Dhimbje dhëmbi akute


  • Shkaqet e dhimbje dhëmbi
  • Manifestimet klinike
  • Diagnoza dhimbje dhëmbi
  • Trajtimi i dhimbje dhëmbi

Dhimbje dhëmbi - rezultat i dëmtimit të nervave që shkon direkt për të dhëmbit ose inde ngjitur. Dhimbja është natyra e mprehtë dhe e papritur dhe radiating për veshin apo tempull. Efekti i ngrohjes apo presioni mund të provokojë një dhimbje dhëmbi ose qitjes një karakter pulsating.

Shkaqet e dhimbje dhëmbi

Karies thellat e infeksionit në dhëmbit mund të shkaktojnë dhimbje akute të dhëmbëve që ndodh vetëm kur të ekspozuar ndaj stimujve. Çarje në dhëmbë vulosur siç duhet dhëmb ekspozimin dentin në qafën e dhëmbit - shkaqet kryesore të dhimbjeve akute të dhëmbëve.


Dhimbje spontan dhëmb mund të lindin nga pulpitis. Kështu ajo duket si ngrënies, nën ndikimin e stimujve në dentin e prekur dhe në pjesën tjetër, zakonisht gjatë natës. Dhimbja zakonisht është bezdisur konstante apo karakter konvulsiv. Një karakteristikë rrezatim tipar pulpitnoy i dhimbjes është në vesh apo tempulli, duke vuajnë pulpitnuyu dhimbjet e dhëmbëve kohë të gjatë e pamundur.

Periodontitis për shkak të inflamacion i indeve përreth kulmin e dhëmbit mund të shkaktojnë dhemb vazhdueshme ose dhimbje të mprehtë. Dhimbja zakonisht është ngrirë në natyrë dhe është më keq kur ju prek dhëmbin. Gums, fryrë dhe i përflakur, dhe dhëmbi është loosened.

Manifestimet klinike

Dhimbje akute të dhëmbëve është shpesh për shkak të minber prania, të shkaktuar nga streptokokeve, të kapur në pulpë të zgavrën dhe toksina të tyre. Dhimbje dhëmbi me pulpitis është konvulsiv në natyrë dhe aty në mbrëmje dhe natën. Në ditën provokojnë dhimbje mund të prekë të dhëmbit prekur.

Nëse shkaku i dhimbje dhëmbi është periodontitis, dhimbja është intensiv, si në procesin inflamator të përfshirë jo vetëm dhëmbin, por kockën rreth kulmin rrënjë dhëmb. Dhimbje është shkaktuar nga shpërbërja graduale të nervit përfundon në disfatë dhe ligaments. Dhëmb është duke ecur, më keq mbajtur në nofulla, duke shkaktuar dhimbje akute të dhëmbëve në prekjen më të vogël. Kur përgjuar në dhimbje dhëmbi e pacientit është rritur në masë të madhe.

Nëse shkaku i dhimbje dhëmbi është abscesi dhëmb, simptomë kryesor është zhvillimi i ulçerë dallueshme në gojë dhe pamjen e një ënjtje pulsating në zonën e cila është shënuar nga një dhimbje të mprehtë.

Komplikimet mund të zhvillohet në po vdes nervat kur efektet e këqia janë vërejtur, por procesi inflamator vazhdon. Ndërlikimet më të zakonshme janë abscesi, celuliti dhe osteomielit.

Diagnoza dhimbje dhëmbi

Diagnoza është e bazuar në ankesat e pacientit, ekzaminimit subjektiv dhe objektiv. Përveç kësaj kryer X-ray dhe radiovisiographs dhëmb prekur.

Dallojnë nevojën normale dhimbje dhëmbi e sëmundjeve të tjera. Ënjtje e nofullës dhe inflamacion nofull sinus mund të shkaktojë dhimbje që është e ngjashme me kariesit të dhëmbëve dhe dhimbje në periodontitis.

Trajtimi i dhimbje dhëmbi

Qasja për trajtimin varet nga shkaku i dhimbjes. Kështu, nëse shkaku është kleri, pastaj të kalojnë hiqni tul, e ndjekur nga mbyllja e kanaleve.

Por në qoftë se dhimbje dhëmbi ndodhur natën ose në pamundësinë e gjetjes dentist kujdesit të aftë duhet të arrestojë dhimbjen.

Para së gjithash ju duhet për të pastruar dëmtimit të dhëmbëve tuaj të dhëmbëve dhe të lirë nga mbetjet ushqimore. Ngrënia kufirin më të mirë si ushqim të mbetura mund të shkaktojë një sulm të ri të dhimbje dhëmbi. Duke treguar shpëlarje e dhëmbëve të prekura sode ngrohtë zgjidhje. Ibuprofen, Analgin, aspirina dhe ndonjë analgjezik tjetër kaloi brenda ndihmuar në lehtësimin e sulmit dhimbje dhëmbi. Droga tabletë nuk mund të zbatohet për dhëmbin e prekur, pasi kjo mund të shkaktojë kimike djeg Mukoza.

Mjetet juridike popullore në bazë të veprimeve të dobishme herbs dhe bimët për një kohë mund të lehtësojë dhimbje dhëmbi kur ajo filloi, për shembull, në fushatë. Gjethe delli shpinë aplikohet në dhëmb, dhimbje dhëmbi lehtësuar sulmin. Një tjetër mënyrë efektive për lehtësimin e dhimbje dhëmbi në kushte të ngjashme - finely copëtuar hudhër përfundoi në garzë dhe aplikuar në krahun dore, nga të cilat një dhimbje dhëmbi. Alkooli nuk është një analgjezik, përveç konsumit të alkoolit në kombinim me medikamente mund të shkaktojnë komplikime.

Acupressure ose Akupunkturë ndihmon për të shpejt të hequr dhimbje dhëmbi sulm që do të japë kohë për një vizitë në dentisti. Ju duhet të klikoni në zgavrën midis hundës dhe buza e sipërme.

Dhimbje dhëmbi mund të kalojë, por arsyeja kryesore e majta. Dhe në qoftë se shkaku i dhimbje dhëmbi është e prishjen e dhëmbëve, dhimbje do të kthehet nga koha në kohë. Me progresion të sëmundjes karies rrit e saj me intensitet. Dhimbje dhëmbi për periodontitis rinovohet pas analgjezik skadimit.

Prandaj, metodat e mësipërme janë masat e ndihmës së parë për dhimbje dhëmbi akute, dhe strategji të mëvonshëm trajtimi varet nga sëmundje themelor.