Glomerulonefriti


 • Prevalenca e glomerulonefriti
 • Simptomet e glomerulonefriti
 • Shkaqet e glomerulonefriti
 • Komplikimet e glomerulonefriti
 • Diagnoza glomerulonefriti
 • Trajtimi i glomerulonefriti

Glomerulonefriti - sëmundje të veshkave karakter immunnovospalitelnoho. Ajo prek kryesisht të glomeruli veshkave. Në një masë më të vogël, procesi i përfshirë indet intersticiale dhe tubules veshkave. Glomerulonefriti ndodh si një sëmundje të veçantë apo e zhvillon nën disa sëmundjeve sistemike (endokardit infektiv, vaskulitis hemorragjike, lupus sistemik lupus).

Në shumicën e rasteve, zhvillimi i glomerulonefriti shkaktuar nga një reagim të tepruar imune ndaj antigjeneve të natyrës infektuese. Ekziston edhe një formë hlomeruloronefrita autoimune në të cilën dëmtimi i veshkave që rezulton nga ndikimi shkatërrimtar të autoantibodies (antitrupa për trupin e tyre).

Kur glomerulonefriti komplekset antigjen-antitrup janë depozituar në capillaries veshkave glomeruli, duke kufizuar rrjedhjen e gjakut, duke rezultuar në ndërpreu procesin e zhvillimit të urinës primare, ka një vonesë në trupin e ujit, kripës dhe produkteve të metabolizmit, reduktohet Faktorët e nivelit protivohipertenzivnyh. Kjo të çojë në hipertension dhe dështimi i veshkave.


Prevalenca e glomerulonefriti

Glomerulonefriti është mjedis i dytë i fituar sëmundje të veshkave tek fëmijët pas infeksionet e traktit urinar. Sipas statistikave të glomerulonefriti brendshëm Urologji është shkaku më i zakonshëm i aftësisë së kufizuar të hershëm të pacientëve për shkak të dështimit kronike renale.

Zhvillimi i glomerulonefriti akut mund në çdo moshë, por zakonisht ndodh në pacientët me sëmundje nën 40 vjet.

Simptomet e glomerulonefriti

Simptomet e glomerulonefriti akut difuze të shfaqet brenda një deri në tre javë pas infeksionit, zakonisht të shkaktuara nga streptokokeve (angina, pyoderma, grykët). Për glomerulonefriti akut karakterizuar nga tre grupe kryesore të simptomave:

 • urinar (oliguria, mikro apo macrohematuria)
 • edematous;
 • hypertensive.

Në fëmijët, glomerulonefriti akut zakonisht zhvillohet qarkore shpejt rrjedh dhe zakonisht përfundon në shërim. Në rast të glomerulonefriti akut në të rriturit është formë më e zakonshme veshur, e karakterizuar nga ndryshimet në urinë, mungesa e simptomave të zakonshme dhe tendencën për të kalimit në kronike.

Glomerulonefriti fillon me ethe (hipertermia mundur domethënës), trishtues, dobësi të përgjithshme, vjellje, humbje e oreksit, dhimbje koke dhe dhimbje në rajonin e mesit. Pacienti është i zbehtë, qepallat e tij i fryrë.

Në glomerulonefriti akut, një rënie në prodhimit të urinës në 3-5 ditët e para pas fillimit. Atëherë shuma e rritjes së urinës, por zvogëlon dendësinë e saj të afërm.

Një tjetër karakteristikat e vazhdueshme dhe thelbësore të glomerulonefriti - hematuria (gjaku në urinë). Në 83-85% të rasteve zhvillojnë microhematuria. Në 13-15% mund të zhvillohet hematuria bruto, e karakterizuar urinës ngjyra "pantallona të gjera të mishit", ndonjëherë - të zezë ose të errëta ngjyrë kafe.

Një nga simptomat specifike të glomerulonefriti është ënjtje të fytyrës, rëniet e shënuara në mëngjes dhe gjatë ditës. Duhet të theksohet se vonesa e 2-3 litra lëng në muskujve dhe zhvillimin nënlëkurës dhjamor indit është e mundur pa ënjtje të dukshme. Në preschoolers plotë vetëm shenjë e edemë është nganjëherë disa vulë indeve nënlëkurës.

Në 60% të pacientëve me glomerulonefriti akut zhvillon tensionin e lartë, i cili në formë të rëndë të sëmundjes mund të zgjasë deri në disa javë. Në 80-85% e rasteve të glomerulonefriti akut te fëmijët shkakton lezione te sistemit kardiovaskular. Mosfunksionim i mundshëm i sistemit qendror nervor dhe zgjerimit të mëlçisë.

Ka dy variante kryesore të glomerulonefriti akut:

 1. Model (ciklike). Karakterizohet nga fillimin e shpejtë dhe peshën konsiderueshme të simptomave klinike;
 2. latent (aciklik). Formulari i veshur i glomerulonefriti karakterizuar nga fillimi gradual dhe ashpërsia e simptomave të dobëta. Paraqet një rrezik të konsiderueshëm për shkak të diagnozës dhe trendet fund të kalojnë në glomerulonefriti kronik.

Në glomerulonefriti akut i pëlqyeshëm, diagnoza në kohë dhe trajtimi i hershëm janë simptomat kryesore (bibliotekat, hipertension) zhduken brenda 2-3 javësh. Shërim të plotë vërejtur në 2-2,5 muaj.

Me kusht variantet e mëposhtme të glomerulonefriti kronik:

 • nefrotike (e dominuar nga simptomat urinar)
 • hypertensive (rritja e shënuar në presionin e gjakut, sindromi urinar është i dobët);
 • përziera (a kombinim PNDS dhe sindroma nefrotike)
 • (formë mjaft të zakonshme, që karakterizohet nga mungesa e edemë dhe hipertension me sindromi i butë nefrotike) latent;
 • hematurychnyy (shënuar prania e qelizave të kuqe të gjakut në urinë, pjesa tjetër nuk ka simptoma apo i butë).

Për të gjitha format e glomerulonefriti karakterizohet relapsing kurs. Acarimi i simptomave klinike ngjajnë ose janë njëjta episodi i parë i glomerulonefriti akut. Probabiliteti i rritet rikthim në pranverë dhe në vjeshtë dhe ndodh brenda 1-2 ditëve pas ekspozimit ndaj stimulit, roli i të cilave është zakonisht infeksion strep.

Shkaqet e glomerulonefriti

Shkaku i glomerulonefriti është zakonisht infeksion akut ose kronik streptokokut (grykët, pneumonia, grykët, ethe flakë të kuqe, streptoderma). Sëmundja mund të zhvillohet si rezultat i lëvore, li e dhenve ose SARS.

Probabiliteti i rritet glomerulonefriti me ekspozim afatgjatë të ftohtë, kushtet e lagësht ("llogore" lodh) si një kombinim i këtyre faktorëve të jashtëm të ndryshojë rrjedhën e reaksioneve imunologjike dhe shkakton çrregullime të qarkullimit të gjakut të veshkave.

Ka të dhëna që tregojnë sëmundjet e marrëdhënie glomerulonefriti, vyzyvaemymy disa viruseve, Toxoplasma gondii, meningitidis Neisseria, Streptococcus pneumoniae dhe Staphylococcus aureus.

Në shumicën e rasteve, glomerulonefriti zhvillon brenda 1-3 javësh pas infektimit streptokoksike, dhe rezultatet e hulumtimit shpesh tregojnë se glomerulonefriti ishte quajtur "nefritohennymy" tensionet e grupit Streptokoku b-hemolitik A.

Nëse keni fëmijë në infeksion kolektive të shkaktuara nga shtamet Streptococcus simptomat nefritohennymy e glomerulonefriti akute janë raportuar në 3-15% të fëmijëve të infektuar. Në studimet laboratorike ndryshimet në urinë gjenden në rreth 50% të fëmijëve dhe të rriturve të prekur, duke treguar se glomerulonefriti aktuale torpidly (asimptomatike ose oligosymptomatic).

Pas fruth i keq glomerulonefriti akut ndodh në 3-5% të fëmijëve të trajtohen në shtëpi dhe në 1% të pacientëve të trajtuar në spital. Deri në zhvillimin e glomerulonefriti mund të shkaktojnë SARS në një fëmijë që vuan nga grykët kronike ose një zgarë çdo streptokokut nefrytohenni.

Komplikimet e glomerulonefriti

Glomerulonefriti akut përhapur mund të çojë në zhvillimin e këtyre komplikime:

 • dështimi akut renal (1% e rasteve);
 • dëmtime kongjestive të zemrës (më pak se 3%);
 • preeclampsia ose eklampsia (akute encefalopati hypertensive renale);
 • hemorragji intracerebrale;
 • Vizioni i rastit të paqartë;
 • glomerulonefriti kronik përhapur.

Faktorët që rrisin shanset e kalimit në glomerulonefriti kronik akute është dysplasia hypoplastic veshkave, në të cilin ind i veshkave nga prapambetura në rritje të moshës kronologjike.

Për kronike difuze glomerulonefriti karakterizohet rrjedhjen prohressyruyusche dhe rezistencë aktive të imunosupresive terapi, rezultati është veshkave mesme kontraktuar.

Glomerulonefriti është një nga sëmundje kryesor mjedisor renale, duke çuar në zhvillimin e dështimit të veshkave tek fëmijët dhe aftësinë e kufizuar të hershme.

Diagnoza glomerulonefriti

Diagnoza e "glomerulonefriti akut" është i bazuar në historinë e kohëve të fundit (të sëmundjeve infektive), manifestimet klinike (edemë, hipertensionit) të të dhënave dhe studimeve laboratorike.

Analiza karakterizohet si vijon:

 • hematuria mikro apo bruto. Në urinë bruto hematuria kthehet zezë, ngjyrë kafe të errët, ose bëhet me ngjyrë pantallona të gjera të mishit. Kur microhematuria njollë urina është vërejtur. Në ditët e para të sëmundjes në urinë janë kryesisht qelizat e kuqe të gjakut të freskët, pastaj - vyschelochnye.
 • moderuar (zakonisht brenda 3-6%) albuminuria në 2-3 javë
 • Grimcuar dhe qelqor cilindra me microhematuria, eritrociteve - me hematuria bruto Rezultatet e sedimenteve mikroskopi urinar;
 • nokturia, ulur prodhimin e urinës gjatë testit Zimnitskiy. Siguria e aftësisë përqendrimit e veshkave konfirmuan një dendësi të lartë relative të urinës;
 • bjerë në veshka kapacitet filtrimit të studimit pastrimin e kreatininës endogjen;

Si një akuzë të gjakut rezultat në glomerulonefriti akut zbuloi leukocytosis dhe rritur ESR. Analiza biokimike konfirmon rritjen e ure gjaku, kreatininës dhe kolesterolit, duke rritur ASG titri dhe ASL-o. Azotemia tipik akute (rritur përmbajtjen e azotit e përfundimtar).

Një ultratinguj renale dhe enët UZDG e veshkat. Nëse të dhënat kërkimore dhe me ultratinguj e diskutueshme për të konfirmuar diagnozën e glomerulonefriti kryer biopsi e veshkave dhe studime të mëtejshme morfologjike materiale të marra.

Trajtimi i glomerulonefriti

Trajtimi i povodytsya akute glomerulonefriti në spital. Designed dietë numër 7 Pjesa tjetër shtrat. Pacientët caktuar terapi me antibiotikë (ampioks, penicilinë, erythromycin), është jo-hormonal korrigjim imunitet (ciklofosfamide, imuran) dhe hormonal (prednisolon) terapi. Gama e masave terapeutike është trajtim anti-inflamator (voltaren) dhe terapi simptomatike për qëllim të reduktimin ënjtje dhe të normalizuar presionin e gjakut.

Më pas rekomanduar trajtim spa. Pas pacientët akute glomerulonefriti për dy vjet nën mbikëqyrjen e një nephrologist.

Ne trajtimin e glomerulonefriti kronike në një gamë akute e masave, trajtimin e ngjashme glomerulonefriti akut. Skema trajtim në faljen është bazuar në praninë dhe ashpërsia e simptomave.