Hyperpigmentation


  • Shkaqet e hyperpigmentation
  • Metodat e trajtimit hyperpigmentation
  • Moti trajtojnë hyperpigmentation

Termi "hyperpigmentation" i referohet ngjyra tepër intensive e disa lëkurës në krahasim me ngjyrën e lëkurës. Kjo gjendje është shkaktuar nga një përqendrim të lartë të substancave të pigmenteve që gjenden në qelizat e veshje e guaskës.

Ngjyra e lëkurës së një personi varet nga disa faktorë: mbushjen e enëve të gjakut, trashësia e epidermë, çdo vizatim dhe t E. Faktori më i rëndësishëm që ndikon në ngjyrën e lëkurës është prania dhe përqendrim i pigmenteve të veçanta - pigmente, që përcaktojnë cila është melanina pigment.. Varësisht nga sasia e melaninës që gjendet në lëkurë ngjyra e saj mund të shkojnë nga mishi në ngjyrë kafe të errët. Melanin do të prodhojë qelizat epidermik - melanocytes. Nën ndikimin e një tyrosinase enzimë të veçantë është oksidimi tyrosine dhe formimin e melaninës. Melaninës është ruajtur në qelizat e veçanta të epidermë - melanophores dhe për shkak të aftësisë së saj për të thithur rrezet e ngrohjes, duke mbrojtur trupin nga rrezet ultravjollcë dhe infra të kuqe.

Kështu, melanina është mjeti kryesor i mbrojtur lëkurën nga djegiet dhe temperatura e trupit. Procesi i sintezës së melaninës është e rregulluar me mekanizëm neuro-humoral për të siguruar unitetin e të gjitha organeve dhe sistemeve. Shkelja një funksion të çon në përçarje të bilancit të përgjithshëm të trupit.


Shkaqet e hyperpigmentation

Nivele të larta të melaninës në disa zona të lëkurës mund te shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, çrregullime endokrine, ndryshimet në nivelin e hormoneve të grave gjatë shtatzënisë ose menopauzës, disa sëmundjeve të traktit gastrointestinal, çrregullime metabolike shkaktuar nga mangësi apo tepricë e vitaminave dhe mineraleve. Shpesh shkaku i hyperpigmentation është dehje të rënda, trauma dhe inflamacion të lëkurës, ekspozimi i tepërt dielli. Provokojnë vatra e hyperpigmentation mundeni disa droga: antibiotikët tetracycline, preparatet salicili acid, Hypericum ekstrakt, etj Në shfaqjen e vatrave të hyperpigmentation rolin e rëndësishëm të luajtur nga faktorët trashëgues dhe çrregullime psikologjike.

Izlyublennymy lokalizimin pigmentim është fytyrë, duar dhe gjoks. Hyperpigmentation i lëkurës mund të jenë të lindura (Freckles) dhe e fituar (chloasma, melasma).

Freckles - shumëfish i vogël, rrumbullakosura spote zbehtë ose ngjyrë kafe të errët. Nën ndikimin e Freckles diellit bëhen ngjyrë më e theksuar.

Chloasma - njolla ngjyrë kafe të errët harmonishëm të çrregullt, shpesh lokalizuara në fytyrë. Shpesh dalin kundër hormonal ndryshon trupin gjatë shtatzënisë, si dhe një numër të patologjive të mëlçisë (chloasma hepatik), gjëndër veshkave, infektimi parazitare. Mund të zhduken me largimin e shkaqeve apo i ruajtur për një kohë të gjatë.

Melasma - kafe, shpesh spote simetrik janë të lokalizuara me preferencë në fytyrë, qafë, supet, të cilat janë rezultat i veprimit të kombinuar të diellit dhe hormonet. Më melasma ndodh në gratë shtatzëna që marrin kontraceptivë hormonal.

Hyperpigmentation lëkurës sekondar ndodh shkak rezultatit të sëmundjeve traumatike ose inflamatore të lëkurës - infiltrate, neurodermatitis, ekzema, etj

Metodat e trajtimit hyperpigmentation

Hyperpigmentation është një lëkurë defekt kozmetike që nuk paraqet një rrezik serioz për jetën dhe shëndetin. Megjithatë, është një problem serioz estetike dhe të shkaktojë siklet psikologjik lidhur me pakënaqësinë me pamjen e tyre. Nevoja për të trajtuar hyperpigmentation e lidhur edhe me faktin se duke u vendosur në fytyrë, qafë, armëve, gjoks, që është, zonat e hapura të trupit, ajo është e ekspozuar vazhdimisht ndaj diellit, duke shkaktuar një rritje në madhësinë e qelizave dhe intensitetin e ngjyrës së tyre.

Në trajtimin e hyperpigmentation qasje të rëndësishme të integruar dhe mjeku mbikqyrjes dermatolog. Ajo nuk duhet të përdoret për vetë: scrubs përdorimit dhe kozmetike me zbardhjen efekt nuk do të sjellë rezultatin e dëshiruar dhe vetëm mund të përkeqësojnë situatën.

Trajtimi i pigmentim fillon me krijimin shkakton melanosis. Kjo kërkon këqyrjen mjekëve specialistë gastroenterologist, gjinekolog, mjek, oncologist. Në disa raste, hyperpigmentation lëkurë vazhdon pas trajtimit adekuat të sëmundjes themelore që e ka shkaktuar shfaqjen e pika të moshës. Nëse jo, vitamina atëherë trajtimi kryhet, Askorbik, folik, acid nikotine, etj Me përdorimin e fondeve lokale depihmentiruyuschie përdoren gjerësisht mjetet: peroksid hidrogjeni, acid citric, kremra dhe vajra nga oksid salicili, kininës, merkuri, tanin, salol, perhidrodya.

Rezultatet e shkëlqyera në luftën kundër spote pigment jap procedurat kozmetike.

Me sipërfaqësore dhe mesatare lëkurë lëkurë kimike është lëkurë e shtresës së sipërme të epidermë. Ndikimi zhvishem lëkurë mjaft i përafërt, kështu që pas procedurave të tilla lëkura ka nevojë për shërim të kujdesit të veçantë. 

Një efekt i ngjashëm bën dhe procedurë dermabrasion - lëkurës lazer po rishfaqet. Efekti i kësaj metode hardware është e bazuar në shkatërrimin e qelizave me përmbajtje të tepërt melaninës për shkak të ngrohjes e tyre të shpejtë. Kjo metodë jep rezultate të suksesshme në trajtimin e Freckles dhe chloasma. 

Metoda e phototherapy ose Photorejuvenation jo vetëm përballon pigmentim lëkurës, por edhe përmirëson gjendjen e përgjithshme të lëkurës, stimulimin e kolagjenit dhe elastin. Photorejuvenation ndihmon të shpëtoj prej rrudhave, lëkura bëhet më dinjitoz dhe i tendosur. 

Që hyperpigmentation i mesëm, i cili ka gjenezën post-traumatik ose inflamator, ndihmon në eliminimin e ozonit. Ajo ka një efekt stimulues në sistemin imunitar, dhe zgjidhjen efekt anti-inflamator lokal.

Një qasje e integruar për trajtimin e hyperpigmentation është duke përdorur produkte kozmetike që zvogëlojnë sintezën melaninës pigment në qelizat dhe mbrojtje maksimale të lëkurës nga faktori dielli me krem ​​të veçantë dhe kremra. Pas trajtimit mjekësor duhet gjithmonë të ndjekin rregullat e kujdesit të lëkurës: fshini rrezitje në diell dhe në rrezet e drejtpërdrejta me diell, për të mbrojtur zonat e ekspozuara të trupit me anë të pluhur ose të mjeteve të faktor mbrojtjen e diell.

Moti trajtojnë hyperpigmentation

Zgjidhur problemi i hyperpigmentation është me anë të kursit me kompetencë dhe profesionalizëm zgjedhur individual të trajtimit. Modern Dermatologji dhe ka në arsenalin trajtimet e saj të besueshme dhe të provuar melanosis, me efekt të qëndrueshme klinike. MOS bëjnë të pamundurën për të përballuar me vetëm hyperpigmentation, kontaktoni profesionistët dhe shpërblimi do të të pastër, të bukur, lëkurë i pastër.