Infeksion herpetike


  • Klasifikimi i infeksionit herpes
  • Simptomet e infeksionit herpes
  • Herpes
  • Diagnoza e infeksionit herpes
  • Trajtimi i infeksionit herpes
  • Prognoza e infeksionit herpes
  • Parandalimin e infeksionit herpes

Herpetike infeksion - infeksion kronik përsëritura shkaktuar nga virusi simpleks herpes dhe karakterizohet nga një lezion primar mbulon indeve dhe qelizave nervore.

Aktualisht, dy lloje të virusit herpes simplex. Lloji I virus prek kryesisht mukozës dhe lëkurën e gojës, hundës, syve, transmetohet kryesisht përmes kontakt-familje, tip II shkakton herpes gjenital transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual.

Rezervuar dhe burim i infeksionit herpes është njeri, zgarë ose të sëmurë. Izolimi i virusit mund të marrë një kohë të gjatë.


Mekanizmi i transmetimit - kontakt, virusi është lëshuar në sipërfaqe të membranave mukoze të infektuara dhe të lëkurës. Përveç mënyrat kryesore të transmetimit për llojin e virusit që unë mund të realizohet vetëm ajrore pluhur, ajrore, dhe tip II mund të transmetohen vertikalisht nga nëna tek fëmija (transplacental dhe intrapartum).

Viruset që depërtojnë në trup të prirur për të afat-gjatë magazinimit (kryesisht në qelizat e ganglioneve), duke shkaktuar përsëritjen e infeksionit gjatë periudhave të dobësuar mbrojtjet e trupit (ftohjet, beriberi).

Infeksioni më kryesor është latent, sëmundja manifestohet më vonë infeksion akut është vërejtur vetëm në 10-20% të infektuar.

Klasifikimi i infeksionit herpes

Infeksion herpetike klasifikuara kryesisht nga lezionet e indeve të ndryshme: lëkurës herpes, mukozës së gojës, syve, SARS, herpesi gjenital, herpes organeve të brendshme, lezionet herpetike të sistemit nervor, të sapolindur herpes, formë përgjithësuar.

Simptomet e infeksionit herpes

Periudha e inkubacionit e infeksionit HSV është zakonisht 2-12 ditë, duke filluar ndoshta si akute dhe gradual, shpesh infeksion primar qenë tërësisht pas dore nga pacientët, sëmundja është përsëritur. Kthime mbrapa mund të dalë si 2-3 herë në vit, dhe rrallë - 1-2 herë në 10 vjet dhe më pak. Recurrences kanë tendencë për të zhvilluar në sfondin e imunitetit të dobët, kështu që shpesh shoqërojnë manifestime klinike të virusit SARS, pneumoni dhe infeksione të tjera akute.

Herpetike lezione të lëkurës janë të lokalizuara kryesisht në buzë dhe krahë hundë. Fillimisht subjektivisht ndjerë kruhet dhe djegur në një zonë të lokalizuara të lëkurës, atëherë kjo zonë është kompakt në atë formuar vezikulave mbushur me përmbajtje të qartë gradualisht mutneyuscheho. Flluska ia plas, duke lënë një të erozionit cekët, crusts, shërohet në disa ditë me pa pasoja. Ndonjëherë për shkak të dëmtuara mbulon penetron florën bakteriale, duke shkaktuar acarohet mesme dhe pengojnë shërimin. Nuk mund të jetë lymphadenitis rajonal (nyjet janë zmadhuar, pak e dhimbshme). Simptoma të përbashkëta janë vërejtur, apo sëmundje ndodh në një ambient të infeksioneve të tjera që shkaktojnë klinikë shtesë.

Lezione herpetike e mukozës orale është e karakterizuar nga ndodhja e një stomatiti akute ose korrente. Sëmundja mund të shoqërohet me simptoma të dehjes, ethe. Mukozën e gojës është e mbuluar me grupet e fshikëzave të vogla, të mbushura me përmbajtje të qartë, shpejt zbuluar dhe të lënë erozionit të dhimbshme. Erozioni në gojë mund të shërohet deri në 2 javë. Sëmundja mund të ndodhë në formën e stomatiti aftoz (formohet AFL - vetme, erozioni ngadaltë shërimin e mukozës orale). Në këtë manifestimeve të përbashkëta klinike (dehje, hipertermia), zakonisht mungojnë. Herpetike stomatit prirur për rikthim.

Herpes të llojit të SARS shpesh ndodh pa lezione tipike flluskë në klinikën e mukozës dhe lëkurës për t'i kujtuar sëmundjeve të tjera respiratore virale. Në raste të rralla, i nxituar herpetike fshikëzor formuar mbi bajamet dhe posterior faringut mur të.

Herpesi gjenital zakonisht manifestohet si lezionet lokale (fshikëzave të formuara kryesisht në penis glans dhe sipërfaqen e brendshme e prepucit të burrave dhe buzët e mëdha dhe labia në gratë) dhe shenjave të përgjithshme (ethe, dehje, lymphadenitis rajonal). Pacientët mund të festuar dhimbje barku në rajonin e mesit në fushën e skuqje të lëkurës të lokalizimit - kruarje dhe djegie.

Rash me herpes gjenital mund të përparojë, që shtrihet në mukozën e vaginës dhe mitrës, uretrës. Herpesi gjenital kronike mund të shkaktojë kancerin e qafës së mitrës. Në shumë raste, herpes gjenital i nxituar i shoqëruar nga mukozës së gojës dhe syve.

Puçrra Ophthalmoherpes shfaqet në kornea, shkakton më tej formimin e ulcerat, duke ulur ndjeshmërinë e kornea, e cila kontribuon në përkeqësimin e vizionit. Herpes pasmë kokërdhok i rrallë. Herpes kronike periodike e syrit mund të shkaktojë racks korneale errësirë, verbëri.

Infeksion herpetike i sistemit nervor rrjedh nga lloji i meningjitit i lëngshëm (të shprehura si simptoma të përgjithshme dhe meningeal, ndodhin beninje) ose encefalit (dehje të rënda, ethe është shifra shumë të larta, nuk është një simptomë e apnea, parezë të ndryshme, paralizë dhe çrregullime të vetëdijes). Herpetike encefalit në 30% të rasteve të çojë në vdekje pas trajtim lë pasoja serioze në formë të paralizë të vazhdueshme dhe parezë, çmenduri.

Forma të organeve të brendshme e herpesit ndodhin ne perputhje me sëmundjet inflamatore klinike prekura organeve. Kjo mund të jetë herpes pneumoni, hepatit, pancreatitis, nefrit, ezofag, gjëndra veshkave herpes. Kur lezionet herpetike uritur organet dispozicion për endoskopisë, Mukoza mund të ndodhë eruptions vezikular dhe erozion.

Në porsalindurve dhe pacientët me mangësi të rëndë të imunitetit mund të zhvillojnë formën përgjithësuar e infeksionit herpes, e karakterizuar nga një prevalencë të lartë të manifestimeve lëkurore, lezione të mukozës dhe organeve të brendshme kundër sfondit të dehjes dhe ethe. Forma e përgjithësuar në pacientët me AIDS shpesh ndodh në formën herpetiformis ekzemë sarkomë.

Herpes

Një formë e infeksionit herpes herpes zoster është. Fillimi i sëmundjes është paraprirë shpesh nga fenomene paralajmërues - gjendje e sëmurë, dhimbje koke, ethe të subfebrile figurave simptomat pesimist. Mund të përjetojnë një ndjesi djegie dhe kruarje në projektimin e trungjeve periferike nervore. Periudha Prodromal shkon nga një ditë deri në 3-4 ditë mund të ndryshojnë shenjat e intensitetit varion në varësi të gjendjes së pacientit. Në shumë raste, nuk ka fillim akute, temperatura shpejt rritet në shifra febrile, ka dehje përgjithësi, ka skuqje herpetiformis përgjatë innervation të ganglioneve kurrizore. Procesi mund të shpërndarë brenda një ose më shumë rrenjet nervore. Shumica lezione janë të lokalizuara përgjatë projektimin e nervit ndër brinjëve apo degët e nervit trigeminal në fytyrë, gjymtyrë më pak lezione shënuar, gjenitale. Shpërthimet janë grupe fshikëza me përmbajtje të lëngshëm të vendosura në zonat kompakt lëkurën hyperemic. Në fushën e lezioneve vëzhguara djegie, dhimbje intensive karakter vegjetative. Konvulsiv dhimbje ndodhin më shpesh gjatë natës. Mund të përjetojnë zhgënjimin ndjeshmëri prekshëm në zonën e prekur të innervation nervore, parezë radicular e nervave fytyrës dhe oculomotor, muskul unazor e fshikëzës, muskujt e barkut mur dhe gjymtyrët.

Fever festoi për disa ditë dhe pastaj më kalon, me simptomat e saj të zhduken të dehjes.

Forma pasuksesshëm e infeksionit herpes herpes ndodh në formën e skuqje shkurtër-papular pa formimin e fshikëzave.

Në formën bulloz e vezikulave herpetike të siguresave të formuar flluska të mëdha - dem. Formë bulloz shpesh mund të përparojë në bulloz hemorragjike, kur përmbajtja bëhet hemorragjike karakter bullae. Në disa raste, dem të bashkohen përgjatë fibrave nervore për të formuar një të vetme shtrihet në formën e kaseta flluskë që lë një seksion të errët eschar nekrotike.

Ashpërsia e herpes zoster lezioneve varet nga vendndodhja dhe kushtet e mbrojtjes të trupit. Sidomos kore e vështirë ndodh në innervation nervore e fytyrës dhe kokës, shpesh ndikon qepallat, kornea e syrit.

Kohëzgjatja e kursit mund të shkojnë nga disa ditë (formë dështuar), për 2-3 javë në disa raste i tymosur për deri në një muaj ose më shumë. Pas transferimit recurrences zoster të infeksionit herpes në një mënyrë të vërejtur rrallë.

Diagnoza e infeksionit herpes

Diagnoza e infeksionit herpes është kryer duke përdorur analiza virologjike të përmbajtjes së vezikulave dhe erozionet scraping. Përveç kësaj, agjent mund të izolohet nga gjaku, urina, pështymë, spermë, swabs nasofaringeal, lëngun cerebrospinal. Në rastin e patogjen diagnoza pas vdekjes izoluar nga biopsies indeve.

Bold virus herpes simplex nuk ka siguruar diagnostike procesit të mjaftueshme të të dhënave aktivitet.

Metodat shtesë të diagnozës përfshijnë vija RNIF (qelizat gjigante multinuclear janë të përfshirë tipit Koudry A), RAC, RN, ELISA në palë Sera. Imunoglobulinat Research: IgG rritje titri M thotë plagë primare, dhe imunoglobulinave G - një rikthim.

Metoda kohët e fundit të popullarizuara të diagnozën e infeksionit HSV është PCR (zinxhir polimeraza reagim).

Trajtimi i infeksionit herpes

Një shumëllojshmëri e formave klinike të infeksionit herpes shkakton një gamë të gjerë të profesionistëve të përfshirë trajtimin e saj. Trajtimi i herpesit gjenital shpenzojnë sëmundje veneriane, gra - gjinekologun. Trajtimi i infeksioneve herpes të sistemit nervor përfshirë neurologë.

Tactics trajtimin e infeksionit herpes përzgjidhet varësi format klinike dhe sëmundje. Nga trajtimi shkakësore përfshijnë Acyclovir (Zovirax), droga të tjera antivirale. Në rastet e lehta, trajtimi lokal (vaj Zovirax, shpimit të lëngshme). Ointments Glucocorticosteroid kundërindikuar.

Trajtimit të Përgjithshëm barna antivirale përshkruar kurse në herpes primar - deri në 10 ditë, herpes kronik i përsëritur është një tregues për trajtimin afatgjatë (një vit). Përgjithësuar formë organeve të brendshme të sistemit nervor herpes trajtuar me droga intravenoze antivirale, është e këshillueshme për të filluar trajtimin në kohë të hershme të mundshme, kohëzgjatja e saj është zakonisht 10 ditë.

Kur herpes chastoretsidiviruyuschiy terapi imunostimulues është e rekomanduar për faljen. Immunomodulators emëruar, adaptogens, imunoglobulinat, vaksinimi, rrezatim lazer intravenoz i gjakut (VLOK).

Fizioterapi gjerësisht e përdorur, UV, rrezatimi infra të kuqe, terapi magnetike, EHF, etj

Prognoza e infeksionit herpes

Moti i pafavorshëm ka infeksion herpes të sistemit nervor qendror (encefalit herpetike ka një rrezik të lartë të vdekjes, pas çrregullime të qëndrueshme të rënda të sistemit qendror nervor dhe innervation mbetur) dhe herpes në pacientët që vuajnë nga AIDS.

Herpes kornea mund të nxisë verbëri, herpes qafën e mitrës - kancerin.

Herpes zoster është lënë shpesh mbrapa për një kohë në të ndryshme nevralgji çrregullime të ndjeshmërisë.

Parandalimin e infeksionit herpes

Parandalimi Herpes Lloji I korrespondon me masat e përgjithshme për parandalimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, herpes simplex tip II - Sëmundjeve të transmetueshme seksualisht.

Parandalimi i mesëm i recurrences e herpes është terapi imunostimulues dhe vaktsynovanosti specifik vaksina herpes inaktivuar.