Hirsutism


 • Shkaqet e hirsutism
 • Klasifikimi i hirsutism
 • Simptomet e hirsutism
 • Komplikimet e hirsutism
 • Diagnoza e hirsutism
 • Trajtimi i hirsutism
 • Prognozë për hirsutism

Hirsutism - rritja e tepruar e flokëve trupit dhe fytyrës tek gratë në meshkuj (androgens) lloji. Ajo karakterizohet nga shfaqja e flokëve në buzën e sipërme, mjekër, gjoks, mbrapa dhe bark. Nëse hirsutism shpesh një shkelje e rregullsinë e ciklit menstrual, gjakderdhje mitrës, shterpësi, anemi. Kërkon trajtim afat-gjatë (6 deri 12 muaj) dhe për të eleminuar shkakun (ose e tumoreve polycystic ovarian, tumoret e veshkave gjëndra, gjëndër hipofizë, sindromi Cushing) për të ndaluar rritjen e flokëve.

Hirsutism ndodh në rreth 2-10% të grave mund të jetë shumë e rëndë që shkakton një grua të përdorë metodat e ndryshme të heqjes mekanike të flokëve të tepërt. Nëse hirsutism një rritje në trashë, core flokët pigmentuar në zonat androgen-varur, me rritjen e ndjeshmërisë ndaj hormoneve seksuale mashkullore - androgens, në fytyrë, gjoks, rreth dalë areola në bark, prapa, kofshët. Hirsutism nuk është vetëm një problem kozmetike, por dëshmi e një organi të rëndësishëm të proceseve patologjike të cilat kërkojnë korrigjim nga gjinekologu dhe endokrinolog.

Hirsutism duhet të dallohen nga hypertrichosis, në të cilin rritja e flokëve ndodh në zonat androgen-pavarur.


Shkaqet e hirsutism

Nëse hirsutism hollë, e butë, flokët uncoated vellus nën ndikimin e faktorëve të përkthehet në terminal - e gjatë, e vështirë dhe e pigmentuar. Ndër shkaqet e hirsutism, hyperandrogenism faktorin më të zakonshme familjare, efektet anësore të drogës dhe androgens idiopatike tepërta.

Hyperandrogenism, apo rritur prodhimi i androgens (hormonet seksuale mashkullore) mund të zhvillohet në këto shtete:

 • çrregullimet e funksionit ovarian në sindromi policistik ovarian, tumoret ovarian, hipertekoz ovarian, anovulation kronike, amenorrhea dhe origjine tjeter hypothalamic hirsuitizmi ovarian karakterizuar nga parregullsi menstruale, infertilitetit, hipertrofisë ovarian.
 • çrregullime të funksionit të veshkave në lindura apo të fituara hyperplasia lëvore veshkave, tumoret e veshkave dhe origjinës veshkave etj hirsutism zhvillohet si rezultat i rritjes së prodhimit të hormoneve steroide veshkave në t. h. androgens.
 • çrregullime të funksionit të hipofizës në sindromi Cushing, acromegaly, prolactinoma, etj hirsutism origjinës pituyitarnoyi shkaktuar nga lezione hipofizë fillore, ndiqni-veshkave karakterizohet me rritjen e sekretimit të kortizolit dhe androgens.

Zhvillimi i një familje (apo gjenetike) hirsutism është rezultat i karakteristikave gjenetike dhe kromozomale vëzhguara për disa breza në disa familjeve apo grupeve etnike. Më hirsutism vërejtur në Kaukazit dhe gratë mesdhetare, të paktën - në nordike dhe aziatike.

Adoptuar një numër medikamente ka efektin anesor te zhvillimit te hirsutism. Kjo - kortikosteroidet (hydrocortisone, kortizolit, etj), droga anabolic, progestins, androgens, stretomocinë, acetazolamide, interferon, CYCLOSPORIN, diazoksid, minoxidil, karbomazepin etj

Hirsutism shkaktuar nga arsye të panjohura, është quajtur sindromi idiopatike i androgens të tepërta. Në hirsutism idiopatike ka një ndjeshmëri në rritje për receptorët androgen e lëkurës dhe flokëve follicles. Manifestimet e hirsutism idiopatike devijimet më pak të theksuara hormonale janë të vogla, cikli menstrual dhe funksioni riprodhues zakonisht nuk janë prekur.

Shkaqet e hirsutism mund gjithashtu të jetë i moshës fiziologjik dhe gjendjen e grave në të cilën ka një zhvendosje në raportin e estrogjenit dhe androgen (shtatzanisë, postmenopausal).

Në 90% të hirsutism shkak te sindromit polycystic ovarian ose idiopatike.

Klasifikimi i hirsutism

Sipas shkaqet e rritjes së tepërt të flokëve në endokrinologji ekzistojnë disa forma klinike të hirsutism:

 • neyroendokrinnyy: ovarian, veshkave, pituyitarnoyi hirsutism;
 • dermatologjike ose kushtetuese, familjare, hirsutism idiopatike;
 • iatrogjenike ose ekzogjene - drogës varur hirsutism.

Shkalla e shoqatës hirsutism me çrregullime të tjera dallohen:

 • në të vërtetë hirsutism;
 • hirsutism, peshonte poshtë kompleks hyperactive piloseboreynym (puçrra fytyre, puçrra fytyre dhe kështu me radhë f..);
 • hirsutism me çrregullime të ovulacionit;
 • hirsutism, e kombinuar me shenjat e virilization.

Simptomet e hirsutism

Manifestimi kryesor është tip hirsutism trup mashkull e flokëve tek gratë është në rritje të shkurtër, e vështirë, flokët pigmented në fytyrë, gjoks, rreth gjirit areola, prapa, bark, kofshët e brendshme, mollaqe.

Shenja të tjera të hirsutism është rritja ëmbëlsi e lëkurës dhe të flokëve, fytyre, alopecia, si rezultat i rritjes së niveleve të androgens. Shoqëruar shpesh nga hirsutism çrregullime të funksionit menstrual (menstruacioneve të parregullta, amenorrhea) dhe shterpësinë.

Hirsutism pasues, hyperandrogenism shkaktuar, gratë shpesh zhvillojnë shenja të virilization, se burrat përmban: rritje në masë të muskujve, coarsens zërin e tij, nuk është humbje e flokëve në tempuj, është rritur epsh, ulur madhësinë e gjirit, model mashkull ndryshon lokalizimin e trupit yndyrë në trup. Hyperandrogenism shkakton ndryshime në traktin gjenital femëror, duke rritur klitoris, Labia reduktuara, ndalon formimin e lubrifikimit vaginal.

Për të vlerësuar peshën e manifestimeve të hirsutism janë Fletnotim ndryshme sasiore. Shkalla e rritjes së flokëve fytyrës është i matur në një shkallë nga "0" për "4", ku "1" - është prania e flokëve mbi buzën e sipërme apo mjekër, dhe "4" - mjekër të zhvilluar mirë.

Një tjetër ashpërsia numërimin shkallë të hirsutism përcaktohet me numërim:

 • "Numri hormonale" (Shuma e pikëve që karakterizojnë rritjen sasiore dhe cilësore të flokëve në mjekër, buza e sipërme, gjoks dhe zemrat, e sipërme dhe të ulët mbrapa, bark sipërme dhe të poshtme, supet dhe hips);
 • "Numrat indiferent" (Pikat totale karakterizojnë rritjen sasiore dhe cilësore të flokëve në parakrah dhe këmbë të ulët);
 • "Numri Hirsutnyy" (shuma e "neutrale" dhe "hormonale" numrat në një normë - më pak se 12 pikë, në mesatare 4,5-4,6 pikë).

Megjithatë, këto vlerësime kryesisht subjektive dhe vetëm të rëndësishme për të vlerësuar dinamikën e një rritje apo ulje në trajtimin e rritjes flokët, apo progresion të sëmundjes.

Komplikimet e hirsutism

Gjatë hirsutism mund të jetë i komplikuar mosfunksionim menstrual, infertilitetit, gjakderdhje abnormale mitrës, anemi. Hirsutism kundër sfondit të vezoreve polycystic është e lidhur shpesh me diabet.

Diagnoza e hirsutism

Kur mbledhjen histori në gratë me hirsutism është e nevojshme për të sqaruar se:

1. Natyra e sëmundjes:

 • Rritja graduale e flokëve trupit, i shoqëruar nga pamja e akneve, rritet pesha e trupit, menstruacionet parregullt, shpesh flet në favor të vezore polycystic.
 • zhvillimi dramatik i hirsutism, i shoqëruar nga shenjat e virilization, shpesh vërehet në androgen-secreting tumoreve.

2. historia mjekësore.

3. Natyra e funksionit menstrual. Në pacientët me cikël të rregullt menstrual zakonisht është idiopatike hirsutism ose familja natyra dhe nuk kërkojnë ekzaminim të thellë.

Për të sqaruar natyrën e testeve laboratorike mirësjelljes hirsutism, përcaktimin e përmbajtjes së këtyre hormoneve në serum:

 • testosterone total (testosterone në 200 Këngë% - tumoret ovarian);
 • sulfate dehidroepiandrosteron (DHEAS) - Aktiviteti funksion indeksin sekretor i gjëndra veshkave (në një koncentrim prej 700 Këngë DHEAS%, në rënie ndërsa duke marrë deksametason, hyperplasia dyshuar veshkave, nivelet e larta të DHEAS ju bën të mendoni për procesin e tumorit në gjëndra veshkave);
 • androstenedione (rrit përqendrimi i androstenedione vërejtur në patologji ovarian);
 • 17-hidroksiprogesteronit - metabolite i ndërmjetëm i hormoneve steroide veshkave (rritjet në forma të lindura hyperplasia veshkave);
 • kortizolit (rritjet e përqendrimit me sindrom Cushing);
 • gonadotropins (LH përqendrimit rritet relative të FSH me vezore polycystic).

Për të përcaktuar shkaqet e hirsutism duke u konsultuar një gjinekolog, veshkave dhe ultratinguj ovarian, CT, MRI veshkave gjëndra dhe organet e tjera, MRI të trurit. Për të përjashtuar tumoret në vezore kryera laparoscopy diagnostike.

Trajtimi i hirsutism

Hirsutism i butë, nuk është e shoqëruar nga mosfunksionim menstrual, nuk kërkon trajtim të veçantë.

Që hirsutism zakonisht nuk janë sëmundje e pavarur, por një manifestim i patologjisë tjetër, trajtimi i saj ka për qëllim adresimin faktori kryesor etiologjik (tumoret e gjëndra veshkave, hipofizë ose heqjen ovarian i drogave që shkaktojnë trajtim rritjen e flokëve të hypothyroidism, sindromi Cushing ose acromegaly dhe kështu me radhë. f.).

Terapia e barnave me hirsutism të paraparë pasi androgen-secreting përjashtojë tumoreve. Si shpesh është rezultat i hyperandrogenism hirsutism, përshkruajnë veprimet e duhura anti-androgenic në shtypin nivelet e testosteronit dhe ulin ndjeshmërinë ndaj follicles flokët androgens.

Në kongjenitale veshkave formë hyperplasia përdorur hydrocortisone, prednisone ose dexamethasone. Për të shtypur formimin e androgens të tepërta në kontraceptivët polycystic vezore përshkruajnë me gojë (Jeanine, Diane-35, etj), aldalakton (spironlakton), Clomiphene. Hormonet e ciklit Trajtimi zgjat 3 deri 6 muaj, ndonjëherë duhet të kalojnë cikle në mënyrë të përsëritur. Shënim ka contraindications serioze për trajtimin me antiandrogens shtatzënisë dhe faktin se duke marrë këto barna pengon flokët e re, por nuk e reduktuar ekzistues.

Nëse hirsutism, i shoqëruar nga pacientët mbipeshë rekomandohet dietë me Carb ulët.

Trajtimet kozmetike për hirsutism ndihmojë të hequr ose për të bërë flokët më pak të dukshme padëshiruar. Këto përfshijnë ndriçim, plucking, rroje, depilim apo byoepylyatsyyu krem ​​të veçanta, heqjen e flokëve dhe kështu me radhë. D. manifestimeve të moderuar të hirsutism maskuar flokët obestsvechyvanyem me peroksid hidrogjeni. Plucking i përhershëm e flokëve dhe rruajtja mund të shkaktojë dhëmbëza ose të lëkurës infeksionet. Depilim kimike është i paefektshëm në flokët e trashë dhe të trashë. Metoda më efektive e duke u shpëtoj e flokëve në hirsutism është foto-depilim ose lazer heqjen e flokëve të shkatërruar gjëndër e flokut dhe ndalon rritjen e flokëve të reja.

Prognozë për hirsutism

Shumë gra që vuajnë nga hirsutism, zhvillojnë komplekset serioze psikologjike që pengojnë familjen e plotë dhe jetën private, duke penguar komunikimin në shoqëri.

Trajtimi i hirsutism gjatë, efekti i reduktimit rritjen e flokëve bëhet e dukshme vetëm pas 6-12 muajsh. Në trajtimin e rritjes hirsutism e flokëve të ri ndalon flokët ekzistuese, por nuk zhduket. Pra krejtësisht të shpëtoj të rritjes së flokëve të tepërt në hirsutism nuk është e mundur, edhe pse i ngadalshëm shkalla e tyre e rritjes është realist.