Glossitis


  • Shkaqet e glossitis
  • Manifestime të përbashkëta glossitis
  • Glossitis diferencial diagnoza
  • Diagnoza dhe trajtimi i glossitis

Glossitis - një sëmundje infektive inflamatore e gjuhës të shkaktuar nga microflora bakteriale apo virale, glossitis është një nga rastet e stomatiti dhe shpesh ndodh në lidhje me të.

Shkaqet e glossitis

Inflamacioni i gjuhës mund të jetë si sëmundje e pavarur i shkaktuar nga pushtimi bakterial dhe simptomë e patologjive sistemike.


Shkaku glossitis lokale janë mikroorganizmave, duke përfshirë viruset. Virus shpesh përveç simptomat klasike të mukozës, duke shkaktuar glossitis dhe stomatiti herpes.

Glossitis Zhvillimi ndihmon djeg gojën ose përdorimin e vazhdueshëm të pijeve tepër të nxehtë. Gjuhë mekanike plagosje dhe goja, portë veçanërisht kronike ideal për agjentët infektivë që mund të shkaktojnë glossitis. Në rrezik të rënies tym dhe njerëzit që abuzojnë pijeve. Ushqime të nxehtë, enët djegëse dhe pikante, goja kapjen fresheners, reagim specifik për pastë dhëmbësh, karamele - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë glossitis.

Kur kripë helmimit metale të rënda glossitis është një simptomë klasik i helmimit. Higjienës Dështimi oral, përdorim i dhëmbëve të tjera, kapjen balms, conditioners për oral, kombinuar me njëri-tjetrin, të rrisë rrezikun e glossitis.

Gjuha e lëndimit skajeve të mprehta kalbur dhëmbëve, protezat ose cepa të mprehtë edges e mbushjet, zgjatur dhe ndikimi i shpeshtë në gjuhën e kimike irritues aktuale elektrike çon në formimin e glossitis kronike. Glossitis kronik promovon rritje e jashtëzakonshme dhe reduktimin e imunitetit të përgjithshme dhe lokale, si dhe kushtet në të cilat autoantibodies janë formuar në trup.

Manifestime të përbashkëta glossitis

Simptomat e para të glossitis është një ndjesi djegie, siklet dhe trupi i huaj në gojë. Më vonë ajo bëhet e kuqe të ndritshme ose ngjyrë gështenjë, disi fryrë. Si rritet ënjtje dhe jargëzim. Pa majë ose krejtësisht i humbur shijen, nganjëherë me glossitis shënuar shije çoroditje. Ushqimi i bëhet e vështirë dhe e dhimbshme. Pas ënjtje, gjuha e pacientëve me glossitis është i paqartë, pacientët provoni pothuajse asnjë përdorim gjuhën në formësimin e tingujve për të ulur dhimbjet.

Hronizuyetsya paperpunuar glossitis që karakterizohet nga ënjtje të vazhdueshme dhe të dendura dhe ndryshimet në strukturën e tij, ndonjëherë kur drejtimin glossitis formuar rritje kërpudha mbi gjuhën.

Glossitis shkaktuar nga microflora patogjene, kryesisht simptomat manifestuar të inflamacionit akut: ënjtje, skuqje, dhimbje dhe rritjen e temperaturës lokale. Kur glossitis viral në gjuhën blisters të shfaqet, duke zbuluar që lënë erozionit të dhimbshme. Mungesa e trajtimit dhe praninë e imunitetit promovon përhapjen e shpejtë të procesit dhe tranzicionit në mukozën orale. Natyra Glossitis Candida duket lulëzim të bardhë në një gjuhë që mund të jenë të lirshme ose të shtrënguar dhe të fiksuara, të shënuar ndryshime hyperplastic në të njëjtën gjuhë.

Nisur glossitis komplikuar abscese. Në shfaqjen e hershme të abscesit akut thotë dhimbje pulsating lokalizuara natyrën. Është e paqartë, ajo u rrit shumë të pabarabartë në ënjtje të ardhmen abscesi dhe ëmbëlsi shprehu ndritshme. Si absces formacion rrit jargëzim.

Kur komplikime glossitis celuliti, edemë dhe purulent zonë shkrirja e indeve të bëhet më e theksuar dhe në fund të gojës dhe qafës. Dhimbje e theksuar, procesi i shqetësuar përtypet ushqimin, nganjëherë edhe në dështimin e vakt. Gjuha dhe frymëmarrje janë të komplikuara, nganjëherë duke pasur astmë. Kur glossitis cellulitis komplikuar, shprehu simptomat dehje i përgjithshëm: rritje dobësi, duke rritur nyjet limfatike rajonale, ethe.

Glossitis diferencial diagnoza

Glossitis lokalizuar thellë në pjesën e poshtme të gojës dhe në shumicën e rasteve proces inflamator lëviz në rajonin e mjekër dhe qafë. Patrajtuar abstsedyruyut glossitis thellë.

Deskvamativny glossitis apo simptomë e "gjuhës gjeografike." Një gjuhë vizuale inspektim linjat dhe brazdat që ngjan përshkruan të kontinenteve të prerë. Më të glossitis deskvamativny vërejtur në gratë shtatzëna, njerëzit me sëmundje kronike të traktit gastrointestinal. Pushtimi Hlystyani, sëmundjet parazitare, sëmundjet e gjakut, sëmundjet metabolike dhe sëmundje të mëlçisë të kontribuojë në glossitis formacion deskvamativny. Në glossitis Patogjeneza deskvamativny është shkatërrimi me hope e epitelit, e cila çon në formimin e njolla të kuqe në sipërfaqe dhe anët e gjuhës. Në ndjenjat subjektive vërejtur dhimbje të moderuar dhe djegien.

Romb (mesatare) glossitis ndodh me sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal. Në pacientët në rrezik të vijë me gastrit me aciditet të ulët. Klinikisht, kjo formë e glossitis trashje të dukshme të epitelit me formimin e zonave diamanti në formë në fushën basal e gjuhës. Fushat Color prekur ndryshon nga e kuqe të ndritshme në kaltërosh. Glossitis romb të prirur për të kronik me relapses shpeshta.

Ndonjëherë një diamant-formë glossitis manifestimeve të tjera klinike kur zonat e prekura do të atrofi dhe të bëhet qetë, banesë diamant-formë glossitis diagnostikuar (zakonisht nuk kërkon trajtim). Kur buhorkovyy aktual gjuha rhombencephalon glossitis janë të dendura kodrinore rritet. Papillomatoznyh formë apo paraqitja leze rhombencephalon glossitis shfaqet në gjuhën bardha-rozë rritje hyperplastic që kanë një bazë të gjerë dhe të rrafshuar lartë.

Glossitis Villous duket rritja filiform papillae ndjekur keratinization. Si rezultat nipples janë si Villi. Kjo ndodh gjatë glossitis me candidiasis dhe gjuhës vazhdueshme traumës. Pirja e duhanit dhe duke marrë drogë të caktuara mund të shkaktojnë glossitis zhvillim vorsynchatoho.

Glossitis palosur - një gjuhë kongjenitale anomali. Klinikisht pleats të dukshme në anën e pasme të gjuhës, me dele më të thellë të vendosura gjatësor në gjuhën midline. Glossitis palosur nuk shkakton siklet, trajtimi është i nevojshëm vetëm kur një numër i madh i folds dhe mbajtur për qëllime estetike.

Glossitis Hunterovskiy është një simptomë e anemisë B12-mangësi dhe foliyevodefitsytnoyi. Sipërfaqe është zbutur gjuhën, përfundimisht papillae atrofi, dhe gjuha është aq e lëmuar dhe me shkëlqim. Fjalimi Color në hunterovskom glossitis purpur ndritshme.

Glossitis intersticiale është një nga simptomat e sifilisit në periudhën terciar. Pjesë e indeve të muskujve të folurit është zëvendësuar në intersticiale (lidhor). Ajo duket si zonat batanije prostobana ku muskul i ngritur dhe lidhës grooves shtrënguese ind gjuhë. Në mungesë të trajtimit antisyphilitic është degjenerim i plotë i indeve lidhës në muskul. Glossitis intersticiale janë sëmundje parakanceroze dhe shpesh malihnizirutsya qelizë duke i dhënë fund gjuhë të kancerit.

Diagnoza dhe trajtimi i glossitis

Karakteristika specifike klinike dhe glossitis ndritshme lejojë dentisti për të diagnostikuar në bazë të inspektimit vizual. Për të përcaktuar thellësinë dhe natyrën e plagë, si edhe për të identifikuar sëmundjen, e cila shkaktoi glossitis, duke përdorur citologjike, bakteriologjike, histologjike, biokimike dhe metoda serologjike diagnostike.

Për të përjashtuar frëngjyzak glossitis natyra shpenzojnë mikroskopi scraping në treponem zbehtë dhe RPR-test. Identifikimi i agjentëve të tjerë të angazhuar nga PCR dhe ELISA diagnostike.

Trajtim kërkon korrigjim glossitis sëmundjeve kryesore: sifilis, anemi, patologjinë e traktit gastrointestinal, etj

Për të reduktuar dhimbje gjatë hahet, pacienti tregon supave pureed, drithëra dhe pure ndryshme mucous. Para dhe pas ngrënies, si dhe gjatë ditës janë treguar gargarë Furacilinum, një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose 0,05% chlorhexidine zgjidhje. Nëse dhimbja glossitis shprehur qartë, ne drejtuar në zbatimin e anesthetics - zgjidhje 2% trymekayin, Piromekaina ose lidocaine. Nëse ka shenja të gjuhës thatësi për të reduktuar dhimbjen e sipërfaqes gjuhës lyhet me një përzierje të glicerinë dhe anestezina.

Fibrion dhe pllakë necrotic në glossitis hiqet me një shtupë pambuku të lagur me enzimet proteolitike të tilla si trypsin dhe kimotripsin. Nëse erozioni dhe ulcerat janë të dhimbshme, atëherë hiqni pllakë më mirë përdorimin e aplikacioneve iruksol. Pas procedurat e nevojshme për të procesit gojën me zgjidhje antiseptik për parandalimin e infeksionit dhe ndërlikimet glossitis mesme. Fondet xhelatinoze dhe helevydni nga SOLCOSERYL të përshpejtuar procesin e rigjenerimit në hlossytah, kanë të njëjtin efekt dhe droga me vitaminë A. Vitamina Një përzierje e naftës dhe Rosehip përveç përshpejtimin rigjenerimin e qelizave, redukton dhimbjet.

I theksuar efektet hyperkeratosis në hlossytah kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Droga Antibacterial, anti-inflamator dhe antifungal janë të përshkruara për indikacione.

Immunomodulators dhe mjetet jetëdhënës treguar në të gjithë pacientët me mangësi imune. Hormonet gjatë terapisë glossitis përshkruara në raste të veçanta, në qoftë se ka vështirësi në frymëmarrje. Prednisolon dhe hydrocortisone ointments të përshkruara në formën e kurseve të shkurtra, në mënyrë që mos të shkaktojë atrofi e qelizave gjuhëve.

Kur korrigjim efektiv i sëmundjes themelore glossitis mirë të trajtimit. Rezultati i pafavorshëm i komplikimeve si abscese, abscese dhe gjuhëve të kancerit të vërejtura në glossitis patrajtuara dhe sëmundjet ishin shkaku kryesor.

Glossitis Parandalimi është higjiena orale, komente rregullta të dentistëve. Përjashtimi nga dietë ushqime pikante dhe ndërprerjen e duhanit dhe përdorimi i notave të forta të alkoolit ul rrezikun e glossitis.