Hyperkeratosis ndaluar


  • Shkaqet e hyperkeratosis ndaluar
  • Metodat e trajtimit të hyperkeratosis ndaluar

Hyperkeratosis e këmbë (corneum shtresë e vështirë, mineral hekuri reduktuar) i është një shtim i parregullt i shtresës brirë të epidermë, duke arritur një trashësi prej një inç ose më shumë.

Komplikacionet hyperkeratosis mund të shfaqet në formën e dot hemoragji vogla (gjakderdhje), butë (interdigital, thonjsh) dhe ngurta (rrënjës) fshikëza, ulcerat e rritjes presionit mbi këmbët. Hemorragji dhe calluses janë të sigurta për shëndetin në përgjithësi, por janë defekt kozmetike dhe të japë siklet kur ecin. Ata kërkojnë heqjen duke përdorur procedura të veçanta. Këmbët i lënduar shpesh ndodhin në pacientët me diabet dhe në përdorimin e procedurave kozmetike kërkojnë trajtim të sëmundjes themelore.

Shpesh mbi të çara shtresë corneum forcim të ndodhë këmbë, duke dhënë siklet të konsiderueshme. Por zhvillimi i tyre nuk është gjithmonë e lidhur drejtpërdrejt me hyperkeratosis, ata mund të jenë rezultat i të pahijshme kujdesit të lëkurës ndaluar.


Shkaqet e hyperkeratosis ndaluar

Në rast të hyperkeratosis identifikuar dy grupe faktorësh:

1. ekzogjen, dmth faktorët e jashtëm.

Në këtë rast, arsyet për zhvillimin e hyperkeratosis është zgjeruar dhe zgjatur stresit në disa zona të këmbës. Nën dal presion qelizat e lëkurës fillojnë të shumohen me shpejtësi. Normalisht qelizat e sipërme epidermik gradualisht zhvishem, duke i dhënë rrugë për të krijuar rishtas. Në rastin e mbi-aktive ndarjes qelizore, shell lartë nuk ka kohë, pasi që corneum shtresë e veshje e guaskës trashet. Ka hyperkeratosis.

Një nga faktorët më të zakonshme që shkaktojnë ekzogjene hyperkeratosis po kompletohet gabimisht këpucë. Jo vetëm veshin këpucë të ngushta dhe të shtrënguar lejon presion të tepërt në këmbë, nuk ka më pak këpucë fshehtë dhe të veshur, ose këpucë madhësi më të madhe. Në shumë të lirë këmbë brenda këpucëve nuk është fikse dhe mobil, ndërsa në këmbë, duke shkaktuar presion dhe fërkimet e këmbë dhe, për pasojë, ndryshimet e saj patologjike.

Një tjetër shkak presioni i tepërt në këmbë është kushtetuta e njeriut: rritur peshën dhe rritjen ekonomike të lartë. Gjithashtu çojë hyperkeratosis dhe lloje të ndryshme të deformimit të këmbës, si natyra e lindur (banesë ose këmbë e shtrembër), dhe fituar gjatë jetës (për shkak të lëndimeve ose operacione). Kjo barrë në disa zona të këmbës rezulton se fiziologjike disa herë normale dhe e vë presion të tepërt Këto zona.

2. Faktorët endogjene ose i brendshëm.

Këto përfshijnë, së pari të gjithë, endokrine dhe të lëkurës sëmundjeve. Në diabet në njerëzit të shqetësuar metabolizmin e karbohidrateve. Kjo nga ana tjetër çon në ndryshime në dhimbje dhe ndjeshmëri të prekshëm të ekstremiteteve të ulëta, qarkullim të dobët dhe trophism indeve, lëkurë të thatë, lezioneve ulcerative dhe rrezik tjetër Faktorët hyperkeratosis.

Arsyeja mund hyperkeratosis shërben sëmundje të ndryshme të lëkurës, mjedis psoriasis cila, rajoni pëllëmbës-shputës Keratoderma, ichthyosis, gabimet e lindura të sintezës keratin.

Kombinim i disa faktorëve (endo-dhe ekzogjene) rrit rrezikun e progresion dhe hyperkeratosis. Për shembull, të veshur këpucë të shtrënguar njeri vuan nga diabeti mund të kenë efekte shumë negative në zhvillimin e mineral hekuri.

Metodat e trajtimit të hyperkeratosis ndaluar

Mjekimi në shtëpi

Këmbët Hyperkeratosis, përveç për trajtimet sallon kërkon kujdes të kujdesshëm në shtëpi për këmbët tuaja.

Armiqtë hyperkeratosis janë përgatitjet e rregullta higjienike dhe veprimet lehtësuese. Si një "mjek i familjes" rekomanduar përgatitjet e naftës livando, pisha, rozmarinë, etj rezultati më i mirë i jep një këmbë të plotë skincare, duke përfshirë zbatimin e barnave esenciale për të natës, ose një tonik locion të veçantë - në mëngjes dhe këmba 1 - 2 herë në javë.

Kujdes higjienike e këmbët ndërtesës duhet të përfshijë heqjen mekanike të përafërt gradë shtuf të lëkurës të ndryshme të ngurtësinë. Përdorimi i përditshëm i shtuf lejon kohë narosshyh fshijnë corneum shtrese. Për të parandaluar hyperkeratosis mjaftueshme vetëm një lëvizje disa shkumë deti të gjithë sipërfaqen e këmbë. Para se të përdorni këmbët shtuf duhet të lahen por jo të thata, si shtuf "pëlqen" sipërfaqe me lagështi të lëkurës.

Ndjekur këto rregulla të thjeshta të kujdesit në shtëpi për të këmbëve, ju do të jetë në gjendje për të shmangur krijimin e hyperkeratosis ose në masë të madhe të lehtësuar rrjedhën e saj.

Trajtimi në Podoloh zyre

Trajtimi i hyperkeratosis ndaluar bëjnë specialistë Podoloh të cilët kanë trajnim mjekësor. Skema trajtim ka punuar shumë vjet eksperiencë dhe përfshin disa faza: trashë këmbë zbutjen e lëkurës, hiqni corneum shtrese të vështirë dhe po rishfaqet pasuese të lëkurës.

Ka disa mënyra për të zbutur corneum shtrese vështirë. Mënyra klasike është që të përdorin si ujë razmyahchyteley, nganjëherë me shtimin e kripës ose flavors - në dispozicion dhe e bukur. Në cosmetology moderne përdorur gjithnjë razmyahchyteley kimike si zgjidhje, xhel ose agjentët e shkumës. Përparësitë e tyre janë veprim i pamohueshëm dezinfektimi, efikasitetit dhe performancës.

Largimi i mineralit të hekurit kryer instrumente të vetme: teh bisturi dhe s'emnymy madhësive të ndryshme. Fushat e lezioneve hyperkeratosis vendosura mbi shputën e këmbës, në hapësirat ndërmjet apo nyjeve metatarsus-phalangeal ngjajnë fjongo ose oriz kokrra të ngushta. Heqja corneum shtrese të vështirë në këto zona kryhet me sukses teh uritur.

Master Podoloh heq shtresa të trashë të lëkurës me kujdes nën kontroll të ngushtë vizual, gati fjalë për një lëkurë të re rozë. Ndërsa performanca teknikisht kompetent i procedurave integriteti ind i butë nuk është shkelur, dhe shtresa e vështirë me brirë është hequr plotësisht.

Hapi podolohicheskoho trajtim përfundimtar hyperkeratosis është lëkurë rishfaqet. Ajo mund të bëhet edhe përmes pije tradicionale dhe hardware duke përdorur nozzles qeramike për përdorim të vetëm. Teknikat Hardware pedikyr kanë avantazhin e efikasitetit të shpejtë, higjienike dhe më të madh.