Cystitis akute


  • Shkaqet e cystitis akute
  • Simptomet e cystitis akute
  • Diagnoza e cystitis akute
  • Trajtimi i cystitis akute
  • Parashikimi dhe parandalimi i cystitis akute

Akute cystitis - një manifestim të përbashkët në Urologji infeksioni traktit urinar që ndodh në fëmijërisë dhe moshës madhore, kryesisht në pacientët femra. Agjentë infektive shpesh bjerë në fshikëz nga ureter (rritëse rrugën) e veshkave dhe ureters (zbritëse përmes) dhe vatrave tjera inflamatore, përmes murit të fshikëzës (kontaktit) nëpërmjet limfatike ose gjak. 

Cystitis akute mund të ndodhë kataral dhe hemorragjike ndryshimet në rreshtim e brendshme të fshikëzës. Në cysts akute kataral Anijet urothelium Patriotike dhe hyperemic, gjakut Dilated mur fshikëz. Rritja e permeabilitetit vaskular vypotivannyu shkaktojë inflamacion në numër të madh të qelizave të kuqe të gjakut dhe zhvillimin e cystitis hemorragjike. Për formën e rëndë të akute cystitis përhapjen tipik të inflamacionit në shtresën submucosal. Cystitis akute mund të jetë primar (pa fshikëz paraprak patologjisë) ose të mesëm; (cysts qafës së mitrës, tryhonit) fokale ose përhapur (total).

Shkaqet e cystitis akute


Për zhvillimin e cystitis akute kërkon praninë e organizmave patogjene në fshikëz dhe praninë e faktorëve të caktuar. Shumica e rasteve të cystitis akute të shkaktuara nga patogjenët gram-negative (80% e rasteve - E. coli dhe Proteus, Klebsiella), gram (enterokoket, staphylococci) dhe shoqatat microbial.

Në rast të faktorëve akute cystitis hemorragjike luajnë një rol predraspolahayuscheho adenoviral, infeksionet herpes, parahrippoznaya që shkaktojnë prishjen e microcirculation dhe innervation të fshikëzës me zhvillimin e inflamacionit të mëtejshëm bakteriale. Në disa raste, cystitis akute shkaktohen nga një kombinim i Chlamydia, mykoplazmat apo infeksion ureaplasma dhe microflora bakteriale. Ka cystitis akute gonorrheal, Trichomonas, etiologji specifik tuberkuloz.

Në një person i traktit urinar të shëndetshme pastruar nga rrjedha e rregullt të urinës, përveç, membrana e brendshme e fshikëzës është shumë rezistent ndaj infeksionit për shkak të zhvillimit të sekretit të veçantë mukopolisaharidnyh. Duke formuar sipërfaqen e fshikëzës hollë shtresë mbrojtëse (glikokaliks), ajo pengon aderimin dhe depërtimin e patogjenëve në mur fshikëz, promovon inactivation dhe eliminimin e urinimit. Në bërjen shtresa mbrojtëse e rregullimit përfshin hormonet estrogjenit dhe progesteronit.

Various ndryshimet mucins shtresë e fshikëzës përfundojë funksionin e saj mbrojtëse kundër të cilit zhvillimi i cystitis akute. Kështu, shkelje e urodynamics me fshikëz neurogjenik ndihmon atë të pastër të mjaftueshme dhe stagnimit të urinës.

Cystitis akute mund të shoqërohet me dëmtime të rreshtim e brendshme të fshikëzës gjatë intervenimeve instrumentale dhe kirurgjikale (fshikëz catheterization, cystoscopy, ureteroskopiy) zvogëlojnë në mbrojtjen lokale imunitar në beriberi, të shpeshta SARS; nga rrezatimi, toksike dhe të substancave kimike.

Vajzat cystitis primar akute zakonisht shkaktohet nga pajtim joadekuate higjienës, dysbiosis vaginë. Djemtë në sfond të patologjisë anatomike dhe funksionale të fshikëzës-uretral segment (stenozë të uretrës, sklerozë qafën e mitrës ose fshikëz diverticulum, phimosis, mosfunksionim neurogjenik) shpesh zhvillojnë cystitis mesme akute.

Po kaq i rëndësishëm në shkaktimin e cystitis akute është stagnimi i gjakut në legen, duke çuar në qarkullim të dobët, në muret e fshikëzës; çrregullime metabolike (crystalluria).

Përqindje relativisht e lartë e rasteve të cystitis akute të grave të lidhura me karakteristikat strukturore të uretrës femërore, çrregullime hormonale, inflamacion të shpeshtë gjenital (vulvitis, vulvovaginitis) për të lehtësuar penetrimin e microflora në lumen të uretrës dhe fshikëzës. Cystitis akute në meshkuj pothuajse gjithmonë ndodh në një ambient të prostatitis, urethritis dhe orhiepididimita. Jeta Active seksi ofron një gjasat më të madhe të infeksionit në fshikëz.

Simptomet e cystitis akute

Për karakteristike akute cystitis është shpesh kërkojnë imponues për të urinoj, MIKTS pjesë e vogël e dhimbje dhe dhimbje në fund, pamja e hematuria terminalit; dhimbje në fshikëz, perineum dhe anusit; ndryshojnë në ngjyrë urinës dhe transparencës (ose me ngjyra me baltë "pantallona të gjera të mishit").

Cysts e forta dhe të shpeshta urinim akute të ndodhë edhe në akumulim të ulët të vëllimit të urinës të shkaktuar nga rritja e excitability e fshikëzës refleks detrusor tkurrje provokimit. Frekuencë MIKTS varet nga ashpërsia e cystitis akute (nganjëherë ato ndodhin çdo 20-30 min).

Implikimet për inflamacion të fshikëzës qafës në cysts akute e shoqëruar me dhimbje të vazhdueshme intensive që i jep perineum, anusit dhe glans penis nė njerėz. Nuk mund të jetë një mbajtje refleks urinare për shkak të dhimbjeve të mprehtë dhe vrull të muskul unazor jashtëm të uretrës dhe muskujt e legenit kat.

Formë Sheechnaya e përfshirjes akute muskul unazor cystitis të fshikëzës mund të shoqërohet me episode të mosmbajtjeje. Me përhapjen e infeksionit në çrregullimet e sipërme e traktit urinar bashkohet në dysuric ethe të ulët të keq dhe gjendja e keqe, që tregon zhvillimin e pielonefrit akut në rritje.

Diagnoza e cystitis akute

Diagnoza e cystitis akute është mjaft e thjeshtë për shkak të simptomave të saj specifike. Submit rezultate akute urinalysis cystitis ndihmë, të cilat janë vërejtur leucocyturia që është erytrotsyturiya neutrophilic karakter, bacteriuria, një numër i madh i qelizave squamous dhe mukusit. Hematuria bruto tregon cystitis rënda hemorragjike dhe i mprehtë është një shenjë e pafavorshme paralajmërues për përsëritje në të ardhmen. Për të identifikuar agjent shkaktar i inflamacionit dhe ndjeshmërinë e tij ndaj kulturës antibiotikët urinë e kryer.

Analiza klinik i gjakut gjatë cysts akute pakomplikuara janë të rrallë kriteret proces ostrovospalitelnyh. Sipas fshikëz SHBA i kryer në sfondin e "mbushjes fiziologjik" e tij është trashje të murit të brendshëm të fshikëzës dhe në disponueshmërinë e saj gojore të mjaftueshme "ehonehativnye" pezullim.

Cystoscopy dhe tsystohrafyyu gjatë cystitis akute nuk është treguar, është e mundur pas uljen e inflamacionit.

Në pacientët me cystitis komplikuar akute është ekzaminim leverdishme më tej për të identifikuar mosfunksionim neurogjenik fshikëzës (provim urodynamic), problemet gjinekologjike në gratë (shpifjeve mikroskopi, të lashtat shkarkojnë studimet STI PCR), sëmundjet e gjëndrës prostatës tek burrat (urethral shpifjeve bakposev, hulumtim sekrecion prostate).

Diagnoza diferenciale e cystitis akute shpenzojnë me pielonefrit akut, apendiksit akute dhe paraproctitis, me hematuria bruto papritur - tumor dhe gurët e fshikëzës.

Trajtimi i cystitis akute

Në cysts akute treguar të qetë (nëse është e nevojshme - pjesa tjetër krevat), të pini shumë lëngje (në ditë - deri në 2, 5 litra) dhe i butë dietë qumësht-perimeve. Kujdesi duhet të merret në një lëvizje të rregullt të zorrëve, të eliminojë jetën seksuale dhe për të shmangur hipotermi.

Heq një pacient me cystitis gjeneral akute dhe trajtime termike lokale (të ngrohtë, ngrohje të thatë në zonën e fshikëzës, bimor i ulur t dush = +37,5 ° C). Futje pikë-pikë fshikëz dhe banjot e nxehtë janë të kundërindikuar në cysts akute.

Terapi mjekësore e cystitis akute është administruar analgjezik, antispasmodic, antihistamines, urosepticheskih dhe antibiotikët. Kur dhimbje sindromi treguar papaverine, jo-spa, baralgin, ibuprofen, DIKLOFENAK, paracetamol (me gojë apo zorrës së trashë). Nitrofurans terapi antimicrobial i cystitis akute bërë në pikëpamje antybiotykohramy, rezultatet e të cilat përdoren, antibiotikët gjerë, spektri (me sekretim urinar me gojë dhe të preferuar).

Në cystitis akute të pakomplikuar në trajtimin e të rriturve kryesisht fluoroquinolones (norfloxacin, ciprofloxacin) ose monuralom. Në trajtimin e cystitis akute të pakomplikuar në fëmijët e urologists përdorur kryesisht bashkëpunimin trimoxazole, Amoxicillin, Cephalosporins (cefuroxime aksetil, cefaclor, tseftybuten) nalydyksovuyu acid. Trajtimi Kursi i cystitis akute nuk është më pak se 7 ditë.

Trajtimi i plotësuar akute cystitis kuvendin Phytotherapy duke përdorur barëra që kanë diuretik, antimicrobial, anti-inflamator dhe rrezitje veprim (bearberry, çaj veshkave letër boronicë, knotweed).

Pas zbutur fazën akute të cystitis fizioterapi caktuar (magnetike, mahnitolazeroterapiya, electrophoresis, UHF, inductothermy etj).

Parashikimi dhe parandalimi i cystitis akute

Prognoza e cysts akute zakonisht të favorshme, në qoftë se forma të komplikuara të sëmundjes mund të marrë një kurs kronike.

Për parandalimin e cystitis urinim akute të rëndësishëm të rregullt dhe të zbrazjes së plotë të fshikëzës, higjienën personale, trajtimin e hershëm të SARS-it dhe infeksioneve gjenitale, për të përmirësuar sistemin imunitar të trupit, duke ruajtur anatomike dhe funksionale urotelyya integritetit dhe detrusor gjatë manipulimeve dhe operacionet urologjike.