Media akute otitis


  • Shkaqet e mediave akute otitis
  • Simptomet e mediave akute otitis
  • Diagnoza e mediave akute otitis
  • Trajtimi i mediave akute otitis
  • Parashikimi i mediave akute otitis

Mediat akute otitis është një patologji mjaft e përhapur në pediatrisë dhe i rritur në Otolaryngology. Akute otitis media - është forma më e zakonshme e otitis media. Po aq vërehet në gratë dhe tek burrat. Ka pasur një tendencë për të mediave akute otitis rrjedhjen më të ngadaltë në të rriturit dhe përsëritje të shpeshtë te fëmijët. Në fëmijët e vegjël për shkak të tiparet strukturore e kallinjve të mediave akute otitis ndodh menjëherë përfshirjen në procesin e antrum inflamator - shpella dhe sëmundje mastoid është në otoantrita natyrës. Mediat akute otitis mund të ndodhë si një komplikacion eustachitis, mediat exudative otit, aerootita, trauma veshit, sëmundjet inflamatore të nasopharynx.

Shkaqet e mediave akute otitis

Deri në 65% të mediave akute otitis të shkaktuara nga infeksioni streptokoksike. Frekuenca i dytë më i lartë i shfaqjes janë Pneumococcus dhe Staphylococcus. Në raste të rralla, media akute otitis është shkaktuar coli difterisë, Proteus, kërpudhave (otomikoz).


Më shpesh penetrimi i agjentëve infektiv në zgavrën tympanic është tubohennym - nëpërmjet auditory (Eustachian) tub të. Tub Normalisht auditory shërben si një pengesë që mbron veshit të mesëm nga të qenit të goditur në nasopharynx janë të mikroorganizmave. Megjithatë, sëmundje të ndryshme të përgjithshme dhe lokale të funksionit të saj mund të jenë të shqetësuar që të çojnë në infeksion i kavitetit tympanic me zhvillimin e mediave akute otitis. Auditory faktorë Provotsiruyuschimy mosfunksionim tub janë: inflamacion të traktit të sipërm respirator (rinitit, Ozen, faringjit, pezmatim i fytit, laryngotracheitis, grykët, adenoids, grykët kronike) tumoret beninje të faring (anhyomam, fibromë, neurinoma, etj), tumoret e zgavrën e hundës; Ndërhyrja kirurgjikale në zgavrën e hundës dhe fyt; manipulim diagnostike dhe terapeutike (defekt në Polittseru, kateterizimit auditory tamponade tub në nosebleeds).

Zhvillimi i infeksionit akut otitis mediatik mund të ndodhë në tympanic mënyrë zgavër transtimpanalnym - përmes daulle e veshit të dëmtuar që vjen me lëndime dhe organet e huaja veshit. Nga infeksioni hematogjene e zgavrën e mesme veshit me ndodhjen e mediave akute otitis mund të vërehet në infeksione të përgjithshme (leh, gripit, fruth i keq, rubeolës, difteria, sifilizi, tuberkulozi). Rasti Casuistic është shfaqja e medias akute otitis për shkak të depërtimit të infeksionit nga zgavrën e kafkës apo veshin e brendshëm.

Në rast të akute materies së medias otitis e shtetit të përgjithshëm dhe imunitetin lokal. Me reduktimin e tij edhe flora saprofit që bien brenda zgavrën tympanic me nasopharynx mund të shkaktojë zhvillimin e inflamacionit. Kohët e fundit ajo ishte treguar se pamja e medias akute otitis nuk është roli i fundit i takon të ashtuquajturave alergjitë e veshit, e cila është një nga manifestimet e alergjive sistemike bashku me rinitit alergjike, diatez exudative, dermatit alergjik, bronkit astmatik dhe astma bronkiale. Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e mediave akute otitis luajnë faktorët e pafavorshme mjedisore: hipotermi, lagështia, ndryshimet e papritura në presion atmosferik.

Simptomet e mediave akute otitis

Mediat akute otitis mesatarisht zgjat rreth 2-3 javë. Në një kurs tipik të lirimit 3 faza të njëpasnjëshme të mediave akute otitis: doperforativnuyu (origjinale), i shpuar dhe riparues. Secila nga këto etapa ka manifestime të saj klinike. Kur për të filluar trajtimin në kohë ose në një rezistencë të lartë imunitar të organizmit media akute otitis mund të marrë progres dështuese në secilën nga këto faza.

Faza Doperforativnaya Mediat akute otitis mund të marrë disa orë ose zgjat 4-6 ditë. Ajo karakterizohet nga fillimi e papritur e dhimbje të forta në vesh dhe simptoma të rënda të përgjithshme. Dhimbje në vesh të duhur për të rritur me shpejtësi infiltrimin inflamatore të mukozës rreshtim zgavrën tympanic, duke rezultuar në acarim të mbaresa nervore glossopharyngeal dhe nerva trigeminal. Dhimbje në vesh të medias akute otitis është i mprehtë dhe natyra ndonjëherë i padurueshëm dhimbshme, shkakton çrregullime të gjumit dhe humbje të oreksit. Ajo radiating në tempull dhe parietal zonës. Dhimbje në pacientët me median akute otitis shoqëruar nga zhurma në vesh dhe hundës, humbjen e dëgjimit. Këto simptoma janë të lidhura me faktin se për shkak të lëvizshmëri të zvogëluar ndryshimet inflamatore janë në zgavrën tympanic ossicular përgjegjës për zvukoprovedenie.

Manifestimet e përbashkëta të mediave akute otitis janë si ethe deri në 39 ° C, dobësi të përgjithshme, ethe, lodhje dhe të thyera. Gripit, ethe të kuqe të ndezur dhe fruthi akute otitis media shpesh ndodhë me përfshirjen e njëkohshme në procesin inflamator të zhvillimit të veshit të brendshëm dhe humbjen e dëgjimit labirintita nga zvukovospryyatye çrregullime.

Faza Perforatyvnaya Mediat akute otitis ndodh si rezultat i akumulimit në zgavër tympanic qelb shumë nga shpërbërjes daulle. Pas duke filluar nga vrima e parë Muço-qelbëzuese, atëherë qelb dhe nganjëherë gjakderdhje. Ky pacient të qenë me mediat akute otitis përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme, dhimbje veshi subsides, temperaturën e trupit merr. Gjenetikisht zakonisht zgjat jo më shumë se një javë, pasi që lëviz sëmundje në fazën e ardhshme.

Faza riparues Mediat akute otitis karakterizohet me një rënie të mprehtë në ndërprerjen dhe qelbëzim e veshit. Shumica e pacientëve në këtë fazë, dhëmbëza spontan shpuar vrima në daulle e veshit dhe restaurimin e plotë të dëgjimit. Kur shkalla e vrimë se 1 mm shtresa fibroze të membranës tympanic nuk është restauruar. Nëse hapje gungë ende ndodh, vendin vrimë është e hollë dhe atrofik sepse formohet vetëm shtresa epiteliale dhe mukozale pa komponentin fijor. Perforations mëdha të daulle e veshit nuk është i mbyllur në buzë e jashtme membranës shtresa epidermale te perziera me një mukozës së brendshme formimin edge përfundimtar vrima shpuar omozolelostey.

Akute otitis media nuk është gjithmonë ndodh me foto tipike klinike. Në disa raste natyra i parë i zgjatur dhe simptoma të butë, mungesa e këputje spontan të membranës tympanic. Nga ana tjetër, mund të jetë sigurisht shumë i rëndë i mediave akute otitis me simptoma të rënda, një temperaturë prej 40 ° C, dhimbje koke, vjellje dhe marramendje. Vonesa vrimë arsimi i membranës tympanic në raste të tilla të çojë në përhapjen e shpejtë të infeksionit në zgavrën e kafkës me zhvillimin e komplikimeve intrakraniale. Kur pas vrimë e përmirësimit daulle e veshit nuk ndodh, nuk është përforcim i simptomave pas disa përmirësime vërejtur apo të gjatë (mbi një muaj) gjenetikisht, duhet të mendojnë për zhvillimin e mastoidit.

Diagnoza e mediave akute otitis

Diagnoza e akute mjek i mediave otitis të themeluar në bazë të ankesave të pacientit, fillimin papritur, rezultatet dhe otoskop mikrootoskopiy, dëgjimit kërkime. Analizat klinike të gjakut në pacientët me rrjedhën tipik të medias akute otitis duket leukocytosis moderuar dhe e paqartë përshpejtuar ESR. Format e rënda të sëmundjes janë të shoqëruar nga një leukocytosis shënuar me një ndryshim në të majtë, një përshpejtim të rëndësishëm të ESR. Shenjë e pafavorshme, duke treguar zhvillimin e mastoidit është mungesa e eozinofileve.

Foto Otoskopicheskoy e mediave akute otitis varet nga faza e sëmundjes. Në periudhën fillestare duket radiale daulle e veshit vaskulare injeksion. Pastaj kongjestion bëhet i përhapur në natyrë, nuk është infiltrimi dhe membrana zgjatje drejt kanalit të veshit, ndonjëherë ka një lulëzim të bardha. Në fazën e shpuar në otoskop vrimë dukshme çarë-si apo të rrumbullakët të membranës tympanic, nuk është pulsating drita refleks - puls sinkron ngrirë me pleh organik, të dukshme nëpër vrimë. Në disa raste rënie nëpër vrimë shpuar Mukoza tympanic zgavër, i ngjan indet te granulave. Në fazën riparues e mediave akute otitis me otoskop mund të ndodhë zaroschuvannya vrimë ose organizatë si vula dhe buzë omozolelosti.

Audiometry, audiometry prag akordim pirun dhe studimet tregojnë konduktyvnuyu humbjen e dëgjimit. Këto impedancemetry akustike duke folur për të reduktuara ossicles auditory lëvizshmëri. Kur dyshohet mastoidit dhe kryhen radiografi petrozit kafkë në procesin mastoid, për të përjashtuar komplikimet intracranial e CT dhe MRI të trurit. Zbulimi i sëmundjeve të hundës që mund të shfaqen shkakun e mediave akute otitis, me anë të rhinoscopy, farynhoskopyy, laryngoscopy, përkufizimi i tub Eustachian kryq, X-ray sinuseve paranazale.

Trajtimi i mediave akute otitis

Mediat akute otitis trajtohet në varësi të fazën dhe zakonisht një bazë pacient i jashtëm. Me zhvillimin e komplikacioneve shtrimi është treguar.

Në mënyrë që të lehtësojë dhimbje në fazën doperforativnoy e mediave akute otitis përdorur pika veshit anestezike të përmbajë: otypaks, anauran, etj otynum mënyrë efektive varrosje të nxehtë për 38-39 ° C dhe pastaj Pikla mbyllur kanalin e veshit me pambuk me vazelinë, e cila tërhoqi disa orë. Gjithashtu turundas përdorura ngjyhet zgjidhje alkoolike e acidit borik. Për lehtësimin e ënjtje dhe të përmirësojë funksionin e kullimit e tubit auditory përshkruajnë antihistamines dhe vasoconstrictor hundës pika: nazyvyn, Otryvin, sanoryn, Tyzyn, halazolin.

Trajtimi i përgjithshëm i pacientëve me median akute otitis kryer drogë anti-inflamator:. Nurofen, Diclofenac, etj ibufenom Nëse ethe dhe dhimbje intensive treguar antibiotik. Droga e zgjedhjes është augmentin, amoksicilina, tsefuroksin, Spiramycin. Duke filluar antibiotikëve, është prop nevojshme për 7-10 ditë, si përfundimi i hershëm i antibiotikëve mund të çojë në relapses dhe komplikime, media kronike otitis, formimin e mbështjelljes brenda zgavrën tympanic.

Efekti i mirë në fazën doperforativnoy e mediave akute otitis jep defekt Polittseru tub dëgjim dhe veshit të mesëm Shpëlarje antibiotikë zgjidhje në kombinim me terapi glucocorticosteroid. Zgjatje daulle e veshit terapi thotë se përkundër të gjitha masave terapeutike në zgavrën tympanic është sasi të mëdha të plehut organik. Kjo situatë është e mbushur me komplikime dhe kërkojnë paracentesis e membranës tympanic.

Në fazën e shpuar të mediave akute otitis, së bashku me përdorimin e antihistamines, vasoconstrictor dhe agjentët antibacterial shpenzojnë veshin WC e jashtme dhe transtimpanalnoe administrimin e drogës. Për të reduktuar ënjtje dhe sekretimit të mukusit erespal përdoret për hedh lëng sekrecione të trasha - mukolitike (ACC, sinudret, fluimutsil). Cakto fizioterapinë: UFO, UHF dhe terapi lazer.

Trajtimi në fazën riparues e mediave akute otitis që kanë për qëllim parandalimin e formimit të mbështjelljes, shërim funksional të tub auditory, rritjen e mbrojtjet e trupit. Aplikoni defekt tub auditory, duke e vënë atë nëpërmjet zgavër tympanic enzimet proteolitike daulle e veshit pneumomassage, phonophoresis lidasa, vitamina, bio-stimuluesve të pritjes (apilak, aktovegin).

Parashikimi i mediave akute otitis

Me trajtimin në kohë dhe e duhur, aktivitet i mjaftueshëm i mekanizmave imune të mediave akute otitis mbaron me shërim të plotë dhe 100% shërimin e dëgjimit. Megjithatë, një vizitë vonë për një mjek, imunitet të dobët, ndikimet negative të jashtme dhe sëmundjet e sfondit mund të shkaktojnë rezultate plotësisht të ndryshme të sëmundjes.

Mediat akute otitis mund të shndërrohet në kronike media qelbëzues otitis, i shoqëruar nga humbjen dhe qelbëzim periodik prohressyruyusche dëgjimit. Në disa raste, inflamacion të çojë në mbresë-ngjitës ndryshime të rënda në zgavrën tympanic, lëvizshmëria daulle thyejnë kockat dhe shkakun e mediave ngjitës otitis me racks humbjen e dëgjimit.

Në raste të rënda të mediave akute otitis shoqëruar nga zhvillimi i një numri të komplikimeve labirintita purulent, mastoidit, pezmatim nervi i nervore fytyrës, petrozita, meningjiti, sigmoid sinus trombozë, abscesi i trurit, sepsë, disa prej të cilave mund të jetë fatale.