Tuberkulozi gjenital


 • Shkaqet e tuberkulozit gjenitale
 • Klasifikimi i tuberkulozit gjenitale
 • Simptomat e tuberkulozit gjenitale
 • Diagnoza e tuberkulozit gjenitale
 • Mjekimi i tuberkulozit gjenitale
 • Prognoza e tuberkulozit gjenitale
 • Parandalimi i tuberkulozit gjenitale

Tuberkulozi gjenital shpesh një lezione dytësore të shkaktuara nga infeksioni hyjnë lezione fillore (të mushkërive, zorrëve). Lezione tuberkulozi e sistemit urogjenital renditet e para në frekuencën e shfaqjes së mjedisit extrapulmonary tuberkulozit dhe mjedisin e këtyre formave është 6,5%. Në ballë të strukturës gjenitale tuberkulozit shkon mposhtur tubat fallopiane (në 90-100% të pacientëve), e ndjekur nga lezioni endometrial (25-30% e femrave). Në raste të rralla diagnostikuar formën e lezioneve gjenitale të tilla si vezore të tuberkulozit, qafën e mitrës, vaginë dhe vulvë.

Shkaqet e tuberkulozit gjenitale

Rezistenca e reduktuara imunizuar për shkak të infeksioneve kronike, stresi, kequshqyerja dhe faktorë të tjerë të çojë në lymphogenous hematogjene ose hyjnë ose duke marrë kontakt me fokus primar të mikobakteret në organet e sistemit riprodhues.


Infeksioni nëpërmjet kontaktit seksual me një vuajtje partnere nga tuberkulozi gjenital mund vetëm teorike sepse epiteli shtresuar rreshtim vulvë, pjesë vaginë dhe vaginale të qafës së mitrës, rezistente në mikobakteret.

Klasifikimi i tuberkulozit gjenitale

Tuberkulozi gjenital karakterizohet nga zhvillimi i një model për infeksione gjenitale morfohistolohicheskih ndryshime. Për karakterizimin morfologjik dal:

 • Tuberkulozi kronik gjenital, karakterizohet me inflamacion produktiv, simptomat e butë të rënda
 • formë subakut e tuberkulozit gjenitale ndodh me simptomat e djersë dhe përhapja e fortë e
 • formë caseous e tuberkulozit gjenitale, i shoqëruar nga procesi akute dhe të vështirë
 • përfunduar procesi tuberkuloz ynkapsulyrovanye kalcifikim vatra.

Në varësi të departamentit të prekur mund të zhvillojnë salpingjitit tuberkulozi, salpingo, endometritis.

Shkalla e aktivitetit të TB gjenitale mund të jetë aktiv (për 2 vjet), qetësohet (nga 2 deri në 4 vjet), apo joaktive karakterizohet si traumat e tuberkulozit. Kur kurs utyazhelenyy klinik në 4 vitet e para të shtetit të konsiderohet si një përkeqësimin e tuberkulozit gjenital në një datë të mëvonshme - si rikthim.

Për izolimin e gjenitale Mycobacterium tuberculosis klasifikuar për MBT (-) dhe MBT (+).

Simptomat e tuberkulozit gjenitale

Demonstrimi i tuberkulozit gjenital shpesh ndodh midis moshës 20-30 vjeç; të paktën - gjatë pubertetit dhe menopauza. E tuberkulozit gjenital shpesh veshur dhe varyabelnoe, për shkak të një shumëllojshmëri të ndryshimeve morfologjike.

Shpesh duke çuar madje vetëm simptomë e infertilitetit gjenital tuberkulozit është shkaktuar nga një plagë e endometrium dhe tubat fallopiane.

Shumica e grave ndryshimin e funksionit menstrual: zhvillim oligomenorrhea, amenorrhea, periudha të parregullta, algomenorrhea, të paktën - menorrhagia dhe metrorrhagia. Çrregullime menstruale në tuberkulozi gjenitale të shkaktuara nga përfshirja ovarian parenchyma, dehje endometrial.

E tuberkulozit gjenitale shoqëruar me dhimbje të barkut dhe karakterin dhemb tërheq një rezultat të mbështjelljes në legen, të shumta lezioneve sklerozë vaskulare e mbaresa nervore. Tipike tuberkuloz dehje - subfebrile, djersitje gjatë natës, dobësi, humbje peshe, oreks.

Në përfshirjes peritoneal tuberkulozi gjenital shpesh manifestohet me klinikat barkut akute, dhe prandaj pacienti të marrë në tavolinë operativ me apopleksi dyshuar ovarian, shtatzënisë ektopike, apendiksit.

Lezionet tuberkulozi e tubave fallopiane shpesh çon në zhdukje, të piosalpinks, tuberculoma formimin në shtresën muskulare. Kur shtojca tuberkulozit mund të ndikohen peritoneum dhe sythe zorrëve që çojnë në ascites, spaykoobrazovaniya, formimin fystulamy. Endometritis tuberkuloz karakterizohet gjithashtu nga prania e tuberculoma, fushat e nekroza caseous. Kur gjenital tuberkulozi shpesh shënuar lezione të traktit urinar.

Diagnoza e tuberkulozit gjenitale

Dyshuar etiologji TB i inflamacionit gjenitale mund të ndodhë kur udhëzuar në historinë e pleurit, pneumoni, bronhoadenit, tuberkulozi pulmonar apo vende të tjera. Në pacientët e rinj të cilët nuk kanë marrëdhënie seksuale, tuberkulozi gjenital mund të tregojë adnexitis, e kombinuar me amenorrhea dhe subfebrile gjatë.

Këto studime janë zakonisht gjinekologji maloiformativny. Kur studim vaginal mund të përkufizohet shenja të shtojca inflamacion, ngjitet në legen. Legenit me ultratinguj dhe me ultratinguj histerosalpinhoskopiya me tuberkulozë gjenital janë vlera plotësuese diagnostike.

Për të konfirmuar testet gjenitale tuberkulozi Tuberkulin kryera - injeksion nënlëkurës e vlerësimit të tuberkulozit të reagimeve të përgjithshme dhe fokale. Përgjigja totale në tuberkulozi gjenital manifestohet temperaturën e reagimit, takikardia (100 rreh. Min.), Ndryshimet në akuza të gjakut. Reagimi lokal të zjarrit lezione tuberkuloz përfshijnë rritjen e dhimbje të barkut, rritje dhimbje dhe ënjtje e mitrës në prekje, rritja e temperaturës në qafën e mitrës. Kundërindikimet për testet Tuberkulin janë tuberkulozi aktiv, diabet, dështimi funksion të mëlçisë, dështimi i veshkave.

Metoda më i saktë i diagnozës së gjinekologjisë gjenital tuberkulozit konsideron ekzaminimin bakteriologjike të shkarkimit nga trakti gjenital, gjakut menstrual, tingull i aspiruar në mitër, gërryerjet endometrial dhe zbulimin PCR të Mycobacterium tuberculosis.

Gjatë laparoscopy diagnostike janë ndryshime specifike në legen - Tuberkulet TB në peritoneum, proceset commissural kazeoznye zjarri, inflamacion. Laparoscopy na lejon të biopsi për studim histologjik, të kryer pasojat kirurgjikale korrigjim të tuberkulozit gjenital: lizën e mbështjelljes, qenët i qartë tubave të rivendosur ose të bëjë heqjen e shtojca.

Histologji e indeve që rrjedhin nga biopsies ose curettage veçantë diagnostikues me tuberkulozin gjenital zbulon praninë e perivascular infiltrates mostra, tuberculoma me simptomat e prishjes apo fibrozë caseous. Kur analiza aspirim Citologjia e gërryerjeve mitrës qafës së mitrës janë qelizat polinuklear Pirogov-Langhans.

Radiographs e fituara me tuberkulozin gjenital gjatë hysterosalpingography, tregojnë zhvendosjen e mitrës për shkak të mbështjelljes, disponueshmërinë intrauterin synechiae, zhdukje dhe ndryshimin konturet tuba kaltsynaty në vezore, tuba, nyjet limfatike.

Dyshimi apo zbulimi i tuberkulozit gjenitale kërkon përfshirjen e një TB specialist.

Mjekimi i tuberkulozit gjenitale

Mjekimi i tuberkulozit gjenital kryhet në klinika të specializuara, spitale, sanatoriume. Baza e trajtimit mjekësor të tuberkulozit gjenital është emërimi kimioterapia me më pak se 3 droga specifike. Për të barnave kryesore TB numër gradë rifampicin, stretomocinë, isoniazid, ethambutol, pirazinamid; përdorur edhe kanamycin, amikacin, ofloxacin, etj Kursi i terapi të drogës e tuberkulozit gjenital zgjat 6-24 muaj.

Pacienti tregoi ushqim të mirë, vitaminoterpiya, pjesa tjetër, terapi fizike (hydrocortisone phonophoresis, electrophoresis, amplipulse) Kurortoterapyya. Në disa raste, nevoja për të korrigjuar mosfunksionim menstrual.

Nëse ka tuboovarialnogo formacione trajtim TB i paefektshëm, formimin gyp dhe synechiae intrauterine shprehur procesin dhëmbëza në legen tregon taktikat kirurgjikale.

Prognoza e tuberkulozit gjenitale

Recurrences e tuberkulozit gjenitale raportuar në 7% të pacientëve. Sëmundja mund të jetë i komplikuar nga ngjitës fistulat sëmundje format e tuberkulozit gjenitale.

Restaurimi i funksionit riprodhues vërejtur në 5.7% të femrave. Kujdesi para lindjes në pacientët të cilët kanë pasur tuberkuloz gjenital e lidhur me rrezikun e abortit spontan, lindjes së parakohshme, zhvillimin e fetusit hipoksi.

Kur lekarstvennoustoychivyh format e trajtimit të tuberkulozit është e vonuar.

Parandalimi i tuberkulozit gjenitale

Duke parandalimin veçantë të tuberkulozit primar përfshijnë BCG vaksinimin e sapolindur, fëmijëve dhe adoleshentëve revaktsynatsyyamy, e testit Mantoux, parandalimin X-ray, izolimin e pacientëve me forma aktive. Kryetarët e komunave janë masa generall parandalimit jospecifik, pjesa tjetër e duhur dhe të ushqyerit.

I gjatë, i ngadaltë dhe i dobët i përgjigjen trajtimit inflamacion gjenital konvencionale, e kombinuar me mosfunksionim menstrual dhe infertilitetit, kërkojnë shqyrtimit për tuberkulozin gjenitale.