Hypoparathyroidism


 • Shkaqet e hypoparathyroidism
 • Hypoparathyroidism Klasifikimi
 • Simptomet e hypoparathyroidism
 • Komplikimet hypoparathyroidism
 • Diagnoza hypoparathyroidism
 • Trajtimi i hypoparathyroidism
 • Moti në hypoparathyreosis
 • Hypoparathyroidism Parandalimi

Hypoparathyroidism - një sëmundje që zhvillohet si pasojë e mungesës së hormoneve parathyroid, gjëndra parathyroid sekretyruemoho apo ndjeshmëria e indeve abuse receptor për të. Reduktimi veprimtarinë funksionale të gjëndrave parathyroid e origjinave të ndryshme të vërejtura në 0,3-0,4% të popullsisë dhe mund të ndodhë në çdo moshë, që çon në përçarje e kalciumit dhe fosforit.

Shkaqet e hypoparathyroidism

Hormon parathyroid me calcitonin hormoneve tiroide dhe vitaminës D është përgjegjës për rregullimin e metabolizmit trupi fosfor-kalcium. Mungesa e saj shkakton një rënie në nivelet e gjakut të kalciumit dhe fosfateve të rritura. Si rezultat i bilancit mineral të shqetësuar (ekuilibrit ndërmjet joneve K, Na, Mg), të pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore, duke manifestuar rritje excitability neuromuskular dhe konfiskimet. Hypocalcemia dhe hyperphosphatemia nxitur depozitimin e kalciumit në organet e brendshme dhe mureve të enëve të gjakut.


Zhvillimi i hypoparathyroidism është e lidhur shpesh me sëmundje tiroide, për shkak të vendndodhjes së tyre të ngushtë anatomike dhe marrëdhënie të ngushtë funksionale. Hypoparathyroidism mund të zhvillohet si pasojë e:

 • Kirurgji në gjëndrën tiroide dhe organeve të tjera të gjëndra parathyroid lëndime qafë. Ashtuquajturi hypoparathyroidism postoperative zakonisht ndodh pas largimit të plotë të gjëndrës tiroide (thyroidectomy) në diagnozën onkologjike;
 • hemorrhages në gjëndra parathyroid në lëndimet e qafës;
 • inflamim në gjëndra parathyroid;
 • metastazë tumor në gjëndër parathyroid dhe qafë;
 • anomalitë kongjenitale (hipoplazise fetal paratiroid) - ndodh në George sindromi Di që karakterizohet nga zhvillimi dëmtuar e gjendrave parathyroid, aplazionit timusit dhe sëmundje kongjenitale të zemrës;
 • efektet e rrezatimit (në trajtimin e goiter toksike me jod radioaktiv);
 • çrregullime endokrine (hypothyroidism primar, pamjaftueshmëria kronike e veshkave);
 • sindroma autoimmune, sëmundje sistemike (hemochromatosis dhe amyloidosis).

Hypoparathyroidism Klasifikimi

Endokrinologji Modern identifikon format e mëposhtme të hypoparathyroidism, për shkak të natyrës së sëmundjes:

 • akute - e vështirë për të kompensuar shtetin, shpesh kanë konfiskimet të rënda;
 • kronik - konfiskimet rrallë të provokuara nga infeksionet, aktivitetit fizik, stresi nervor, menstruacioneve, traumave psikologjike). Keqësimi i hypoparathyroidism zakonisht ndodh në pranverë dhe në vjeshtë. Trajtim i përshtatshëm mund të arrijë faljen afatgjatë.
 • latent (të fshehura) - nuk ka manifestime të jashtme, është gjetur vetëm gjatë ekzaminimit të veçantë.

Për arsyet e hypoparathyroidism izoluar:

 • postoperative (pas një operacioni në tiroide dhe gjëndra parathyroid);
 • post-traumatik (pas rrezatimit dhe ndikimi infektive, hemorragji dhe kështu me radhë f..);
 • idiopatike, autoimmune,
 • kongjenitale (për shkak të mungesës ose hypoplasia e gjëndra parathyroid).

Simptomet e hypoparathyroidism

Manifestimi kryesor klinik i hypoparathyroidism - konvulsive sindromi (tetanosi). Rritja excitability neuromuskular me sekretimit të pamjaftueshëm të PTH çon në konfiskimet - një tkurrje të fortë të muskujve, të shoqëruar me dhimbje.

Sulmi mund të paraprihet nga një mpirje të gjykatës, ngurtësi muskujve, "zvarritje" në buzën e sipërme të tij, gishtat e këmbëve, ndjesi shpimi gjilpërash, gjymtyrë të ftohta. Pas disa parashikues të duket cramping e muskujve, të rregulluar simetrike në të dy anët (zakonisht krah muskujt, pastaj - muskujt këmbë). Ndonjëherë muskujt e fytyrës, më pak muskujt dhe organet e brendshme të prekur.

Varësisht nga dhimbje të muskujve të konsoliduara të zhvilluar manifestime tipike të autoriteteve përkatëse.

Konfiskimet me muskujve spazma hypoparathyreosis shfaqet:

 • sipërme dhe gjymtyrët më të ulët (kryesisht prek muskujt - flexors). Kur konvulsione në duart - prirje e sipërme gjymtyrë në bërryl dhe kyçit të dorës nyjeve dhe presion kundër trupit;
 • Personi (nofulla karakteristikë e shkurtër rënë qoshet e gojës, vetullat e thurur, qepallat napivopuscheni);
 • Arteriet (ndjeu një dhimbje të mprehtë);
 • trungu (extension bust është kthyer);
 • qafës, muskujt ndër brinjëve, diafragma dhe muskujt e barkut (që çon në vështirësi në frymëmarrje, gulçim, spazma bronkiale);
 • ezofag, stomak, zorrë e trashë (vërejtur vështirësi gëlltitjes, kapsllëk, dhimbje barku zorrëve);
 • anuria fshikëz manifestimi (mungesa e urinimit).

Kur konfiskimet hypoparathyreosis ndryshojnë sëmundshmërisë, me sëmundje të butë të ndodhë 1-2 herë në javë, mund të zgjasë një minutë; Në format e rënda të ndodhë më shumë se një herë në ditë dhe e fundit për disa orë. Ato mund të shfaqen vetvetiu ose mund të jetë shkaktuar nga stimuj të jashtëm apo atë (mekanike, dhimbje, termike, elektrike). Muskujve spazma mund të shoqërohet me lëkurë të zbehtë, rënie presion, palpitations, çrregullime të tretjes (të vjella, diarre). Në raste të rënda, pacientët mund hypoparathyroidism ndërprerje të energjisë elektrike.

Çrregullime autonome në simptomat hypoparathyreosis e djersitje të tepërt, marramendje, zalisur; ndjenjë zile i "vë" në veshët, humbjen e dëgjimit; përqendrimi vizuale dhe abuzimi i ngrysur; dhimbje dhe zemra shkelje normë; Shkelja e ndjeshmërisë së receptorëve (dëgjon - rrit ndjeshmërinë ndaj tingujve të papritura, zhurma, shije të lartë e muzikës - reduktimin sensibilitet për acid dhe rritjen e ëmbël dhe e hidhur, shkelje perceptimin adekuat të temperaturës - ndjenjë të ftohtë apo të nxehtit).

Tejzgjatura nivelet e ulëta Ca në pacientët me hypoparathyroidism ndryshimin e shënuar e mendjes: inteligjencë të ulët, kujtesës, neuroza, ndryshueshmëri emocionale (depresioni, depresioni), çrregullim të gjumit.

Hypoparathyroidism kronik çojnë në çrregullime deje. Lëkurë karakteristike, thatësi dhe ndryshim pigmentim lëkurës, thonjtë i brishtë, pamja e lëkurës fshikëzave me përmbajtje të lëngshëm, ekzemë, sëmundjet fungale. Nuk është një shkelje e të flokëve, baldness pjesshëm ose të plotë, graying parakohshme. Ind i dëmtuar i dhëmbëve: fëmijët Formimi i shqetësuar i dhëmbëve, janë fushat e smalt hypoplasia; në pacientët e të gjitha moshave - dëmeve dhëmb smalt, zhvillimin e dhëmbëve. Fëmijët gjithashtu vërejti rakitizmi.

Hypoparathyreosis zgjatur mund të zhvillojë cataracts (turbullt e lente me rënë mprehtësi vizuale dhe zhvillimin verbëri). Kur latente spazma e muskujve sëmundje mund të paraqitet si të infeksionet akute, dehje, shtatzënisë, mungesa e vitaminave.

Komplikimet hypoparathyroidism

Me një rënie të mprehtë të Ca në hipokaltsiemicheskaya gjakut zhvillimin kriza (tetany). Konfiskimet ndodhin spontanisht ose si pasojë e stimujve të jashtëm (mekanik, akustike, hyperventilation). Ajo zakonisht fillon menjëherë, nganjëherë me simptomat - Parashikimet (pamjen e dobësisë së përgjithshme, paresthesia në fytyrë dhe majat e gishtave), dhe twitching vërejtur shpejtë të muskujve individuale, pastaj - tonik ose konfiskimet clonic.

Muscle dhimbje të muskujve flexor dore ton rritet, (dorë merr pozitën e "obstetër dorës"). Kur spazma e muskujve në këmbë muskujt muskul zgjatues fortë tensionuara (lakimi thembra - "këmbë kalë"). Dhimbja është vërejtur nga gjykata gjatë sulmeve të tetany, por pacienti është i vetëdijshëm. Vrull muskujve të butë mund të ndodhë dhimbje barku hepatike ose renale. Bronchospasm dhe laryngospasm Zhvillimi i jep frymëmarrje ndjeshëm dhe paraqet rrezik për jetën e pacientëve me hypoparathyroidism, veçanërisht fëmijët.

Pakthyeshme në hypoparathyreosis komplikime veshin lidhura zgjatura mangësi kalcium - cataracts, kalcifikim e indet e trurit dhe organeve të tjera.

Diagnoza hypoparathyroidism

Diagnoza e formave të qarta klinike të hypoparathyroidism është bazuar në rezultatet e ekzaminimit të jashtëm të pacientit, prania e një histori tipike (e veprimtarive në tiroide ose gjëndra parathyroid, terapi rrezatimi me jod radioaktiv lëvizur), simptomat e rritur excitability neuromuskular (gatishmërisë konvulsive konfiskimet tonik ose kapjet).

Diagnoza laboratorike e studimit mendjes hypoparathyroidism e Ca dhe P, hormoneve parathyroid në gjak dhe urinë. Kur hypoparathyreosis shënuar hyperphosphatemia, hypocalcemia, ulur përqendrimet e hormonit serum parathyroid, hipokaltsiuriya, hipofosfaturiya.

X-rrezet përcaktohet osteosclerosis, kalcifikim i cartilages bregdetare, rezultatet e densitometry - rritur dendësia e kockave. MRI zbulon depozitat Ca në organet e brendshme, indet e nënlëkurës, ganglia e trurit.

Për të zbuluar forma të fshehura të testeve të sjelljes hypoparathyroidism për të përcaktuar rritur gatishmërinë konvulsive, test me hyperventilation.

Trajtimi i hypoparathyroidism

Trajtimi i hypoparathyroidism dhe parandaluar konfiskimet kryhet nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një endokrinolog.

Designed dietë e pasur me kalcium, magnez dhe fosfor varfra (produkte qumështi, perime, fruta). Përjashtimi Sharp ose kufizimi i produkteve të mishit në hypoparathyroidism akute. Një metodë e rëndësishme e vitaminës ushqim D2 (ergocalciferol), e cila është përmbajtur në yolks vezë, mëlçisë, vaj peshku.

Kur përshkruesit hypoparathyreosis kalciumi (karbonat kalciumi, glukonat kalciumi). Për të rritur thithjen e zorrëve e kalciumit të detyrueshëm përdorimin e saj shoqërues të klorur amonit, lëng stomakut ose acid klorhidrik të holluar. Kompensimi në shtetit monoterapi hypoparathyreosis kalciumit nuk ka normalizuar plotësisht nivelin e tij në gjak, kështu që përdorimi shtesë vitaminë D (ergocalciferol, alfacalcidol, cholecalciferol). Për të aktivizuar prodhimin e vitaminës D në trupin tuaj në pacientët me hypoparathyroidism kronik të rekomanduara fizike rrezatim moderuar terapi ultravjollcë apo sunbathing.

Për të parandaluar konfiskimet anticonvulsant përshkruar dhe droga qetësues (Luminal, bromides) nëse kriza hipokaltsiemicheskaya kalcium intravenoz gluconate zgjidhje.

Moti në hypoparathyreosis

Largpamëse informacion në hypoparathyreosis - favorshëm. Trajtimi i hypoparathyroidism dhe parandaluar konfiskimet kërkojnë endokrinolog konstant të monitorimit. Komitetet për të vlerësuar kompensim sëmundje dhe trajtim korrigjim 1 në çdo 3 muaj, çdo gjashtë muaj kërkuara ekzaminim mjekësor - sy mjekun në lidhje me zhvillimin e mundshëm të cataracts.

Hypoparathyroidism Parandalimi

Me qëllim të parandalimit hypoparathyroidism gjatë operacionit të gjëndrës tiroide kursyer teknikat kirurgjike të përdorura në lidhje me gjëndra parathyroid. Pacientët me korrente shmangien toksike goiter e hypoparathyroidism rekomanduar terapi rrezatimi radioaktiv jod në vend të një operacioni. Po aq e rëndësishme është parandalimi i komplikimeve postoperative (mbështjelljes infiltrate), të cilat mund të prishin furnizimin me gjak të gjëndra parathyroid, dhe identifikimin e hershëm të pacientëve pas operacionit për simptomat tiroide e rritur excitability neuromuskular dhe masat me kohë.

Për të parandaluar kapjen dhe zhvillimi i krizës akute në hipokaltsiemicheskaya hypoparathyreosis duhet të përjashtojnë faktorë të provokuar, parandalimin e intoksikimet dhe infeksioneve.

Pacientët me hypoparathyroidism duhet të ndjekin një dietë: ajo duhet të pasurohet me kalcium dhe fosfor është e kufizuar, të jetë i sigurt për të krejtësisht të braktisur produkteve të mishit, sepse ato shkaktojnë zhvillimin e tetany. Kur hypoparathyreosis kryer kontroll klinik mbi përmbajtjen e Ca dhe P nivelet.