Herpes simplex


  • Etiologji dhe Patogjeneza
  • Manifestimet e herpes
  • Diagnoza e herpesit
  • Trajtimi i herpesit

Herpes simplex - simpleks herpes ose Bubble zoster njohura për njerëzimin që nga kohët e lashta, dhe emrin "herpes" është me origjinë greke - "zvarritje", "zvarriten", e cila është plotësisht në përputhje me manifestime klinike të sëmundjeve të shkaktuara nga herpes virus simplex (HSV).

Sëmundja shkaktohet nga virusi herpes simplex, mjaft e zakonshme, disa komplikime të infeksionit fund fatal. Qendra e të dhënave për Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara regjistroi rreth gjysmë milionë raste të infeksioneve herpes në një vit, kështu që ne mund të supozojmë se bartës të infeksionit herpes eshte 2 deri ne 20 milion. Amerikanë. Në Angli, rritjen e incidencës së infeksionit herpes se infeksioneve të tjera gjenitale, sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Në Skandinavi, simpleks herpes tregojnë rreth 8% të femrave që kanë aplikuar për të sëmundjeve veneriane. Në vendin tonë, të dhënat statistikore kamera mbi incidencën e herpesit, infeksion herpes është e zakonshme, por në përgjithësi, siç tregohet nga testimi tuaj private zgarë për herpes virus simplex.

Rikthim i infeksionit herpes ndodh kur riaktivizimi virus, i mundur pas hipotermi, temperatura, ndërsa ulja e imunitetit, duke përfshirë infeksion herpes është komplikacionet specifike të infeksionit HIV.


Skuqje e shkaktuar nga serotip 1 virusi herpes është lokalizuar zakonisht në zonën nasolabial, si dhe virus shfaqet keratokon'yuktivita dhe skuqjet e shkaktuar nga HSV-2, të vendosura në zonën gjenitale. Megjithatë, duke pasur parasysh karakteristikat e sjelljes seksuale, lokalizimin e lezioneve mund të kthehet. Sepse herpes kërkon teste serologjike për të krijuar serotip.

Etiologji dhe Patogjeneza

Viruset herpes grup përfshijnë 4 ngjashëm në virusin e morfologjinë: HSV (herpes simplex), lisë së dhenve-zoster - virus patogjen zoster virus dhe lisë së dhenve zoster, virusi Epstein-Barr dhe citomegalovirus; në 1962 gjeti se virusi herpes simplex ka dy serotipeve - serotip 1 dhe serotip 2. studimet serologjike konfirmojnë se në fund të muajit të 18 të jetës, pothuajse të gjithë në kontakt me VGP-1 portë është zakonisht e rrugëve të frymëmarrjes. Atëherë virus hyn në ganglia celular trigeminal, por për jetën kurrë nuk mund të shkaktojë manifestime klinike të infeksionit.

Me HSV-2 është zakonisht kontakti i parë ndodh në pubertet në marrëdhëniet e hershme seksuale. Kështu kur manifestimet e jashtme, të cilat nuk mund të jenë i njëjti virus shkon në një formë dhe qendër sakrale jo aktive qelizat e aftë të vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Herpes simplex, sidomos lloji i dytë ka veti onkogjenik, që është me rëndësi të madhe Duke pasur parasysh shtrirjen e infeksionit. Incidenca e infeksionit herpes është përafërsisht e njëjtë në të gjitha grupmoshat dhe të shpërndahen në mënyrë të barabartë pavarësisht nga gjinia. Manifestimet klinike të varet në të njëjtin vend dhe madhësisë së plagë, si dhe gjendjen e përgjithshme të sistemit imunitar.

Manifestimet e herpes

Herpes simplex është më shpesh lokalizuar rreth krahët e hundës, qoshet e gojës, kufirit të kuqe të buzëve dhe organeve gjenitale, që është rreth vrimave. Në një, rrallë dy ose tre vende në sfond të ngjeshur të reduktuar të shfaqet flluska të vogla; Çdo qelizë përmban 2-10 ose më shumë. Flluska janë të mbushura me grupin transparente dhe exudate, i cili një ditë mutniye disa. Në disa raste, flluska individuale të bashkohen për të formuar disa flluska multi që kanë buzë të pabarabartë të pjekura dhe një diametër prej 1,5 cm për të arritur.

Me procesin e lokalizimit blisters në lëkurë, dhe nuk fërkime prirur matseratsyey zsyhayutsya një tape verdhë-Sir, i cili i vetëm nuk është më në 5-7 ditë është. Një fshikëz vend mbetet zonë pigmented, pas një kohë të bëhet një ngjyrë normale.

Në mukozës, si edhe në ato fusha që janë të prirur matseratsyey apo fërkime blisters ia plas, duke rezultuar në formimin e formave policiklike erozionit me pjesën e poshtme të kuqe të ndritshme. I nxituar është e shoqëruar me djegie, dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash ndjenja, nëse lezione janë të shumta - është ënjtje e indeve përreth. Gjendja e përgjithshme e pacientit me një infeksion të shkaktuar nga virusi herpes simplex nuk vuajnë, por në disa raste mund të ketë të dridhura, dhimbje të muskujve dhe temperaturë të ulët-grade. Në përgjithësi, procesi zgjat 10-14 ditë, kur ju lidheni me një infeksion dytësor kohëzgjatja sëmundje rritet.

Virus simplex Herpes mund të shkaktojë stomatitit herpetike, manifestimet klinike të cilat janë lezione të mukozës së gojës, buzët, faqet, mishrat dhe shije. Grupe të vogla të flluska të vogla paraqiten në mukozën e fryrë dhe hyperemic. Bubbles janë zbuluar në orët e para, duke e lënë erozionin e cila, përmes një shkrirje duhet melkofestonchatye formë. Pas 2-4 ditësh erozioni i butë fijor mbuluar me letër varaku, atëherë epiteliziruyutsya. Herpetike stomatiti, nuk ka komplikime infeksionet e tjera që ndodhin 6-14 ditë, gjendjen e përgjithshme të pacientit, ndërsa të kalueshme, por vuri në dukje dhimbje në gojë dhe hypersalivation.

Në virus i vogël dhe parashkollor herpes shpesh shkakton stomatitit aftoz akute. Gjatë një periudhe të shkurtër prodromal shënohet gjendja e keqe, dobësi, humbje e oreksit dhe ethe të lehta. Mukoza Oral dramatike fryrë dhe hyperemic, dhe aftoidopodobnye skuqje të lokalizuara kudo. Ndryshe nga lezione të thjeshta stomatiti janë formuar AFL me fushat e nekroza në qendër dhe një buzë të theksuar inflamator rreth periferisë, me diametër prej lezioneve individuale 1 cm. Me përparimin e ulçerë të vogla në gojë bashkohen dhe të formojnë erozive dendura dhe zonat ulqeroze me tehe të pabarabartë. Ka hypersalivation, anoreksi, ethe dhe dhimbje të mprehtë.

Disa pacientë mund rikthim infeksione herpes në varësi të sezonalitetit apo pa lidhje me kohë të vitit, rënia e imunitetit mund rikthim shfaq disa herë në muaj. Manifestimet klinike e herpes korrente varet nga vendndodhjen, kushtet e përgjithshme të pacientit, por manifestimet e ndryshme të herpes simplex.

Patogjeneza e herpesit korrente janë faktorë të favorshme: overcooling ose temperatura e trupit, dhe ftohjet e zakonshme, sëmundje infektive më herët, si dhe të gjitha sëmundjet që dëmtojnë imunitetin qelizor. Në gratë, ekziston një lidhje midis periudhave të menstruacioneve dhe acarimin e përsëritura të infeksionit herpes.

Diagnoza e herpesit

Diagnoza e sëmundjeve të shkaktuara nga virusi herpes simplex, është e lehtë dhe karakteristika tipike klinike të lejojë diagnozë të saktë.

Megjithatë, lokalizimi i organeve gjenitale, ulcerat herpetike mund të ketë ngjashmëri me shankri. Erozioni shkaktohet nga virusi herpes, një formë policiklik dhe një tendencë për të bashkuar elementët melkopuzyrkovyh specifike për shankri nuk është infiltrimi, dhe bazuar në se ata i nënshtrohen diferencim. Herpes simplex, ndryshe nga sifilizi, është akute në shumicën e rasteve është e shpeshtë në natyrë. Në raste të dyshimta përdorë për diagnostifikim laboratorike dhe shkarkimin testin e erozionit për praninë e Treponema zbehtë.

Herpes është lokalizuar në gojë dhe rrjedh nga tipi stomatiti, duhet të dallohet nga pemfigus vulgare dhe exudative multiforme eritemë nga që ka kurs sezonal dhe korrente të pranverës dhe vjeshtës. Diagnoza herpetike stomatit në bazë të manifestimeve klinike. Për të stomatiti shkaktohet nga virusi herpes simplex, karakterizohet nga ënjtje dhe skuqje të gojës, shfaqjen e flluska të mëdha, të cilat kanë tendencë të bashkohen. Bubbles për orë të hapura, dhe në vend të tyre janë të erozionit nga buzë të pjekura, të mbuluara top me film fijor. Nëse prekur kufirit të kuqe e buzët, lëngu i lëngshëm me pasimet e shpejta në urinë, puçrra është një zsyhayutsya zakonshme crusts përgjakshme. Nuk është humbje e oreksit, hypersalivation dhe dhimbje kur hahet. Skuqja zakonisht të vendosura në njësinë pemphigus që të mos të prirur për ënjtje të mukozës, epithelialization dhe arsimit filmit fibroze vetëm nuk ndodh në egra nga sipërfaqja erozovanyy gjetur qelizat akantoliticheskie, dhe shenjë pozitive Nikolsky, e cila kur i infektuar me virusin herpes është vërejtur.

Nëse ju doni të konfirmuar diagnozën e pranisë së virusit herpes, ditëve të para të studimit fillimin citologjike e më informative. Material i marrë nga scraping dhe ngjyrosur me Romanovsky-Himza, në mënyrë të qartë të dukshme pas pikturë qelizat gjigante multinuclear me citoplazmë basophilic. Bërthamat brenda qelizave janë të mbushur me njerëz, duke formuar shtresa, dhe i ngjajnë një konglomerat të vetme. Nëse ka pasur një shtresë fuzzy, thelbi nuk mund të përcaktohen në mënyrë të qartë, e cila e bën të vështirë jo të konfirmuar diagnozën e herpes simplex.

Përveç kësaj, PCR kryer një hulumtim mbi herpes virus simplex, reagimi Immunofluorescence (IF) e testimit dhe hulumtimit mbi antitrupave antiherpetic nga immunoassay imun-enzimë (VNM).

Trajtimi i herpesit

Trajtimi i herpesit korrente është immunorehabilitation pacientë, ajo ndihmon për të arritur rikthim më të ulët ose shuarjen e qëndrueshme.

Herpes thjeshtë abhors monoterapinë, ajo është e përshtatshme për rekursit saj të vetëm për trajtimin e fazës akute të sëmundjes. Në qoftë se ju përdorni një trajtim të ngjashëm si metodë e vetme e trajtimit, pastaj droga pritjes si aciklovir dhe Valtrex, duke përdorur ointments kujtoj rreth vicioz nga i cili shpëtojnë është e pamundur, dhe stresi vetëm përkeqësojnë gjendjen e pacientit.

Trajtim gjithëpërfshirës i infeksioneve të shkaktuara nga virusi herpes simplex, duke i lejuar për të shpejt të arrestuar procesin dhe të çojë në faljen e qëndrueshme. Në fazën fillestare të normës së caktuar rikthim drogës shtypës të tilla si Acyclovir, Valtrex. Miratimi i këtyre barnave për 5-7 ditë në mënyrë dramatike zvogëlon numrin e viruseve herpes në trup. Pastaj emërohet përgatitjet imunnoterapevticheskie në formën e kurseve recombinant alfainterferonov dhe / ose imunomodulatoreve (rydostyn, Likopid, cycloferon). Kohëzgjatja e kursit varet nga shkalla e infeksionit dhe sistemit imun të pacientit.

Në raste të rënda, doza ditore e interferon-alfa mund të arrijnë 2000000 IU, të marrë ilaçe dy herë në ditë për 10 ditë ose më shumë. Në fund të 1-2 muaj pas procesit lehtësim përdorimin e duhur të vaksinave të inaktivuara HSV, për të arritur një heqje të qëndrueshme.

Efektiviteti i vaksinimit varet imunitetin e skemës e synuar dhe të shumëllojshmërisë së drogës. Vaksina është administruar intradermal për të formuar veçantë "lëvozhgë portokalli" në vend. Por mungesa e revaktsynatsyyamy kohë të konsiderueshme zvogëlon efektivitetin e të gjithë muajve të shumta të trajtimit, kështu që ju duhet të kryejë revaktsynatsyyamy kundër herpes virus simplex pa thyer kushtet.

Vetë aplikimi herpes Vaksina inaktivuar duhet të ketë përjashtime, sepse, pavarësisht thjeshtësinë e procedurës kërkon kushte dhe njohuritë e stafit mjekësor dhe udhëzimin mbi zbatimin e caktuara nuk përmban gjithë informacionin e nevojshëm.

Një opinion i kundërt mbi vaksinën bazuar në faktin se ajo pak e rrit potencialin për tumor, por infeksionit vazhdueshme të shkaktuar nga herpes simplex, në gjendje të shkaktojnë dëme më serioze në sistemin imunitar.

Përbërja e viruseve të vaksinës janë të çaktivizohet HSV-1 dhe HSV-2, i cili, si serotipeve zakonshme virus simplex mund të transformohet, që gjetjet e disa studimeve të aftë për të nxitur kancerin e qafës së mitrës në raste të rralla. Por vaksinë dhe virus i pranishëm në trup kanë të njëjtën aftësi për të shkaktoj zhvillimin e kancerit, por për shkak se pacientët të cilët kanë zbuluar vaksinimin herpes nuk e mbart rrezikun degë e kancerit të indukuar. Për të parandaluar formimin e tumoreve metodë e besueshme është përdorimi i vaksinave specifike të kancerit parandaluese.

Me teknikave fizike terapi në trajtimin e perdorimit herpes simplex UV-rrezatim, terapi lazer, OKUF, rrezatimit infrared, etj