Gastrit akut


  • Shkaqet e gastrit akut
  • Klasifikimi i gastrit akut
  • Simptomet e gastrit akut
  • Diagnoza e gastrit akut
  • Trajtimi i gastrit akut
  • Parashikimi dhe parandalimi i gastrit akut

Gastrit është patologji më e zakonshme në Gastroenterologjise. Sipas të dhënave statistikore, forma të ndryshme të gastrit vuan çdo i rritur dytë planetin mashkull. Në gastrit akut ndryshimet inflamatore shpesh ndikojnë në epitelin sipërfaqe dhe makinë gjëndrave stomak. Më pak inflamacion shtrihet në thellësinë e mukozës dhe madje edhe shtresë e muskujve të murit të stomakut. Intrigue gastrit akut është në rrezik të erozionit të mukozës, gjakderdhje gastrointestinal, dhëmbëza në stomak, komplikimet septike e gastrit kronik.

Shkaqet e gastrit akut

Për mekanizmin etiologjik e lirimit të gastrit akut endogjen dhe ekzogjen.


Zhvillimi i gastrit akut për shkak të pranishëm endogjen infeksionit në trup. Agjenti më i zakonshëm etiologic vepron spyralevydnaya bakter Helicobacter pylori, e cila është gjetur në 80% të pacientëve me gastrit akut. Helikobakteriyi prodhojnë toksina të ndryshme dhe enzimat (Ureaza, etj), nën ndikimin e mukozës gastrike në reaksioneve inflamatore. Infeksion pylori dhe kontribuon në zhvillimin e ulcerat gastrike.

Aktivizuesit më pak endogjene e gastrit akut janë streptokoket, Proteus, Staphylococcus, Escherichia coli, citomegalovirus, patogjenët infeksionet fungale (candidiasis, histoplazmozë, etj) dhe parakushtet e tjera morfologjike dhe funksionale për zhvillimin e gastrit ndodhin gripit akute, fruth i keq, fruthi, difteria, hepatiti viral, pneumoni. Në raste të rralla, gastrit akut i mesëm zhvillohet në tuberkulozi shpërndahet, sifilizi mesme.

Faktorët etiologjik e gastrit akut ekzogjene, mbi të gjitha, të shërbejë agjentëve ushqimore - termike, mekanike, kimike. Acarim e stomakut është shumë e nxehtë, djegëse apo vakt i trashë mund të shkaktojë zhvillimin e gastrit akut. Efekti i kundërt i dëmshëm për mukozën e stomakut ofron pirjen e duhanit, alkoolit, duke pirë kafe të fortë.

Ndër shkaqet ekzogjene e gastrit akut gjithashtu shpesh shërbejnë helmim ushqimor të shkaktuar nga të hahet i infektuar me salmonelës, Shigella, iersiniyamy, Klebsiella. Përveç kësaj, acarim dhe dëmtimi i mukozës gastrike mund të shkaktohet nga administrimin kronike e agjentëve farmakologjike Disa - salicylates, glukokortikoideve, bromides, përgatitjet e hekurit, sulfonamides, antibiotikët. Gastrit akut mund të zhvillohet në terapi rrezatimi sfond për kancer të stomakut (rrezatimi gastrit) ekspozimit i qëllimshëm apo aksidental ndaj kimikateve stomak (acetik, nitrik, klorhidrik, sulfurik, acid, chloride mercuric, amoniakut, sodë kaustike, glycol etilenit, metanol, me 'shoqatat jod, arsenik, aceton, fosfor, etj). Në përqëndrime të larta ose sasi e konsumuar shumë më e substancave toksike mund të djegur apo vrimë e stomakut dhe ezofagut.

Gastrit akut zhvillon në alergjike ushqime tepër i ndjeshëm të caktuara dhe është e shoqëruar zakonisht me manifestime alergjike të dyta - urtikaria, Angioedema, sulm astmë, etj

Klasifikimi i gastrit akut

Gastrit akut në mukozën e stomakut mund të zhvillojnë ndryshime të ndryshme, në varësi se ku sëmundja ndodh në kataral (i thjeshtë), i fibrinës, necrotic (korrozivnyy) abscesi (purulent) formë apo.

Në gastrit akut kataral gjatë gastroscopy kthehet trashje polnokrovyem, ënjtje e mukozën e përmbajtjes së lukthit të një sasi të madhe të mukusit, ndonjëherë - Punctulata hemorragjike sipërfaqësore. Në rastin e bashkimit erozioni shumta të thënë për gastrit akut erozive. Për mikroskopike foto degjenerim karakteristike dhe Deskuamimi i epitelit sipërfaqe, djersë i lëngshëm, prania e infiltrimit difuze, shtresa të thella mukozën e paprekur dhe gjëndra stomakut.

Ndryshimet Pathomorphological në gastrit akut janë ndryshime i fibrinës nekrotike në mukozën, formimi i fibrinës, purulent exudate dhe film fijor në stomak. Varësisht nga thellësia e inflamacionit të dalluar lobar (sipërfaqësore) dhe dyfterytycheskym gastrit (thellë) gastrit.

Gastrit akut nekrotizues zhvillon për shkak të goditur në stomak substancave korrozive (agjentët kimike). Nëse acidet helmimi i formuar nga nekroza koagulimit, kripërat helmimi - nekrozë kolikvatsiynyy. Kjo mund të mos i dëmtuar vetëm shtresë mucous e stomakut, por e tërë trashësinë e murit stomakut me formimin e gërryerjet dhe ulcerat shpuar.

Në inflamacion akut phlegmonous gastrit të përfshirë në të gjitha shtresat e murit të stomakut - mukozale, submucosal, muskuloz, i lëngshëm. Purulent gastrit shpesh ulcerat, tumoreve prishjen, trauma stomak. Ndryshimet makroskopike karakterizohen nga trashje e rreshtim të stomakut përmes mukozale dhe shtresat submucosal massivnymy mbulesë i fibrinës. Në sfondin e një abscesit akut mund të zhvillojë peryhastryt gastrit dhe peritonit.

Në varësi të zonës të përfshirë në procesin inflamator, të dalluar fokale (lokale) dhe përhapur (përhapjen) gastrit akut. Format fireplace e gastrit akut Sipas pjesën e prekur të stomakut, nga ana tjetër, janë të ndarë në fundic, antral, piloroantralnym, piloroduodenalnoy.

Simptomet e gastrit akut

Manifestime të gastrit akut zakonisht zhvillohet 6-12 orë pas ekspozimit ndaj faktorit etiologjik. Mostretje më e theksuar, humbja e oreksit, siklet dhe shurdhim në epigastrium, dhimbje të butë, shije të pakëndshme në gojë, belching, të përzier, të vjella ushqim ngrënë përzier me mukozë dhe biliare. Kur infeksionet ushqimore vërejtur stools të lirshme të shpeshta, bloating, ethe. Të vjella të përsëritura dhe diarre në gastroenterit akut mund të shkaktojë dehidratim, e cila është manifestuar me dobësi, marramendje, dhimbje koke.

Në gastrit akut alergjik, mostretje me përjashtim shenjat, simptomat e dermatit - një skuqje të lëkurës, eritemë, kruajtje, Angioedema, etj Në gastrit akut erozive mund të përjetojnë të vjella gjaku ose tokë tregojnë gjakderdhje stomakut. Për gastrit akut phlegmonous karakterizohet me temperaturë të lartë, të dridhura, vjellje qelb, dhimbje të rënda cramping në bark e sipërme.

Gjendja e rëndë akute zhvillon gastrit korrozivnyy e shkaktuar nga përdorimi i kimikateve koncentruar. Në pacientët e kanë përsëritur, nuk ka lehtësuar të vjella; Masazh të përfshira në bitum vjellat, gjak, ndihmon tretjen e ushqimit scraps mukoze trakt. Në buzët dhe në gojën e gjurmëve pacientit i vendosur të djegiet kimike, helme goditi laring ndodh laryngospasm dhe asfiksisë. Gjendja e përgjithshme përkeqësohet simptomat e shokut, hipotension, takikardi, lëkurë të zbehtë, frymëmarrje të cekët.

Manifestimet klinike të gastrit akut duhet të dallohen nga ulcera peptike, pancreatitis, cholecystitis, infarkt miokardi, okluzion mezenterike vaskulare, apendiksit akute, etj

Diagnoza e gastrit akut

Në të sqaruar rrethanat e kushtoj vëmendje sëmundje të ushqimit, historia mjekësore, comorbidities. Statusi objektiv në gastrit akut karakterizohet nga zbehje dhe thatësi e lëkurës, ëmbëlsi për prekje të rajonit epigastrike. Në ekzaminim Gjuha Oral rrethuar lulëzim pak gri përcaktuar frymën e keqe.

Në raste të rënda të gastrit shënuar oliguria akute, urinalysis studim zbuluar albuminuria, urate. Ndryshimet në gjakun periferik përfshijnë leukocytosis moderuar neutrophilic, rritjen numërimin eritrociteve dhe gjakderdhje të hemoglobinës - anemi. Për zbulimin e shenjave të fshehur të gjakderdhjes hetohen stol gjak okult.

Kimi i avancuar gjak në gastrit akut mund të zbulojë anomalitë e mëlçisë, sistemit biliar, pankreasit dhe veshkat. Për të vlerësuar gjendjen funksionale të gastrointestinal trakt sjelljes coprogram kërkime për të identifikuar patogjene - feces bakteriologjike mbjellëse. Në mënyrë për të zbuluar infeksionin H. pylori është kryer në provë Helicobacter frymë, përcaktimin e H. pylori në gjak dhe jashtëqitjen nga diagnoza ELISA, PCR.

Në disa raste, Gastroskopi akute gastrit treguar, përmes të cilit përcaktohet skuqje, ënjtje e mukozës, prania e erozionet, hemorragjike vnutrislizistyh, ndonjëherë - shenjat e stomakut gjakderdhje. Kur i panjohur etiologji gastrit akut kryer biopsi endoskopik e indeve studimit morfologjik.

Radiografi stomak në gastrit akut zbulon palosshme përafërt dhe Mukoza uzlovatosty, erozionit, duke rritur fushat e stomakut. Kur gastrit phlegmonous treguar radiografi Plain dhe MSCT të barkut.

Trajtimi i gastrit akut

Parimet themelore të trajtimit të gastrit akut është për të eliminuar shkaqet e sëmundjes dhe parandalimin e komplikacioneve. Gastrit akut në 12-24 orët e para të agjërimit treguar, atëherë emërohet dietë të lehta. Kur ushqimi ose helmim kimik Lavage lukthit është kryer. Refuzimi i nevojshëm i pranimit drogës bezdisshëm stomak, pirja e duhanit dhe alkoolit.

Me ilaçe për gastrit emëruar blockers akute H 2 - receptorët histamine që kanë veprim antisecretory (Ranitidina, cimetidinës, famotidina), frenuesit pompë proton (omeprazolit dhe analoge të saj), antacid (Maalox, Fosfalyugel, Hastao) hastroprotektorov (de-Nol , vykayr). Akut gastrit etiologji specifik i kryer trajtimin e duhur (antyhelykobakternaya, antifungal, terapi anti-tuberkulozi).

Për lehtësimin e dhimbjeve në gastrit akut aplikuar atropine, platifillin, papaverine, të vjella administratën e treguar prokinetic - tserukal, pardesy me mëngë reglan, motilium. Në dehidratim shënuar kryer terapi infuzion i kripur.

Trajtimi i gastrit akut phlegmonous kryhet kirurgjike, në këtë rast tregon gastrotomy, kullimit e purulent fokus; Në disa raste - heqje stomakut apo gastrectomy.

Parashikimi dhe parandalimi i gastrit akut

Gastrit akut kataral në një trajtim të duhur dhe të rregullt zakonisht përfundon në rimëkëmbjen e pas 3-4 ditësh. Prognostically pafavorshme për gastrit akut korrozivnoho: pacienti mund të vdesë e stomakut probodenyem shoku dhe peritonit. Rezultati i djegiet kimike të traktit digjestiv mund të ngushtim i ezofagut, stomakut mbresë gjë e shëmtuar që mund të shqiptojë esophagoplasty, vendosjen e gastrostomy dhe ndërhyrje të tjera.

Gjithashtu vuri në dukje prognozë serioze në gastrit akut phlegmonous, e cila nuk përjashton zhvillimin e vrimë stomakut, purulent peritonit, empyema, mediastinitis, abscesi poddyafrahmalnoho abscesi mëlçisë, sepsë.

Parandalimi i gastrit akut kërkon përjashtimin e arsyeve ushqyese të refuzimit të alkoolit dhe duhanit, përdorimit ostrozhnym e drogës, trajtimin adekuat të infeksioneve endogjene.