Gonorre


 • Gonorrea Infeksioni
 • Infeksioni me gonorre fëmijën e porsalindur
 • Simptomet e gonorresë
 • Komplikimet e gonorresë
 • Diagnoza e gonorresë
 • Trajtimi i gonorresë
 • Parandalimi i gonorresë

Gonorrea (turist) - inflamacion specifik infektive që prek sistemin kryesisht urinar, i cili është agjent shkaktar i gonococci (Neisseria gonorrhoeae). Gonorrea - transmetueshme seksualisht sëmundjeve, siç transmetohet kryesisht përmes kontaktit seksual. Gonorrea vdesin shpejt në mjedis (me ngrohje, tharje, antiseptics përpunimit, rrezet e diellit direkte). Gonorrea ndikojë kryesisht mukozës e cilindrike dhe epiteli gjëndrave. Ato mund të jenë të vendosura në sipërfaqen e qelizës dhe brenda qelizave (në leukociteve, Trichomonas, qelizat epiteliale), mund të formojnë një L-formë (jo të ndjeshme ndaj efekteve të drogës dhe antitrupave).

Në vend të humbjes identifikojnë disa lloje të infeksionit gonococcal:

 • gonorrea traktit urinar;
 • gonorrea anorectal (Proktiti gonococcal);
 • sistem gonorrea musculoskeletal (honartrit);
 • infeksion gonococcal i konjuktiva e syrit (blennoreya);
 • faringjit gonococcal.

Gonorrea nga sistemi ulët urogjenital (gjëndra Urethral periuretalnyh, qafën e mitrës) mund të shtrihet në pjesën e sipërme (mitër dhe vezore, peritoneum). Gonorrheal vaginitis pothuajse asnjëherë sepse epiteli squamous i mukozës vaginale është rezistent ndaj gonococci. Por disa ndryshime në mukozën (vajzat, gratë gjatë shtatzanisë, menopauzës), zhvillimi i saj është i mundur.


Gonorrea është më e zakonshme në mesin e të rinjve 20 - 30 vjeç, por mund të ndodhë në çdo moshë. Rrezik shumë të lartë të komplikimeve të gonorresë - një shumëllojshmëri të çrregullimeve urinare (duke përfshirë seksual), shterpësi në meshkuj dhe femra. Gonorrea mund të merrni në gjak dhe qarkullon në të gjithë trupin, duke shkaktuar dëme të përbashkët, ndonjëherë endokardit gonorrheal dhe meningjit, bakteremitë, kushtet e rënda septike. Ka infeksion fetal nga gonorre infektuar nënës gjatë lindjes së fëmijës.

Në simptomat shuar të pacientëve gonorre të përforcuar në rrjedhën e sëmundjes së tyre dhe u përhap më tej infeksionin pa e ditur atë.

Gonorrea Infeksioni

Gonorrea është infeksion shumë ngjitëse, 99% - është transmetimi seksual. Gonorrea Infeksioni ndodh në forma të ndryshme të marrëdhënieve seksuale, vaginale (normale dhe "jo të plotë"), anal, oral.

Në gratë pas marrëdhënieve seksuale me pacientët meshkuj me probabilitet të infeksionit gonorrea është 50-80%. Burrat në kontakt seksual me një pacient grua me gonorre, të infektuar jo gjithmonë - në 30-40% të rasteve. Kjo është për shkak të disa karakteristika anatomike dhe funksionale të sistemit urogjenital në meshkuj (uretrës kanal të ngushtë, gonococci mund të lahen larg në urinë.) Probabiliteti i infeksionit mashkullor gonorre është më i lartë nëse menstruacionet një gruaje, marrëdhënia seksuale e zgjatur dhe ka një përfundim të shpejtë.

Ndonjëherë ajo mund të ndodhë përmes kontaktit të transmetimit të fëmijëve të gonorre nënës së sëmurë gjatë punës dhe konsumatorit, indirekte - nëpërmjet sendeve personale të kujdesit (shtrat, shtupë, peshqir), zakonisht vajzat.

Inkubacion (fshehur) Periudha për gonorre mund të zgjasë nga 1 dite deri 2 javë më pak se 1 muaj.

Infeksioni me gonorre fëmijën e porsalindur

Gonorrea nuk mund të depërtojnë përmes membranave të paprekura fetusit gjatë shtatzënisë, por këputje e parakohshme e membranave të çon në infeksion i lëngut amniotik dhe fetusit. Gonorrea Infeksioni mund të ndodhë kur fëmija kalon nëpër nënën e kanalit të lindjes të sëmurë. Prekur me konjuktivën e syrit, vajzat edhe organet gjenitale. Verbëri në të sapolindur gjysma e rasteve të shkaktuara nga infeksioni me gonorre.

Simptomet e gonorresë

Në bazë të kohëzgjatjes së sëmundjes, dallohen gonorre të freskët (pas infeksionit 2 muaj).

Gonorrea Fresh mund të ndodhë në, subakut, malosymptomnoy format akute (i ngathët). Ka honokokkonositelstvo që subjektivisht nuk evidente, megjithëse agjent shkaktar i gonoreja është i pranishëm në trup.

Aktualisht gonorrea nuk është gjithmonë simptomat tipike klinike, siç është shpesh infeksion i përzier (me Trichomonas, Chlamydia), e cila mund të ndryshojë simptomat, zgjasin diagnozën komplikojë Periudha e inkubacionit dhe trajtimin e sëmundjes. Ka shumë malosimptomno dhe rastet asimptomatike e gonorresë.

Shenja klasike e formën akute të gonorresë në gratë:

 • qelb dhe lengjet vaginale sero-purulent;
 • skuqje, ënjtje dhe ulceration e mukozës;
 • urinim i shpeshtë dhe e dhimbshme, djegie, kruarje;
 • gjakderdhje intermenstrual;
 • dhimbje barku.

Në më shumë se gjysmën e rasteve të gonorresë në gratë ndodh ose i ngadaltë, malosimptomno, ose nuk shfaqet. Në këtë rast, vizitë vonë për një mjek të rrezikshme në rritje të zhvillimit të inflamacionit, gonorrea ndikon në mitër, tuba fallopiane, vezoret, peritoneum. Kjo mund të përkeqësojë gjendjen e përgjithshme, rritje të temperaturës (39 ° C) vërejtur çrregullime menstruale, diarre, vjellje, të vjella.

Vajzat gonorrea ka kurs akute, edemë të dukshëm dhe hyperemia e mukozës së vulvë dhe portikut, djegie dhe kruarje gjenital pamjen purulent shkarkimin, dhimbje gjatë urinimit.

Gonorrea në meshkuj behet kryesisht ne formen e urethritis akute;

 • pruritus, djegie, uretrës fryrë;
 • purulent me bollëk, sero-purulent shkarkimit;
 • përshpejtuar të dhimbshme, urinim nganjëherë i vështirë.

Në ngjitje lloj gonorrea ndikon testicular, prostatës, fshikëzat seminale, ethe, dridhura atje, jashtëqitje e dhimbshme.

Faringjit Gonococcal mund të manifestuar nga skuqje dhe dhimbje të fytit, ethe, por shpesh asimptomatike. Nëse Proktiti gonococcal mund të përjetojnë shkarkesë nga rektumit, dhimbje në zonën anal, veçanërisht gjatë lëvizjeve të zorrëve; Edhe pse simptomat zakonisht shqiptohet pak.

Gonorrea kronik ka një kurs zgjatur me acarimin periodike duket të ngjitet në legen, makinë më e ulët seksi në meshkuj, funksion menstrual dhe riprodhues tek gratë.

Komplikimet e gonorresë

Rastet asimptomatike gonorre rrallë janë identifikuar në një fazë të hershme, i cili promovon përhapjen e sëmundjes dhe i jep një normë të lartë ndërlikim.

Lloj BOTTOM i infeksionit në gratë me gonorre të kontribuojë menstruacionet, procedurat e terminimit shtatzënia kirurgjikale dhe diagnostikuese (biopsi curettage ndjerë) pajisje intrauterine input. Gonorrea ndikon në mitër, tubat fallopiane, indeve ovarian deri në ndodhjen e abscese. Kjo çon në ciklin menstrual, ndodhjes së mbështjelljes në tubat e infertilitetit, shtatzënisë ektopike. Nëse një grua është shtatzënë pacienti me gonorre, probabiliteti i abortit spontan, lindjet e parakohshme, infeksion i porsalindur dhe zhvillimi i kushteve septike pas lindjes. Pas infeksionit me gonorre të sapolindur, ata zhvillojnë inflamacion të syve konjuktiva, e cila mund të çojë në verbëri.

Një komplikim serioz i gonorresë në meshkujt është epididymitis gonococcal, përçarje e spermatogenesis, aftësia reduktuar të spermës për të fekonduar.

Gonorrea mund të lëvizin fshikëz, ureters dhe veshkat, fyt dhe rektum ndikojnë gjëndra limfatike, nyjeve dhe organe të tjera.

Shmangni efekte anësore të gonorresë mundshme nëse trajtimi i hershëm, në mënyrë rigoroze të ndiqni emërimin e sëmundjeve veneriane, mënyrë jetese të shëndetshme.

Diagnoza e gonorresë

Për të diagnostikuar gonorrea prani të mjaftueshme të simptomeve klinike në një nevojë e pacientit për të identifikuar agjent shkaktar me metoda laboratorike:

 • Smears nga materiali nën një mikroskop;
 • material bakposev në media të veçantë të kulturës për të nxjerrë në pah kulturën e pastër;
 • ELISA dhe PCR diagnostifikim.

Në shpifje me njolla nga Gram dhe metilen blu, gonococci përcaktohen nga forma dhe paritetit tipike bobovydnoy, dhe pozitën brendaqelizore gram-negative. Agjent shkaktar i gonorresë nuk është gjithmonë e mundur për të gjetur këtë metodë për shkak të ndryshueshmërisë së saj.

Në diagnozën e formave asimptomatike e gonorresë, si dhe fëmijët dhe gratë shtatzëna, më shumë metodë e përshtatshme është kulturor (saktësia e 90-100%). Përdorimi i mediave selektive (agar gjak) plotësohet me antibiotikë ju lejon për të zbuluar me saktësi edhe sasi të vogla të gonococci dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj drogës.

Material për studimin e gonorresë është shkarkesë purulent nga kanali cervikal (të grave), uretrës, rektum ulët, orofaringut, conjunctiva e syrit. Vajzat dhe gratë mbi 60 vjet duke përdorur vetëm metodë kulturës.

Gonorrea shpesh ndodh në formën e një infeksioni përzier. Prandaj, pacientët me gonorre të dyshuar, të inspektojë shtesë për IST-ve të tjera. Kaloni në zbulimin e antitrupave të hepatitit B dhe C, HIV, testet serologjike për sifiliz, analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut dhe urinës, ultrazërit legenit, ureteroscopy, gra - kolposkopisë, Citologjia cervikale mukozën e kanalit.

Një studim i kryer para se të trajtimit të gonorresë, përsëri 7-10 ditë pas trajtimit, serum - në 3-6-9 muaj.

Duhet të përdorni "provokim" për diagnozën e mjekut gonorre vendos secilin rast individualisht.

Trajtimi i gonorresë

Vetë trajtim i papranueshëm i gonorre, ajo është e rrezikshme sëmundje kronike të tranzicionit dhe zhvillimin e lezioneve të pakthyeshme të trupit. Vlerësimi dhe trajtimi i nevojshëm për të gjithë partnerët seksualë të pacientëve me simptomat e gonorresë, kishte marrëdhënie seksuale me ta në 14 ditët e fundit apo partnerin fundit seksuale kur kontakti i ndodhur para kësaj date. Në mungesë të simptomave klinike në pacientët me gonorre të shqyrtojë dhe të trajtojë të gjithë partnerët seksualë në 2 muajt e fundit. Për periudhën e trajtimit të gonorre alkoolit përjashtuar, seksi, gjatë ndjekjes zgjidhet marrëdhënie seksuale duke përdorur një prezervativ.

Modern Venereology është i armatosur me antibiotik efektiv që mund të luftojnë me sukses gonorre. Në trajtimin e gonorresë llogariten kohëzgjatjen e sëmundjes, simptomat, vendndodhjen humbjen mungesa ose prania e komplikimeve të infeksionit të lidhura. Në gonorrea ngjitje tipit kërkuar hospitalizimin akute, pjesa tjetër krevat, masat terapeutike. Në rast të abscese septike (salpingjitit, pelvioperitonita) kryejnë kirurgji emergjente - laparoscopy ose laparotomy. Roli kryesor në trajtimin e gonorre dhënë antibiotikëve, duke marrë parasysh stabilitetin e disa shtameve të gonococci ndaj antibiotikëve (p.sh., penicilinë). Kur aplikohet antibiotik i paefektshëm emëruar një tjetër të drogës, duke marrë parasysh ndjeshmërinë e agjentit dëshirore e gonorresë ta vrarë.

Gonorrea urogjenital trajtohen me antibiotikë mëposhtme: ceftriakson, azitromicines, cefixime, Ciprofloxacin, Spectinomycin. Regimens Alternative trajtimit për gonorre përfshijnë përdorimin e ofloxacin, tsefozidima, kanamycin (në mungesë të sëmundjeve të veshit), Amoxicillin, trimetoprim.

Fëmijët deri në 14 vjet në trajtimin e fluoroquinolones gonorre janë të kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe nënat pleqsh tetraciklina, fluoroquinolones, aminoglycosides. Antibiotikët e emëruar nuk ndikojnë fetusin (ceftriakson, Spectinomycin, erythromycin) dhe trajtimin profilaktik të saj të sapolindur në nënat e pacientëve me gonorre (ceftriakson - intramuskulare zgjidhje të lajë sy e nitratit të argjendit apo hedhjen erytromitsynovu sy krem).

Trajtimi i gonorresë mund të rregullohen nëse ka një infeksion i përzier. Kur i plogësht, kronike dhe asimptomatike kombinim gonorrea e rëndësishme e trajtimit parësor me immunotherapy, trajtimin lokal dhe fizioterapi.

Trajtimi lokal i gonorresë përfshijnë futjen e vaginës, uretrës 1-2% pa protorhol qarkut, 0,5% p-ra nitrat argjendi, microclysters me kamomil ekstrakt. Fizioterapia (electrophoresis, UV, rryma UHF, terapi magnetike, terapi lazer) të përdorura në mungesë të inflamacionit akut. Immunotherapy me gonorre pa rëndim të emëruar për të rritur përgjigjet imune dhe është i ndarë në specifik (honovatsina) dhe jospecifik (pirogenal, autohaemotherapy, prodigiozan, levamiozl, Methyluracilum, glicerine, etj). Fëmijët nën 3 vjet immunotherapy është kryer. Pas trajtimit me antibiotikë të përcaktuara dhe Lacto-bifidopreparaty (me gojë dhe intravaginal).

Rezultati i suksesshëm i trajtimit të gonorresë është konsideruar zhdukjen e simptomave dhe mungesa e patogjen në rezultatet e testeve laboratorike (7-10 ditë pas trajtimit).

Aktualisht sfiduar nevojën për lloje të ndryshme të provokimeve dhe ekzaminimet e shumta të kontrollit pas trajtimit të gonorresë kryer nga droga moderne larta antibacterial. Ne rekomandojmë një ekzaminim të kontrollit të pacientit për të përcaktuar përshtatshmërinë e trajtimit të gonorresë. Kontrollit laboratorik të përshkruara në qoftë se simptomat klinike janë, palindromias nënkuptuara mund të ri-infeksionit me gonorre.

Parandalimi i gonorresë

Parandalimi i gonorre, si SST të tjera, duke përfshirë:

 • Parandalimi personal (përjashtojë seks rastësor, përdorimin e kondomit, higjiena personale);
 • zbulimin e hershëm dhe trajtimi i gonorresë, sidomos në grupet me rrezik;
 • Ekzaminimet profilaktike (punëtorët e kujdesit të fëmijës, personeli mjekësor, punëtorë të ushqimit);
 • shqyrtimit të detyrueshëm të grave shtatzëna dhe nënat e ardhshme.

Me qëllim të parandalimit të sapolindur gonorre menjëherë pas lindjes në sytë instilled zgjidhje sulfatsil sodiumit.