Glossalgia


  • Arsyet glossalgia
  • Simptomat glossalgia
  • Diferencial Diagnoza
  • Trajtimi glossalgia

Glossalgia - një sëmundje të gojës, e cila nuk ka shkaqe të dukshme patogjene. Hidhërim dhe djegia gjuha ndodh në klinikisht paprekur mukozës dhe gjuhës ndjesi shpimi gjilpërash dhe i shoqëruar nga një ndjenjë e mpirje. Ndonjëherë simptomat e ngjashme të ndodhë në buzë, shije e vështirë, shumë e rrallë e dhimbshme vërejtur në të gjithë mukozën orale.

Glossalgia ndodhë në gratë mbi 40 vjet në meshkuj të diagnostikuar glossalgia 6 herë më pak.

Arsyet glossalgia


Shumica e pacientëve janë të lidhur me gjuhën traumatizimit glossalgia dhe objekte të huaja me gojë, dhëmbët me tehe të ndarë, vula instaluar gabimisht dhe proteza. Glossalgia, pacientët si dukje shpesh shfaqen pas të çrregullimeve të sistemit nervor autonom. Stimulim më tej është mbajtur në qark dhe glossalgia duke marrë kronike neuro-refleks.

Glossalgia e lidhur me çrregullime funksionale si dystonia enëve të gjakut; glossalgia shkaku organik është gjetur.

Glossalgia shpesh zhvillohet në sfondin e traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Lezione vaskulare veçanërisht në kombinim me çrregullime endokrine dhe sëmundjeve të sistemit nervor qendror dhe periferik çon tek glossalgia në pacientët hypochondriac. Zhvillimi glossalgia kontribuojnë në çrregullime të sistemit nervor, duke çuar në një ulje të ndjeshmërisë apo perceptim të shtrembëruar në përgjigje të stimulimit.

Sistem organik qendror nervor është i rrallë shkakton glossalgia. Ndonjëherë simptomat shfaqen kundër një sfond glossalgia encefalit, neurosyphilis dhe goditje në tru (ishemike apo goditje hemorragjike).

Sipas studimeve të shumta, glossalgia njohur si një nga reflektronoho-bulbar sindrom simptomat viscero në të cilat preken glossopharyngeal dhe nerva vagus. Dhe shkelja e innervation rritet në një ndjenjë të rreme, me asnjë faktor irritues ose traumatik.

Kur ekzistues glossalgia, stimuj të jashtëm të rritur simptoma.

Simptomat glossalgia

Kur glossalgia pacientët ankua për një ndjesi djegie, ndjesi shpimi gjilpërash dhe sadnenye në fjalë. Ndjesi të pakëndshme ndodhin periodikisht apo janë të përhershme. Simptomat Pacientët glossalgia është e lidhur shpesh me ndjenja si kur merren ushqime tepër erëza. Glossalgia shkak dhe lodhje gjatë një telefonate.

Një e treta e pacientëve me glossalgia ankohen për thatësi në gojë. Kështu gjatë trazirat dhe simptomat lodhje glossalgia rritet. Ndonjëherë simptomat shfaqen glossalgia herë pas here, për shembull, para një bisedë serioze apo të folurit publik. Gjatë vakt simptomat glossalgia zhduket apo bëhet më pak e theksuar, nganjëherë ajo çon në bulimia fituar ushqyese ose në peshë.

Djegia dhe ndjesi shpimi gjilpërash janë më të theksuara në zonat anësore dhe maja e gjuhës, të paktën glossalgia të shfaqet në anën e pasme dhe në rrënjë të gjuhës. Dhimbja është e përhapur në natyrë, glossalgia nuk kanë lezione të rëndësishme dhe lokalizimin e dhimbjes mund të ndryshojnë.

Nëse nuk trajtohet, simptomat mund të zhduken glossalgia, por pastaj rishfaqen në një zonë të ndryshme. Ndonjëherë glossalgia të ketë pasoja.

Ndryshimet Mukoza e gjuhës dhe gojës janë të humbur. Dhe vetëm një pjesë e vogël e pacientëve me glossalgia qenë një ënjtje të vogël, Veshje veshura gjuhë, që del nga goja e vazhdueshme të thatë, dhe ndryshimet hypertrophic në papillae individuale. Venat me variçe gjuhë në glossalgia pranishëm vetëm në pacientët e moshuar. Gjatë ekzaminimit instrumental zbuloi reduktimin e ndjeshmërisë dhimbje në zonën e prekur, ndryshimet degjenerative në gjëndrrat e pështymës dhe si rezultat - hiposalivatsiya.

Pacientët me shenjat e depresionit glossalgia ndonjëherë autychnosti. Nganjëherë pacientët janë tepër nervoz, sjellje ankthi i pranishëm dhe mosbesim. Kushtoj vëmendje në detaje, delving në specifikat e gjendjes së tyre. Me kërkesë të qetë poshtë, të bëhet agresiv, duke e parë atë si paaftësisë apo neglizhencës së mjekut.

Pothuajse të gjithë pacientët që vuajnë nga glossalgia kantserofobyey frikë apo sëmundje të tjera të rënda. Gjatë bisedës, rezulton se përveç glossalgia ka të tjera neurotike shtet - çrregullimet e gjumit, cardialgia, kolit spastik.

Shpesh pacientët refuzojnë të trajtimit glossalgia iatrogjenike eshte rritur përmes frikës dhe procedurat terapeutike. Ndonjëherë mjekët gabimisht diagnostikuar tumoret përmes tregimit me paramendim të rreme në lidhje me sëmundjen e pacientit, dhe pacientët janë dërguar për ekzaminim në oncologist, më shumë opinionin e ushqimit të pacientëve të pashërueshme glossalgia. Më vonë të njëjtën gjë kur ngritjen diagnoza e saktë të refuzojë trajtimin, duke përmendur peshën e terapisë mospërputhjes.

Diferencial Diagnoza

Glossalgia duhet të dallohet nga sëmundje organike të gjuhës, që rezulton nga një lëndim apo një simptomë e pezmatim nervi dhe nevralgji.

Simptomat Glossalgia duhet të dallohet nga manifestimet patologjike e kafshimit sindromi dhe manifestimet e para të sëmundje degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës. Të themelore simptomat ndryshim glossalgia e lezioneve organike ekziston një mospërputhje e veprimit intensitet dhimbje. Përveç kësaj, ndryshimet në gjuhën glossalgia dhe gojës janë praktikisht mungon.

Vetëm të dallohet nga dhimbje glossalgia në gjuhën shkak të pranisë së gjuhës traumës. Në rastet e lëndimit, dhimbje është lokalizuar dhe përtej plagë nuk zbatohet. Këto dhimbje janë pas eliminimit të faktorit traumatike.

Dhimbje nevralgji janë me kohëzgjatje të shkurtër dhe të lokalizuara pranë një innervation specifike nervore, ndërsa dhimbja glossalgia me karakter të shpërndarë, për shkak të lezioneve inorganike të nervit vagus.

Dhimbje në pezmatim nervi zakonisht të njëanshme, në zonën e prekur tërësisht ose pjesërisht humbur ndjeshmërinë prekshëm, ata janë të përforcohet gjatë një vakt që glossalgia pazakontë.

Trajtimi glossalgia

Kur kryesisht glossalgia kryejë shëndetin e dhëmbëve. Replace protezat irracionale instaluar formojnë saktë pickim lartësi. Në të njëjtën sondazheve sjelljes kohorë të specialistit të tjera (neurolog, gastroenterologist, endokrinolog) dhe intervista me psikologët.

Trajtim patogjene glossalgia është për të normalizuar homeostasis dhe ndikimin në nivel periferik dhe qendror simptomave dhimbje. Ajo ishte treguar bromine plotësim, sanëz, qetësuesit të lehta të tilla si phenazepam. Efekti i mirë jap injeksione të vitaminave B dhe trimekainovye bllokadën gjuhësor nervore. Për shkak të bllokadave në funksion nervore glossalgia të restauruara, dhe simptomat mund të shkojnë pa u vënë re.

Duke treguar shtesa hekuri - ferrokal, ferropleks dhe hemostimulin. Për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të glossalgia përdorura anestezike lokale në formën e aplikimit dhe tabaka gojë. Kjo Anestezin në vaj, zgjidhje citral në vaj bukuroshe apo zgjidhje trymekayna. Smearing zgjidhje gjuhën e vitaminës A në ijet e gjalpë ndihmon në eliminimin simptomat e thatësi dhe të rritur jargëzim.

Kombinimi i këtyre trajtimeve me fizioterapi dhe reflexology ndihmon në eliminimin simptome glossalgia. Pacientët hypochondriac shpesh biseda të mjaftueshme me një psikolog, nganjëherë me pëlqimin e pacientit, pas glossalgia hipnozës gjumit të ketë pasoja.