Hyperthyroidism


 • Shkaqet e hyperthyroidism
 • Klasifikimi i hyperthyroidism
 • Simptomat e hyperthyroidism
 • Komplikimet e hyperthyroidism
 • Diagnoza e hyperthyroidism
 • Trajtimi i hyperthyroidism
 • Parashikimi dhe parandalimi i hyperthyroidism

Hyperthyroidism (tirotoksikozë) - një sindrom klinik i shkaktuar nga një rritje në aktivitetin e hormoneve tiroide dhe karakterizohet nga prodhimi i tepërt i hormoneve tiroide - T3 (thyroxine) dhe T4 (triiodothyronine). Mbytje hormon tiroide në gjak në trup shkakton përshpejtimin e proceseve metabolike (të ashtuquajturat "zjarr metabolike"). Kjo gjendje është e kundërta e hypothyroidism, në të cilin një reduktim në metabolizmin e hormoneve tiroide ngadalëson.

Hyperthyroidism është diagnostikuar kryesisht në mesin e grave të rinj.

Shkaqet e hyperthyroidism


Zakonisht hyperthyroidism zhvillohet si pasojë e patologjive të tjera tiroide shkaktuara nga trazirat në një gjëndër vetë dhe rregullimit të saj:

70-80% e zhvillimit të hyperthyroidism është për shkak të përhapur goiter toksik ('sëmundje, Graves varret e sëmundjes) - madje edhe gjëndër tiroide zgjeruar. Kjo është një çrregullim autoimune në të cilën antitrupa kundër hipofizë TSH receptor kontribuar në stimulimin e vazhdueshëm të gjëndrës tiroide për të zgjeruar dhe të qëndrueshme të prodhimit të tepërt të hormoneve tiroide.

Në inflamacion viral të gjëndrës tiroide (subakut thyroiditis) ose thyroiditis autoimune Hashimoto-së zhvillon shkatërrimin e qelizave folikulare e gjëndrës tiroide dhe të hyjnë në gjakun e hormoneve të tepërta tiroide. Në këtë rast, hyperthyroidism është e përkohshme në natyrë dhe ajo është e lehtë, merr disa javë apo muaj.

Vula lokale në tiroide me gunga goiter me rritje të mëtejshme të aktivitetit funksional i qelizave dhe sekretuese i hormoneve tiroide.

Prania e TSH-secreting tumoreve hipofizë dhe adenoma toksike tiroide (tumor që prodhon hormonet tiroide në mënyrë të pavarur, pa marrë parasysh kontrollin e hipofizës) ose ovarian aktual (tumor i përbërë nga qelizat e gjëndrës tiroide dhe hormonet secreting thyroidin) çon në hyperthyroidism.

Gjendja e hyperthyroidism mund të zhvillohet në përdorim të pakontrolluar të një numri të madh të hormoneve sintetike tiroide ose imunitetit indeve hipofizës të hormoneve tiroide.

Gjasa për të zhvilluar gratë hyperthyroidism, personat me trashëgimore ngarkuar histori, praninë e një sëmundje autoimune.

Klasifikimi i hyperthyroidism

Në varësi të shkeljeve të dalluar hyperthyroidism primare (të shkaktuar nga gjëndrës tiroide), i mesëm (të shkaktuara nga çrregullimet e hipofizës), terciare (çrregullime hypothalamic e shkaktuar).

Ka disa forma të hyperthyroidism primar:

 • subklinikisht (nivelet e T4 janë normale, TSH rënë gjatë asimptomatik);
 • manifestuar apo të dukshme (nivelet në rritje të T4, TSH reduktuar ndjeshëm, ka një simptoma karakteristike);
 • Komplikime (dridhje atrial, pamjaftueshmëri kardiake apo veshkave, degjenerim i organeve parenkimale, psikozë, mungesë të rëndë të furnizimit dhe t. f.).

Simptomat e hyperthyroidism

Manifestimet e hyperthyroidism në lezione të ndryshme tiroide të ngjashme, megjithëse çdo patologji, të shoqëruara me nivele të larta të hormoneve tiroide është e ndryshme. Simptomat varen nga kohëzgjatja dhe ashpërsia e sëmundjes, shkallën e shkatërrimit të një sistemit, organ apo ind.

Kur zhvillimin hyperthyroidism shqiptuar anomalitë e sistemit nervor qendror dhe aktivitetit mendor, nervozizmi dhe nervozizëm, mos balancimit emocional (nervozizëm dhe tearfulness), frikës dhe ankthit, përmirësimin e proceseve mendore dhe fjalim të shpejtë, mendimet dëmtuar përqendrimit, rend i tyre, pagjumësi, dridhje melkorazmashistyy.

Çrregullime kardiovaskulare hyperthyroidism karakterizuar nga trazirat e ritmit të zemrës (takikardia sinus i qëndrueshëm, është rezistent ndaj trajtimit, dridhje atrial dhe vibrim), rritjen e systolic (e sipërme) dhe rënë diastolic (më i ulët) tensioni i gjakut, rritet norma e zemrës, rritet linear dhe volumetrik shpejtësia rrjedhjen e gjakut dhe zhvillimin e dështimit të zemrës.

Çrregullime të syrit (ophthalmopathy Graves) hyperthyroidism është më shumë se 45% e pacientëve. Rritja manifestuar slits sy, offset (zgjatje) e syrit përpara (exophthalmos) dhe i kufizuar lëvizshmërinë e tij, ndezje të rrallë, sende të dyfishtë shekullit edemë. Ka thatësi, erozioni corneal, ka dhimbje në sy, sytë e përlotur, verbëria mund të ndodhë si rezultat i compression dhe ndryshimet degjenerative në nervit optik.

Hyperthyroidism është e karakterizuar nga ndryshimet në metabolizmin dhe përshpejtuar metabolizmin basal, humbje peshe me rritjen e oreksit, zhvillimit diabet tyreohennyy, ngrohje të lartë (djersitje, ethe, intolerancës ngrohje), pamjaftueshmëri veshkave si pasojë e rënies së shpejtë të kortizolit ndikuar nga hormoneve tiroide. Në hyperthyroidism ndodhin ndryshime të lëkurës - ai bëhet i hollë, të ngrohtë dhe të lagësht, flokët - ata shpejt rriten gri dhe hedh lëng, thonjtë, zhvillimin e indeve të buta ënjtje këmbë.

Si rezultat i ënjtje dhe stagnimit në mushkëri zhvillon gulçim dhe kapacitetit të reduktuar të mushkërive.

Ka mërzitur stomak, rrit oreksin, dispepsi dhe zhovcheutvorennya, karrige të paqëndrueshme (diarre të shpeshta), konfiskimet, dhimbje barkut, zgjerimin e mëlçisë (në raste të rënda - verdhëz). Pacientët e moshuar mund të përjetojnë humbje të oreksit deri në anoreksi.

Nëse ka shenja të hyperthyroidism tyreotoksycheskoy miopatia, kequshqyerja e muskujve, lodhje, dobësi të muskujve dhe dridhje të vazhdueshme në trup, gjymtyrë, zhvillimi i osteoporozës, çrregullime të veprimtarisë motorike. Pacientët kanë vështirësi në ecje gjatë, ngjitje shkallët, mbante ngarkesa të rënda. Ndonjëherë zhvillon kthyeshëm "thyrotoxic paraliza muskulare."

Shkelja e metabolizmit të ujit është etjen fortë, urinim i shpeshtë dhe të bollshme (Polyuria).

Funksioni çrregullim hyperthyroidism gjenital shkaktohet nga shkelje të sekretimit të gonadotropins meshkuj dhe femra dhe mund të shkaktojë shterpësi. Në gratë, parregullsi menstruale vërejtur (e parregullt dhe të dhimbshme, alokimin e pakta), dobësi, dhimbje koke dhe marrje mendsh; burra - Gynaecomastia dhe reduktuar potencë.

Komplikimet e hyperthyroidism

Kur kursi i pafavorshëm i hyperthyroidism mund të zhvillohet kriza thyrotoxic. Ajo mund të provokojë infeksione, stresi, stërvitje e madhe.

Krizat e qartë përkeqësimin e simptomat e hyperthyroidism gjithë: ethe, takikardi rëndë, shenjat e dështimit të zemrës, jerm, kriza përparon gjendje kome dhe vdekje. Mundur version "apatik" e krizës - apati, indiferencë, kakeksise. Kriza Thyrotoxic është gjetur vetëm në femra.

Diagnoza e hyperthyroidism

Hyperthyroidism është diagnostikuar nga manifestimet klinike karakteristike (pamjen dhe ankesat e pacientit), dhe rezultatet e hulumtimit.

Në hyperthyroidism përcaktimin informative e TSH hormoneve në gjak (përmbajtja e reduktuar), T 3 dhe T 4 (rritur përmbajtjen).

Kur Ultrasonografia tiroide të përcaktuar madhësinë e saj dhe prania në të e nodules, duke përdorur tomography specifikuar njësi llogaritet arsimore vend.

Kryerja EKG shënon praninë e anomalive në sistemin kardiovaskular.

Radioisotope tiroide scintigraphy është kryer për të vlerësuar veprimtarinë funksionale të gjëndrës, përkufizimin e nodules. Nëse është e nevojshme, biopsi e nodules tiroide.

Trajtimi i hyperthyroidism

Deponimit endokrinologji Moderne disa metoda të trajtimit të hyperthyroidism, të cilat mund të përdoren veçmas apo në kombinim me njëri-tjetrin. Me metoda të tilla përfshijnë:

 1. Konservatore (drogës) terapi.
 2. Heqjen kirurgjikale të të gjitha ose pjesë e gjëndrës tiroide.
 3. Terapi Radioyodnaya.

Është e qartë se është e pamundur për të përcaktuar metodën më të mirë që do të përshtaten të përkryer për të gjithë pacientët me hyperthyroidism. Zgjedhja e trajtimit që përshtaten më mirë për një hyperthyroidism të caktuar të pacientit, një endokrinolog është bërë bazuar në disa faktorë: mosha e pacientit, sëmundje e shkaktuar hyperthyroidism dhe ashpërsia e saj, alergji për medikamente, prania e comorbidities, karakteristikat individuale të organizmit.

Trajtim Konservatore e hyperthyroidism

Trajtimi mjekësor i hyperthyroidism ka për qëllim ndërprerjen e aktivitetit sekretore e gjëndrës tiroide dhe të reduktuar prodhimin e prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide. Tyreostatycheskye përdorura (antithyroid) droga: metimazol ose propiltiouratsil, duke ndërlikuar akumulimin e jodit kërkuar për sekretimit të hormoneve në gjëndrës tiroide.

Një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe rehabilitimin e pacientëve me hyperthyroidism luajnë metodat nonmedical: terapi dietë, hidroterapi. Pacientët me hyperthyroidism rekomanduar trajtim spa me një fokus në sëmundje kardiovaskulare (1 çdo gjashtë muaj).

Dieta duhet të përfshijë proteina të mjaftueshme, yndyrna dhe karbohidratet, vitamina dhe minerale, subjekt për të kufizuar ushqime që stimulojnë sistemin qendror nervor (kafe, çaj i fortë, çokollatë, erëza).

Trajtimi kirurgjik i hyperthyroidism

Para se të bëni një vendim të përgjegjshëm për kirurgji, pacienti diskuton të gjitha terapitë alternative, si dhe llojin dhe sasinë e operacionit të mundshëm. Operacioni është treguar për disa pacientë me hyperthyroidism dhe përfshin heqjen e gjëndrës tiroide. Indikacionet për kirurgji janë nyje të vetme ose përhapja e zonave të veçanta (malore) gjëndrës tiroide me rritjen e sekretimit. Çfarë mbeti pas operacionit të gjëndrës tiroide kryen funksionin normal. Kur ju hiqni më të madhe të trupit (heqje Nëntotali) mund të zhvillojnë hypothyroidism, dhe pacienti duhet të marrin terapi zëvendësuese për jetën. Pas heqjes së një pjesë të madhe të gjëndrës tiroide zvogëlohet në mënyrë të konsiderueshme rrezikun e përsëritje të hyperthyroidism.

Trajtimi i hyperthyroidism me jod radioaktiv

Terapi Radioiodine (trajtim me jod radioaktiv) është duke e bërë kapsula pacientit ose tretësirë ​​ujore të jodit radioaktiv. Drogës është marrë një herë, është pa shije dhe pa erë. Pasi në gjak, radioiodine merr në qelizat e hyperfunction gjëndër tiroide, mbledh ata dhe shkatërron ato në disa javë. Si rezultat, madhësia e gjëndrës tiroide reduktuar sekretimit të hormoneve tiroide dhe nivelet e tyre të gjakut janë ulur. Mjekimi me jod radioaktiv i emëruar në të njëjtën kohë me ilaçe. Shërim i plotë i kësaj metode të trajtimit nuk mund të ndodhë, dhe në pacientët me hyperthyroidism është nganjëherë, por më pak e theksuar, në të cilin rast ajo mund të jetë e nevojshme për normë të përsëritur.

Shpesh, pas trajtimit me jod radioaktiv ka një gjendje të hypothyroidism (disa muaj apo vjet), terapi kompensuar zëvendësimit (jeta duke marrë hormoneve tiroide).

Trajtime të tjera për hypothyroidism

Ne trajtimin e hipertiroidizmit mund të përdoret? -Blockers Se bllokojnë veprimin e hormoneve tiroide në trup. Pacienti mund të ndjehen më mirë për disa orë, pavarësisht niveleve të tepërta të hormoneve tiroide në gjak. Nga? - Blockers përfshijnë droga, Atenolol, metropolol, nadolol, Inderal la me efekt të qëndrueshme. Me përjashtim të hyperthyroidism shkaktuar nga thyroiditis, këto droga nuk mund të përdoren si metodë e vetme e trajtimit. ? - Blockers mund të përdoren në kombinim me metodat tjera të trajtimit të kancerit të tiroides.

Parashikimi dhe parandalimi i hyperthyroidism

Pacientët me hyperthyroidism duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një mjeku, endokrinolog. Trajtimi në kohë dhe në mënyrë adekuate prinin zgjedhur mund të shpejt të rivendosur shëndetin e mirë dhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Është e nevojshme për të filluar trajtimin menjëherë pas diagnostikimit dhe kategorikisht nuk të vetë-mjekoj.

Parandalimi i hyperthyroidism është të ushqyerit e duhur, përdorimi i produkteve të jodit që përmban, trajtimi në kohë i sëmundjeve ekzistuese tiroide.