Hyperkeratosis


  • Arsyet hyperkeratoses
  • Hyperkeratosis folikulare
  • Lentikulyarnye dhe hyperkeratosis përhapen
  • Hyperkeratosis ndaluar

Hyperkeratosis - është trashje tepërt i shtresës brirë e veshje e guaskës. Koncepti Hyperkeratosis vjen nga dy fjalë greke hiper - dhe shumë keratosis - formimin keratin. Qelizat e corneum shtrese të fillojnë për të ndarë, në lidhje me shkeljet sluschyvanyya epidermë dhe të çojë në trashje, e cila mund të jetë nga disa milimetra deri në disa centimetra.

Arsyet hyperkeratoses

Nuk Hyperkeratosis një sëmundje të pavarur. Trashje e corneum shtrese dhe përçarje e keratinization vërejtur në ichthyosis, liken, erythroderma sëmundjeve të mirë. Edhe në hyperkeratosis shëndetshme manifestuar në një ose një tjetër në bërryla, këmbë, nganjëherë në gjunjë e tij.


Ekzogjene shkakton hyperkeratosis, arsyet dmth që dalin nga jashtë - një presion të gjatë dhe të tepruar në lëkurën e këmbëve, ndonjëherë në trup nëpërmjet lëkurës veshje e ngushtë apo të përafërt. Presion, si dhe çdo agresion i jashtëm shkakton mekanizmat mbrojtës të trupit, në këtë rast - ndarjes qelizore të shtuar. Procesi i shqetësuar i natyrshëm i Deskuamimi i qelizave: Qelizat kur qelizat sipërfaqësore exfoliated dhe të sapo formuar të vijnë në vendin e tyre. Dhe si rezultat, ka një trashje e shtresës brirë e veshje e guaskës - hyperkeratosis.

Që shumica e barrës bie në këmbë, atëherë ata kanë tendencë për të formuar hyperkeratosis. Të ngushta, këpucë të ngushta dhe prapa më shumë se ju duhet me permasa të shkaktojë trashje e lëkurës të këmbës. Pesha e tepërt e trupit, veçanërisht në të lartë rritje vetëm në mënyrë të përsëritur thekson këmbë. Në njerëzit me patologji këmbë, të tilla si këmbët e sheshtë, një shkelje e amortizimit të pronave shpinë këmbët hyperkeratosis janë shumë më shpesh. Patologji fituar e këmbës, si dhe plumbi çalim te rishpërndarja e ngarkesave në këmbë, duke shkaktuar në zonën e presionit të lartë dhe hyperkeratosis lokalizuar.

Shkaqet endogjene hyperkeratoses përfshijnë sëmundje të ndryshme sistemike që ndodhin kronike. Shkaku më i zakonshëm i hyperkeratosis endogjen keni diabet, si një rezultat i një çrregullim metabolik zhvillon gamë të tërë të shkaqeve që çojnë në shkelje të ndjeshmërisë. I prekshëm pa majë dhe ndjeshmëri dhimbje, çrregullime metabolike, të shqetësuar ushqimin e lëkurës dhe zhvillon thatësi e saj. Këta faktorë janë themelore në zhvillimin e diabetit hyperkeratosis ndaluar.

Disa arsye hyperkeratoses është trashëguar çrregullimeve në formimin e keratin, Keratoderma, ichthyosis lëkurës, psoriasis dhe sëmundje të tjera në të cilat ndryshimet shtetërore të epidermë.

Hyperkeratosis folikulare

Hyperkeratosis folikulare - është një nga simptomat klinike të sëmundjeve të lëkurës, edhe pse hyperkeratosis folikulare vërejtur si një simptomë të pavarur. Si rezultat i keratinization tepruar dhe abuzimit shkëputjen e shtresat e sipërme të epidermë është bllokim i gjëndër thekon kanalet e lëkurës. Njerëzit të afërmit e të cilëve vuajtën hyperkeratosis folikulare, përqindjen e incidencës e mësipërm. Mungesa e vitaminës A dhe C, si dhe shkelje të higjienës personale janë gjithashtu faktorë të rrezikut. Veprimi në të ftohtë lëkurës, faktorë të mirë të ujit të vështirë fizike hyperkeratosis folikulare mund të zhvillohet në njerëzit me funksione neizmenennymy të lëkurës. Pas restaurimit të simptomave të ish-jetës hyperkeratosis regjim të zhduket.

Hyperkeratosis klinikisht folikulare paraqet formë të gungave të vogla të kuqe, pimples në follicles në terren, lëkura bëhet si një patë. Zonat e prekura të trupit të prirur për lëkurë të thatë. Ky bërryl rajon dhe gju, mollaqe dhe kofshët e jashtme. Në ndikimin afatgjatë të faktorëve negative hyperkeratosis folikulare bëhet natyrë e përhapur prek lëkurën tuaj dhe ekstremitetet e poshtme. Rreth nodules formuar kuqe, ndonjëherë inflamacion rim. Nëse simptomet bashku me hyperkeratosis do të thotë efekte të vazhdueshme mekanike, të tilla si veshje përafërt, lëkura bëhet i përafërt dhe i ngjan një lëkurë bretkocë. Hyperkeratosis folikulare infektuar nodule në nxjerrje vetë ose gjatë trauma të pavullnetshme, e cila mund të çojë në karakter sekondar pyoderma.

Hyperkeratosis folikulare nuk është e rrezikshme për jetën kusht, por ndërkohë kërkojnë trajtim për shkak të defekteve kozmetike mund të shërbejë kauzën e traumave psikologjike. Diagnoza bazohet në manifestimet klinike. Droga kamera sot se do të mund të zgjidhin problemin e pacientëve me hyperkeratosis folikulare. Në rast se kjo simptomë është një manifestim i sëmundjeve të brendshme, trajtim ose korrigjimi i tyre mund të eliminojë plotësisht shenjat e hyperkeratosis folikulare. Atëherë pacientët me hyperkeratosis folikulare në një kurs të gjatë, duhet të hulumtimit si një dermatolog dhe një endokrinolog dhe mjek.

Trajtimi i hyperkeratosis folikulare për qëllim korrigjimin organet e brendshme dhe aplikimin e ointments zbutës dhe produkte vendore që përmbajnë qumësht dhe acid fruta peels të ketë efekt. Përdorimi i scrubs mekanike dhe shtuf hyperkeratosis folikulare në sepse trauma kundërindikuar mund të çojë në infeksion apo progresion të simptomave.

Vitamina A dhe C, të marra brenda dhe jashtë në formën e vajrave gjendje të rregullojë procesin e Deskuamimi e epiteli dhe formimin e qelizave të reja. Trajtimi i folikulare hyperkeratosis i përfshirë dermatolog dhe cosmetologist, por me simptoma hyperkeratosis folikulare moshë zakonisht zvogëlohet ose të zhduket krejtësisht. Kjo është për shkak të një rënie saloobrazovaniya dhe normë të reduktuar të ndarjes qelizore e veshje e guaskës.

Lentikulyarnye dhe hyperkeratosis përhapen

Arsyeja e këtyre hyperkeratoses nuk studiohet, Patogjeneza është përçarje e formimit keratin e origjinë të panjohur të lidhur me ndryshimet në gjenomit njerëzor. Këto lloje hyperkeratoses diagnostikuar kryesisht në meshkuj më të vjetër, por shpesh simptomat fillojnë të shfaqen në adoleshencë.

Sëmundja shkon një kronike, pa iu drejtuar tendencat pas diellit shënuar përkeqësim. Në vende të papules folikulare duket madhësinë bri nga 1 në 5 mm kuqalashe-kafe apo të verdhë-portokalli. Ndikon në dorsum e këmbë, këmbë të ulët dhe kofshë, folikule më pak e prekur armëve, trungu dhe veshët. Në raste të rralla diagnostikuar lentikulyarnye hyperkeratosis në mukozën e gojës. Kur ju hiqni priza brirë ekspozuar thellimin pak lagur me një pikë gjakderdhje në qendër. Papules janë të shumta në natyrë, nuk janë subjekt i bashkimit, dhimbje nuk është shkaktuar. Një pjesë e vogël e pacientëve ka vërejtur një kruarje të lehtë në zonat e prekura lentikulyarnymi hyperkeratosis.

Në lëkurë të shpërndahet hyperkeratotic shfaqen elemente polimorfe që i ngjajnë flokë të shkurtër dhe të trashë që janë të izoluar me asnjë tendencë për të bashkuar në lëkurën e trungut dhe ekstremiteteve. Herë nuk është një grup i grupeve në formën e një furçë me 3-6 folikulave prekur. Për diferencimit dhe lentikulyarnye shpërndahet hyperkeratoses këtu papyllo, ichthyosis dhe lythat turistik për ekzaminim histologjik.

Trajtimi përfshin zbatimin e ointments përmbajnë steroid dhe retinoids aromatike. Rrezik për hyperkeratosis jetës të mbahet, por ka defekt kozmetike. Peels kimike kryer dermatolog dhe procedurat për të moisturize dhe zbutur lëkurën me përdorim të rregullt mund të zgjidhin problemin. Mbani në mend se efektet mekanike, përdorimi i scrubs dhe shtuf është shumë e padëshirueshme, që nga plumbi për rikthim dhe të bashkohen pyoderma mesëm.

Hyperkeratosis ndaluar

Hyperkeratosis shputës shpesh një defekt kozmetike, edhe pse lëkura e këmbë shpesh tregon gjendjen e trupit në tërësi. Si këmbë hyperkeratosis mund të arrijnë disa centimetra, lëkurë të thatë, atëherë për shkak të presionit të trupit të prirur për të çara të dhimbshme dhe të gjakderdhjes, që çojnë në dhimbje kur ecin dhe infeksion.

Rreth 40% e femrave dhe 20% e burrave pas dy dekadave të nxjerr në manifestimet klinike shputës hyperkeratosis, të cilat gjithashtu trashje klinikisht i plasaritjeve të lëkurës, dhimbje dhe djegie ndjenjë kur ecin dhe këmbët ngurtësi.

Kryesor ndaluar shkaqet hyperkeratosis është këpucë të ngushtë dhe të pakëndshme, kujdes i parregullt këmbë, i trashëguar dhe patologji fituar e këmbës, mbipeshë dhe sëmundjet e organeve të brendshme në të cilat prishën formimin e keratin.

Coarsening dhe trashje e lëkurës fillon gradualisht. Me moshën, lëkura "duket" dhe simptomat e hyperkeratosis. Por, megjithatë, këmbët e saktë dhe të përshtatshme të kujdesit të lëkurës në gjendje për të zgjidhur plotësisht problemin, të paktën klinikisht.

Nëse hyperkeratosis shputës dhe pamja omozolelostey vërejtur mbi të gjithë sipërfaqen e këmbë, ka shumë të ngjarë të shkaktojë një infeksion fungale e këmbëve apo çrregullime endokrine. Hyperkeratosis në buzë e jashtme e thembra ana sugjeron pesë brenda distancës në kohë. Dhe çfarë qartë manifestimet klinike, stereotipi motor më e ndryshuar; Arsyeja kryesore është këmbë e shtrembër dhe të sistemit musculoskeletal lëndime të lindura apo të fituara.

Hyperkeratosis buzë e brendshme të këmbës ndodh kur i gabuar pozita pesë, dobëta lidhjet kyçin e këmbës dhe këmbë muskujt. Mbipesha, këmbët sheshtë dhe ngarkesat e larta në të përbashkët kyçin e këmbës, zakonisht shkaku kryesor i shputës hyperkeratosis Kjo zonë. Pacientët me probleme të ngjashme shpejt veshin nga brenda e thembra dhe këpucëve vjen në gjendje e keqe. Në pesë hyperkeratosis pasme buzë të mjaftueshme për të ndryshuar këpucë më të përshtatshme për lëkurën e këmbës në normale, si këpucë, veshur vetëm mbështetjeje që është i pesti ose bazë gishtat janë të papërshtatshme për veshin vazhdueshëm. Harqet e gjatësisë çon në coarsening e pjesën e mesme të këmbës.

Trajtimi i shputës hyperkeratosis të bëhet në mjeku-Podoloh. Kjo është terapi simptomatike dhe duhet të eliminohen rrënjë shkaku hyperkeratosis këmbë. Nëse ajo është e lidhur vetëm me këpucë të pakëndshme, ju duhet të zgjidhni për këpucët tuaja të përditshme veshin në të cilin ngarkesa është shpërndarë në mënyrë të barabartë në këmbë. Nëse nënkuptuar sëmundje ortopedike, ata duhet të bëjnë të pedikyrist korrigjim. Ajo është gjithashtu një trajtim të nevojshëm ose korrigjimin e çrregullimeve endokrine, terapi antifungal, në rast se shkaku i hyperkeratosis është këmbët mikoticheskie lezioni.

Nëse çara janë duke përdorur aplikacionet me melhem sintomitsinovoy dhe zonat zgjidhje Retinol vajosje prekura. Pas shërimit të çara duhet hequr në masë të tepërt të lëkurës. Trajtim në shtëpi disa të gjatë dhe kërkon durim. Aplikoni dush kripë për këmbët me ujë të ftohtë, shtuf dhe lustrim mekanike. Moisturize lëkurën dhe të ndaluar përdorimin e ointments keratolytic janë të njëjta regjim.

Kur simptomat e kontrollit të hyperkeratosis në drejtim të zyrës Podoloh aplikojnë razmyahchyteley më agresive, duke lejuar disa procedura krejtësisht të shpëtoj i tregon shputës hyperkeratosis. Megjithatë, pa kujdesin e duhur dhe hyperkeratosis parandalues ​​mund të ndalet përsëri përsëri. Mbani në mend se këmba coarsening lëkurës mosha duket më qartë, dhe parandalimi është një duhet të ndalet kujdesit këmbë hyperkeratosis dhe veshin këpucë të rehatshme. Korrigjimi i mbipeshë dhe parandalimin e sëmundjeve kërpudhore gjithashtu të ndihmojë të ruajtur bukurinë dhe shëndetin e këmbëve.