Dermatitis herpetiformis Duhring


  • Shkaqet e dermatit herpetiformis Duhring
  • Simptomet e dermatit herpetiformis Duhring
  • Diagnoza Dermatitis herpetiformis Duhring
  • Trajtimi i dermatit herpetiformis Duhring

Dermatitis herpetiformis Duhring ndodhë në çdo moshë, por më shpesh ajo zhvillon në 30-40 vjet. Meshkujt janë më të prirur për këtë sëmundje se sa gratë. Në disa raste, pezmatim i lëkurës herpetiformis Duhring janë reagime të lëkurës në trupin ekzistues të keqdashje të brendshëm, që vepron dermatosis si paraonkolohicheskoho.

Shkaqet e dermatit herpetiformis Duhring

Shkaqet dhe mekanizëm i dermatit herpetiformis Duhring panjohur. Shumë pacientë kanë proteina intolerancën hlyuteyn përfshira në drithëra. Në favor të komponentit autoimune të gjatë sëmundjes tha zbulimin IgA-antitrupa në buzë të dermis dhe epidermë - në membranën bodrum. Besohet se një rol në shkaktimin e dermatit herpetiformis Duhring luajnë ndjeshmëri të lartë jodi, trashëgim, ascariasis, inflamacion të traktit gastrointestinal (gastrit, sëmundjes peptike), sëmundjet virale (SARS, infeksion herpes, etj)


Simptomet e dermatit herpetiformis Duhring

Zakonisht herpetiformis Duhring pezmatim i lëkurës është fillimi akut i lezioneve pamjen polimorfike së njerëzve të pamend. Lezione mund të paraprijë rritje të moderuar në temperaturë trupi, dobësi, ndjesi shpimi gjilpërash dhe kruarje. Elementet e njerëzve të pamend duket të jetë kudo në lëkurë, përveç shuplaka dhe shputa. Por vendndodhjen e tyre më të shpeshta - ajo muskul zgjatues sipërfaqet e duarve dhe këmbët, blades sup, supet, më të ulët mbrapa dhe mollaqe. Mbi pëllëmbët mund petechiae dhe ecchymosis shfaq - i madh (më shumë se 3 mm) spote hemorragji intradermal. I nxituar është e shoqëruar me siklet të rënda, ndjesi djegie, kruarje intensive dhe paresthesia. Humbja e mukozës në herpetiformis Duhring pezmatim i lëkurës zakonisht mungon. Në raste të rralla, gojë të bubbles shfaq, duke lëvizur shpejt për të erozionit.

Vërtetë polymorphism i nxituar pezmatim i lëkurës herpetiformis Duhring kur shoqërohet me shfaqjen e njëkohshëm të lëkurës në mënyrë të ndryshme me madhësi spote të skuqur, blisters, papules dhe blisters. Më pas me të vërtetë polymorfyzme bashkohet False: formimin e lezione të lidhura me transformimin e erozionit dhe kore dhe shkaktuar fortë krehje zhvoshkje të lëkurës. Kur elementet shëruese qelizat skuqje të lëkurës janë hypo- dhe hyperpigmentation, plagët ndonjëherë.

Patches eritematoz me dermatit herpetiformis Duhring duhet të përshkruajë qartë dhe formë të rrumbullakosura. Sipërfaqe e lëmuar e tyre është e mbuluar shpesh me gërvishtjet, gjak dhe crusts i lëngshëm. Me kalimin e kohës, ata të filtruar rrjedhje e enëve të gjakut dhe të bëheni si blisters (urtikaropodobnye) arsimit. Latest rriten në periferi dhe të shkrihej, transformimin në një crusts vatra pink-cyanotic mbuluara, gërvishtjet dhe blisters. Përveç kësaj, patches eritematoz që mund të shkon në lëng papules trëndafili-kuqe. Përveç kësaj, dukuri e papules dhe i nxituar urtikaropodobnyh mund të ndodhë pa arna eritematoz fazë.

Lezionet e fshikëzës në dermatit herpetiformis Duhring mund të jetë i vogël - dhe fshikëz diametër më të madh se 2 cm - rash bulloz. Ato janë të mbushura me trazim të qartë lëngun e cila flet për bashkimin e infeksionit. Bubbles hapur dhe thahet për të formuar crusts. Pas krehje është hequr priza dhe vendin fshikëz është erozioni.

Në varësi të mbizotërimit të një skuqje të lëkurës të veçantë të tipit mbi pjesën tjetër janë llojet e mëposhtme të dermatit herpetiformis Duhring: papuleznuyu, vezykuleznuyu, bulloz dhe urtikaropodobnuyu. Opsionet e mundshme sëmundje atipike: trihofitoidnaya, ekzematoidnye, strofuloidnye etj

Pezmatim i lëkurës akute herpetiformis periudha Duhring kombinuara me remissions shumë të gjata (nga disa muaj deri në një vit ose më shumë). Acarimin shpesh ndodhin me përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit, rritja e temperaturës, fle shqetësime.

Diagnoza Dermatitis herpetiformis Duhring

Nëse dyshoni dermatit herpetiformis Duhring shpenzojnë provë jod Yadassona. Në lëkurë të shëndetshme të imponojë një paketë me vaj të parfumuar që përmban 50% kalium jodur. Pas 24 orëve të hequr vë llapë. Duke zbuluar vendin skuqje e tij, papules ose vezikulave flet në favor të dermatit herpetiformis Duhring. Nëse testi është negativ, ai përsëritet. Për këtë 48 orë imponojë të njëjtin kompresë pigmentim në zonën e lënë nga shpërthimet e mëparshme. Mostra mund të kryhet Yadassona me marrë jod brenda. Por hulumtim i tillë është i mbushur me acarimin e papritur.

Dermatitis herpetiformis Duhring Në një analizë e gjakut në klinikë zbuloi përmbajtje të lartë të eozinofileve. Kur e përmbajtjes Citologjia flluska gjithashtu zbuloi një numër të madh të eozinofileve. Megjithatë, këto të dhëna janë provë Yadassona nuk është e detyrueshme ose për rreptësisht e sëmundjeve të veçanta.

Mënyra më e besueshme për të diagnostikuar dermatit herpetiformis Duhring besohet zonat histologjik studimore prekur lëkurën. Ajo identifikon vendosur nën akumulimin epidermë zgavër të eozinofileve, neutrofile dhe mbeturinat e kernelit të dëmtuara. Reagimi i Immunofluorescence i drejtpërdrejtë (nëse) testi zbulon në krye të lëkurës papilla depozitimin e IgA.

Në diagnozën e dermatit bulloz herpetiformis formë Duhring kërkon diferencimin nga dermatit tjetër bulleznymy, pemfihoid bulloz, vulgare puzyrchatkoy dhe llojet e tjera të pemfigus.

Si herpetiformis Duhring dermatit është sëmundje paraonkolohicheskim për ekzaminim mundësisht shtesë moshuarit për të sunduar nga sëmundjet e kancerit të organeve të brendshme, ultratinguj e barkut dhe urinar-gjenital sistemit, mushkërive X-ray, CT scan e veshkave dhe kështu me radhë. P.

Trajtimi i dermatit herpetiformis Duhring

Pacientët me dermatit herpetiformis trajtimit Duhring në një dermatolog. Cakto një dietë që përjashton kokrra dhe jodit-përmbajnë produkte (peshk deti, ushqim deti, sallatë, etj). Droga terapi të drogës kryhet grupe sulphonic: diafenilsulfon (dapsone, DDS, avlosulfon) sulfapyrydyn, dyutsyfon dhe të tjerët. Këto barna janë të përshkruara zakonisht cikle brenda 5-6 ditësh me intervale prej 1-3 ditësh. Në rastet e joefikasiteti trajtimit sulphonic terapi kryhet kortikosteroidet medium-dozë (prednisone, dexamethasone, etj) për lehtësimin e kruarje antihistamines përdorura, Claritin, zirtek, Aerius.

Trajtimi lokal i dermatit herpetiformis Duhring përfshin dush të ngrohtë me një zgjidhje të Permanganat kalium, flluska nenin dhe përpunimit të bojës së tyre të gjelbër ose fukartsinom, imponuar ointments corticosteroid ose aerosols, përdorimi dermatolovuyu 5% vaj.