Hyperparathyroidism


 • Klasifikimi dhe shkaqet hyperparathyroidism
 • Simptomet e hyperparathyroidism
 • Komplikimet e hyperparathyroidism
 • Diagnoza e hyperparathyroidism
 • Trajtimi i hyperparathyroidism
 • Moti hyperparathyroidism
 • Hyperparathyroidism Parandalimi

Hyperparathyroidism - endocrinopathy, bazuar në prodhimin e tepërt e parathyroid gjëndra parathyroid hormon. Hyperparathyroidism çon në rritjen e nivelit të kalciumit në gjak dhe ndryshimet patologjike që ndodhin kryesisht në kockave dhe veshkave. Incidenca Hyperparatyreozom në mesin e grave të keni 2 - 3 herë më shpesh se meshkujt. Hyperparathyroidism priren më shumë femra 25 deri në 50 vjet.

Klasifikimi dhe shkaqet hyperparathyroidism

Hyperparathyroidism është primar, sekondar dhe terciar.


Format klinike të hyperparathyroidism primar mund të jetë e ndryshme. Hyperparathyroidism primar është i ndarë në tri lloje:

1. hyperparathyroidism primar subklinikisht

 • Faza biokimike;
 • Faza asimptomatike (formë të heshtur).

2. hyperparathyroidism Klinike primar. Varësisht nga natyra e shumicës së simptomave emetoj:

 • formë kockave (osteodistrofia paratiroide apo sëmundje Rekhlinhhauzena). Gjë e shëmtuar manifestuar e gjymtyrëve, duke çuar në paaftësi të mëtejshëm. Thyerje të ndodhë "më vete", pa lëndime për të shëruar të gjatë dhe të vështirë, ulet dendësia e kockave që çon në osteoporozën.
 • vistseropaticheskuyu formë:
  • veshkave - me përhapjen e urolithiasis rëndë, me sulme të shpeshta të dhimbje barku i veshkave, zhvillimin e dështimit të veshkave;
  • formë gastrointestinal - me shenjat e ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, cholecystitis, pancreatitis;
  • formë e përzier.

  3. akute hyperparathyroidism primar (ose kriza hiperkaltsiyemichnyy).

  Hyperparathyroidism primar zhvillohet në prezencë të gjendrave parathyroid:

  • një ose më shumë adenomas (formimit beninje tumor);
  • përhapur hyperplasia (rritje në madhësinë e gjëndër);
  • hormon - kancer aktiv (i rrallë në 1-1,5% të rasteve).

  Në 10% të pacientëve hyperparathyroidism kombinuar me tumore të ndryshme të hormoneve (tumoret e hipofizës, kancer tiroide, pheochromocytoma).

  Duke hyperparathyroidism parësor të përfshijë edhe hyperparathyroidism trashëguar, të shoqëruar nga endocrinopathy tjetër trashëguar.

  Hyperparathyroidism i mesëm është një përgjigje kompensues në nivelet afat-ekzistuese ulët ca. Në këtë rast, është rritur sintezë e hormoneve parathyroid të bëjnë me shkeljen e metabolizmit kalcium-fosforit në dështimin renale kronike, mangësi të vitaminës D, sindromi kequshyeshmërisë (Ca kequshyeshmërisë në zorrë e vogël).

  Razvivetsya terciar hyperparathyroidism nëse nelechenoho hiperapartireoza sekondar i gjatë që rrjedh dhe e lidhur me zhvillimin e paratireoadenomy autonome.

  Psevdohiperparatireoz (ose hyperparathyroidism ektopirovannymi) ndodh në lokalizimin e ndryshme të tumoreve malinje (gjirit, kanceri bronchiogenic) të aftë për të prodhuar substancë parathormonopodobnoe me të shumta endokrine adenomatosis tipit I dhe II.

  Hyperparathyroidism tepërt manifest i PTH, e cila promovon sekretim e kalciumit kockave dhe fosforit. Kockat bëhen të brishtë, zbutur, mund skryvlyuvatysya, dhe rrit rrezikun e thyerje. Hiperkalcemia (Nivelet e tepërta të Ca në gjak) çon në dobësi të muskujve, lirimin e tepërt e Ca sekretim. Rritje urinim, etja konstante duket, zhvillimin nephrolithiasis (nephrolithiasis), depozitimin e kalciumit në parenchyma veshkave (nephrocalcinosis). Hipertensioni në hyperparatyreoze për shkak të ndikimit të tepërt ton Ca të enëve të gjakut.

  Simptomet e hyperparathyroidism

  Hyperparathyroidism mund të jenë asimptomatike dhe diagnostikuar rastësisht, gjatë marrjes në pyetje.

  Kur hyperparatyreoze pacienti të njëjtën kohë zhvillimin e simptomave të organeve të ndryshme dhe sistemet - ulcerat stomak, osteoporozën, urolithiasis, sëmundjet gur tëmthi, etj

  Nga shenjat e hershme të hyperparathyroidism përfshijnë lodhje me tendosje, dobësi të muskujve, dhimbje koke, vështirësi hasni në ecje (sidomos me rritjen e distancave të mëdha), procesion e karakterizuar kalon. Shumica e pacientëve përkeqësohet kujtesën, çekuilibër emocionale, ankth, depresion. Njerëzit më të moshuar mund të paraqesin çrregullime të rënda mendore. Lëkura bëhet e zgjatur hyperparatyreoze i vrazhdë-gri.

  Në fazën e vonë e hyperparathyroidism kockave është zbutje, shtrembërim, frakturat patologjike (në lëvizjet normale në shtrat) eshtra, ka dhimbje të shpërndara në kockat e duarve dhe këmbët, shpinë. Si rezultat i nofullat osteoporozën lirshme dhe të bien jashtë dhëmbë të shëndoshë. Sepse pacienti skeletik gjë e shëmtuar mund të jetë rritja më e ulët. Frakturat patologjike maloboleznenny por shërohet ngadalë, shpesh me shtrembërimin e formimin e kockave dhe nyjeve të rreme. Në duart dhe këmbët janë kaltsynaty peryartykulyarni. Në qafë në gjëndra parathyroid mund të Preket fëmija adenoma të madhe.

  Hyperparathyroidism Vistseropaticheskiy karakterizohet nga simptoma jospecifike dhe një fillim gradual. Me zhvillimin e hyperparathyroidism ndodh vjellje, dhimbje në stomak, të vjella, vanitet, oreks shqetësuar, pesha ulur ndjeshëm. Pacientët janë gjakderdhje ulcerat peptike të vendeve të ndryshme, janë të prirur për acarimin shpeshta, relapses dhe shenjat e tëmthit dhe pankreasit.

  Zhvilluar Polyuria, dendësia urinë ul, duket etje pashuar. Në fazat e mëvonshme duket nephrocalcinosis, simptomat razivaetsya e dështimit të veshkave, progresive me kalimin e kohës, uremia.

  Hypercalciuria dhe hiperkalcemia, zhvillimi i kalcifikim dhe sklerozë të enëve të gjakut të çon në indet kequshqyerjes dhe organeve. Përqendrimi i lartë i Ca në gjak kontribuon në lezioneve vaskulare të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut, angina shfaqjes.

  Kur kalcifikim i sindromi i konjuktiva dhe kornea e syrit vërejtur "syrin e kuq".

  Komplikimet e hyperparathyroidism

  Menaxhimi i Hiperkaltsiyemichnyy referohet ndërlikimet serioze të hyperparathyroidism, duke kërcënuar jetën e pacientit. Faktorët e rrezikut po zgjaten pjesën tjetër krevat, të pakontrolluar Ca plotësim dhe vitaminë D, diuretikë tiazidë (sekretim më i ulët Ca në urinë). Krizat ndodhin papritmas në hiperkalcemia akute (nivelet Ca 3,5-5 mmol / l, në një normë prej 2,15-2,50 mmol / l) dhe manifeston përkeqësim i simptomeve klinike. Kjo gjendje karakterizohet nga: i lartë (39-40 ° C) temperatura e trupit, dhimbje të forta epigastrike, vjellje, të qenët i përgjumur, vetëdije të dëmtuar, komë. Sharp rrit lodhjen, dehidratim ndodh, ndërlikim serioz - zhvillimin e miopatia (atrofi të muskujve) muskujt ndër brinjëve dhe diafragmë, trungu proksimal. Nuk mund të jetë edemë pulmonare, trombozë, gjakderdhje, vrimë e ulcerat peptike.

  Diagnoza e hyperparathyroidism

  Hyperparathyroidism primar nuk ka manifestime të veçanta, diagnozë sepse fotografia klinike është e vështirë. Duhet endokrinolog këshillim, ekzaminim të pacientit dhe interpretimin e rezultateve:

  • urinalysis

  Urina bëhet alkaline përcaktohet Ca sekretim në urinë (hypercalciuria) dhe të përmirësojë përmbajtjen aty P (giperfosfaturiya). Densiteti relativ ul në 1000, shpesh proteina në urinë (proteinuria). Në sedimenteve janë cilindra të grimcuar dhe qelqor.

  • Analiza biokimike të gjakut (Ca, P, PTH)

  Përqëndrimi i rritur i Ca totale dhe jonizues në plazma, lënda P është poshtë, rritjen e aktivitetit normal fosfatazes alkaline. Më shumë demaskuese është hyperparatyreoze në përcaktimin e përqendrimit të niveleve të hormoneve parathyroid (5,8 ng / ml ose më të lartë në një normë prej 0,15-1 Këngë / ml).

  • Ultrasonografia

  Tiroide Ultrasonografia informative vetëm në paratireoadenom lokacionit në vende tipike - në gjëndrën tiroide.

  • X-ray, CT dhe MRI

  Radiografi zbulon osteoporozën, kockave ndryshimet cistike, fraktura patologjike. Për të vlerësuar dendësia e kockave është densitometry kryer. Duke përdorur X-ray agjent kontrasti është diagnostikuar kur ka hyperparatyreoze ulcerat peptike në traktin gastrointestinal. CT e veshkave dhe gurë të traktit urinar zbulon. Renthenotomohrafiya hapësirë ​​retrosternal me esophageal pezullimin kontrast barium zbulon paratireoadenomu dhe mestopolozhnenie saj. Imazhe rezonancë magnetike është superior ndaj CT dhe ultrazërit informativeness, e cila kujtoj lokalizimin e gjëndra parathyroid.

  • scintigraphy parathyroid

  Ju lejon për të identifikuar vendndodhjen e gjëndra normale dhe jonormale të vendosura.

  Në rastin e hyperparathyroidism mesme siguruar diagnozën përcaktimin sëmundje.

  Trajtimi i hyperparathyroidism

  Trajtim gjithëpërfshirës i hyperparathyroidism kombinuar kirurgji operativ dhe trajtimin konservativ të barnave.

  Trajtimi kryesor për hyperparathyroidism primar është një procedurë kirurgjike që përfshin paratireoadenomy heqjen ose gjëndra hyperplastic parathyroid. Sot, teknika minimalisht invazive kirurgjikale kirurgji endokrinologji në dispozicion kryer në hyperparatyreoze, duke përfshirë përdorimin e pajisjeve endoskopike.

  Nëse pacienti është diagnostikuar me kriza hiperkaltsiyemichnyy kërkon operacionin në provat emergjente. Para kirurgji kërkuar emërimin e trajtimit konservativ që synon reduktimin e nivelit të Ca, duke pirë shumë lëngje intravenoze - Isotonic NaCl, në mungesë të veshkave dështimit - furosemide (Lasix) të KCl dhe 5% glukozë Kaltsytryn (nën kontrollin e Ca në gjak) , bisphosphonates (pamidronate dhe etidronat), glukokortikoide.

  Pas operacionit të tumoreve parathyroid kryera terapi rrezatimi, përdoret edhe antitumor antibiotik - plikamitsin.

  Pas operacionit, shumica e pacientëve reduktuar shumat e Ca në gjak si ata të përshkruajnë vitaminë D (në rastet më të rënda - kripë Ca vena).

  Moti hyperparathyroidism

  Moti hyperparathyroidism e dobishme vetëm nëse diagnoza e hershme dhe trajtim të shpejtë kirurgjik.

  Restaurimi i kapacitetit normal të punës së pacientëve pas trajtimit kirurgjik të hyperparathyroidism kockave varet nga shkatërrimin e indeve të eshtrave. Në dritën e efikasitetit sëmundjes shërohet nga operacioni për rreth 3 - 4 muaj, në raste të rënda - për 2 vitet e para. Në raste të avancuara mund të mbeten të kufizuara deformime të kockave të kapaciteteve.

  Në formën e veshkave hyperparathyroidism prognozë për shërim është më pak i favorshëm, në varësi nga shkalla e dëmtimit të veshkave në fazën para operacionit. Pa kirurgji, pacientët zakonisht bëhen të paaftë dhe të vdesin nga cachexia progresiv dhe dështimit kronik i veshkave.

  Me zhvillimin e parashikimit të menaxhimit hiperkaltsiyemichnyy përcaktuar afatet kohore dhe përshtatshmërinë e trajtimit, vdekshmëria e këtij komplikacion i hyperparathyroidism është 32%.

  Hyperparathyroidism Parandalimi

  Për pamjaftueshmëri renale parandalimit të rëndësishëm farmakologjike e hyperparathyroidism mesme ekzistuese.