragjike

Parandalimi i etheve hemorragjike kryesisht përfshin aktivitete që kanë për qëllim shkatërrimin e vektorëve të infeksionit dhe për të parandaluar kafshon. Në zonë e infeksionit të prodhuar pastrim të plotë të vendeve, të përgatitur në kuadër të zgjidhjes, janë të gjakut gjiri insektet (mushkonjat, rriqrat) epidemi në zona të rrezikshme të rekomanduara në pyjet është shtrënguar rroba, çizme, dorashka, pantallona të gjera dhe maskë special protykomarynyh, repellents përdorim.

Për ethet hemorragjike Omsk, nuk është metodë specifike parandaluese, vaksinimi rutinë e popullsisë duke përdorur vaksinën e virusit vrarë.