Hemorroide


  • Etiologji dhe Patogjeneza e hemorroide
  • Klasifikimi dhe simptomat e hemorroide
  • Simptomet e hemorroide
  • Diagnoza e Hemorroide
  • Hemorroide Mjekimi
  • Parandalimi i hemorroide

Hemorroide janë një nga sëmundjet më të zakonshme proctological. Hemorroide është një hemorroide patologjikisht e zgjeruar që janë të prirur për inflamacion, gjakderdhje dhe humbje të anusit. Emri i sëmundjes është termi grek për gjakderdhje në përkthim. Gjakderdhja është më e habitshme, por jo simptomë vetëm në zhvillimin e hemorroide.

Hemorroide rrjet venoz i përkasin njeriut janë submucosa e murit anal kanalit, të ngjashme në strukturë të organeve shpella dhe organet gjenitale janë menduar për të luajtur një rol në sigurimin e një mbyllje të plotë të anusit dhe të mbajë stol. Nuk janë hemorroide brendshme dhe të jashtme.

Shumica e njerëzve do të herët a vonë shfaqet në shkallë të rritjes të ndryshme në strukturat deje.


Rritja hemorroide identifikuara në shqyrtim dhe nuk është i shoqëruar me simptoma klinike, nuk është konsideruar si një sëmundje. Klinikisht hemorroide dukshme rënie e brendshme, hemorroide jashtme trombozë, gjakderdhje, kruarje dhe djegie në rektum, dhimbje gjatë jashtëqitjes.

Aktualisht në 75% të rasteve të përdorë heqjen kirurgjikale të nyjeve patologjikisht zgjeruar (në krahasim me SHBA dhe Evropë, shifër është rreth 20% e rasteve). Efektiviteti i trajtimit nonsurgical promovon zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe trajtimit me kohë te mjeku.

Etiologji dhe Patogjeneza e hemorroide

Faktor Pathogenetic në zhvillimin e hemorroide është i zhvlerësuar rrjedhjen e gjakut në grupimeve majasëll venë që kontribuojnë në zhvillimin e ndryshimeve degjenerative në indet e muskujve dhe strukturave lidhës që përforcojnë njësitë brenda kanalit anal.

Të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të faktorëve të mëposhtëm: tendencën për të kryesuar çrregullim (kapsllëk të shpeshta ose diarre), mënyrë jetese i ulur, keqpërdorimit të alkoolit dhe ushqimit me erëza.

Në mesin e faktorëve të profesioneve me vlerë duke vënë në dukje profesionet që kërkojnë bateri në një pozitë të ulur (shoferë, pilotët, etj). Përveç kësaj, qarkullim të dobët në zonën perianal mund të kontribuojë në një farë sportive, hipur në kalë, çiklizëm, peshëngritje.

Gratë e hemorroide mund të kontribuojnë për të shtatzënisë dhe lindjes.

Klasifikimi dhe simptomat e hemorroide

Nuk janë hemorroide akute dhe kronike, e cila është në thelb një sëmundje e një-fazë. Gjithashtu ndajë hemorroide brendshme dhe të jashtme të kombinuara.

Klasifikimi i hemorroide kronike:

Në rrjedhën klinik të hemorroide është i ndarë në katër faza.

Faza e parë është e karakterizuar nga lirimin periodik të gjakut të kuqe nga anusi. Hemorroide rënie u vunë re.

Në fazën e dytë, majasëll prolapsed dhe reposition atyre vetë. Ndoshta si i shoqëruar nga gjakderdhje, dhe të vazhdojë pa të.

Faza e tretë bie hemorroide nuk janë të ushtrohet në mënyrë të pavarur dhe duhet të kthehen ata në kanalin anal me dorë. Gjakderdhje mund të jetë i pranishëm ose mungon.

Faza e katërt Hemorroide karakterizohet nga paaftësia për të praktikuar vazhdimisht bien nga hemorroide anale.

Përveç kësaj, të dalluar hemorroide akute dhe kronike.

Simptomet e hemorroide

  • Akute Hemorroide

Klinikisht trombozë evidente akute hemorroide hemorroide jashtme apo rënie anal me nyjet e brendshme thrombosed.

Hemorroide trombozë karakterizuar nga një rritje të konsiderueshme, të komponenteve të nënshkruajnë shkaktuar dhimbje mjaft intensive (proktalhiya), veçanërisht gjatë lëvizjeve të zorrëve.

  • Hemorroide kronike

Shenjat kryesore klinike të hemorroide kronike, gjakderdhje episode nga anus, kruarje dhe djegie ndjesi në zonën perianal, prolapsi korrente e hemorroide brendshme. Mbyllja Loose i muskul unazor të anusit dhe të përhershëm humbje të hemorroide mund të kontribuojë për përmbushjen e transparente mukoze nga anusi.

Gjakderdhje - një shenjë shumë të përbashkët të hemorroide dhe është parashikuar që episode periodike të gjakderdhje nga anusi janë 10% e popullsisë. Në 70-80% të rasteve shkaku i hemorroide gjakderdhje janë. Megjithatë, shumica e pacientëve nuk kërkojnë trajtim për shkak të gjakderdhjes të pakta dhe të rralla, dhe ata nuk japin vlerë shumë. Përveç kësaj, shumë hezitoni të kontaktoni proctologist apo hetimit frikë.

Gjakderdhje hemorrhoidal shfaqet zakonisht gjatë lëvizjeve të zorrëve, ajo mund të jetë e llak e kuqe në kohën e natuzhennya ose gjurmët e gjakut në letër. Nëse gjak pas një lëvizje zorrë mbetur në zorrën e trashë, herën tjetër ajo vjen në formën e clots errëta.

Hemorroide Long-jetuar humbjen e dukshme të hemorroide brendshme. Njësitë e para bien kur lodhje gjatë një lëvizje zorrë. Më vonë në progresion të komponentëve të sëmundjeve të bien më shpesh, kollitjes, teshtitjes. Në mënyrë të pavarur ushtrohet askush nuk ka për të reposition dorë. Me kalimin e kohës, humbja bëhet nyje të përhershme, nyjet nuk janë të përshtatshme për të praktikuar. Tërheqja nga hemorroide mund të dorëzojë siklet të konsiderueshme përveç ata kanë tendencë për të trombuvannya.

Shoqëruar shpesh me kruarje hemorroide anal shkaktuar nga acarim të vazhdueshme të lëkurës në sekrecionet anale.

Diagnoza e Hemorroide

Pavarësisht diagnozën relativisht e thjeshtë e sëmundjes, është e nevojshme për t'iu qasur seriozisht sepse provë dështimi mund të çojë në një diagnozë të rreme dhe komplikime dalluar apo të rëndësishme që lidhen patologji.

Rishikimi i pacientëve me hemorroide dyshuar të prodhojnë një karrige gjinekologjike për të lidhur me gjunjë në stomak ose në pozita Bozeman. Gjenerimi i një provim të jashtëm të anusit dhe zonës perianal, duke vënë në dukje formë anus deformim në dispozicion, ndryshimet mbresë, fistulat, gaping anusit. Kushtoj vëmendje të ngjyrës dhe gjendjen e lëkurës, të vlerësuar peshën e hemorroide jashtme, shënim brendshëm shkallë e humbjes, dhe aftësinë për të rivendosë ato.

Kontrolloni refleks anal duke përdorur bar perianal zonave acarim hetim. Pastaj hedhin në buzë të anusit dhe është duke shqyrtuar muret e kanalit anal për praninë e çarjes anal.

Pas kryerjes së ekzaminimit të jashtëm studim të zorrës së trashë dixhital, duke vënë në dukje gjendjen e muskul unazor jashtëm dhe të brendshëm anal, forca e tyre tonik tension i kontraktimet vullnetare, shkalla e dhimbjes. Eksploroni kanalin mucous cipë në prani të defekte, polyps dhe plagët.

Përcaktimi më i saktë i vendndodhjes dhe madhësisë së studimit hemorroide gisht mund të jetë një kompleksitet të caktuar për shkak të faktit se nyjet prekje reduktuar në madhësi. Prandaj, pacienti studim lodhje për të ofruar zbulimit dhe të inspektimit më të sakta njësi.

Procedura 8-12 cm i kanalit anal mund të konsiderohet në detaje anoscope. Ky studim është mjaft tolerohet mirë dhe ju lejon për të inspektuar zonën për vendndodhjen e hemorroide brendshme. Me tension hemorroide brendshme mund të bien në anoscope lumen.

Sigmoidoscopy është caktuar për të gjithë pacientët me hemorroide dyshuar. Nëse është e mundur të mbajë rektomanoskopiyu në një lartësi prej 25 inç nuk është, apo është zorrë patologjitë supozim i sipërm i madh, duke prodhuar yrryhoskopyyu ose colonoscopy. Ultratingull i barkut ose eliminon identifikojnë comorbidities traktit digjestiv. Për të përjashtuar gjakderdhje nga sistemit të tretjes gastroscopy sipërme të parashikuar.

Përvoja tregon se një e treta e pacientëve që vuajnë nga hemorroidet, kanalit anal janë sëmundje dhe zorrës së trashë, disa prej të cilave mund të jetë shkaku i gjakderdhje nga anusi.

Shpesh gjatë inspektimit dhe ekzaminimin rreth hemorroide që nuk kanë mundësi për të diagnostikuar kancerin e zorrës së trashë.

Hemorroide Mjekimi

Taktika trajtim majasëll zgjedhur bazuar në fazën e sëmundjes. Hemorroide fazat parë dhe të dytë mund të qëndrojnë në trajtimin konservativ, ose të sugjerojë trajtimin me electrocoagulation ose sclerotherapy. Imponimi i ligatures (qepur doping ose alloying unaza latex) mund të jenë efektive në fazat e dytë dhe të tretë.

Përveç kësaj, hemorroide në fazën e tretë mund të përdoret teknika transanal heqje Longo.

Të katërt hemorroide fazë të kërkonte prerje kirurgjikale e hemorroide (hemorrhoidectomy).

Në fazën akute të majasëll çdo gjë, por terapi konservative, metodat e trajtimit janë të kundërindikuar. Veç kësaj, mjekim shpesh kufizohet në fazat e para dhe të dyta të sëmundjes.

Kur trajtimi konservativ përshkruar dietë që ndihmon për të normalizuar karrige me diarre të shpeshta dhe zbutjen atë me jashtëqitje komplekse. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë laxatives. Si një terapi të përgjithshme si droga e rekomanduara që ndihmojnë për të forcuar muret venë (flebotropnye do të thotë - Detraleks, Phlebodia). Përdoret lokalisht qirinj dhe vajra me anti-inflamator, shërimin, analgjezik, HEMOSTATIC dhe përmirësuar mjetet lokale qarkullimit.

Emërimi i drogës lokale varet nga ashpërsia e disa simptomave. Më zgjedhur lëngje multicomponent, përfshirë anti-inflamator, anestetik dhe elementeve HEMOSTATIC. Medikamente përmbajnë drogë anti-inflamator (kortikosteroidet dhe drogë nonsteroidal) përshkruajnë normat e shkurtër-jetuar për të shmangur efekte anësore.

Kur shprehu gjakderdhje aplikoni hemostatics efektive Natalsid.

Trajtimi konservativ i hemorroide ka për qëllim lehtësimin e simptomave klinike dhe rëndim fikje. Mbani në mend se kjo është simptomatike që nuk çon në lirinë nga sëmundje dhe është e përkohshme.

Tendenca për të mënyrë jetese i ulur apo ushtrim të tepruar të kontribuojë në zhvillimin e rikthim të ri dhe përparimin e hemorroide.

Një masë efektive për të kuruar hemorroide herët teknikë pushtuese është heqja e hemorroide (sclerotherapy, koagulimit infra të kuqe, dopingu). Shpesh, në praktikë, një terapi kombinim. Përkundër shkallës së lartë të sigurisë dhe komoditet për pacientët, minimalisht teknikat invazive nuk janë gjithmonë të zbatueshme.

Për të hequr nyjet në fazat e mëvonshme të sëmundjes është kirurgji: hemorroidektomiyu. Ky rrjet shpella venoz excised plotësisht, duke eliminuar mundësinë e përsëritjes së sëmundjes. Operacionet e teknologjisë moderne mund të zvogëlojë periudhën postoperativ dhe ka shumë të ngjarë të përjashtojë komplikime.

Që hemorroide nuk është një sëmundje që është një kërcënim për jetën, në të gjitha rastet, përveç gjakderdhje të vazhdueshme, duke çuar në anemi të rëndë, pacienti mund të vendosë për përshtatshmërinë e kirurgjisë, në varësi të rekomandimeve të mjekut. Si pacientët ndihmë mjekësore në mënyrë tipike të pranishëm me acarimin e shpeshta, hemorroide sjell atyre shqetësim të dukshëm dhe në masë të madhe ndikon në cilësinë e jetës, detyrë proctologist është një ekzaminim i plotë dhe rekomandim metodat kompetente optimale të trajtimit.

Parandalimi i hemorroide

Parandalimi i hemorroide përfshin faktorë të parandalimit të kontribuojnë për të rrjedhës së gjakut të dëmtuar në orendive të rektumit dhe masat për normalizimin e traktit digjestiv.

Trajtimi në kohë i sëmundjeve që ndodhin kapsllëk ose diarre, të ushqyerit e duhur promovuar normalizimin e konsistencës stol dhe lëvizjet e rregullta zorrë të rehatshme.

Parandalimi i hemorroide promovuar masat e higjienës për kujdesin e anusit, pastrimit të plotë pas jashtëqitjes, përdorin nota të buta letër (nëse refuzimi i nevojshëm i letër higjienike për të ftohtë larë me ujë), larje të rregullt, të veshur me rroba të bëra nga pëlhura natyrore breathable, nuk pengojnë lëvizjen .

Në shenjë e parë e hemorroide është e dëshirueshme që të heqë dorë nga aktivitetet që lidhen me ushtrimin e rregullt të rënda. Njerëzit të prirur për një mënyrë jetese i ulur duhet të bëni stërvitje fizike, not, të bëjnë shëtitje të rregullta.