Malcim nullesh


  • Shkaqet e malcim nullesh
  • Manifestimet klinike të malcim nullesh
  • Diagnoza dhe trajtimi i malcim nullesh

Gingiviti (Gingivit) - një inflamacion akut ose kronik i mishrat, që është mjaft shpesh. Shkaku i malcim nullesh është një shkelje e kujdesit oral, të rinjtë dhe fëmijët gjatë dalje dhëmbësh janë më shumë të ngjarë malcim nullesh.

Shkaqet e malcim nullesh

Shkaku kryesor i malcim nullesh është pllakë ngjitet. Ajo ndërton gjatë skajet e mishit të dhëmbëve dhe dhëmbët pastrim të vështirë për të arritur vende, 72 orë fluturues gurit kompakt dhe formuar, të cilat nuk mund të hiqen me brushing normale.


Në pubertet dhe gjatë menstruacioneve rrit gjasat e malcim nullesh. Gratë që kanë qenë duke marrë kontraceptivët orale gjithashtu bien në rrezik. Duke marrë antibiotikë me grupin cyclosporine dhe antihipertensivëve përmbajnë nifedipinë, si një efekt anësor i provokuar zhvillimin e malcim nullesh. Këto barna shkaktojnë hyperplasia e indeve të mishit të dhëmbëve, duke e bërë të vështirë për t'u kujdesur për dhëmbët tuaj dhe për të hequr pllakë përditshme. Akumulimin e pllakatë dhe riprodhimin e mikroorganizmave të kontribuojë në zhvillimin e malcim nullesh.

Endogjen shkakton malcim nullesh është rritja e dhëmbëve si rritje dhëmb lënduar mishrat, në fëmijët gjatë dalje dhëmbësh shpesh diagnostikuar malcim nullesh kataral. Mungesa e vitaminës C, traktin gastro-intestinale, imunitet të ulët të përgjithshëm dhe lokal në patogjenezën e malcim nullesh marrë thelbësor. Po, njerëz pa paaftësinë e patologjive të mbajtur afatshkurtër shëndetësor oral nuk të çojë në zhvillimin e malcim nullesh.

Ndikimi i faktorëve të jashtëm fizike të tilla si trauma, djegiet, ekspozimit të rrezatimit dhe kimikateve gërryes mbi mishrat janë shkaqet më të zakonshme të malcim nullesh. Agjentët bakteriale duke shkaktuar gingivitin në shumicën e fëmijëve dhe të rriturve me sistemet imun të dëmtuar.

Kohët e fundit, një rol të rëndësishëm në paraqitjen e malcim nullesh luajnë faktorët iatrogjenike kur pacientët me psikikë të dobët, nën zgjedhën e rrjedhës së informacionit në lidhje me rëndësinë e kujdesit oral, e gjejnë veten në simptomat e malcim nullesh. Mjeku sjellje të pahijshme mund të provokojë gingivitin natyrën Psikogjenike.

Gingiviti duhanpirësit më shumë të ngjarë, pacientët me gurit dhe njerëzit që pijnë ushqime tepër të nxehta ose të ftohta.

Në fëmijët para pubertetit mbrojtjet e imunitetit duke u formuar, kështu që prania e vatrave të infeksioneve kronike, prishjen e dhëmbëve çon në zhvillimin e malcim nullesh. Incidenca Përqindja e malcim nullesh në fëmijë me infeksion tuberkulozi, reumatizma, mëlçisë dhe tëmthit sipër. Në diabet ndryshon përbërjen kimike të pështymës, pronat e tij antibacterial janë ulur. Në mesin e atyre që vuajnë çdo formë të diabetit, malcim nullesh ndodh në 70% të rasteve.

Gingiviti është e rrallë zhvillohet si një sëmundje të veçantë. Më shpesh se është një simptomë e sëmundjeve të tjera të gojës ose rezultat i sëmundjeve të brendshme.

Manifestimet klinike të malcim nullesh

Në shumicën e rasteve, malcim nullesh ardhurat pa shkelje dentogingival lidhje. Nëse të gjithë mishrat e përflakur nofullës ose të dyja nofullat, ai mori natyrën e gjerë të malcim nullesh. Por më shpesh diagnostikuar me malcim nullesh lokalizuara kur goditi nga një segment të vogël të mishit të dhëmbëve. Kur malcim nullesh është gjithashtu e kufizuar plagë përreth dhëmbëve. Nëse malcim nullesh gingivash papillae prekur vetëm atëherë diagnostikuar me papillitis, në buzë të lezioneve çamçakëz vetëm duke folur në lidhje me malcim nullesh tanishme margjinale.

Në malcim nullesh akut nënkuptohet shenja klasike të inflamacionit - ënjtje, skuqje, rritje temperature dhimbje indeve lokal dhe hypersalivation. Ka gjakderdhje mishrat, hemorrhages i imët, nganjëherë me malcim nullesh mund të jetë ulceration e mishit të dhëmbëve.

Malcim nullesh kronik është shkaktuar nga ekspozimi i zgjatur ndaj faktorëve negative. Dhe shpesh foto të tij klinik paqartë. Manifestimi kryesor i malcim nullesh kronike është gingivash hyperplasia, ind gingivash nganjëherë i mbuluar të gjithë kurorën e dhëmbit, e cila normalisht nuk duhet të jetë.

Për malcim nullesh kataral karakterizuar nga reagimi ndritshme theksuar inflamatore, është skuqje dhe ënjtje e mishrat. Sipërfaqe ndezur është i ndjeshëm ndaj ndryshimeve në temperaturë. Disa pacientë me kataral gingivitin shënim kruarje dhe dhimbje gjatë të hahet.

Malcim nullesh necrotic ulcerative në mukozën e mishrat shfaqen faqet ulçerë dhe fushat e nekrozë. Gums ashpër dhimbshme. Për shkak riprodhimi i microflora putrefactive duket halitosis - fryma e keqe. Vuan nga një gjendje e përgjithshme e pacientit, ethe, nganjëherë vlerat febrile rritur nyjet limfatike regjionale. Për dhimbje shqetësuar hahet, nganjëherë me malcim nullesh refuzimin e qëndrueshëm të ushqimit (anoreksi), dobësi në rritje dhe simptoma të lodhjes.

Malcim nullesh hypertrophic klinikisht të rritet në papillae gingival, e cila përfundimisht do të mbulojë pjesën më të madhe të dhëmbit. Në fazat fillestare të malcim nullesh hypertrophic praktikisht asnjë siklet evidente gjithashtu mungon. Ind hyperplasia zakonisht neglizhohet gjatë dentist rutinë të inspektimit. Por me kalimin e kohës në mungesë të trajtimit, rritet dhimbje çamçakëz gjatë ngrënies dhe gjatë kontakt. Larja e dhëmbëve në pacientët me malcim nullesh hypertrophic është tyazheloperenosimoy dhe procedurë e dhimbshme, si rezultat ata refuzojnë të kujdesit oral, dhe prandaj bashkohet dëmtimit të dhëmbëve të shumta.

Në Gingiviti dhe prishjen e dhëmbëve fenomeneve, është fryma e keqe, akumulimi pllakatë dhe gurit. Ushqimi është i ashpër i dhimbshëm. Reagimi veçanërisht akute ndodh ndërsa duke marrë kosi, ushqim të nxehtë dhe djegëse.

Në malcim nullesh atrophic atrofi çamçakëz ndodh. Mishrat e nivelit të reduktohet gradualisht, duke i ekspozuar qafën e dhëmbit, dhe pastaj rrënjë e saj. Subjektivisht sëmundshmëria ndodh vetëm kur të marrë ushqim të ftohtë apo të nxehtë.

Gjatë menopauzës, gratë shpesh zhvillojnë karakterin malcim nullesh deskvamativny. Qelizat epiteliale Arsimit keratinsoderzhaschih ul, e cila manifestohet rritur pėrshkueshmėrisė e mukozës. Gums janë dëmtuar lehtë, gjakosur dhe i dhimbshëm edhe me një prekje të lehtë. Herë gingivite dukuri paraprin formimin e flluska.

Gingiviti nuk është një sëmundje pavarur. Në thelb ajo është një nga manifestimet klinike të periodontitis dhe sëmundje periodontale, është e rëndësishme për të identifikuar menjëherë shenja të malcim nullesh dhe terapisë.

Diagnoza dhe trajtimi i malcim nullesh

Diagnostikua me malcim nullesh në provimet vizuale dhe instrumentale. Diagnostifikimi shtesë janë të nevojshme. Megjithatë, për të identifikuar arsyet kryesore studim të kujdesshëm e pacientit dhe inspektimin e periodontist tij të tjera. Duke zbulimin dhe korrigjimin sëmundje që është duke shkaktuar gingivitin, turistik për trajtim lokal.

Kur malcim nullesh është e nevojshme për të pastruar dhëmbët nga pllakatë e gurit dhe të rekomandojë pacientëve për të ndjekur me kujdes higjienës orale. Personat që janë të prirur për të malcim nullesh, ju shpesh vizitoni një dentisti për higjienën orale profesionale.

Duke treguar përdorimin e barnave që rrisin imunitetin lokale, të tilla Imudon. Vetëm topically aplikuar Metrogyl-DENT, lubricating zonat xhel prekur 2 herë në ditë, pas ngrënies. Pasi të hahet domosdoshmërisht gargarë me zgjidhje antiseptik dhe barishte. Shpëlaj formulime jo-agresive, të tilla si kamomil supë mund të kryhet pa kufizime, por mbani në mend se malcim nullesh duhet të përdoret me zgjidhje kujdesjes e sode dhe zgjidhje alkoolike të të bimëve. Nëse malcim nullesh shqiptuar dhimbje, analgjezik justifikuar pritjen.

Malcim nullesh hypertrophic shpesh ndodh për shkak të instalimit të pahijshme dhe nënshkrimin e kurora. Restaurimet Ndërrimi çon në një kurë. Gingiviti, e cila solli në nga ana e shtatzënisë, administrata e drogës, samorazreshaetsya pas dorëzimit apo tërheqjes së drogës. Nëse hyperplasia ind është e qëndrueshme, ajo tregon heqjen hinhivektomiya e rritje.

Prognoza për malcim nullesh të favorshme, por në mungesë të procesit të trajtimit mund të shkoni në një formë të thellë - të zhvillojnë sëmundje periodontale, aty ku është e mundur humbjen e dhëmbit.