Apendiksit akute


  • Shkaqet e apendiksit akute
  • Klasifikimi i apendiksit akute
  • Simptomet e apendiksit akute
  • Diagnoza e apendiksit akute
  • Trajtimi i apendiksit akute
  • Prognoza e apendiksit akute

Apendiksit akute është sëmundja më e zakonshme kirurgjikale, pjesa e cila in-Gastroenterologjise llogari për më shumë se 80%. Apendiksit akute është më shumë i zakonshëm në njerëzit e moshës 20-40 vjeç, por mund të ndodhë edhe në fëmijëri ose në moshë të vjetër. Pavarësisht nga përparimet në diagnozën dhe të përmirësojë trajtimin kirurgjik, komplikimet postoperative të apendiksit akute, deri 5,9%, dhe vdekshmërisë - 0,1-0,3%. 

Shkaqet e apendiksit akute

Në pyetjen e shkaqeve të apendiksit akute është ende nuk ekziston konsensus. Midis teorive etiologjik të apendiksit akute diskuton mekanike, infektive, Angioedema, alergjik, imunologjike, etj


Besohet se faktor kryesor në inflamacion të shtojcën (apendiksit) është bllokim mekanik i lumen të shtojcë të shkaktuar nga gurët fekal, trup të huaj, parazitëve, hiperplazia e indeve limfoid. Kjo të çojë në akumulimin e mukusit në shtojcë, aktivizimin e florës bakteriale, pezmatimi i mureve të shtojcës, trombozë vaskulare.

Sipas teorisë infektive për të filluar zhvillimin e apendiksit akute mund të jenë sëmundje të ndryshme infektive - amebiasis, infeksionet parazitare, tuberkulozi, yersiniosis, tifoide, etj

Përkrahësit e teorisë së angioneurotic mendimit të çrregullimeve të mëdha me trofike në murin e shtojcës lidhur me shkeljen e të innervation saj.

Në një farë mase, të kontribuojë në zhvillimin e apendiksit akute mund faktor ushqyese. Ne e dimë se të hahet kryesisht mish kontribuon në shkeljen e motorike-evakuimin e funksionit të zorrëve, tendenca për kapsllëk, e cila nga ana çon në zhvillimin e apendiksit akute. Gjithashtu, sfond i faktorëve të pafavorshme përfshijnë dysbiosis zorrëve, rezistencë të ulët, disa lloje të vendndodhjen e shtojcë në lidhje me cecum.

Apendiksit akute është shkaktuar nga florës jospecifike microbial, mikroorganizma anaerobe asporogenous (bakteroidamy dhe COCCI anaerobe - në 90% të rasteve), patogjeneve aerobe (coli Escherichia, Enterokoket, klebsyelloy etj - 6-8%), të paktën - viruset, Aktualisht protozoare në shtojcë. Mekanizmi kryesor i infeksionit të shtojcës - enterogenous; lymphogenous dhe rrugë hematogjene e infeksionit nuk luan një rol qendror në patogjenezën e apendiksit akute.

Klasifikimi i apendiksit akute

Apendiksit akute mund të ndodhë në një të thjeshtë (Bluetongue) ose formë destruktive (abscesi, apostematoznyy, abscesi, ulçerë, gangrenizuar).

Formë bluetongue e apendiksit akute karakterizohet nga çrregullime të limfatike dhe të qarkullimit të gjakut në murin e procesit, ënjtje e saj, zhvillimi i Foci inflamacionit exudative kon-formë (primar ndikojnë). Macroscopically shtojcë është i fryrë dhe plot me gjak, serosa - shurdhër. Kataral mund të ndryshojë është i kthyeshëm; ndryshe, në përparimin e tyre, apendiksit i thjeshtë akut shkon në shkatërrues.

Nga rezultatet e ditës së parë të hershme akut inflamacion kataral leukociteve infiltrimit shtrihet në të gjitha shtresat e murit të shtojcës që korrespondon fazë flehmonoznoy e apendiksit akute. Muret trash kockë në lumen e saj të formuar gurgullimë qelb bëhet edematous dhe hyperemic, barkut duket sero-i fibrinës ose exudate i lëngshëm-purulent. Inflamacion purulent Shperndare i mikroabstsessamy shtojcën shumëfishtë konsiderohet apostematoznyy si apendiksit akute. Muret ulcerat shtojcën abscesi zhvillon, apendiksit ulcerative që rritet në ndryshimet qelbëzues destruktive bëhet një gangrenizuar.

Simptomet e apendiksit akute

Në zhvillimin e apendiksit akute të dalluar fazë të hershme (12 orë), fazë ndryshime destruktive (nga 12 orë deri në 2 ditë) dhe ngjarjet fazë (nga 48 orë).

Manifestimet klinike të apendiksit akute të manifestuar papritmas, pa ndonjë prekursorëve ose shenjave prodromal. Në disa raste, disa orë para klinikën e apendiksit akute mund të përjetojnë efekte nonspecific - lodhje, përkeqësimi i shëndetit, humbje e oreksit. Për fazën e detajuara manifestimet klinike të apendiksit akute dhimbje tipike dhe mostretje (të përzier, të vjella, gazit dhe mbajtjes stol).

Dhimbje barku në apendiksit akute - simptomë më të hershme dhe i përjetshëm. Në fazën fillestare të dhimbjeve lokalizuara në rajon epigastrike apo kërthizës, është neintensyvnym, karakterin e shurdhër. Kur kolliteni, papritur ndryshim bust rritje dhimbje. Brenda orëve të shfaqjes së ndërrime dhimbje në rajonin e duhur çapokor dhe mund të karakterizohet nga pacientët si jerking, thikat, djegie, prerja, të mprehtë, e shurdhër. Në varësi të vendndodhjen e dhimbjes shtojcën mund të rrezatojë në kërthizë, prapa, ijë, podlozhechnuyu rajon.

Apendiksit akute është zakonisht shënohet simptomat e dispepsi, vjellje, vjellje petë, bloating, kapsllëk, ndonjëherë - stools zbutur. Temperaturën e trupit, zakonisht rritet në subfebrile vlera.

Nën ndryshimet destruktive rritet dhimbje, e cila ndikon dukshëm gjendjen e pacientit. Trupi temperatura rritet në 38,5-390S, rrit toksicitetit, i takikardia në 130-140 BPM. min. Në disa raste mund të ketë një reagim paradoksal kur dhimbje mjaft të zvogëlohet ose të zhduket. Është mjaft shenjë tmerrshme që tregon procesin gangrenë.

Format destruktive të apendiksit akute shoqërohet shpesh me komplikacione - zhvillimin appendiceal abscesi, periappenditsita, mezenteriolita, absces bark, vrimë e murit të shtojcë dhe peritonit, sepsë.

Diagnoza e apendiksit akute

Në procesin e diagnostikimin e apendiksit akute duhet të dallohet nga gastrit, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12, cholecystitis akute, pancreatitis, gurët në veshka, sëmundje gur tëmthi, shtatzënisë ektopike, adnexitises, orhoepididimita akute, cystitis akute dhe sëmundjeve të tjera që ndodhin me të barkut dhimbje.

Për apendiksit akute nga një numër të simptomeve të barkut: të mbetet me bark të drejtë gjatë frymëmarrjes (simptomë Ivanov), tensioni i muskujve murin e përparme të barkut, peritoneal simptomë acarim (SHCHetkina-Blumberg), dhimbje në rajonin e duhur çapokor me trokitje (simptomë Razdolskyy), rritjen e dhimbje në pozicionin në anën e majtë (një simptomë Sitkovskiy, Bartome-Michelson), etj

Ndryshimet në formulën leukociteve gjakut rritet në përputhje me fazën e apendiksit akute - që 10-12h109 / l në rrufë deri 14-18h109 / l dhe mësipërme - shkatërrimin inflamatore.

Për diagnozën diferenciale është bërë studim të zorrës së trashë apo vaginale. Për të përjashtuar patologji të tjera akute të barkut kryhet me ultratinguj të barkut, e cila gjithashtu tregon një rritje dhe procesin e trashje, praninë e rrjedhje në zgavrën e barkut. Në pasigurt foto klinike dhe laboratorike të përdorur për të laparoscopy diagnostike.

Trajtimi i apendiksit akute

Apendiksit akute është treguar si një heqje të mundshme të hershme të shtojcë përflakur - apendektomi. Në rastet tipike të apendiksit akute është përdorur për të hyrë në shtojcën për Volkovych Dyakonova - prerje të zhdrejtë në të djathtë çapokor fossa.

Në paqartësive diagnostike përdoret qasjen adrectal në Lenandera në të cilin seksion operativ shkon paralel me buzë e jashtme e muskujve të drejtë rectus mbi dhe nën kërthizë. Nga turistik në mes të mesme ose të ulët-të mesme laparotomy në rastet kur për apendiksit akute komplikuar nga peritonit.

Në vitet e fundit, me zhvillimin e kirurgjisë minimalisht invazive, appendectomy shpesh kryhet nëpërmjet aksesit laparaskopike.

Prognoza e apendiksit akute

Trajtim në kohë për kujdesin mjekësor dhe ndërhyrje të hershme kirurgjikale është çelësi i efekteve pozitive të apendiksit akute. Kthimi në aktivitet normal fizik dhe punën normalisht lejohen 3 javë pas appendectomy.

Në rast të komplikimeve të apendiksit akute (appendicular depërtoj abscese lokale në bark - legenit, mezhkishechnogo, poddiafrahmal'noho, peritonit përhapur, pyleflebyt, pengimi ngjitës zorrëve, etj) motit të ashpër.