Glomerulonefriti akut


  • Shkaqet e glomerulonefriti akut
  • Klasifikimi i glomerulonefriti
  • Simptomet e glomerulonefriti akut
  • Diagnoza e glomerulonefriti akut
  • Trajtimi i glomerulonefriti akut
  • Parashikimi dhe parandalimi i glomerulonefriti akut

Glomerulonefriti akut zhvillon kryesisht në fëmijët e moshës 2-12 vjeç dhe të rriturit 40 vjet. Meshkujt sëmuren në 15,2 herë më shpesh sesa femrat. Pik Incidenca e glomerulonefriti akut bie në sezonin e lagësht dhe të ftohtë. Në glomerulonefriti akut është glomeruli primare plagë (qelizat e veshkave), përveç procesit patologjik përfshirë tubthat dhe indeve të ndërmjetme e të dy veshkat. Dëmtimi i veshkave në glomerulonefriti akut i lidhur me përgjigjes specifike imunologjike të shkaktuar nga procesi infektive apo alergjik. 

Shkaqet e glomerulonefriti akut

Në shumicën e rasteve, zhvillimi i glomerulonefriti akut i lidhur me vuajtje një infeksion strep - faringjit, grykët, përkeqësimi i grykët, fruth i keq, lëkurë erizipelë. Agjent etiologic në këto raste zakonisht, b-hemolitik grupi Streptokoku A. etiologji i glomerulonefriti akut streptokoksike të vërtetuar me zbulimin e antitrupave ndaj titri hyaluronidase streptokoksike dhe streptolizinën-O, rritjen e KQZ-së antigjeneve përmbajnë të Streptococcus.


Ndonjëherë zhvillimi i glomerulonefriti akut paraardhës infeksion viral - gripit, shytave, rubeolës, lisë së dhenve, mononucleosis infektive, herpes, hepatit. Glomerulonefriti më pak i mprehtë zhvillon pas difterisë, pneumonisë pneumonisë dhe Staph, malaria, brucelozës, një endokardit infektiv, tifo dhe infeksione Tifoja të mirë.

Në glomerulonefriti akut sëmundje infektive dhe joinfektive imunitar përbashkët formë-imunitar të shkaktuara nga futja e serums dhe vaksinat intolerancës individuale ndaj polenit, duke marrë drogë nephrotoxic, kafshimet e insekteve apo gjarpër, dehje alkoolit dhe shkaqet tjera.

Të çojë në zhvillimin e faktorëve akute glomerulonefriti janë trishtues, anatomike dhe fiziologjike strukturë paplotësinë e nephrons tek fëmijët.

Aktualisht mendim Urologji që glomerulonefriti akut - një patologji immunocomplex. Pas infeksionit apo ndikimi alergjik një ndryshim në reaktivitet, treguar formimin e antitrupave ndaj antigjeneve të huaja. Ndërvepruar me komplementin, komplekset imune janë depozituar në sipërfaqen e capillaries glomerular membrana bazament. Ndryshimi i strukturës së murit kapilar, rritjen e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, kushtet për trombozë.

Crregullimi trofik i indeve renale çon në faktin që në funksion iskemik veshkave aktivizimit sistem reninë-angiotensin-aldosterone, që të çojë në spazma vaskulare periferike dhe rritjes rezulton të presionit të gjakut. Në këtë sfond, proceset e thyera të filtrimit dhe reabsorption ndodh Na dhe ruajtja e ujit, rrugëve urinare shfaqen artikuj anormale.

Klasifikimi i glomerulonefriti

Për arsye shkakton dëme të dalluar glomerulonefriti fillor, të mesëm dhe idiopatike. Glomerulonefriti kryesor i lidhur me efektet infektive, alergjike apo toksike në inde renale; mesme - është një manifestim i sëmundjes sistemike (vasculitis hemorragjike, SLE, dhe të tjerët); glomerulonefriti idiopatike zhvilluar për arsye të pasigurta.

Natyra e kursit të dalluar akute (javë recetë), subakut (skaduar disa muaj) dhe kronike (skaduar më shumë se një vit) glomerulonefriti. Gjithashtu, në varësi të etiofaktorov glomerulonefriti akut mund të jenë ngjitëse dhe jo-infektive dhe imun-imune.

Varësisht nga sasia e aparatit shkatërrimi glomerular dalluar fokale akute glomerulonefriti (lezione

Glomerulonefriti akut mund të zhvillohet në lloje të ndryshme morfologjike - endokapillyarnomu proliferative, ekstarakapilyarnomu proliferative, Mezanhioproliferatyvnyy, me cipë-proliferative, sklerozyruyuschee.

Gjatë kursit klinik të glomerulonefriti akut mund të zhvillojë një formë të detajuar klasike (me sindroma hypertensive, fryrë dhe urinare) në formë bisindromnoy (një kombinim i sindromës së urinës me i fryrë ose hypertensive) ose formë monosindromnoy (vetëm me sindromin urinar).

Në ICD-10 për të treguar glomerulonefriti akut përhapur e përdorur termin "sindromi akut nefriticheskiy".

Simptomet e glomerulonefriti akut

Foto klasike e akute treshe glomerulonefriti simptomë përfshin: veshkave (renale) - simptomat urinar dhe pozanyrkovyh (ekstrarenalnye) - syndromes edematous dhe hypertensive. Glomerulonefriti akut zakonisht shfaqet pas 1-2 javësh ndodhur efekte etiologjik (infeksionet, reaksionet alergjike, etj etj).

Shfaqja e edemë - shenja më i shpeshtë dhe i hershëm i glomerulonefriti akut, ndodh në 70-90% të pacientëve, gjysma e tyre janë bibliotekë e madhe. Edemë të vendosura kryesisht në person, më e theksuar në mëngjes dhe të bien pasdite, që ndryshojnë ënjtje të këmbëve dhe Tom Jery. Sindromi i mëtejshëm edematous mund të avancojnë në anasarca, hydropericardium, hydrothorax, ascites. Në disa raste, glomerulonefriti akut bibliotekë Visible mund të mungojë, por përditshme pacienti shtim në peshë tregon mbajtjes fluide në indet.

Hipertensionit arterial në glomerulonefriti akut zakonisht e shprehur në mënyrë të moderuar: në 60-70% e presionit të gjakut pacientët është më pak se 160/100 mm Hg. c. Megjithatë, hipertensioni rezistente ka vazhduar prognozë të keqe. Për glomerulonefriti akut karakterizuar nga një kombinim i hipertensionit me bradycardia pak se 60 BPM. min., të cilat mund të ruhet për 1-2 javësh. Kur zhvillimin efekte akute hypovolemia e mundshme të dështimit majtë ventricular, duke rezultuar astmë kardiake dhe edemë pulmonare.

Shpesh ka zhvillim e dëme të pakthyeshme të trurit të shkaktuar nga ënjtje të trurit - dhimbje koke, të përzier dhe të vjella, ulur vizion, "vel" pamje, dëgjim humbje, excitability psiko-motor. Kjo është një manifestim i sindromi cerebrale mund të jetë zhvillimi angiospastic encefalopati - eklampsia (konfiskimet tonik-clonic, humbja e vetëdijes, ënjtje e venave të qafës, qafë cianozë dhe fytyrë, të normës frenim, dhe kështu me radhë F..).

Kursi i glomerulonefriti akut mund soprovozhda dhimbjen e shkallë të ashpërsisë të ndryshme: dhimbje prapa shpesh simetrik dhe tension të shkaktuara nga kapsulë renale dhe një shkelje të urodynamics.

Sindromi urinar në glomerulonefriti akut karakterizohet nga zhvillimin e hershëm të oliguria dhe anuria edhe në kombinim me etja. Kjo shënoi rritje në dendësi relative të shfaqjes urinës në qelqor urinës dhe cilindra të grimcuar, qelizat e kuqe të gjakut, sasi të mëdha të proteinave.

Eritrotsiturii mund të ndodhë në formën e microhematuria (Er-5 -50 - 100 në fushën) ose hematuria rëndë në të cilën urina është ngjyra e "veshje e gjerë mishit". Proteinuria dhe hematuria në glomerulonefriti akut janë më të theksuara në ditën e parë të sëmundjes.

Glomerulonefriti më pak i mprehtë zhvillon llojin e monosindromnoy (urinar) forme pa edemë dhe me presion normal të gjakut. Kundër sfondit të glomerulonefriti akut mund të zhvillohet sindromi nefrotike.

Diagnoza e glomerulonefriti akut

Në diagnozën e glomerulonefriti akut injoron i sindromeve klinike tipike, ndryshime në urinë, test i biokimike dhe imunologjike të gjakut, të dhëna me ultratinguj dhe biopsi renale.

Urinalysis karakterizohet nga proteinuria, hematuria, cylindruria. Për të testuar Zimnitskiy në mënyrë tipike të zvogëlojë numrin e urinës të përditshme dhe të rrisë densitetin e saj të afërm. Mostër Reberga glomerulonefriti akut pasqyron kapacitetet e reduktuar e filtrimit të veshkave.

Ndryshimet në gjakut parametrave biokimike mund të përfshijnë hypoproteinemia, disproteinemitë (reduktimin e albuminës dhe globulin rritje koncentracion), pamjen e CRP, dhe acidet sialik, hiperkolesterolemia moderuar dhe hiperlipidemia, hiperazotemiya. Në studimin e përcaktuar ndryshimet në sistemin e koagulimit koagulimit - sindromi hyperkoahulyatsyonnoho.

Analizat imunologjike zbulojnë rritje e titrit mnd-o, antistreptokinazy, antihialuronidazy, antidezoksiribonukleazy B; të përmirësuar përmbajtjen e IgG, Ig M, rrallë IgA; hypocomplementemia NW dhe C4.

Ultratingull e veshkave në glomerulonefriti akut zakonisht tregon madhësinë e pamodifikuar, rënie echogenicity, ulet shkalla glomerular filtrimit.

Indikacionet për biopsi e veshkave janë domosdoshmëri e diferencuar glomerulonefriti akut dhe kronik, sëmundje soboyushvydkoprohresuyuchym. Në glomerulonefriti akut në nefrobioptate përcaktohet shenja të përhapjes së qelizave, infiltrimit glomerular e monocitet dhe neutrofilet, prania e depozitave dendura të komplekseve imune, etj

Në sindromin hypertensive duhet studim fundus dhe EKG.

Trajtimi i glomerulonefriti akut

Terapia e glomerulonefriti akut mbajtur në emërimin urological spitalit dhe kërkon pjesën tjetër të rreptë krevat, kripë pa dietë ushqimore kufizimin e konsumit të proteinave shtazore, emërimin fluide "sheqer" dhe ditë të agjërojnë. Prodhuar kontabilitetit të rreptë e numrit të marrjes fluide dhe të vëllimit të prodhimit urinës.

Terapia kryesor për glomerulonefriti akut është që të përdorin steroid - prednisone, normë dexamethasone për 5-6 javë. Kur edemë dhe hipertension janë të caktuar në të njëjtën kohë diuretik dhe antihipertensiv. Trajtimi me antibiotikë është kryer në shenjat ekzistuese të infeksionit (grykët, pneumoni, endokardit, etj).

Në dështimit akute renale mund të kërkojë caktimin e anticoagulants të hemodializë.

Kursi i trajtimit spitalor të glomerulonefriti akut është 1-1,5 muaj, pas së cilës pacienti është lëshuar nën mbikëqyrjen e nephrologist.

Parashikimi dhe parandalimi i glomerulonefriti akut

Shumica e rasteve të glomerulonefriti akut të mirë të kortikosteroideve terapisë Përfundon shërim. Në 1/3 e rasteve një tranzicion glomerulonefriti kronik; Viktima janë tepër të rralla. Në fazën e pacientit follow-up duhet urinë dinamike.

Parandalimi primar i glomerulonefriti akut dhe përsëritjen e saj është për të trajtuar infeksionet akute, rehabilitimin e vatrave kronike në nasopharynx dhe gojës, duke rritur rezistencën, parandalimin e ftohjes dhe bateri në një mjedis të lagësht. Personat me sfond rritur alergjike (urtikaria, astma, ethe hay) vaksinimit profilaktik kundërindikuar.