Mitër Hypoplastic


  • Shkaqet dhe shtrirja e hypoplasia mitrës
  • Simptomet e hypoplasia mitrës
  • Diagnoza e hypoplasia mitrës
  • Trajtimi i hypoplasia mitrës
  • Prognoza e hypoplasia mitrës
  • Parandalimi mitër hypoplastic

Mitër Hypoplastic është mitra sinonim infantile ose fëmijë. Prodhimi i pamjaftueshëm i steroid seksit femra të çojë në moszhvillimin e mitrës, e cila është hypoplastycheskoy - me një qafë të gjatë tapered, trup të vogël dhe hiperantefleksiya. Mitër Hypoplastic shoqëruar nga prania e gypave të gjatë dredha-dredha, e cila mund të shoqërohet nga shterpësi. Në rastin e konceptimit, shtatzëni ektopike shpesh zhvillon siç modifikohen nga kalimi i tubave fallopiane zigoti vështira. Në mitër hypoplastic dhe organet e tjera janë shpesh sistemi i pazhvilluar riprodhues - Labia, vagina, vezoreve. Shpesh mitër hypoplastic shoqëron vezoret polycystic.

Shkaqet dhe shtrirja e hypoplasia mitrës

Mitra kongjenitale hypoplastic është një manifestim i infantilism gjenitale ose efekteve të përgjithshme për shkak të dëmshme për embrionin në periudhën para lindjes apo faktorëve të trashëgueshëm.


Shkaqet më të shpeshta të qëndrojnë hypoplastic mitrës, në shkelje të rregullores "hypothalamic-mbretëreshës" apo dështimi ovarian në aktivitet të ngritur hipofizës gonadotrophic. Dështimet e tilla rregullatore ndodhin në vajzat gjatë fëmijërisë apo pubertetit dhe mund të zhvillohet në mangësi vitaminë, dehje (droga, nikotina), çrregullime neurologjike, rritur ngarkesa mësimore dhe sportive në trupin e një fëmijë, anoreksi, infeksionet e shpeshta (grykët, SARS, gripi), etj . d. Kjo ndodh vonesa në zhvillimin fillimisht-formuar mitrës.

Karakteristika kryesore e mitrës hypoplastic është reduktuar madhësinë e saj. Normalisht gra të pjekur nulliparous mitra zgavrën ka një gjatësi prej 7 cm në lindje - 8 cm Gjatësia e qafës është 2,5 cm.

Në varësi të kohës së ndalur gjinekologji identifikon tre faza mitrës hypoplastic, rudimentare, vnutryutrobnomu formuar; fëminor dhe të mitur formuar pas lindjes. Embrional (fetusit) mitra e karakterizuar deri në 3 cm, zgavër është praktikisht jo formuar, e tërë shuma bie në qafë. Fëminor mitra (për fëmijë) ka një gjatësi prej 3 cm në 5,5 cm me një raport të gjatësisë në zgavrën e saj të qafës së mitrës 3: 1. Mitër Teenage me hypoplasia ka një gjatësi prej 5,5 cm deri në 7 cm, me një prevalencë më pak të theksuar të qafës së mitrës - 1: 3.

Simptomet e hypoplasia mitrës

Për mitrës hypoplastic karakterizuar më vonë (pas 16 vjetësh) fillimin e menstruacioneve. Pas formimit të funksionit mujor menstrual zakonisht ndodhin dhimbshme (në formën Algodysmenorrhea) rregullisht kanë pak fjalë, rrallë ose e bollshme në natyrë.

Në mitër hypoplastic mund të mbetet me vajzat në zhvillimin e përgjithshëm fizik dhe seksual: teen shtat të vogël, me ijet ngushtuar në mënyrë uniforme, gjoks të ngushtë, zemrat hipoplastichnymy, të humbur apo të karakteristikave unexpressed seksuale dytësore.

Më vonë në gratë pjekur me hypoplasia mitrës vërejtur ulur ndjenjat seksuale anorgasmia. Çrregullime riprodhuese në hypoplasia mitrës mund të përfshijnë shterpësi, shtatzëni ektopike, abort spontan, toksikoz, aktivitetit të dobët gjenerike, zbulimi i pamjaftueshëm i os mitrës në lindje, hemorragji ngathët pas lindjes.

Gratë me hypoplasia mitrës shpesh zhvillojnë cervicitin, endometritis për shkak të rezistencës së dobët ndaj infeksioneve të sistemit riprodhues.

Këto simptoma duhet të marrë një grua për të apeluar në një gjinekolog, endokrinolog.

Diagnoza e hypoplasia mitrës

Në pacientët me ekzaminim gjinekologjik zbuloi shenja të hypoplasia i mitrës infantilism gjenital, mungesa e flokëve trupit, labia të pazhvilluar, vulvë projektimit përtej kokën e clitoris. Kur studim vaginal përcaktuar një vaginë të shkurtër të ngushtë me harqe të butë, shtrirje dhe qafë konike formë, reduktimin dhe rrafshim hiperantefleksiya mitrës.

Gjatë legenit ultratinguj hetohen madhësisë së trupit dhe qafës, për të gjykuar në shkallën e hypoplasia e mitrës. X-ray ose histerosalpinhoskopiya ultratinguj konfirmon madhësinë reduktuar të mitrës, tubave fallopian dredhje, hypoplasia ovarian.

Kur dyshohet mitrës hipoplazise kryer studimet laboratorike e hormoneve seksuale (FSH, progesterone, Hormoni, LH, estradiol, testosterone) dhe hormoneve tiroide (TSH, T4).

Përveç kësaj, kur dyshohet mitrës hypoplasia turistik për probing me përcaktimin e moshës mitër, kockave të pacientit, të imazhit mjekësore shalë turke, MRI të trurit.

Trajtimi i hypoplasia mitrës

Natyra e trajtimit përcaktohet nga shkalla e hypoplasia e mitrës dhe shkakton të prapambetjes. Baza e trajtimit të mitrës hypoplastic është stimuluese terapi zëvendësimi të hormoneve ose në përshtatshmërinë gjinekologu i cili mund të arrijë një rritje në madhësinë e mitrës deri normal dhe rivendosjen e ciklit normal menstrual.

Përdorimi i metodave fizike terapi për hypoplasia mitrës (terapi magnetike, terapi lazer, diatermi, terapi UHF inductothermy, fangotherapy, parafine) ndihmon për të normalizuar qarkullimin e gjakut në trup. Efekti i mirë mund të vërehet galvanizim këtu intranasal, sipas të cilit është e stimuluar punë rajonin hypothalamic-hipofizë, sinteza e të rritur të hormoneve LH dhe FSH.

Pacienti me hypoplastic mitrës emëruar vitaminë terapi, terapi stërvitje, masazh legenit, Kurortoterapyya (banje det dhe dush).

Prognoza e hypoplasia mitrës

Kur fetal mitër hypoplastic shtatzënisë Lloji i përjashtuar. Nëse ju nuk mund të vetë fillimin e shtatzënisë, por ruajtja e funksionit ovarian, turistik për në fertilizimi in vitro duke përdorur pacientin vezë brenda zëvendësimit.

Me një mitër të vogël shkallë hypoplastic dhe strukturën normale dhe funksionin e vezoreve shanset e shtatzënisë janë të favorshme. Kurs dhe menaxhimi i shtatzënisë në gratë me hypoplasia mitrës lidhur me rrezikun e abortit spontan, ofrimit të komplikuar.

Parandalimi mitër hypoplastic

Për formimin dhe zhvillimin normal të sistemit riprodhues të femrës kërkuar largimin e ndikimeve negative, sidomos në adoleshencë. Për të parandaluar mitrës vajzat hypoplasia nevojë të ushqyerit, refuzimin e dietës rraskapitës, përjashtim stresit, parandalimin e hershëm dhe trajtimin e infeksioneve.