Gynecomastia


 • Klasifikimi i gynecomastia
 • Mekanizmi i zhvillimit dhe shkakton i gynecomastia
 • Simptomet e gynecomastia
 • Diagnoza Gynecomastia
 • Trajtimi i Gynecomastia
 • Moti në gynecomastia

Gynecomastia - patologji të gjirit në meshkuj shfaqet rritje një ose dy-njëanshëm madhësia e tyre nga hypertrophy gjëndrave apo indeve dhjamore. Manifestohet me trashje dhe rritjen e gjirit, ndjenja e shurdhim, dhimbje në prekje. Ajo mund regres të tyre. Kur dështimi i trajtimit terapi konservative kirurgjik është treguar, si për ekzistencën e vazhdueshme të gynecomastia paraqet rrezikun e tumoreve malinje të gjirit.

Gjëndër qumështit në gynecomastia mund të arrijnë 2 deri 10 cm (zakonisht rreth 4 cm) në diametër. Frekuenca e gynecomastia, eshte nga 50 deri në 70% në mesin e adoleshentëve të shëndetshëm 13-14 vjeç, 40% - në të rinjtë, 60% - 70% - në meshkuj më të vjetër. Gynecomastia jep burrave parehati fizike dhe vështirësitë psikologjike.

Klasifikimi i gynecomastia


Ka gynecomastia i vërtetë dhe i rremë (ose psevdohinekomastiyu). Gynecomastia i vërtetë karakterizohet nga hypertrophy e stroma dhe indeve të gjëndrave, psevdohinekomastiya shkaktuar depozita masive të indeve dhjamore, duke rritur volumin e gjirit, dhe vërejtur në burrat me trashje.

Ndodh gynecomastia vërtetë, norma alternativ fiziologjik në mosha të caktuara, dhe gynecomastia patologjike, e cila është një simptomë e anomalive serioze në trup.

Idiopatike Vërtetë (fiziologjike) gynecomastia mund të jetë tre llojesh:

 • gynecomastia neonatale periudhë - ënjtje e gjinjve tregohet në 60-90% të të porsalindurve. Kjo gjendje është shkaktuar nga ndikimi i nënës hormonet e seksit, të bllokuar në trupin e fëmijës është në utero. Trajtimi nuk kërkon të kancerit të gjirit është ulur pas 2-4 javësh.
 • gynecomastia pubertet - zhvillon në 30-60% të adoleshentëve 13-14 vjeç; 80% e rasteve janë rritja e gjëndra dypalëshe. Shkaktuar nga papjekuri e sistemit riprodhues të mashkullit dhe të mbizotërimit të hormoneve seksuale femërore në mashkullore. Zakonisht regresses vet brenda 1-2 vjetësh.
 • gynecomastia moshuarit - është vërejtur në meshkujt 50-80 vjet për shkak të një rënie në testosterone dhe estrogjenit epërsi.

Kur gynecomastia mund të jetë një me dy kalime rritje simetrike në të dy gjinjtë (80%) ose rritje asimetrike në një gjëndër.

Mekanizmi i zhvillimit dhe shkakton i gynecomastia

Normalisht gjinjve tek meshkujt është e pazhvilluar, organ rudimentar, e përbërë nga një sasi të vogël të gjëndrave yndyrore dhe indeve, gypit të shkurtër dhe të dalë. Zhvillimi dhe drejtimi i gjirit të prekur nga hormonet femërore - estrogjenit dhe hormoneve - Hormoni. Normalisht në trupin e një njeriu nuk e tejkalon sasinë e estrogjenit 0,001% e përmbajtjes së androgens, dhe ata shpejt të shkatërrohen në mëlçi. Në një numër arsyesh përqindja e androgens / estrogjene ndryshon të kaluarën e në rritje, ose një rënie në ndjeshmëri indeve ndaj veprimit të testosteronit. Nën ndikimin e estrogjenit fillon zhvillimin dhe rritjen e gjinjve meshkuj mbi llojin e femrave të zhvillimit intensiv të indeve të gjëndrave. Me zhvillimin e hipofizës adenoma që prodhon Hormoni në dhjamor gjirit depozitimin ndodh dhe zhvillimi i indeve lidhës. Kur gynecomastia gjëndra të zgjeruar dhe trash.

Gynecomastia vërtetë patologjike në meshkuj mund të shkaktuar nga grupet e mëposhtme të arsyeve:

 • shkelje e raportit të testosterone dhe estrogjenit në meshkuj. Kjo gjendje mund të ndodhë kur tumoret hormonally aktivë të gjëndrra e hipofizës, test, gjëndra veshkave, stomakut, pankreasit, të mushkërive, fillor dhe hipogonadizmi mosha (gonads funksionimi i ulët), kanceri i prostatës, proceset inflamatore në të testiseve, sëmundja Addison-së, dhe kështu me radhë. D. ;
 • hyperprolactinemia - rrit sekretimin e Hormoni në tumoret hipofizë, hypothyroidism;
 • sëmundjet me çrregullime metabolike - në goiter difuze toksike, diabeti, obeziteti, tuberkulozi pulmonar, dhe të tjerët;
 • Sëmundjet e natyrës neendokrinnymi - me dehje, cerozë mëlçisë, sëmundje të veshkave apo kardiovaskulare, infeksion HIV, lëndimet gjoks, lezionet herpetike e gjoksit, duke përmirësuar dietën pas lodhjes dhe të tjerët;
 • duke marrë drogë që veprojnë në receptorët në indin e gjirit, të rrisë prodhimin e estrogjenit apo Hormoni, gonadotropins bllokuar receptorët që kanë efekte helmuese në testise dhe t. d. (kortikosteroidet, anabolic steroid, cimetidinës, spironolactone, izoniacid, Metronidazole, Ranitidina, captopril, enalapril, Reserpine, metildofa, nifedipinë, amiodarone, verapamil, digitoxin, theophylline, ilaqet kundër depresionit, diazepam metodona, krem ​​përmbajnë estrogjenit dhe shumë të tjerë.;
 • droga (heroinë, marihuanë) dhe alkooli.

Simptomet e gynecomastia

Kur periudha e gynecomastia neonatale ka shënuar një ënjtje të vogël dhe zgjerimin e gjirit, ndonjëherë sekrecione molozivopodobnymi.

Në forma të tjera të gynecomastia gjirit mund të rritet nga 2 në 10 - 15 cm në diametër dhe për të arritur 160 g peshë rrit areola dalë bëhet e pigmentuar dhe zgjeruar ndjeshëm në 2-3 cm në diametër. Në raste të rralla, nuk janë lloj i qumështit shkarkimin nga dalë. Zakonisht gjendra pa dhimbje fryrë, mund të përjetojnë një ndjenjë e presionit, mbindjeshmëri thith siklet kur i veshur me rroba.

Në gynecomastia njëanshme rrit gjasat e tumoreve të gjirit. Tumoret hormonally aktive që prodhojnë estrogjenit dhe Gonadotropin njeriut chorionic, duke shkaktuar zgjerimin e gjirit të shpejtë, butësi dhe një ndjenjë e plotësi.

Gynecomastia shkaktohet nga hyperprolactinemia, shoqerohet nga oligospermia, impotenca dhe simptomat e sistemit nervor qendror.

Në rrjedhën e gynecomastia tre faza:

 1. në rritje (përhapen) - ndryshime fillestare, edhe 4 muajt e parë kur të jetë e mundur regres i gynecomastia me trajtimin e duhur mjekësor;
 2. i ndërmjetëm - karakterizohet nga maturimin e indeve të gjëndrave; zhvillohet nga 4 muaj deri në një vit;
 3. fijor - vuri në dukje pamjen e një lidhës të gjirit dhe indit dhjamor; regres i procesit patologjike praktikisht e pamundur.

Shfaqja e gjakderdhje nga dalë, mbyllja në gjëndër, ndryshimet në kancerin e lëkurës, ulcerat, nyjet limfatike zgjeruar inguinale dyshuar shkaqet e kancerit të gjirit.

Diagnoza Gynecomastia

Ekzaminimi fillestar në gyno përfshin ekzaminimin e pacientit, prekje e gjinjve dhe testiseve, shtrirjen e karakteristikave dytësore seksuale, qartësuar familjen dhe historinë mjekësore dhe sëmundjet ekzistuese, prania e alkoolit dhe drogës.

Nëse shenjat e gynecomastia duke u konsultuar një endokrinolog. Diagnostifikimi shumta laboratorike, e cila tani ka endokrinologji lejojë një shqyrtim të plotë të hormonal e pacientit. Laboratori i vendosur nivelet e gjakut të estradiolit, testosterone, LH, FSH, thyrotropin, Hormoni, hCG, enzimat e mëlçisë, azotit, kreatininës, ure.

Për të përjashtuar proceset neoplastike kryer X-ray e mushkërive, CT veshkave, CT e trurit dhe organeve të tjera (siç tregohet).

Nëse dyshoni se tumoret testicular (me një rritje prej Gonadotropin njeriut chorionic dhe testosterone) kryhet me ultratinguj e scrotum. Për të përcaktuar natyrën e gynecomastia zbulimit (e vërtetë apo e rreme) të tumoreve të gjirit duke përdorur gjoksin ultratinguj. Axillary limfatike nyje ultratinguj, mamografia dhe gjirit biopsi është kryer në rastet e kancerit të dyshuar.

Trajtimi i Gynecomastia

Llojet fiziologjike të gynecomastia zakonisht zhduken spontanisht dhe nuk kërkojnë terapi farmakologjike.

Hormonet Ndonjëherë, përqendrimet e larta të estrogjenit shtypjes në gynecomastia fiziologjik në adoleshentët mund të administruara: Clomiphene, tamoxifen, dihydrotestosterone, Danazol, testolakton. Nëse mjekim nuk do të zvogëlojë madhësinë e gjirit, atëherë të vijnë në kirurgji plastike ndihmës. Një heqjen e indeve të gjirit dhe liposuction (heqjen yndyrë në zonat përreth).

Trajtimi i gynecomastia Patologjike përcaktuar sëmundje themelor që shkaktoi zgjerimin e gjirit.

Për të normalizuar raportin e testosterone dhe estrogjenit gynecomastia është kryer kur konservator testosterone hormon terapi. Ajo është efektive në 4 muajt e parë. pas fillimit të gynecomastia. Me një tepricë të estrogjenit në trup mashkullor përshkruar terapi anti-estrogjen tamoxifen, bllokimi efekt te estrogjenit mbi kancerin e gjirit.

Gynecomastia është shkaktuar duke marrë drogë zakonisht zhduken vetë pas ndërprerjes së terapisë.

Trajtimi kirurgjik i gynecomastia është kryer kur terapi konservative është i paefektshëm ose padyshim e qartë se medikamentet nuk do të japë rezultatin e dëshiruar (me tumore). Trajtimi kirurgjik i gynecomastia, këto lloje të transaksioneve: është për të hequr indet e gjirit dhe rivendosjen kontur e saj fiziologjik. Aplikoni veprimet e mëposhtme:

 • mastectomy nënlëkurës me ruajtjen e qasjes areola paraareolyarnoho;
 • mastectomy nënlëkurës me Liposuction qasjes paraareolyarnoho;
 • mastectomy endoskopike (me zgjerim të vogël të gjirit).

Operacionet mastectomy nënlëkurës dhe endoskopike tolerohet mirë nga pacientët nuk kërkojnë shtrimin në spital të zgjatur (zakonisht - 2 ditë) dhe rehabilitimin afatgjatë. Të 2-3 javë para pas mastectomy të veshin të brendshme tërheq elastike për të formuar tkurrje e duhur të muskujve dhe kontur lëkurën. Pas 5-7 ditësh ju tashmë mund të fillojnë punën normale, dhe një muaj - për trajnim sportiv.

Moti në gynecomastia

Foshnjat Gynecomastia dhe adoleshentët karakterizuara nga kursi i favorshëm. Në periudhën postpubertatnom gynecomastia zhduket për 2 vjet në 75% të djemve në 3 vitet e ardhshme - madje edhe 15%.

Rezultati në forma patologjike të gynecomastia varet nga mundësia e eliminimin e shkaqeve të sëmundjes. Prognostically gynecomastia më i favorshëm drogës më pak - gynecomastia shkaktuara nga sëmundje kronike.

Gynecomastia gjatë rrjedhjes rrit gjasat e kancerit të gjirit në meshkuj.