Hepatit


 • Klasifikimi i hepatitit
 • Patogjeneza e hepatitit
 • Simptomat e hepatitit
 • Diagnoza e hepatitit
 • Trajtimi i hepatitit
 • Parandalimi dhe prognozë e hepatitit

Hepatiti - një sëmundje inflamatore e mëlçisë. Sigurisht natyra e hepatitit akut dhe kronik.

Hepatit akut me ndodhë simptoma të rënda dhe rezultat kanë dy opsione: kurë të plotë, ose kalimin në një formë kronike.

Shumica dërrmuese e hepatitit (90%) kanë alkoolit, drogës apo etiologji virale. Incidenca e hepatitit në grupe të ndryshme të individëve ndryshon në varësi të llojit dhe shkakun e sëmundjes.


Hepatit kronik njohin se zgjat më shumë se gjashtë muaj. Proces kronik mbi foto morfologjik është një ndryshimet degjenerative në indin e mëlçisë e origjinës inflamatore, mos e prek strukturën lobular e organit. Hepatit kronik Primar pa shqyrtim të parë apo simptoma të rënda apo simptoma minimale. Sëmundja është gjetur shpesh në ekzaminimin mjekësor dhe inspektimit në patologjitë e tjera. Më shpesh zhvillojnë në meshkuj, por për disa hepatitit specifike Kanë gratë më e mundshme. Vëmendje e veçantë i është kushtuar shtetit të mëlçisë në pacientët me hepatit akut, dhe janë bartës të antigjenit Australi, dhe në pacientët që abuzojnë alkool ose trajtohen me drogë hepatotoxic.

Klasifikimi i hepatitit

Hepatiti klasifikohen:

 • për shkak të - virale, alkooli, droga, hepatiti autoimune, hepatitit specifike (tuberkuloz, opistorhoznyy, Ehinokokkovyy etj), hepatiti mesëm (si një komplikacion të patologjive të tjera) hepatitit kryptohennyy (etiologji i panjohur);
 • në drejtim të rrymës (akute, kronike)
 • simptomat klinike (verdhëz, anicteric, formën subklinikisht).

Hepatitis viral janë akute (hepatitis A dhe B) dhe kronike (hepatitis B, D, C). Gjithashtu Hepatiti mund të shkaktohet jo specifik të mëlçisë dhe virale infeksioneve virusopodobnymy - mononucleosis, cytomegalovirus, herpes, ethet e verdha. Hepatiti autoimune ndryshojnë në varësi të llojeve të antitrupave synuara (tipi 1, tipi 2, lloji 3).

Patogjeneza e hepatitit

Hepatit akut zhvillohet si rezultat i dëmtimit të drejtpërdrejtë ose të mëlçisë faktorëve hepatotoxic apo infeksion viral apo si rezultat i një reaksion autoimune - zhvillimin e antitrupave ndaj indeve të tyre. Në të dy rastet, fillimin e inflamacionit akut në indin e mëlçisë, dëmtimin dhe shkatërrimin e hepatocytes, edemë inflamatore dhe të reduktuar të veprimtarisë funksionale të trupit. Mungesa shkaku rrënjë zhelcherodnoy i funksionit të mëlçisë është bylyrubynemyy dhe, rrjedhimisht, verdhëz. Që nga zonat e mëlçisë aparat receptor dhimbje indeve, dhimbje rrallë e shprehur dhe e lidhur me të mëlçisë rritur shtrihen atë kapsulë innervated mirë dhe inflamacion në fshikëz e tëmthit.

Inflamacion kronik zakonisht zhvillohet si rezultat nelechennoho nuk shërohesh apo hepatit akut. Më anicteric dhe forma asimptomatike e hepatitit nuk janë zbuluar në kohë, dhe inflamacion bëhet kronik, ka xhepat e degjenerimit dhe rigjenerimin e indeve të mëlçisë. Rritje rënie në aktivitetin funksionale të mëlçisë. Shpesh hepatit kronik transformuar gradualisht në kesh.

Simptomat e hepatitit

Kurs dhe simptomat e hepatitit varet nga shkalla e shkatërrimit të indeve të mëlçisë. Kjo varet nga të njëjtën ashpërsi. Format e lehta të hepatitit akut mund të jetë rrjedhja asimptomatike dhe shpesh kronike nëse sëmundja është zbuluar në inspektime të rastit.

Në simptomat më të rënda mund të jenë të rënda, shpejt rriten kombinuar me një dehje të përgjithshme, ethe, plagë toksike e organeve dhe sistemeve.

Sa për hepatitet akute dhe për rëndim të formës kronike të sëmundjes lëkurës zakonisht zhovtyanychnist dhe sclera britmë tipike shafran, por sëmundja mund të ndodhë pa verdhëz të rëndë. Megjithatë zbulojnë një shkallë të vogël të yellowing e sclera, si dhe të identifikojë mukozën e qielli i sipërm kanaçe të verdhë dhe kur hepatitit i butë. Urinë errësohet kur çrregullimet e shprehura nga sinteza e acidit bile bëhet fron zbardhur bëhet balta bardha.

Pacientët mund të vëzhgojnë simptoma të tilla si lëkurë itchy, shfaqjen e njollat ​​e lëkurës të kuqe - petechiae, bradycardia, simptomat neurotike.

Në prekje të mëlçisë moderuar rritur pak e dhimbshme. Në mënyrë të ngjashme, nuk mund të jetë zgjerimi i shpretkës.

Hepatiti kronik karakterizohet nga zhvillimi gradual te ketyre sindromave klinike:

 • asthenovegetative (trazirat dobësi, lodhje, gjumit, paqëndrueshmëri mendore, dhimbje koke) - për shkak të dehjes të trupit për shkak të rritjes dëmtim hepatik;
 • pesimist (nauze, ndonjëherë - të vjella, humbje e oreksit, bloating, diarre alternuara me kapsllëk, belching hidhur, shije të pakëndshme në gojë) është i lidhur me tretje të dëmtuar për shkak të prodhimit të pamjaftueshëm të enzimave të mëlçisë të nevojshme për tretje dhe biliare acideve) ;
 • dhimbje (dhimbje konstante, dhemb karakter lokalizuar në sektor të djathtë e sipërme, është rritur gjatë ushtrimit dhe dietë pas trazirave të papritura) - mund të jetë mungon apo shprehur në një ndjenjë të moderuar të shurdhim në epigastrium;
 • subfebrile (rritja e moderuar temperatura të 37,3-37,5 gradë mund të ruhet për disa javë);
 • skuqje këmbëngulës i pëllëmbët (pëllëmbës eritemë), telangiektazisë (venat merimangë në lëkurë), qafë, fytyrë, supet;
 • hemorragji (petechiae, sensibilitet për bruising dhe bruising, hundë, hemorroide, gjakderdhje mitrës) është i lidhur me ulur koagulimit të gjakut për shkak të sintezës të pamjaftueshëm të faktorëve të koagulimit në qelizat e mëlçisë;
 • verdhëz (yellowing e lëkurës dhe mukozës - si rezultat i rritjes së nivelit të bilirubin në gjak, e cila nga ana e tij është për shkak të shkeljes së shfrytëzimit të saj në mëlçi);
 • hepatomegaly - zgjeruar mëlçisë, mund të kombinohet me splenomegaly.

Diagnoza e hepatitit

Diagnoza e hepatitit është i bazuar në praninë e simptomave, fizike të të dhënave të ekzaminimit gastroenterologist ose mjek, studime funksionale dhe laboratorike.

Analizat laboratorike përfshijnë testet biokimike të përkufizimit bylyrubynemyy mëlçisë, duke zvogëluar aktivitetin e enzimeve të serumit, rritjen e albuminës gama në zvogëlimin e sasisë së albuminës; gjithashtu vini re një rënie në rendimentet e prothrombin, faktorët e koagulimit VII dhe V, fibrinogjenit. Ka një ndryshim në mostrat e performancës dhe timol sulemovoyi.

Ultratinguj e barkut festuar mëlçisë dhe për të ndryshuar pėrshkueshmėrisė e tij të shëndoshë dhe, përveç kësaj, kini parasysh zgjerimin e shpretkës dhe ndoshta zgjerimin e vena Cava. Për të diagnostikuar hepatit do të jetë gjithashtu reohepatohrafiya informativ (Research rrjedhjen hepatike gjakut) hepatoholetsystostsyntyohrafyya (studime radioisotope kanalet biliare), biopsia gjilpërë e mëlçisë.

Trajtimi i hepatitit

Trajtimi i hepatitit akut

Trajtim është e nevojshme për të marrë pjesë në spital. Përveç kësaj:

 • dietë numër të përshkruara 5A, mode napivpostilnyy (nëse rënda - krevat)
 • në të gjitha format e hepatitit kundërindikuar alkoolit dhe drogave hepatotoxic;
 • terapi intensive detoxification infuzion për të kompensuar funksionin e mëlçisë;
 • hepatoprotektivnoe drogë përshkruara (Essenciale, legalon, Kars);
 • klizmë lartë administrohet çdo ditë;
 • të bërë korrigjimet e këmbimit - droga, kalium, kalcium dhe mangan, vitaminë komplekset.

Hepatiti viral trajtohen në departamentet e specializuara të spitaleve për sëmundjet infektive, toksike - në zyra të specializuara në helmim. Kur rehabilitimi infektive hepatitit prodhuar përhapjen e zjarrit.

Barna antivirale dhe immunomodulatory ndërsa nuk e përdorur gjerësisht në trajtimin e formave akute të hepatitit.

Rezultate të mira për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme në hipoksi të rëndë ofron terapi oksigjeni, oksihenobaroterapiya.

Nëse ka shenja të diatez hemorragjike, përshkruajnë vitaminë K (vikasol) vena.

Trajtimi i hepatitit kronik

Pacientët me hepatit kronik emëruar si dietë terapeutike (numri dietë 5A në akute dhe dietë numër 5 prej të përkeqësimit) kërkohet një refuzim të plotë të alkoolit, reduktimin e stresit fizik. Në akute nevojë për trajtim të pacientit në Gastroenterologjise.

Terapi farmakologjike përfshin themelore recetat terapi droga-gepatoprotektoram, normalizimin tretjes dhe metabolizmit, përgatitjet biologjike për korrigjimin e florës zorrëve bakteriale.

Terapi Hepatoprotektivnoe kryer drogë që nxisin rigjenerimin dhe mbrojtjen e indeve të mëlçisë (Essenciale, legalon, tseanidalon, orotate kalium), kurse të caktuara të 2-3 muaj me intervale gjashtëmujore. Në kurset terapeutike përfshijnë komplekset multivitamin, enzime (i gëzueshëm, pancreatin), probiotics (lactobacterin, bificol).

Si kryetar i bashkisë së detoxification duke përdorur infuzion të 5% solucion të glukozës me shtimin e vitaminës C. Për detoxification mjedisit intestinale chelators përshkruara (aktivizimit të karbonit, polipefan, mikrotselluloza).

Terapi antivirale është bërë obligim për diagnozën e hepatitit B viral, C, D.

Ne trajtimin e hepatitit autoimune përdorur kortikosteroidet dhe imunoshtypes.

Mjekimi me monitorimin e vazhdueshëm të mostrave biokimike të gjakut (transferase aktivitetit, gjak bilirubin, testet funksionale).

Parandalimi dhe prognozë e hepatitit

Parandalimi primar i hepatitit viral - përputhja me rregullat e higjienës, zbatimi i kryetarit sanitare dhe epidemive, mbikëqyrjen sanitare mbi ndërmarrjet që mund të bëhet një vatër e infeksionit, vaksinimit.

Parandalimi i hepatitit ketë një formë të veprimeve shmangien hepatotravmiruyuschih faktorë - alkoolit, drogës, substancave toksike.

Parandalimi i mesëm i hepatitit kronik B është regjim dietë, rekomandimet mjekësore, kalimi i rregullt i ekzaminimit, monitorimi klinik i parametrave të gjakut. Pacientët janë të rekomanduar trajtim i rregullt spa, hidroterapi.

Prognoza për diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e hepatitit akut është përgjithësisht e favorshme dhe të çon në shërim. Hepatit akut alkoolike dhe toksike fatal në 3-10% të rasteve, shpesh kurs i rëndë për shkak të dobësimit të sëmundjes së dytë të trupit.

Me zhvillimin e prognozës kronike hepatitit varet nga dobia dhe afateve kohore terapive, dietën dhe trajtimin e butë.

Kursi i pafavorshëm i hepatitit mund të jetë i komplikuar nga cirroza e mëlçisë dhe dështim të mëlçisë, në të cilat ka shumë gjasa vdekjes. Komplikime të tjera të zakonshme të hepatitit kronik janë çrregullime metabolike, anemi, çrregullime të koagulimit, diabet, malignancies (kanceri i mëlçisë).