Kirurgji


  • Shkaqet gidradenita
  • Simptomat gidradenita
  • Komplikimet gidradenita
  • Diagnoza gidradenita
  • Trajtimi gidradenita

Kirurgjia kurrë vërejtur në fëmijët dhe të moshuarit. Kjo është për shkak të faktit se gjëndra djerse apokrinovyh operacion vetëm fillon të pubertetit dhe venitje në të moshuarit. Shumica e gidradenita sëmundjeve (rreth 85%) janë femra moshës 16 deri 55 vjet. Gidradenita më i zakonshëm ndodh gjatë pubertetit, kur një çekuilibër hormonal dhe menopauza.

Shkaqet gidradenita

Kirurgjia është sëmundje purulent i gjëndrave të djersës dhe është e lidhur me pyoderma. Shkaku më i zakonshëm është gidradenita Staphylococcus aureus. Patogjen hyn gjëndra apocrine drejtpërdrejt përmes tregon, gypit të tyre ose dëmtim limfatik përmes shtresës sipërfaqësore të lëkurës. Dëmtimi në lëkurë mund të ngritën gjatë rruajtje, heqja e flokëve gjatë ose në krehje e lëkurës për shkak të dermatoses kruhet. Lagështi të vazhdueshme dhe tretje të lëkurës për shkak të rritjes djersitje edhe ulur funksionin e tij pengesë dhe depërtimin e mikroorganizmave.


Zhvillimi i infeksionit në apokrinovyh gjëndra ndodh në dobësimin mbrojtjet e trupit. Dukuri gidradenita kontribuojë: djerse pH kalojë në anën e alkaline, mosrespektimi i rregullave të higjienës, çrregullime endokrine (anomalitë e gjëndra seksi, diabet, trashje), inflamacion kronik.

Simptomat gidradenita

Në shumicën e rasteve gidradenita është një mënyrë, por ka edhe lezione dypalëshe. Në fillim të gidradenita (infiltrimit faza) në lëkurë shfaqen dendur Disa të nodules vogla. Ata janë të shoqëruara me kruarje dhe hidhërim të butë që rrit kur ju klikoni nyjë. Rruzull shpejt rritet në madhësi dhe bëhet i madh (1,5 cm) komponentet bashkim trashë lëkurë dardhë. Ata zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës, duke i kujtuar nipples e saj. Lëkurës në vendin e kinking bëhet ngjyrë e kuqe-blu, ënjtje ndodh, ka një dhimbje të fortë. Rrit, komponentet individuale gidradenita mund të bashkohen me njëri-tjetrin, duke formuar një përhapur depërtoj i dendur, ka një formë disk në formë dhe është i ngjashëm me phlegmon foto. Kjo dhimbje e rëndë është shënuar jo vetëm lëvizjen e pacientit, por vetëm. Foto klinik korrespondon me fazën e maturimit gidradenita. Ajo shoqërohet nga një çrregullime të përgjithshme: gjendje e sëmurë, ethe, dhimbje të forta.

Më tej ka një zbutje nyje qendrore autopsi gidradenita gradual dhe oozing qelb, në qëndrueshmëri të saj ngjan me krem ​​të trashë. Qelbëzuar në masë mund të përmbajnë papastërti të gjakut. Tipar që e dallon gidradenita i vlon nuk janë core necrotic. Gidradenita autopsi nyje zakonisht ndodh 7-10 ditë pas paraqitjes së saj dhe shoqërohet me përmirësimin e gjendjes së përgjithshme dhe dhimbje të reduktuar. Në vend të ulçerë nyjë shpallur është formuar, e cila më pas shërojnë, duke lënë një mbresë të përfshirë.

Full cikël zhvillimi gidradenita merr rreth 2 javë. Por së bashku me formacionet tashmë mbresë mund qelbëzim i përfshirë në procesin inflamator ndodhet pranë gjëndra djerse. Kirurgjisë merr një kurs të zgjatur apo kronik relapsing ku pati një përkeqësimi mund të dhjetë herë. Kjo është më e zakonshme në trajtimin fund apo joadekuat, dështimin e higjienës personale në pacientët me sëmundje shoqëruese, të reduktuar imunitetin.

Komplikimet gidradenita

Kur komplikime hydradenitis ndodhin kryesisht në pacientët debilitated ose në mungesë të trajtimit. Shpërndarja e procesit purulent përreth indeve të buta, pa kullimit adekuat të purulent fokus të çojë në formimin e një absces apo phlegmon. Në një gidradenita avancuar fazë infeksion piogjen mund të hyjnë në gjak dhe u përhap në të gjithë trupin - ka sepsis.

Diagnoza gidradenita

Diagnoza është bërë nga karakteristike gidradenita klinike foto. Në testin klinik të gjakut duke treguar shenja të inflamacionit, i përshpejtuar eritrociteve sedimentimit, norma e ngritur bardhë numërimin e qelizave të gjakut. Për të bërë adekuat antibiotik ndjeshmëri shkarkimit gidradenita kulture të drogës antibacterial. Në gidradenita zgjatur dhe korrente kryerjen e një studimi të sistemit imunitar - imunohramu.

Të dallojnë nevojën gidradenita në vlim, lymphadenitis, tuberkulozi axillary nyjet limfatike, sëmundje Hodgkin.

Trajtimi gidradenita

Pacientët duhet gidradenita të ndjekin një dietë të veçantë. Brenda 3 muajve ata duhet të përmbahen nga ushqimi me erëza, alkoolit, erëza, duhet të kufizojnë futje e tyre të ëmbëlsirat. Në të njëjtën kohë, ushqimi duhet të jetë i projektuar për të rritur mbrojtjet e trupit. Ushqime të rekomanduara pasuruar të pasura me fosfor dhe hekur, mollë, karrota, manaferrat, lakër, agrume, bajame, arra, të egra u rrit dhe t. N. Për të forcuar imunitetin promovon përgatitjet multivitamin gëlltitje, lëng gjethe delli ose Aloe Vera, xhensen tretësirë ​​ose siberian xhensen.

Për të parandaluar përhapjen e infeksionit në gjëndra të tjera djerse e lezione të lëkurës gidradenita rreth 3-4 herë në ditë për të fshirë salicili, borik ose alkool kamfor. Që uji mund të kontribuojë në përhapjen e infeksionit, është më mirë që të lahet në dush, vend të ngushtë Pre me një gidradenita suva fashë.

Gidradenita Mjekësia Përgjithshëm i kryer në parimet e trajtimit të pyoderma, kryesisht antibiotikët (doxycycline, erythromycin, etj) në relapses gidradenita treguar trajtim imunostimulues që ka për qëllim vetëm për të dhënat imunologjike. Në konfirmimin e streptokoksike gidradenita natyrës mund të aplikoni immunotherapy specifike: gama streptokoksike globulin, vaksinë streptokoksike.

Në procesin e infiltrimit gidradenita treguar terapi konservative. Në zonën e prekur dhe rreth flokëve vystryhayut. Gjenerimi trajtimin e antiseptics lëkurës infiltrimit: zgjidhje të 3% të gjelbër të shkëlqyer, 96% etanol, 2% zgjidhje alkoolike prej oksid salicili, tretësirë ​​e jodit 5%, etj Nëse ka një zonë të madhe me infiltrimit të konsiderueshme morbiditetit, pastaj të prodhojë ajo obkalyvanie 0,5-1 % novokaina me antibiotikë.

Të 3-5 ditët e para gidradenita rekomanduara dressings napivspyrtovyy lagësht-thatë. Përdorimi i zakonshëm me vajrat më të mira mund të shkaktojnë tretje të lëkurës dhe për të nxitur procesin. Trajtimi gidradenita lloj të ndryshme të kompresë kundërindikuar. Ajo rrit dhe përshpejton acarohet infiltrimin. Trajtimi mund të përdoret vetëm për ngrohje të thatë, peshqir të nxehtë hekuri, një ngrohjes 5-minuta llambë blu në një distancë prej 15-20 cm, ngrohja solare gjatë muajve të ngrohtë (10 deri 30 minuta në varësi të intensitetit të dritës së diellit).

Pjekur (zbutur) gidradenita të jetë kirurgji. Prerje dhe kullimit mesatare gidradenita nuk japin një rezultat pozitiv sepse infiltrimet paraqitur shumë mikroabsceset, të cilat në këtë trajtim janë në rrezik, vazhdojnë të pjekur dhe për të prodhuar qelb. Trajtimi kirurgjik gidradenita kryer një seksion të gjerë që kalon përmes infiltrimit në inde të shëndetshme. Pas evakuimit të plehut organik të prodhuar ynfyltryrovannoy të marrë tërë dhjamin.

Kur rifillimi gidradenita prodhojnë trajtimin e tij radikale kirurgjikale përsëritet. Kirurgjia përbëhet nga 2 faza. Në të parë fokus purulent fazë shpalosen gjerësisht dhe flogged gjitha indeve përflakur. Shërimin e plagëve zhvillohet në kushte të hapura dhe terapi e nevojshme antibiotike. Pas qetësimin poshtë inflamacion dhe pamjen e sjelljes granulimi i dytë fazë të trajtimit kirurgjik - heqjen totale e lëkurës dhe nënlëkurës yndyrë gidradenita zonën e prekur. Mbyllja defekt formuar kryer ndërrime arna e lëkurës së vet (autodermoplastyka) e pacientit. Kirurgji radikal operacion gidradenita-fazë nuk është e këshillueshme për shkak të plagës shpeshta suppurating pas ndërhyrjeve të tilla dhe shërim të gjatë me formimin mbresë përafërt.

Me trajtimet terapi fizike e përshkruar nga një fizioterapisti në procesin e infiltrimit gidradenita e mundur që të përdorin UHF, SMV-terapi, terapi lokale UV. Megjithatë, disa autorë nuk e rekomandojmë kryerjen e ndonjë terapi fizike në fillim. Pas trajtimit kirurgjik duke përdorur rrezatimin infra të kuqe vendore, terapi UV, terapi lazer dhe terapi magnetike. Në trajtimin e formave të përsëritura dhe të zgjatura të përshkruara terapi me ultratinguj gidradenita, elektroforeza e dyonyn, codeine ose unytyolom.

Nëse të vazhdueshme, të përsëritura shumë herë gjatë gidradenita radioterapi mund të përdoret, në të cilin ka shkatërrimi i gjëndrave të djersës.