Hydronephrosis


  • Klasifikimi i hydronephrosis
  • Shkaqet e hydronephrosis
  • Simptomet e hydronephrosis
  • Komplikimet hydronephrosis
  • Diagnoza e hydronephrosis
  • Trajtimi i hydronephrosis
  • Parashikimi dhe parandalimi i hydronephrosis

Hydronephrosis ose transformimit hydronefrotycheskoy veshkat janë rezultat i kalimit fiziologjike e urinës, e cila shkakton zgjerimin jonormale e dëmtimit të dhëmbëve të veshkave, ndryshimet e veshkave indeve intersticiale dhe atrofi të parenchyma. Në moshën prej 20 deri 60 vjet të incidencës e hydronephrosis më i lartë në gratë për shkak të shkaqeve që lidhen me shtatzëninë dhe kancerit gjinekologjik. Pas 60 viteve të hydronephrosis shpesh ndodh në meshkuj, kryesisht kundër sfondit të BPH apo prostatës kancerit.

Shkelja urinë aktuale të çojë në presion në rritje brenda në uretër dhe të legenit, i shoqëruar nga trazirat dukshme të filtrimit glomerular, funksion me tuba veshkave, pielolimfaticheskoho pielovenoznoho aktual pieloarterialnoho dhe rrjedhës së gjakut. Rezultati është hydronephrosis renale atrofi me tuba dhe humbja e njësive strukturore të veshkave - nephrons.

Klasifikimi i hydronephrosis


Deri në kohën e hydronephrosis mund të jetë primar (kongjenitale) ose të fituara (dinamik). Për rrjedhjen e gravitetit ndarë hydronephrosis butë, të moderuar dhe të rëndë; Lokalizimi - vetëm të njëanshme dhe të dy anë. Në Urologji hydronephrosis njëlloj të përbashkët të së drejtës dhe të veshkave majtë; transformimi bilateral hydronefrotycheskoy ndodh në 5-9% të rasteve.

Gjatë hydronephrosis mund të jetë akute ose kronike. Në rastin e parë, korrigjimi në kohë mund të përfundojë rimëkëmbjen e funksionit renal në sekondë - funksionin e veshkave është e humbur përgjithmonë. Në varësi të pranisë së infeksionit hydronephrosis mund të zhvillohet në pa mikrobe ose infektuar lloji.

Shkaqet e hydronephrosis

Shkaqet e variablit hydronephrosis, por mund të ndahen në dy grupe: lloj i pengesave apo pengesë në çdo departament traktit urinar (ureters, fshikëz, uretrës), ose e kundërt e tanishme e urinës të shkaktuar nga dështimi i valvulave fshikëzës. Për vendndodhjen dhe natyrën e shkaqeve të hydronephrosis mund të jetë i brendshëm, i jashtëm dhe funksional.

Në nivelin e ureters shkaqet e brendshme të hydronephrosis shpesh veprojnë tumoreve, polyps fibroepitelialnyy, clots gjakut, gur, lezione fungale të uretrës (asperhilemma, Mitsetoma), ureterocele, tuberkulozit, endometriosis, etj pengesë Jashtë në kalimin e urinës në segmentin ureters mund të krijohen retroperitonelnoy Limfoma ose sarkomë, shtatzënia, kanceri i qafës së mitrës, rënie të mitrës, cysts ovarian, abscese Tubal-ovarian, tumoret e prostatës, aneurysm barkut aortic, limfotsele, të vendosura jashtë normales arterie renale që fasha uretër.

Nga fshikëza faktorë të brendshëm e hydronephrosis mund të bëjë urolithiasis, cystocele, tumor, fshikëzës diverticulum, fshikëz qafë contracture. Me urdhër të mosfunksionim përfshijnë praninë e fshikëzës neurogjenik dhe zbaticë fshikëz-ureteral. Pengesë e jashtme të rrjedhë e urinës nga fshikëza mund të ndodhin në lipomatoz legenit.

Ndër plagë të brendshme urethral e hydronephrosis kontribuojë diverticula, uretral ngushtim, atresia channel mocheyspuskatelnomu. Zhurma e jashtme, si rregull, hyperplasia dhe kancerit të prostatës.

Kur hydronephrosis traktit urinar plagë në nivele të ndryshme mund të jetë për shkak të dyskinesia kongjenitale dhe pengim të traktit urinar, traumat e tyre, inflamacion (urethritis, cystitis), dëmtimet e shtyllës kurrizore. Me lokalizimin e pengesave ndaj rrjedhjes së urinës të ulët segment legen-uretër është zgjeruar jo vetëm legen, uretër të por që të çojnë në hidroureteronefrozu.

Simptomet e hydronephrosis

Manifestime të hydronephrosis varet nga vendndodhjen, shpejtësinë dhe kohëzgjatjen e urinar segment pengim trakt. Ashpërsia e simptomave është e përcaktuar nga shkalla e komplekseve zgjerim pyelocaliceal veshkave.

Hydronephrosis akute zhvillohet me shpejtësi, ndërsa ka sulme të dallueshme e dhimbje prapa mbi llojin e përhapjes veshkave dhimbje barku përgjatë uretër në kofshë, ijë, perineum, organet gjenitale. Mund të përjetojnë kërkojnë të përshpejtuar për të urinoj, dhimbje të tij, të përzier dhe të vjella. Kur hydronephrosis shfaqet në gjak urinë dukshme për syrin (hematuria bruto) ose laborator detektueshme (microhematuria).

I njëanshëm hydronephrosis kronike pa mikrobe të gjatë rrjedhin latent. Në shumicën e rasteve ka siklet në kënd mesit-brinjë, dhimbje periodik shurdhër, e cila intensifikuar pas ushtrimit ose duke marrë shumë lëngje. Gjatë kohë zhvillohet lodhje kronike dhe ul performancën, ka një hipertension i rastit, hematuria duket. Kur ethe është zakonisht e nevojshme të mendoni për hydronephrosis infektuar dhe pyelonephritis qelbëzues akute obstruktive. Në këtë rast nuk ka qelb në urinë (piuri).

Patognomonike për funksion hydronephrosis është avantazh i pacientit për të fjetur në barkun tim sepse kjo situatë të çojë në ndryshime në presion ndër-abdominale dhe të përmirësojë rrjedhjen e urinës nga veshka e prekur.

Komplikimet hydronephrosis

Hydronephrosis kronike shpesh kontribuon në urolithiasis dhe pielonefrit, hipertension, që përkeqësojnë më tej klinikës veshkave transformim hydronefrotycheskoy. Në sfondin e hydronephrosis infektuar ndonjëherë zhvillon sepsë.

Gjatë hydronephrosis mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i dështimit të veshkave. Në këtë rast, sidomos kur hydronephrosis bilateral, vdekja e pacientit vjen nga produktet dehje të metabolizmit të azotit dhe ndërprerjes së ujit dhe electrolyte bilancit.

Të rrezikshme për jetën komplikacione hydronephrosis mund të jetë spontan qese këputje hydronefrotycheskoy, duke rezultuar në urinë derdhje në hapësirën retroperitoneale.

Diagnoza e hydronephrosis

Kur algorithm hydronephrosis diagnostike përbëhet prej grumbullimit anamnezën, ekzaminimin fizik, laboratorike dhe studimet instrumentale.

Në studimin e historisë së pacientëve zbuluar praninë e arsyeve që mund të kontribuojnë në zhvillimin e hydronephrosis. Të dhënat fizike për të ndarë dhe nonspecific. Me prekje të thellë të barkut mund të përcaktohet fshikëz distended e Fëmijëve dhe të ligët - veshkave zgjeruar. Abdomen trokitje në ndryshuar edhe me një hydronephrosis të vogël të veshkave zbulon tympanitis.

Në dhimbje barku i veshkave, bloating dhe tension shpesh mbështeten në fshikëz catheterization. Lirimin e kateterit përmes shumave të mëdha të urinës mund të tregojë një pengesë në nivel të uretrës ose fshikëzës pin vrimë.

Metodat Përcaktimi i diagnozës së hydronephrosis janë radiografike dhe ultratinguj. Ultratingull e veshkave kryejnë polipozytsiynoyi, duke studiuar gjatësisë, tërthor, projeksion pështyn me pacientin mbi barkun e tij dhe anën. Kur ultratinguj vlerëson madhësinë e veshkave, komplekset pyelocaliceal kusht, hijet shtesë shtetit ureters. Nëse keni nevojë fshikëzës më tej mbahet me ultratinguj me përcaktimin e urinës, UZDG renale vaskulare. Identifikoni ndryshimet në fushën e legenit, segment uretër dhe fibër okolomochetochnikovoy lejon endolyuminalnoy ekzekutimi sonography.

Prioritet për zbulimin e hydronephrosis është studime i errët urography kryesisht nxjerrës dhe ureteropielohrafiya reaksionar, për të gjykuar funksionin nxjerrës të veshkave. Në disa raste, për të përcaktuar pengesë shkakton në veshka hydronephrosis turistik në chromocystoscopy, angiografi veshkave, pyelography perkutan antehradnoy, MRI dhe CT veshkat. Radioisotope nefrostsyntyhrafyy dinamik dhe renoanhiohrafiya përdoret për vlerësimin e organeve rrjedhjen e gjakut.

Të kujtoj pengesat për rrjedhën e urinës mund të përdoret me metoda hydronephrosis endoskopike - ureteroscopy, cystoscopy, ureteroskopiya, nefroskopiya.

Shenjat e disfunksionit renal në hydronephrosis zbulojë gjakut dhe urinës. Parametrat biokimike të gjakut karakterizohet nga nivelet e rritura të kreatininës, ure, ndryshimet e bilancit electrolyte (natriumi, kaliumi). Në urinalysis përcaktohet leucocyturia, piuri, hematuria. Nëse është e nevojshme, mostër studiuar Reberga, Zimnitskiy, Nechiporenko, Adis Kakovsky, bakposev urinë.

Hydronephrosis të dallohen nga simptoma të ngjashme për kushtet jo të ndërlikuara hydronefrotycheskoy veshkat transformuese - nephrolithiasis, Nephroptosis, polycystic, kanceri veshkave.

Trajtimi i hydronephrosis

Terapi konservative me hydronephrosis paefektshëm. Ajo mund të drejtohen për lehtësimin e dhimbjes, parandalimin e infeksionit dhe shtypjen, presionin e ulët të gjakut, të veshkave korrigjim dështimit preoperatively.

Metoda e jashtëzakonshme në hydronephrosis akute është percutaneous (perkutannaya) nephrostomy, e cila lejon sjelljen e urinës akumuluar dhe për të reduktuar presionin në veshka.

Llojet e trajtimit kirurgjik të hydronephrosis mund të ndryshojnë dhe janë të përcaktuara nga shkaku i kësaj gjendje. Të gjitha metodat e trajtimit kirurgjik të hydronephrosis ndarë në rindërtues, organ dhe orhanoudalyaschie. Indikacionet për plastike rindërtues janë të kursyer parenchyma funksion dhe mundësinë e eliminimit rrënjësor të shkaqeve të hydronephrosis.

Kur kufizimet Urethral ose kufizimet ureters kryhet zgjerim tullumbace, bouginage, endotomiya, stenting e ureters.

Nëse pengim të shkaktuara nga hiperplazia ose kancer të prostatës mund të kryhet operim të prostatës, urethral përhapje, apo terapi për qëllim të hormoneve prostatectomy. Nëse urolithiasis treguar heqjen lithotripsy ose kirurgjikale e gur nga fusha e pengesave. Kirurgji Hapur kryhet me tumore retroperitoneale, aneurizëm të aortës, pamundësinë e stenting endoscopic apo valë shoku lithotripsy.

By nephrectomy - heqjen e veshkës ndryshuar angazhohen me humbjen e funksionit të saj dhe rrezikun e komplikimeve.

Parashikimi dhe parandalimi i hydronephrosis

Eliminimi i shpejtë nga shkaqet e hydronephrosis lejon zhytësit të rifillojë funksionet e tij me kapacitet rezervë të madhe. Në rast të humbjes zgjatur pengim infeksion tjetër të veshkave ose të motit të anëtarësimit hydronephrosis serioze.

Parandaluar zhvillimi i hydronephrosis le shqyrtimin periodik të një urolog ultrazërit të veshkat, traktit urinar parandalimin e sëmundjes.