Hypomenorrhea menstruacione pakët


 • Simptomat hypomenorrhea (i dobët mujore)
 • Arsyet hypomenorrhea (i dobët mujore)
 • Diagnoza dhe trajtimi hypomenorrhea (i dobët mujore)

Në fund të ciklit menstrual, mitra është e refuzuar shtresa e sipërme e endometrium, e cila është manifestuar ezhemesyachnymy gjakderdhje menstrual - gjakderdhje nga trakti gjenital përmban Mukoza sloughed, vaginale fshehtë dhe sheechnuyu mukusit. Gjakderdhje normal menstrual ose slaboboleznennaya dhimbshme karakterizohet nga një periudhë prej 3-5 ditësh me një interval prej 21 deri 35 ditë dhe sasia e gjakut të humbur 50-150 ml. Rënie në menstruacioneve varg normale konsiderohet si një formë e mosfunksionim menstrual - sindromi hypomenstrual.

Dobësimi i menstruacioneve mund të ndodhë në vijim kushte:

 • hypomenorrhea (troç e mujore) - rënie në humbje menstrual gjakut (50 mg);
 • oligomenorrhea - reduktim në kohëzgjatjen e menstruacioneve (më pak se 3 ditë);
 • opsomenorrhea (bradimenoreey) - lezione menstruale ritëm (varg 5-8 javë);
 • spaniomenoreya - menstruacioneve jashtëzakonisht të rralla (4 ose më pak herë në vit).

Hypomenorrhea (muaj i dobët) dhe oligomenorrhea gjetur shpesh në kombinim me njëri-tjetrin dhe urezheniju mësipërm menstruacioneve (opsomenorrhea dhe spaniomenoree) ose një ndërprerje të plotë (amenorrhea).


Sindromi Primar hypomenstrual është gjetur në vajzat adoleshente nga koha e ciklit menstrual në anomalive kongjenitale të sistemit riprodhues, dobësi e përgjithshme, zhvillimin e vonuar (e përgjithshme dhe seksual) dhe t. E. sindromi i mesëm hypomenstrual karakterizohet me një rënie të mprehtë në kohëzgjatjen, shpeshtësinë dhe sasinë e menstruacioneve më parë normale.

Simptomat hypomenorrhea (i dobët mujore)

Kur hypomenorrhea (mujor i varfër) shkarkimi Menstrual duken si pika të gjurmëve të gjakut apo të lehta ose të errët ngjyrë kafe. Kohëzgjatja e menstruacioneve në hypomenorrhea (i varfër mujore) ose shkurtuar i ruajtur në një sfond të normale dy-fazë të ciklit menstrual.

Menstruacioneve vonuar dhe hypomenorrhea (muaji i dobët) mund të shoqërohet me dhimbje koke, vjellje, vështirësi ndjenjë dhimbje gjoksi, dispepsi ose kapsllëk. Më të menstruacioneve mund të shoqërohet me dhimbje të forta dhe kontraktimet spastik e mitrës. Disa pacientë me hypomenorrhea (i varfër mujore) tregojnë nosebleeds që shoqërojnë çdo periudhë. Hypomenorrhea (i dobët mujore), të shoqëruar zakonisht me një rënie në sekretimin estrogjenit dhe, rrjedhimisht, të reduktuar dëshirës seksuale dhe funksionin riprodhues.

Megjithatë, shpesh, hypomenorrhea (i dobët mujore) shkon pa probleme dhe pothuajse pa u vënë re nga gruaja, duke shkaktuar ankth e saj shumë.

Në të vërtetë, hypomenorrhea (muaji i dobët) në periudhën e funksionit menstrual (pubertetit) ose attenuation (premenopausal) sugjerojnë se të lidhura me moshën ndryshimet natyrore hormonal në trup dhe jo një shenjë e patologjisë. Megjithatë, në hypomenorrhea riprodhues faza (muaji i dobët) dhe manifestimeve të tjera të sindromës hypomenstrual janë shenja të çrregullimeve serioze në sistemet seksuale të trupit të mirë. Studim i kujdesshëm i plotë mbi shkaqet e hypomenorrhea (i dobët mujore).

Arsyet hypomenorrhea (i dobët mujore)

Mekanizmi i hypomenorrhea (mujore i dobët) Periudha riprodhues është mosfunksionim i hipofizë ose rregullues ovarian funksionit menstrual. Gjithashtu hypomenorrhea (i dobët mujore) mund të shkaktohet nga mungesa e endometrium në mitër për shkak të manipulimeve intrauterine (aborteve të shpeshta dhe curettage) ose sëmundjeve inflamatore (tuberkulozi). Shkelja e hormonit ciklike të çon në dështim të qarkullimit të gjakut në mitër dhe ndryshimet endometrium inferiore që të manifestuar përgjatë troç muaj (hypomenorrhea).

Ndër shkaqet që shkaktojnë mekanizmin e hypomenorrhea (muaji i dobët), gjinekologji identifikon vijim:

 • humbje drastike në peshë për shkak të lodhjes, dietë, anoreksi, aktivitetit të lodhshme fizike;
 • mangësi vitaminë, anemi, çrregullime metabolike;
 • Sëmundjeve neuro-psikiatrike, bllokimet e trafikut dhe stresi;
 • plagosje dhe kirurgjia traktit urinar;
 • hipoplazise gjenital, heqja e pjesshme kirurgjikale të mitrës;
 • zgjedhur në mënyrë të papërshtatshme ose të përdoren kontraceptivëve hormonal;
 • sëmundje endokrine;
 • laktacionit;
 • Lezionet tuberkulozi e organeve gjenitale dhe sëmundjeve të tjera infektive;
 • ndikimi i rreziqet profesionale (kimikateve, rrezatimit);
 • dehje.

Diagnoza dhe trajtimi hypomenorrhea (i dobët mujore)

Për të identifikuar shkakton hypomenorrhea (muaj i dobët) dhe për të vlerësuar shkallën e rrezikut të shtetit për grua trupi duhet të vijnë për të konsultoheni me një gjinekolog dhe një ekzaminim mjekësor. Skema e ekzaminimit të pacientit me hypomenorrhea (muaj të troç) përfshin një histori të plotë mjekësor, një ekzaminim të plotë gjinekologjik, vija e gjakut nga trakti gjenital në Citologjia, bakposev dhe PCR diagnozën e infeksioneve gjenitale, të vlerësuar basal grafik temperaturën e trupit, përcaktojnë hormonet seksuale në gjakut dhe urinës testet e, ultratinguj i mitrës dhe biopsi ovarian dhe ekzaminim histologjik i endometrium.

Hypomenorrhea Trajtimi (muaj i dobët) do të varet nga rezultatet e fituara gjatë diagnozës. Në rastet kur hypomenorrhea shkaktuar shqetësime në të ushqyerit, aktivitetin fizik dhe ekuilibri psiko-emocional, aktivitetet terapeutike përfshijnë korrigjimin e tyre. Sipas dëshmisë emëruar vitamina, hormone dhe antibiotikë specifikë. Në hypomenorrhea terapi (muaji i dobët) është një trajtim kryesor i sëmundjes themelore dhe masat tonik. Trajtimi i jep rezultate të mira hypomenorrhea marrjes mjetet juridike homeopatik, të cilat janë të ngjashme me hormonet e veta. Mbështetje hypomenorrhea (muaji i dobët), depresion, dobësi të përgjithshme, letargji, dhimbje koke, ftohtësi seksuale kërkon përdorimin e fizioterapisë dhe psikoterapi trajtimet synojnë eliminimin e çrregullimeve funksionale.

Gjatë laktacionit dhe primenopauzal trajtimit hypomenorrhea veçantë (muaji i dobët) është e nevojshme.