Dështimi akute të mëlçisë


  • Shkaqet e dështimit akut të mëlçisë
  • Klasifikimi i dështimit akut të mëlçisë
  • Simptomet e dështimit akut të mëlçisë
  • Diagnoza e dështimit akut të mëlçisë
  • Trajtimi i dështimit akut mëlçisë
  • Parashikimi dhe parandalimi i dështimit akut të mëlçisë

Dëmtime akute të mëlçisë - sindromi i rëndë, në të cilën zhvillimin e produkteve rënda metabolike dehjes e metabolizmit proteine, sindroma hemorragjike, çrregullime të sistemit nervor qendror, koma hepatike. Në Gastroenterologjise dhe hepatology dështimi i mëlçisë akute mund të jetë i komplikuar nga sëmundje të ndryshme dhe kushtet patologjike. Vdekjet nga pacientët e dështimit të mëlçisë është 50-80%.

Shkaqet e dështimit akut të mëlçisë

Dështimi akute të mëlçisë është rezultat i një numri të proceseve patologjike që çojnë në ndryshime të mëdha degjeneruese, necrotic ose fibrotike në parenchyma mëlçisë. Ajo mund të zhvillohet në hepatit të rëndë të etiologies ndryshme (viral, medikamente, autoimune), cerozë, mëlçisë, biliare kanal pengesave, duke helmuar substancave toksichnymy hepatotropic dhe helmet (fosfor, arsenik, kërpudha nes'edobnymy, agjentët farmakologjike), infuzion Gjaku nuk është e njëjtë për anëtarësim në grup, etj Ndonjëherë rezultatet akute dështimi i mëlçisë nga një shkelje e rrjedhjes së gjakut hepatike, e cila ndodh me djegie, sepsë, gjakderdhje masive, trombozë të venë portal dhe t. e.


Faktorët e menjëhershme të shkaktojë të dështimit akut të mëlçisë mund të bëni përdorimin e alkoolit apo drogave me efekt hepatotoxic, anestezi gjatë operacionit, kirurgji (p.sh. portokavalnoy devijim celiocentesis me ascites), gjakderdhje gastrointestinal, proteina e tepërt në dietë, dështimi i veshkave, diarre. Në pacientët me sëmundje të mëlçisë (hepatiti, kesh) dështimit akut ekzistuese të mëlçisë mund të jetë shkaktuar nga infeksionet intercurrent, peritonit, portal venë trombozë dhe shteteve të tjera.

Ndryshimet patologjike që zhvillohen në trupin e dështimit akut të mëlçisë për shkak të akumulimit të komponimeve të gjakut (amoniak, aminoacidet, fenolet) sigurimin tserebrotoksicheskoe veprim, përçarje e ujit dhe electrolyte dhe ekuilibrin acid-bazë, çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe faktorëve të tjerë. Në dështimit akut të mëlçisë është funksioni më i shqetësuar detoxification e mëlçisë, dhe pjesëmarrja reduktuar në metabolizmin e ndryshme të mëlçisë (proteina, karbohidrate, yndyra, vitamina, electrolyte, dhe kështu me radhë. F.).

Klasifikimi i dështimit akut të mëlçisë

Ekzistojnë tri forma të dështimit akut të mëlçisë: endogjen (spontane), ekzogjene (i detyruar) dhe të përziera. Dështimi funksional që zhvillon në plagë të drejtpërdrejtë të parenchyma mëlçisë, konsiderohet si endogjen. Në zemër të ekzogjene shkaktuar dështim të mëlçisë është një çrregullim i qarkullimit të gjakut në mëlçi, të cilat çojnë në një shkarkimin e gjakut ngopur me toksina (kryesisht amoniakut) në qarkullim të përgjithshëm. Kur të përziera dështim të mëlçisë Ka dy mekanizëm patologjik - endogjen dhe ekzogjen.

Sipas ashpërsisë së çrregullimeve funksionale të mëlçisë janë tre gradë hepatopatyy. Kur shenjat hepatopatyy butë klinike të sëmundjes së mëlçisë mungojnë. Testet laboratorike duke përdorur janë dëmtim të moderuar funksionale (rritur enzimë, bilirubinemia, rritja e transaminazave dhe të tjerët).

Hepatopathy i mesëm karakterizuar nga pamja e simptomave klinike, hepatomegaly, dhimbje të mëlçisë, sulmet e dhimbje barku hepatike, lëkurë zhovtushnosti dhe sclera, diatez ngjarje hemorragjike. Në gjak rrit hyperbilirubinemia, hypoproteinemia, disproteinemitë.

Hepatopatyy Heavy fazë përgjegjës i dështimit akut të mëlçisë. By tregon mësipërme simptomat e encefalopati hepatike dhe koma hepatike zhvilluar në sfondin e shkeljes bruto të mëlçisë.

Simptomet e dështimit akut të mëlçisë

Faza klinik i dështimit akut të mëlçisë (hepatike encefalopati) karakterizohet nga të qenët i përgjumur, të cilat mund të ndryshojnë adinamii ngacmim, dobësi prohressyruyusche. Nuk keni dispepsia, vjellje, humbje e oreksit, vjellje, diarre. Një rritje diatez hemorragjike fenomen bibliotekë, verdhëz, dehje, ascites, ethe.

Në periudhën prekomatoznomu zhvilluar çrregullime neuropsikiatrike: marrje mendsh, ngadalësuar e të folurit dhe të menduarit, çrregullime të gjumit, auditory dhe halucinacione pamore, konfuzion, dridhje të gishtave, ngacmim me motor. Mund të përjetojnë gjakderdhje nga hunda, mishrat, varices i ezofagut.

Shenjë paralajmëruese afrohet komë hepatike shërbejnë dhimbje kitara, shfaqjen e "mëlçisë" frymëmarrje, reduktimin në madhësinë e mëlçisë. Në të vërtetë komë hepatike karakterizohet me humbje të vetëdijes; konvulsione, hipotermi, aritmi, reflekset e parregullt, dështimi i shumëfishtë organ.

Diagnoza e dështimit akut të mëlçisë

Njohja e dështimit akut të mëlçisë është bërë në bazë të simptomave, rezultatet e studimit të parametrave biokimike (përfshirë mostra të mëlçisë) KSHCHS, studime instrumentale (electroencephalography).

Dëshmi Laboratori i dështimit akut të mëlçisë janë anemia, trombocitopenia, hyperbilirubinemia (niveli bilirubin mund të rritet në më shumë se 5 herë), rritur veprimtaria e transaminazave serum. Në fazën terminale të dështimit akut të mëlçisë shprehur hypoholesterynemyy, hypoalbuminemia, reduktimin e keqe dhe faktorë të tjerë koagulimit, hypoglycemia, hipokalemise, ishin të dëmtuar statusin e acid-bazë.

EEG hulumtim në varësi të fazën e dështimit akut të mëlçisë gjen një shkelje (i pabarabartë, ngadalësuar apo zhdukjen) e ritmit alfa, dominimit të theta dhe delta valëve.

Trajtimi i dështimit akut mëlçisë

Qendror në trajtimin e dështimit akut të mëlçisë zë terapinë e infuzionit për qëllim të detoxification, përmirësimin e qarkullimit, metabolizmin, korrigjimin e çrregullimeve electrolyte, rimëkëmbjen e bilancit acid-bazë. Në dështimit akut të mëlçisë treguar zgjidhje intravenoz të glukozës, albuminës, gemodez, reopoliglyukinu, sorbitol, mannitol, etj Me futjen e sasive të mëdha të lëngjeve për parandalimin e edemë cerebrale dhe diuretics pulmonare përdorura.

Vitamina emërimit të prodhuara (acid Askorbik, thiamine, riboflavin, pyridoxine hidroklorid, cyanocobalamin, nikotinamid). Në një sindromë hemorragjike tregon zgjidhjet e dhëna vikasola, acid aminocaproic, etamzilata natriumi, me një deficit të faktorëve të koagulimit dhe shenjat e DIC kryer sasi të mëdha të transfuzionit plazma. Progresi i dështimit akut të mëlçisë kërkon përdorimin e hormoneve glucocorticoid (prednisone), antibiotikët (aminoglycosides, cefalosporinat).

Me qëllim të detoxification duke përdorur plasmapheresis, hemosorbtion, limfosorbtsiyi, hemodializë. Për të stimuluar aktivitetin imunologjike duke përdorur gjakun UV për të luftuar hypoxia - oxygenation Hyperbaric, thithjen e oksigjenit.

Parashikimi dhe parandalimi i dështimit akut të mëlçisë

Terapi intensive në kohë i dështimit akut të mëlçisë përmirëson ndjeshëm prognozë. Me gjendje kome të thellë hepatike zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme që çojnë në vdekjen e pacientit.

Parandalimi i dështimit akut të mëlçisë që kërkon trajtim adekuat të fillore sëmundjeve të mëlçisë përjashtim të substancave hepatotoxic ose tserebrotoksicheskih që shkaktojnë faktorët.