Konyunktyvit akute bakteriale


  • Shkaqet e konjuktivit akute bakteriale
  • Simptomet e konjuktivit akute bakteriale
  • Diagnoza e konjuktivit akute bakteriale
  • Trajtimi i konjuktivit akute bakteriale
  • Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit akute bakteriale

Pjesa e konjuktivit në oftalmologjisë llogaritë për 30% të patologji të syrit. Midis tyre janë konjuktivit bakterial 73%; konjuktivitet alergjike - 25%; Viral conjunctivitis - 2% përkatësisht. Konjuktivit akute bakteriale është e kombinuar shpesh me keratitit infektive dhe blepharitis. Incidenca e konjuktivit akut ka një varësi të sezonale (shpesh festohet në vjeshtë dhe dimër). Conjunctivitis akute infektive, duke pasur parasysh të larta ngjitëse, më shpesh ndodh në fëmijët 2-7 vjet dhe grupet e fëmijëve shpesh merr përsipër karakterin e shpërthimeve epidemike. Rreziku i konjuktivit akute bakteriale në fëmijët është mundësia e dakriotsystytu Keratitis, celuliti harar lacrimal dhe phlegmon e orbitës.

Shkaqet e konjuktivit akute bakteriale

Edhe njerëzit e shëndetshëm në microflora e skajet e qepallat dhe konjuktiva sipërfaqen e ka mikroorganizmave të ndryshme: Staphylococcus, propionibakterii, etj diphtheroids rezistencë ndaj infeksionit të konjuktiva është siguruar kryesisht përmes aktivitetit antibacterial e lëngjeve lotsjellës përmban faktorët mbrojtës - imunoglobulinave komponentët plotësues, laktoferrin, lizozimë, beta-lysine. Blink Century lehtësuar rinovim lëvizje lotsjellës largimin e lëngjeve dhe mekanike të baktereve nga sipërfaqja e syrit.


Agjentët kryesore dëshirore e konjuktivit akute bakteriale janë Stafilokoket (epidermik, artë, saprofit), streptokoket, Streptococcus pneumoniae, Pseudomonas dhe Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Koch-Javë bakteret, Corynebacterium difteria, gonokoku. Vështirësi veçantë janë për trajtimin e infeksioneve të përziera: virale dhe bakteriale, virale dhe bakteriale konjuktivit-fungale.

Zhvillimi i konjuktivit akute bakteriale kontribuon në dobësimin e përgjigjes së përgjithshme dhe lokale imunitar, sy përplasje goditur trupave të huaj në sy, sëmundje akute virale, stresi, hipotermi, përdorimin zgjatur të glukokortikoideve lokale dhe të tjerët e konjuktivit akute bakteriale mund të jetë e lidhur me sëmundjet e lëkurës (multiforme eritemë), traktin e sipërm respirator (otitis, grykët, sinusit), çrregullime të syrit (blepharitis, sindromi sy thatë, lezione slezootvodyaschyh trakt). Transmisionit ndodh nëpërmjet sendeve të kontaminuara shkarkimit purulent (shalle, peshqir, në shtrat, lodra), ujë të dorës.

Konjuktivit akute të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa, i zakonshëm në njerëzit që përdorin lentet e kontaktit. Në qoftë se ju shkelin udhëzimet për kujdesin e lenteve, agjent mund vysivatysya sipërfaqen e lente me zgjidhje, kontejnerët e magazinimit.

Foshnjat akute konjuktivitet shpesh ndodh në fëmijët me infeksion intrauterine, parakohe lindur për nënat me sëmundje inflamatore të organeve gjenitale (gonorre, tuberkulozi, etj).

Simptomet e konjuktivit akute bakteriale

Konjuktivit akute është zhvilluar me shpejtësi dhe me dhunë - nga momenti i depërtimit të patogjen në shfaqjen e simptomave klinike është vendosur nga disa orë në disa ditë.

Kursi i formave të ndryshme të konjuktivit bakterial karakterizohet me skuqje, ënjtje dhe infiltrimi i të gjitha pjesët e konjuktiva, djegie ndjesi, rërë dhe kruajtje, dhimbje në sy, me bollëk Muco-purulent shkarkimin nga qeses conjunctival. Në akut konjuktivit injektimit të rënda conjunctival, shënoi hemorragji, papillae arsimit dhe follicles në sy mukozës. Në shumë biblioteka mund të zhvillojnë hemoz konjuktivën - ankthin e saj në çarjes optike në mbylljen përgjithmonë. Përfshirja sy në konjuktivit infektive fillimisht njëanshme; sy tjetër është e përfshirë në inflamacion më vonë.

Konjuktivit akut ndodh me sekrecione me bollëk purulent Departamentit të zgavrën conjunctival, i cili ngjitëse qerpikët, qepallat thahet skajet për të formuar një kore. Konjuktivit akute është i rrezikshëm në drejtim të lezioneve infektive corneal - keratitit bakteriale, ulcerat corneal ekzemë kërcënimin e vrimë. Keratitis thellë dhe ulçerë corneal lezione ndodhin kryesisht në sfondin e dobësimit të trupit - për anemi, kequshqyerja, mangësi vitaminë, dhe bronhoadenite t E..

Ndonjëherë konjuktivit akute shënuar gjendja e keqe - subfebrile, dhimbje koke, pagjumësi, lezione të traktit të frymëmarrjes. Kohëzgjatja sëmundje është 10-14 ditë.

Diagnoza e konjuktivit akute bakteriale

Diagnoza e okulist akute konjuktivit themeluar në bazë të të dhënave epidemiologjike dhe pasojat klinike. Për të qartësuar etiologjinë e infektiv konjuktivit kryer mikroskopike dhe bakteriologjike konjuktiva diskreditimi i antibiotikogrammy.

Rishikimi i segmentit të përparmë të syrit duke përdorur një llambë çarë (biomicroscopy e syrit) zbulon bllokimet dhe shkrifje të konjuktiva, injeksion enëve të gjakut, papilare dhe përhapjes folikulare, defekte korneale. Për të përjashtuar lezione ulçeroz e kornesë është bërë instillyatsionnaya provë me fluorescein.

Trajtimi i konjuktivit akute bakteriale

Në konjuktivit akute infektive trajtim i caktuar i ditës në bazë të llojit të zgjedhur të patogjen dhe antybiotykochutlyvosti saj. Një Syri tualet i plotë shekullit fshirje, larje jet deri SAC conjunctival zgjidhje antisepticheskimy (furatsillina, acid borik). Kështu për secilin sy janë topat e veçanta pambuku, pipettes, Syri shkopinj shiringë.

Pas pastrimit të plotë mekanike të qepallave dhe zgavrën conjunctival prodhuar sy antibacterial bie instalacioni (zgjidhje e tetracycline, chloramphenicol, neomycin, lincomycin, ofloxacin, etj) çdo 2-3 orë. Në natën për institucionet e rekomanduara ndonjëherë antibacterial vaj. Theksuar bibliotekës dhe ndryshimet inflamatore në trajtimin e conjunctival shtuar me pika anti-alergjike dhe anti-inflamator.

Në konjuktivit akute bakteriale është rreptësisht e ndaluar të aplikojnë patch sy, si ajo e komplikon evakuimin e përmbajtjes së zgavrën konjuktiva dhe rrit probabilitetin e infektimit të kornesë. Trajtimi i konjuktivit akute kryhet për 10-12 ditë deri në zgjidhjen e plotë dhe të qëndrueshme të simptomeve, atëherë ajo është e dëshirueshme për të kontrolluar përsëritjen përmbajtje bakteriologjike zgavër conjunctival.

Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit akute bakteriale

Trajtim etiologjik i arsyeshëm dhe në kohë i konjuktivit akute mund të arrijë trajtimin e qëndrueshëm të inflamacionit. Në fund të pafavorshme konjuktivit akute infektive, brenda mund të jetë i komplikuar nga keratitit bakteriale, perde corneal, ulur vizion, zhvillimin corneal ulçerë, celuliti orbitale. Ndryshim i mundshëm në formën akute të konjuktivit kronike.

Parandalimi i konjuktivit akute bakteriale është higjiena, parandalimi i lëndimeve të syrit, kujdesi i duhur i lenteve të kontaktit, përshtatje në kohë të vatrave të infeksionit të lëkurës dhe nasopharynx. Në grupe të fëmijëve, ku conjunctivitis akute regjistruar, ju duhet trajtim destinacion parandalues ​​për të gjithë personat e kontaktit (futje pikë-pikë e syrit antiseptik bie).