Hipoplazise Ovarian


  • Simptomet e hypoplasia ovarian
  • Diagnoza e hypoplasia ovarian
  • Trajtimi i hypoplasia ovarian
  • Prognoza për hypoplasia ovarian

Hipoplazise Ovarian shpesh shënohet me infantilism përgjithshëm apo seksual; mund të kombinohet me mitër hypoplastic, mitrës dhe sindromi aplazyyu vaginë (Rokitanskoho-Kyustnera), hypoplastic hypoplasia veshkave trupit të dytë. Përveç kësaj, hipoplazise ovarian ndodh gjatë dysgenesis gjendrave seksuale - një çrregullim gjenetik të shkaktuara nga cilësia dhe (ose) patologji sasiore të kromozomeve të seksit (Shereshevsky -. Turner et al) Në këto raste, parenchyma ovarian përbëhet kryesisht ose ekskluzivisht ind lidhës.

Fituar hipoplazise ovarian është rezultat i efekteve të dëmshme në trup gjatë Ontologjia, sidomos në fëmijëri ose në pubertet. Zhvillimi i hypoplasia ovarian mund të kontribuojnë në inflamacion i gjëndra gjenitale (oofority, adnexitises), abortit, kequshqyerja (mangësi vitaminë, anoreksi), dehje kronike, infeksionet fëmijërisë (shytat, rubeola, fruthi, ethe flakë të kuqe, etj), dhimbje të fytit, endocrinopathies (lezione inflamatore të hipofizës dhe Hipotalamusi, adenoma e hipofizës, prolactinoma, hypothyroidism, etj), rrezatimi radioaktive.

Rrallë hipoplazise ovarian është shkaktuar nga pajisje intrauterine plagë folikulare patologjisë për shkak të shtatzënisë në nënën.


Sipas etiologjisë dhe nivelin e shkatërrimit Gjinekologjisë thekson hypoplasia ovarian qendror origjinën (hypothalamic-hipofizës); periferike (ovarian) dhe Gjeneza e idiopatike (e panjohur) origjines.

Kur hipoplazise ovarian shënuar rënie në peshën e shtresës folikulare. Në hypoplastycheskyh qelizat primare vezë ovarian dhe follicles primordiale nuk mund të vërehet në të gjitha ose ndërprerjen e maturimit dhe rritjes së tyre që përcakton klinikisht të dukshme.

Simptomet e hypoplasia ovarian

Në pacientët me hypoplasia ovarian mund të përjetojnë çrregullime të ndryshme të funksionit menstrual - amenorrhea fillore, nganjëherë të mesëm, apo algomenorrhea sindromi hypomenstrual, ciklit anovulatory. Shkeljet e mësipërme në hypoplasia ovarian shoqëruar nga shterpësi.

Pacientët e përbërë nga lloji femëror, por me një shenja të shqiptuara pak evnuhoidnyy. Kur hypoplasia Karakteristikat ovarian sekondare seksuale zakonisht janë të butë - vuri në dukje flokët e pakët e trupit dhe qime të turpshme në sqetull, rrafshim të gjirit, areola dhe thith qartësi. Karakterizuar nga mungesa e menstruacioneve parë (menstruacioneve) 15-16 vjet.

Dëshira seksuale te femrat ka rënë, ftohtësi seksuale shpesh vërejtur. Shenja të tjera të hypoplasia ovarian janë integruar gjatë ekzaminimit gjinekologjik.

Diagnoza e hypoplasia ovarian

Ekzaminim gjinekologjik vëren strukturën hypoplastycheskoy e organe gjenitale të jashtme, labia hollë uncoated, disponueshmëria nerastyazhyma të ngushtë dhe të shkurtër vaginës, mitrës infantilism.

Ultratinguj, me ultratinguj dhe hysterosalpingography histerosalpinhoskopiy ose konfirmuar duke zvogëluar madhësinë e vezore dhe mitër përcaktohen dredha-dredha, e hollë, tuba fallopiane zgjatur.

Temperatura basal është natyra monophasic. Mukusit hulumtim në hypoplasia ovarian zbulon shenja gipoestrogenii - negativ ose e shprehur dobët simptomë "nxënës". Nivelet e ulëta të estrogjenit (në disa raste - gonadotrophins) konfirmuara nga analizat laboratorike të gjakut.

Kryerja e testeve me progesterone në hypoplasia ovarian zakonisht jep një rezultat negativ, duke treguar mangësi të rënda estrogjenit. Kombinuar provë estrogjenit-progestin është pozitive, që tregon se sigurinë funksionale të endometrium.

Për të identifikuar formën qendror të hypoplasia ovarian zgjidhte kryerja e testeve me Gonadotropin menopauznyy njerëzor, Gonadotropin njeriut chorionic, Clomiphene, lyuliberinom; Shalë turk kryejnë radiografi, MRI të trurit.

Nëse është e nevojshme, të ketë laparoscopy diagnostike dhe biopsi vezoret.

Trajtimi i hypoplasia ovarian

Në trajtimin e hypoplasia ovarian ndjek qëllimin e restaurimit funksionet hormonale dhe riprodhuese. Baza e terapisë për vezoret hypoplastic janë terapi ciklike hormon.

Në fazën e parë që synon krijimin sfond hormon estrogjenit, dhe pas pamja menstrualnopodobnoy reagim - normalizimit ciklike e proceseve hypothalamic-hipofizë-ovarian-mitrës. Terapia Hormone është kryer nën mbikëqyrjen e metrics folikulare.

Së bashku me ovarian hypoplasia emëruar vitaminë terapi, fizioterapi (magnetike, mahnitolazeroterapiya, terapi lazer, phonophoresis, etj), masazh legenit, balneoprocedures.

Prognoza për hypoplasia ovarian

Nën ndikimin e terapisë hormoneve të zhvilluar karakteristikat tipike femërore seksuale. Në dy-fazor hyrës ciklit menstrual tek gratë me shanset ovarian hypoplasia të shtatzënisë shkonin 30-60%, nuk e përjashton mundësinë e shtatzënisë të shumta. Kursi dhe menaxhimi i shtatzënisë në gratë me hypoplasia ovarian lidhur me rrezikun e dështimit të fëmijës.

Gratë me hypoplasia ovarian duhet të respektohen te gjinekologu, endocrinologist për të zbuluar tumoret hypothalamic-hipofizë dhe çrregullime hyperplastic në aparatin seksuale nën ndikimin e terapisë hormoneve.