Mbyllje akute e enëve mezenterike


  • Shkaqet e okluzion mezenterike akute vaskulare
  • Simptomet e okluzion mezenterike akute vaskulare
  • Diagnoza e okluzion mezenterike akute vaskulare
  • Trajtimi i okluzion mezenterike akute vaskulare
  • Parashikimi dhe parandalimi i okluzion mezenterike akute vaskulare

Mbyllje akute e enëve mezenterike - patologji urgjente në Gastroenterologjise, që rezulton nga trombozë ose emboli anijeve ripples. Akut mbyllje mezenterike vaskulare manifestuar shqetësim të rëndë të rrjedhjes së gjakut në proksimal të enëve të gjakut dhe pjesëve të skajor të vendit të pengesave, e ndjekur nga angiospasm dhe trombotike shtesë, duke rezultuar në një kequshqyerjes akute dhe lezionet ishemike të murin e zorrëve. Më vonë fillojnë të zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme shkatërruese formuar anemik dhe hemorragjike infarkt (nekroza) të zorrëve. Mbyllje akute e enëve mezenterike karakterizuar nga vdekshmërisë jashtëzakonisht të rëndë dhe të lartë.

Lokalizimin dhe shtrirjen e lezioneve iskemike të zorrëve në okluzion mezenterike akute vaskulare varet nga lloji dhe niveli i pengesave, praninë e rrjedhës së kolateralit të gjakut me anë të kompensimit. Në 90% të rasteve të okluzion të trungut kryesor ose një nga degët e mezenterike rrjedhës së lartë të gjakut arterie siguron më shumë traktit digjestiv. Kolaterali më i ulët arterie mezenterike ka komunikim të mirë, kështu që rrallë ndodhë shkelje mbyllje Rënda qarkullim mezenterike. Mbyllje mezenterike venë është më pak e zakonshme; ndoshta përzier gjithashtu lezione arteriet dhe venat mezenterike në të cilat mbyllje akute e një anije paraprak pengim kronike më shumë.

Akut mbyllje mezenterike vaskulare ndodh kryesisht në meshkujt mbi moshën 50-60 vjeç.


Shkaqet e okluzion mezenterike akute vaskulare

Akut mbyllje mezenterike vaskulare zhvillohet si një komplikacion i sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare (atherosclerosis, sëmundje të zemrës, vaskulitis sistemike alergjik, reumatizma, hipertensionit, aneurysm barkut aortic, aritmi), kirurgji e mëparshme të zemrës dhe aortës, tumoret, traumat.

Shkaku i menjëhershëm i okluzion mezenterike akute vaskulare është trombozë dhe emboli. Lumen vaskulare trombozë trombo ripples mbivendosje formuar për shkak të ndryshimeve në muret e enëve të gjakut kundër sfondit të rritjes së koagulimit të gjakut dhe rrjedhën e gjakut të ngadaltë (treshe patogjen Vikhrov). Kur nuk ka pengesë emboli mezenterike tumoret e indeve vaskulare aksion, trupi i huaj ose flluska e ajrit që migruan nga burimi kryesor i disfatës me gjak.

Mbyllje akute e enëve mezenterike mund të vazhdojë me kompensimin dhe dekompensimi subcompensation rrjedhjen e gjakut mezenterike. Në kompensimit rrjedhjen e gjakut mezenterike (spontane ose nën ndikimin e terapisë konservatore) të gjithë funksion zorrë shëruar plotësisht. Subkompensatsyya rrjedhjen mezenterike të gjakut për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut mund të çojë në një numër të sëmundjeve të zorrëve: bretkocë tifos, kolit ulcerative dhe enterit, etj qarkullimit mezenterike dekompensimi duke shkaktuar peritonit përhapur purulent dhe zhvillimin e sepsë të rënda të barkut.

Simptomet e okluzion mezenterike akute vaskulare

Foto zgjeruar klinik i okluzion akut të anijeve mezenterike mund të paraprihet nga prekursorëve të sëmundjes, të ngjashme me preinfarction pectoris - ". Toad bark" të ashtuquajturin

Shumica e rasteve të okluzion mezenterike akute vaskulare është fillim i papritur i ishemi dhe faza (6-12 orë e para) karakterizohet nevynosimymy, dhimbje barku. Pacienti ndjen shqetësim nuk gjejnë një vend, bën një pozicion të detyruar të këmbëve privedennymy në stomak. Ka të përzier dhe të vjella biliare dhe gjakun pas vjella erë fekal, diarre të përsëritur të përzier me gjak ("lëvizjet zorrë ishemike").

Nuk është një i zbehtë të lëkurës, cianozë, shoku, presioni i mprehtë i gjakut i lartë nga 60-80 njësi (simptomë Blinov), bradycardia. Për okluzion akut të anijeve mezenterike mospërputhje karakteristik midis ashpërsia e gjendjen e pacientit dhe sipas mendimit të tij, në orët e para të barkut është e butë, mur abdominal i përfshirë në frymëmarrje, ka dhimbje të lehtë, pa shenja të acarim peritoneal.

Nën infarkt (6-12 orë pas fillimit te akute okluzion mezenterike të enëve të gjakut) të reduktuar dhimbje pak, por në rritje lokal (në ulcerat zonën e prekur) butësi midis kërthizës dhe pubis mund promatsuvatysya gunga i butë (simptomë Mondor), përkeqësimit të pacientit . Funksioni evakuimin e zorrëve të mbetet, presion normal të gjakut, norma impuls.

Faza peritonit fillon 18-36 orë pas anijeve mezentralnyh mbyllje akute, karakterizohen nga një përkeqësim të mprehtë, rrit dhimbje (sidomos kur lëvizëse), dehje të rënda, shenjat e peritonit, ileus paralizuar.

Diagnoza e okluzion mezenterike akute vaskulare

Njohja e akute okluzion mezenterike të enëve të gjakut të bazuar në analizën e sëmundjes klinike: sindromës akute dhimbje të barkut, sëmundje të zemrës dhe të enëve të gjakut në histori. Diagnostike studime të rëndësishme rëndësi koagulimit, të përcaktojë numrin e trombocitet, kolesterolit në gjak.

Në radiographs thjeshtë përcaktuara zorrë pnevmatyzatsyy, prania e niveleve horizontale të lëngjeve në bark. Një metodë specifike për diagnozën e okluzion mezenterike akute vaskulare është mezenterikohrafiya selektiv që në fazën e hershme të sëmundjes mund të zbulojë mungesën e fluksit të gjakut në bagazhin dhe degët e arteries mezenterike. Nëse teknikisht është e mundur të kryhet angiography rezonancë magnetike të orendive mezenterike.

Laparoscopy diagnostike mund të zbuluar ndryshimet në zorrë dhe abdomen, shenjat e anemisë dhe hemorragjike infarkt zorrë. Mbyllje akute e enëve mezenterike dallojnë nga ulçerë gastrike dhe i shpuar ulçerë duodenale, apendiksit akute, pengimi zorrëve, pancreatitis akute dhe cholecystitis akute.

Trajtimi i okluzion mezenterike akute vaskulare

Në mbyllje mezenterike akute vaskulare tregon kirurgji emergjente, qëllimi i së cilës është rishikimi i zorrëve me vlerësimin e qëndrueshmërisë së saj, një rishikim madhor të enëve mezenterike, të eliminuar shkakun e pengimit të enëve të gjakut dhe mezenterike restaurimin e rrjedhës së gjakut, heqje e zorrëve nekrotike, parandalimin e peritonit.

Zorrë revascularization kryer nga tërthortë emboli-trombendarterioektomiy ose, në raste të rënda të rindërtimit kryer anashkalojë obhodnoe përdorur protezë vaskulare (protezë mezenterike superior arterie).

Kur nekroze intestinal ose revascularization pjesshme plotësuar me heqje gjerë të zonat e prekura te zorreve dhe kullimit aktiv nazointestinalnyy per trajtimin e parezë postoperative zorrëve. Pas 24-48 orë relaparotomy ekzekutimit të mundshme në mënyrë që të kontrollojnë gjendjen e zgavrën e barkut apo imponimi i vonuar anastomosis.

Menaxhimi i Para-dhe postoperative e pacientëve me okluzion akut të anijeve mezenterike përbërë administrimin e agjentëve antitrombotik për parandalimin e ri-emboli dhe retromboza; Masat e kujdesit intensive për të rivendosur VNV, eliminimin e toksicitetit, përmirësimin e fluksit të gjakut dhe metabolizmin e indeve, të stabilizuar aktivitetin kardiak. Një terapi antibiotik, kullimit dhe kanalizime të zgavrën e barkut për të parandaluar gangrenë dhe peritonit.

Parashikimi dhe parandalimi i okluzion mezenterike akute vaskulare

Restaurimi i rrjedhës së gjakut në arteriet mezenterike gjatë 4-6 orëve të para ("periudhë e artë") mund të parandaluar infarkti zorrëve dhe rivendosjen e funksionin e tij. Në mënyrë tipike, operacioni është i nevojshëm në fazën II dhe III okluzion akut të anijeve mezenterike, kështu vdekshmëria pas operacionit është 80-90%. Moti përkeqësohet praninë e sëmundjes themelore, duke çuar në çrregullime të mprehta të qarkullimit mezenterike.

Parandalimi i okluzion mezenterike akute vaskulare është në kohë për të eliminuar burimet potenciale të thromboembolism, dmth sëmundje fillor (atherosclerosis, dridhje atrial, sëmundje reumatike të zemrës, aneurysms, etj).