Glaukomë


 • Shkaqet e glaukomës
 • Klasifikimi i glaukomës
 • Simptomat e glaukomës
 • Diagnoza e glaukomës
 • Trajtimi i glaukomës
 • Parashikimi dhe parandalimi i glaukomës

Glaukoma - një nga sëmundjet më të tmerrshme të syrit, duke çuar në humbje të shikimit. Sipas njoftimeve, glaukoma prek rreth 3% të popullsisë dhe 15% e personave të verbër rreth botës ishte shkaku i glaukoma verbëri. Në rrezik për zhvillimin glaukoma janë njerëzit mbi 40 vjet, por në oftalmologji, forma e mëposhtme e sëmundjes, si glaukomë rinore dhe kongjenitale. Incidenca e sëmundjes rritet në mënyrë të konsiderueshme me moshën: për shembull, glaukoma kongjenitale është diagnostikuar në 1 nga 10-20.000 .. sapolindur në grupin e 40-45 vjeçare të moshuarve - 0,1% e rasteve; 50-60-vjeçarë - 1,5% e rasteve; Pas 75 vjet - më shumë se 3% të rasteve.

Në glaukoma kuptoj sëmundje kronike të syrit që ndodh me rritje periodike ose të përhershme në IOP (presion intraokular), çrregullime VGZH daljeve (fluide intraocular), çrregullime trofike në retinë dhe nervit optik, të shoqëruar nga defektet në terren zhvillim dhe Dzn Rajonal të gërmimit (nervit optik ). Termi "glaukoma" sot sjell së bashku rreth 60 sëmundjeve të ndryshme që janë të listuara karakteristika.

Shkaqet e glaukomës


Studimi i zhvillimit të glaukoma lejon sugjeron natyrën multifactorial e sëmundjes dhe rolin e një efekt të pragut në krijimin atë. Kjo është, për dukuri e glaukomës kërkon një numër faktorësh, të cilët së bashku shkaktojnë sëmundje.

Mekanizmat Pathogenetic e glaukomës përfshin një shkelje të rrjedhjes së lëngut intraokular luajnë një rol kyç në metabolizmin e të gjitha strukturave të syrit dhe ruajtjen e niveleve normale të IOP. Prodhohen normalisht nga ciliare (ciliare) trupin e humorit ujore ndërton në dhomën e pasme të syrit - çarë-si hapësirë ​​gjendet prapa irisit. 85-95% VGZH rrjedh nëpër nxënësin në dhomën e përparme të syrit - hapësirë ​​midis irisit dhe kornese. Dalja e lëngut intraokular është dhënë nga një sistem të veçantë të kullimit të syrit, të vendosura në këndin e formuar nga dhomën e përparme dhe të kanalit Schlemm dhe trabeculae (sinus venoz i sclera). Për shkak se këto struktura VGZH rrjedh në venat scleral. Një pjesë e vogël e humorit ujore (5-15%) uveoskleralnoho shtesë rrjedh përmes, kalon përmes trupit ciliar dhe rezervuarit sclera venoz në choroid.

Për të ruajtur IOP normale (18-26 mm Hg. Art). Mbetja e kërkuar ndërmjet hyrjeve dhe daljeve të humorit ujore. Kur glaukoma ky bilanc është shkelur, duke rezultuar në një zgavër të syrit ndërton shumat e tepërta VGZH, të shoqëruar nga rritja e presionit intraokular mbi nivelin e tolerancës. IOP të lartë, nga ana tjetër, të çon në hypoxia dhe indeve ishemi të syrit; compression, degjenerim progresiv dhe shkatërrimin e fibrave nervore kolapsi qelizat qendër retinal dhe do të përfundojë me - zhvillimin e nevropati glaucomatous optike dhe atrofi optik nervore.

Zhvillimi i glaukoma kongjenitale është i lidhur zakonisht me anomalitë në sy të fetusit (anterior dyshenezu kënd dhomë), trauma, tumoret e syrit. Tendenca për të zhvilluar glaukoma është fituar në njerëzit me i trashëguar të rënduar nga kjo sëmundje, njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis dhe diabet mellitus, hipertension, osteokondroza qafës së mitrës. Përveç kësaj, glaukoma i mesëm mund të zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të dytë sy, largpamje, qendror mbyllje retinal venë, katarakt, scleritis, Keratitis, uveitis, iridocyclitis, prohressyruyusche atrofi e irisit, hemophthalmus plagosur djegiet dhe tumoreve të syrit, kirurgji në sy.

Klasifikimi i glaukomës

Fillimisht dalluar glaukoma primare si një patologji të pavarur të dhomën e përparme, sistemin e kullimit dhe Dzn, dhe glaukoma e mesme, e cila është një komplikacion i çrregullimeve shtesë dhe intraokulare.

Sipas mekanizmit themelor rritjen e IOP, mbylljen e izoluar dhe glaukoma me kënd të hapur primar. Në kënd-mbylljes glaukoma ndodh në shtëpie sistemin e kullimit njësi të syrit, e hapur-formë - kënd hapur dhomë mëparshëm, por VGZH rrjedhje thyer.

Në varësi të nivelit të IOP glaukoma mund të ndodhë në variantin normotensive (tonometrycheskyh presion prej 25 mm Hg. Art.) Ose variant hypertensive me një rritje të moderuar tonometrycheskyh presion (26-32 mm Hg. Në.) Apo presioni i lartë tonometrycheskyh (33 mm Hg. c. dhe më lart).

Glaukoma në mëshirë të fatit mund të stabilizohet (në mungesë të dinamikave negative brenda 6 muajve) dhe stabilizuar (me tendencën për të ndryshuar fushën e parë dhe anketat Dzn përsëritura).

Sipas ashpërsisë së procesit glaucomatous janë 4 faza:

 • I (i hershëm glaukoma fazë) - scotoma paracentral përcaktuar, nuk është zgjerimi i gërmimit optik disk nuk Dzn arritur buzë e saj.
 • II (fazë e avancuar e glaukoma) - pikëpamje ndryshoi në departamentin partsentralnom ngushtuar në Ulët dhe / ose segment verhnevisochnom e 10 ° ose më shumë; Gërmimi është Dzn natyrën Rajonal.
 • III (një fazë të avancuar të glaukoma) - tregon ngushtimin koncentrik të fushës së mendimit, rezulton praninë e Kombëtare Dzn Nëntotali gërmimit.
 • IV (glaukoma fund-fazë) - nuk është një humbje e plotë e vizionit qendrore apo kursim efekt dritë. Shteti Dzn një gërmimi masiv, shkatërrimi rrip neyroretinalnoho dhe zhvendoset pako enëve të gjakut.

Varësisht nga mosha e shfaqjes së glaukomës kongjenitale të izoluar (fëmijët deri në 3 vjet), infantile (fëmijët nga 3 deri në 10 vjet), të miturit (në personat e moshës 11 deri 35 vjet i) dhe glaukoma rriturit (në ato mbi 35 vjet). Në glaukoma kongjenitale, të gjitha format e tjera janë të blera.

Simptomat e glaukomës

Kursi klinik i glaukoma me kënd të hapur është zakonisht asimptomatik. Ngushtim i fushës vizuale zhvillohet gradualisht, ndonjëherë duke përparuar për disa vjet sepse pacientët shpesh rastësisht zbulojnë se ata shohin vetëm një sy. Ndonjëherë ankesat paraqitur pamje të paqartë, prania e qarqeve të ndritshme para syve, dhimbje koke dhe dhemb zonë ballë, reduktuar vizion në terr. Në glaukoma me kënd të hapur zakonisht prek të dy sytë.

Gjatë fazës së mbylljes formë të izoluar të prehlaukomy sëmundjes, sulm akut i glaukomës dhe glaukoma kronike.

Prehlaukoma karakterizuar nga mungesa e simptomave përcaktohet në ekzaminimit oftalmologjik, kur kjo rezulton kënd ngushtë ose e mbyllur e dhomës përparme e syrit. Kur prehlaukome pacientët mund të shihni qarqe ylber dritë të ndjehen siklet sy, humbje çastit të vizionit.

Akut sulm glaukoma kënd-mbyllja shkaktuar një mbyllje të plotë të kendin e dhomën e përparme të syrit. IOP mund të arrijnë me 80 mm. Hg. c. dhe më lart. Sulmi mund të jetë shkaktuar nga tensioni nervor, lodhje, ilaçeve nxënësit Dilated, qëndrimit të gjatë në terr, pune të gjatë me kokë të ulur. Në një përshtatje e glaukoma shfaqet dhimbje të mprehtë në sy, rënie e papritur e deri në dritë, skuqje e syve, potusknenye kornea, nxënësit Dilated, i cili bëhet një ngjyrë të gjelbër. Kjo është arsyeja pse shenjat tipike të sëmundjes mori emrin e tij: «glaukoma» e përkthyer nga greke si "ujë të gjelbër". Sulmi i glaukomës mund të ndodhë me nauze dhe vjellje, marramendje, dhimbje në zemër, nën teh shpatullën, në bark. Në prekjen e syrit bëhet dendësia shkëmbor.

Sulm akut i glaukomës kënd-mbylljes është një gjendje urgjente dhe kërkon të shpejtë brenda orët e ardhshme, IOP më të ulët nga medikamente ose kirurgji. Përndryshe, pacienti mund të kërcënojnë humbjen e plotë të pakthyeshëm të vizionit.

Me kalimin e kohës, glaukoma merr një kurs kronike dhe karakterizohet prohressyruyusche rritur IOP, sulmet e përsëritura subakut, bllokadat rritur kendin e dhomën e përparme të syrit. Rezultati është glaukomnaya kronik glaukoma atrofi optike dhe humbja e funksionit vizuale.

Diagnoza e glaukomës

Zbulimi i hershëm i glaukomës është vlera thelbësore paralajmërues që përcakton efektivitetin e trajtimit dhe statusin e funksionit vizuale.

Rol kryesor në diagnozën e glaukoma IOP luan një përkufizim, studim të detajuar të fundus dhe Dzn, sytë kërkimin, shqyrtimin e kënd mëparshëm dhomës.

Metodat kryesore të matjes së presionit intraokular është tonometry, elastotonometriya tonometry përditshme, duke reflektuar luhatjet në IOP gjatë ditës. Treguesit e dinamikës intraokulare fluide të përcaktuara përmes e syve tonohrafiyi.

Një pjesë integrale e provimit është perimetry në glaukoma - Përcaktimi i fushës së mendimit duke përdorur teknika të ndryshme - izoptoperimetriy, kampimetriyeyu, kompjuter rrethues etj perimetry mund të zbulojë edhe ndryshimet fillestare në fusha pamore që njoftimet nga pacienti.

Me okulist honyoskopyy glaukoma është në gjendje të vlerësojë strukturën e kënd të mëparshëm dhomës dhe shtetit trabeculae, nëpërmjet cili e VGZH daljes. Të dhënat Informative ndihmon për të marrë sy ultratinguj.

Shteti Dzn është kriteri më i rëndësishëm për fazat e vlerësimit të glaukoma. Prandaj, shqyrtimi kompleks syrit përfshinte mbajtjen ophthalmoscopy - procedurat e provimit fundus. Për glaukoma karakterizuar nga thellimi dhe zgjerimi gyp enëve të gjakut (gërmimit) Dzn. Në një fazë të avancuar të glaukoma shënuar gërmimet e kufirit dhe njollë e nervit optik.

Një analizë më e saktë cilësor dhe sasior i ndryshimeve strukturore në retinë dhe Dzn kryer duke përdorur skanim ophthalmoscopy lazer, polarimetry lazer, tomography koherencën optike dhe lazer retinotomohrafiy Heidelberg.

Trajtimi i glaukomës

Ekzistojnë tri qasje kryesore për trajtimin e glaukomës: konservatorë (mjekësore), dhe kirurgji lazer. Zgjedhja e strategjisë së trajtimit përcaktohet nga lloji i glaukoma.

Objektivat e trajtimit mjekësor të glaukoma janë ulur IOP, përmirësimin e furnizimit me gjak të dashurisë optike intraokular, normalizimin e metabolizmit në indet e syrit. Glaukoma bie në veprim të tyre janë të ndarë në tri grupe:

 1. Droga që përmirësojnë VGZH rrjedhës: miotikov (pilocarpine, karbahol) sympathomimetic (epifrin, dipivefrin) prostaglandin F2 alpha - Xalatan, TRAVATAN ®).
 2. Medikamente që pengojnë VGZH prodhimit: selektive dhe nonselective -Blockers (Betaxolol, Betoptik, timolol, etj);? a-dhe? -Blockers (proxodolol).
 3. Përgatitjet veprim i kombinuar (fotil, kosopt, normohlaukon etj).

Në një sulm akut i glaukomës kënd-mbylljes kërkon reduktim të menjëhershëm në IOP. Ndihma e parë fillon me instiluese miotikov - 1% pilocarpine-pa nën skemës dhe p-ra të timolol, emërimin e diuretics (diakarb, furosemide). Së bashku me terapi të drogës është kryer aktivitete vëmendjen - vendosjen kavanoza të Llaçe mustardë, Leeches në zonën tokësore (girudoterapiju), banjot e nxehtë këmbë. Për të hequr njësinë dhe të avancuara shërim VGZH rrjedhjen e nevojshëm të corectomy lazer (iridotomiy) ose metodën corectomy basal kirurgjikale.

Metodat e kirurgjisë lazer glaukoma janë të shumta. Ata ndryshojnë në llojin e lazer të përdorur (argon, neodymium, diodë, etj), metodë e ekspozimit (koagulimit, shkatërrimi), objekt i ekspozimit (iris, trabeculae), Indikacionet për, dhe kështu me radhë. D. Në lazer kirurgji glaukoma lazer iridotomiya përhapura dhe corectomy, lazer iridoplastika, trabeculoplasty lazer, honiopunktura lazer. Në fazat e rënda të glaukomës mund të kryhet tsiklokoahulyatsiya lazer.

Janë ende relevante në oftalmologji dhe funksionimin antyhlaukomatoznoyi. Ndër fistuliziruyuschih (që hyn në thellësi) operacionet për glaukoma, të trabekulektomiya më të përbashkët dhe trabekulotomiya. Nga ndërhyrjet nefistuliziruyuschim përfshijnë sklerektomiya nepronykayuchyh thellë. Për të normalizuar qarkullimi VGZH operacionet e drejtuara tilla si iridotsikloretraktsiya, corectomy etj Në mënyrë që të zvogëlojë prodhimin VGZH glaukoma kryer tsiklokriokoahulyatsiya.

Parashikimi dhe parandalimi i glaukomës

Duhet të kuptohet se shërohet plotësisht i glaukomës nuk është e mundur, por sëmundja mund të mbahet nën kontroll. Në fazën e hershme të sëmundjes, kur ka pasur ndryshime të pakthyeshme mund të arrihen rezultate të kënaqshme funksionale të trajtimin e glaukomës. Glaukoma pakontrolluar gjatë të çojë në humbjen e pakthyeshme të shikimit.

Parandalimi i glaukomës është okulist i rregullt rishikimi njerëz në rrezik - ngarkuara me sfond fizike dhe syrit, trashëgim, mbi 40 vjet. Pacientët që vuajnë nga glaukoma duhet të jetë në punishte barnash në okulist rregullisht çdo 2-3 muaj për të vizituar një jetë specialist marrin trajtimin e rekomanduar.