Hipoksi fetal


  • Shkaqet e hypoxia fetale
  • Klasifikimi i hypoxia fetusit
  • Manifestime të hypoxia fetale
  • Diagnoza e hypoxia fetusit
  • Trajtimi i hypoxia fetusit
  • Komplikimet e hypoxia fetale
  • Parandalimi i hypoxia fetusit

Hipoksi fetal regjistruar në 10.5% të numrit total të shtatzanive dhe lindjeve. Hipoksi fetal mund të zhvillohet në periudha të ndryshme të zhvillimit të fetusit, që karakterizohen nga shkallë të mungesës së oksigjenit dhe efektet e fëmijës ndryshme. Hipoksi fetal, zhvilluar në fazat e hershme të shtatzënisë, shkakton defekte dhe ngadalësimin e zhvillimit të embrionit. Në shtatzëni në fund hipoksi është i shoqëruar me frenim të rritjes, CNS, kapacitetet e ulëta adaptive e porsalindur. 

Shkaqet e hypoxia fetale

Hipoksi fetal mund të jetë për shkak të një gamë të gjerë të proceseve negative që po ndodhin në trupin e fëmijës, nënës ose placentë.


Mundësia e rritjes fetale hipoksi në sëmundjet e trupit të nënës - anemia, sëmundje kardiovaskulare (defekte në zemër, presion të lartë të gjakut), sëmundje të veshkave, sistemit të frymëmarrjes (bronkit kronik, astma, etj), diabeti, toksemisë të shtatzënisë, shtatzënisë të shumta, IST. Negativisht për të furnizuar fetusin me Nikotina ndikon oksigjen, varësinë e drogës dhe nënën e tjera.

Rreziku i rritjes fetale hipoksi në fruta-placental shkelje rrjedhjen e gjakut për shkak të kërcënimit të abort, zgjatjes së shtatzënisë, kordonin patologjisë, pamjaftueshmëri placental, anomalitë e denja të punës dhe ofrimit komplikime të shtatzënisë dhe procesin gjenerues.

Faktorët e rrezikut në zhvillimin e intrapartum hypoxia përfshijnë sëmundjen hemolitike e fetusit, anomali kongjenitale të zhvillimit, infeksion intrauterin (infeksion toksoplasmoza, klamidia, mycoplasmosis, etj), dhe të shumta obvyvannya kurrizit të shtrënguar rreth qafës së fëmijës, kreu kohë-compression gjatë lindjes.

Në përgjigje të hypoxia në fetus, veçanërisht sistemi nervor vuan sepse ind nervor më të ndjeshëm ndaj mungesës së oksigjenit. Që nga 6-11 javë të zhvillimit embrional, mungesa e oksigjenit shkakton një vonesë në maturimin e çrregullimeve të trurit në strukturën dhe funksionimin e enëve të gjakut, duke ngadalësuar maturimin e barrierës gjak-trurit. Gjithashtu duke përjetuar hypoxia indeve të veshkave, zemrës, zorrët fetusin.

Hipoksi Minor fetal nuk mund të shkaktojë lëndim klinikisht domethënës CNS. Në hypoxia të rënda të fetusit në zhvillim iskemi dhe nekrozë në organe të ndryshme. Pas lindjes së një fëmije, zhvillimin hypoxia, mund të ketë një gamë të gjerë të shkeljeve - që çrregullime neurologjike të meta mendore dhe anomalitë të rënda fizike.

Klasifikimi i hypoxia fetusit

Nga kursit kohë dhe me shpejtësi të shfaqjes izoluar e hipoksi zhvillimin fetusit akute dhe kronike.

Dukuri e hypoxia akute fetusit është i lidhur zakonisht me anomalitë dhe komplikime të lindjes - stremitelnymy apo punë të zgjatur, presion apo prolapsi kordonit të kërthizës, ngjeshje të zgjatur të kokës në kanalin e lindjes. Ndonjëherë hipoksi akute mund të zhvillohet gjatë shtatzënisë, për shembull, në rastin e këputje mitrës apo shkëputja e parakohshme e placentës. Në hypoxia akut shpejt mosfunksionim të organeve vitale të fetusit në rritje. Hipoksi akute karakterizohet rritur normën e zemrës fetale (160 rreh min..) Ose uljen e shpejtësisë (më pak se 120 rreh Min..), Aritmi, tones shurdhim; forcimin apo dobësimin e aktivitetit fizik dhe t. e. Shpesh kundër sfondit të hypoxia akute zhvillon asfiksisë fetusit.

Kronike hipoksia plumbi mangësi gjatë moderuar oksigjen, në të cilën fetusit zhvillim. Në mungesë kronike të oksigjenit ndodh kequshqyerja intrauterine; në rastin e shterimit kapacitetit kompensues të fetusit në zhvillim të njëjtën vepër si kursin akute klinike.

Hipoksi fetal mund të zhvillohet gjatë shtatzënisë ose lindjes; konsiderohet veçmas hipoksi ndodhur në fëmijën pas lindjes për shkak të sëmundjes qelqor membrana, pneumoni kongjenitale, etj

Duke pasur parasysh kapacitetet kompensuese-adaptive e hypoxia fetale mund të fitojnë kompensohen, subcompensated dhe formë decompensated.

Që nga fetusi ndihet disavantazh jo vetëm hypoxia, por edhe një sërë metabolike komplekse, në botë ky shtet është përcaktuar si "sindromi fatkeqësi", e cila është e ndarë në paralindjes, të zhvilluar në lindje dhe të frymëmarrjes.

Manifestime të hypoxia fetale

Ndryshimet e shprehjes në zhvillim në fetus nën ndikimin e hypoxia, të përcaktuara me intensitetin dhe kohëzgjatjen e mungesës së oksigjenit provë.

Manifestimet e para të shkaktojnë hipoksi fetale Shkalla e rritur e zemrës, pastaj - për të ngadalësuar dhe tonet mbytur zemrës. Në lëngun amniotik mund të jetë meconium. Në hypoxia butë rrit motorike aktivitetit fetusin me të rënda - trafikut urezhayutsya dhe ngadalësuar.

Në hipoksi të rënda në fetusin në zhvillim me probleme të qarkullimit të gjakut, takikardia dhe shënoi rritje të shkurtër të tensionit të gjakut, bradycardia ndryshim dhe uljen e presionit të gjakut. Çrregullime të koagulimit të gjakut rheological janë manifestuar dhe prodhimi i plazmës nga shtrati enëve të gjakut, të shoqëruar nga brendaqelizore dhe indeve edemë. Si rezultat i rritjes së brishtësisë dhe pėrshkueshmėrisė së hemorragji të enëve të gjakut të ndodhë. Reduktimi i ton enëve të gjakut dhe plumbi e ngadalshëm të qarkullimit të ishemizatsiyu trupa. Kur hipoksi në trupin e fetusit zhvillon acidosis, ndryshimet e bilancit electrolyte, të shqetësuar frymëmarrje indeve.

Ndryshimet në organet vitale mund të shkaktojë vdekjen e fetusit intrauterin të, asfiksisë, traumat e tij intracranial lindjes.

Diagnoza e hypoxia fetusit

Dyshimet se fetusi përvojave hypoxia mund të ndodhë kur ndryshon aktivitetin e saj me motor - bespokoynomu sjelljes, shtim dhe rritjen e numrit të herë. I zgjatur apo progresive hipoksi të çojë në dobësimin e lëvizjes fetusit. Në qoftë se një grua sheh këto ndryshime, ai duhet menjëherë të konsultoheni me një gjinekolog i cili ofron kujdesin prenatal.

Kur dëgjuar mjekun e zemrës fetale stetoskopi obstetrik vlerëson frekuencën e shëndoshë dhe ritmin e zemrës Dashuri, praninë e zhurmës.

Për të zbuluar hipoksi fetal gjinekologji moderne Përdorimet e kardiotokografike, phonocardiography, Doppler in utero-placental rrjedhjen e gjakut, me ultratinguj, amniocentezës amnioskopiya dhe hulumtim laboratorik.

Gjatë kardiotokografike Në pamundësi për të ndjekur kursin e fetusit zemrës dhe aktivitetin e saj motorike. Duke ndryshuar norma e zemrës në varësi të aktivitetit dhe pjesa tjetër fetusi është gjykuar nga gjendja e saj. Kardiotokografike, së bashku me phonocardiography, e përdorur gjerësisht në lindjen e fëmijës.

Kur ne studiojmë shpejtësinë Doppler dhe rrjedhjen e gjakut në enët e natyrës së kurrizit kërthizës dhe placentë, shkelja e të cilave të çojnë në hypoxia fetusit. Ultratingull Kordotsentez është kryer për të marrë hulumtime gjakut kurrizit dhe ekuilibër acid-bazë.

Shenjë Ehoskopicheskie e hypoxia fetusit është zbuluar mund të vonojë rritjen e saj. Përveç kësaj, gjatë ultrazërit vlerësuar obstetrik përbërjen, madhësi dhe ngjyra e lëngut amniotik. Polyhydramnios Rënda apo oligohydramnios mund të sinjalizojë probleme.

Holding amnioskopiya dhe amniocentezës përmes kanalit cervikal ju lejon të shikimi të vlerësuar transparencën, ngjyra, sasia e pranisë amniotik fluide në atë përfshira (drithëra, meconium), të testeve biokimike (matëse studimin e pH të hormoneve, enzimat, përqendrimet e CO2). Amnioskopiya kundërindikuar PREVIA placentës, trashje, cervicitin, kërcënuar abort.

Vlerësimi i drejtpërdrejtë i lëngut amniotik është kryer pas derdhjen e fazës I të punës. Në favor të hypoxia fetal sugjeron plumbin në meconium amniotik fluide dhe ngjyra e tyre të gjelbër.

Trajtimi i hypoxia fetusit

Në rast të hipoksi hospitalizuar fetale shtatzëna në obstetrikë dhe spitalin e gjinekologjisë.

Prania e hypoxia fetusit kërkon korrigjimin e obstetrik dhe extragenital nënën e patologjisë dhe qarkullimin e normalizimit fetoplacental ekzistues.

Shtatzënë tregon një pushim të rreptë, terapi oksigjeni. Një terapi synon uljen tonin e mitrës (papaverine, jo-spa, aminophylline, hinipral, Magne B6, brikanil), duke reduktuar koagulimin intravaskular (Courant reopolyglukine, aktovegin, trental). Hipoksi kronike kërkon administrimin e barnave që përmirësojnë pėrshkueshmėrisė celulare në oksigjen (lypostabyl, Essenciale forte) dhe metabolizmit (vitamina E, C, acid glutamik, glukozë) antihypoxants, agjentët neuroprotective.

Në përmirësimin e statusit të mbetur shtatzënë dhe zvogëlimin e efekteve të hypoxia fetusit shtatzënë mund të rekomandohet gjimnastikë frymëmarrjes, aqua-gjimnastikë, UFO, inductothermy.

Kur dështimi masash të përgjithshme dhe mbajtjen shenja të hypoxia fetusit për më shumë se 28 javë shfaqur shpërndarjen urgjentisht (C-seksion).

Lindja e fëmijës në hipoksi kronike fetusit kryer duke përdorur kardiomnitorinha që lejon kohë për të aplikuar masa shtesë. Në hypoxia akut, e cila zhvillohet në lindje, fëmija ka nevojë për kujdes intensiv.

Korrigjim kohë i hypoxia fetusit, menaxhimit racional të shtatzënisë dhe lindjes për të shmangur shkelje të rënda të të fëmijës. Më vonë të gjithë fëmijët të cilët zhvilluara hypoxia vërejtur në neurolog; shpesh ata kanë nevojë për ndihmën e një psikologu dhe një terapisti i të folurit.

Komplikimet e hypoxia fetale

Shkalla e rëndë e hypoxia fetusit është i shoqëruar Tyazheleyshyy mosfunksionim të organeve të shumta në të porsalindur. Në sistemin hypoxic nervor qendror mund të zhvillojë encefalopati, edemë cerebrale, arefleksiya, konfiskimet.

Sistemi i frymëmarrjes shënuar pneumopathy posthipoksicheskaya, hipertensionit pulmonar; çrregullime kardiovaskulare duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut nekroza ishemike endocardial etj

Efekti i hypoxia mbi veshkat fetale mund të ndodhë dështim i veshkave, oliguria, në traktin gastrointestinal - regurgitation, të vjella, enterocolitis.

Shpesh për shkak të hypoxia rënda perinatale në porsalindur zhvillim DIC, imunitetit të mesëm. Asfiksia neonatale në 75-80% të rasteve të zhvillohet në sfondin e hypoxia mëparshme fetale.

Parandalimi i hypoxia fetusit

Parandalimi i hypoxia fetusit kërkon grave përgatitje përgjegjës për shtatzënisë, patologji extragenital dhe trajtimin e sëmundjeve të sistemit riprodhues, refuzimin e zakonet jo të shëndetshme, të ushqyerit. Kujdesi para lindjes duhet të marrë në konsideratë faktorët e rrezikut dhe kontrollit në kohë të fetusit dhe gruas.

Parandalimi i hypoxia akute fetusit është zgjedhja e duhur e mënyrës së ofrimit, lindjes parandalimin e traumës.