Infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes SARS


  • Klasifikimi i SARS-it
  • Simptomet e SARS
  • Komplikimet të SARS
  • Diagnoza e SARS
  • Trajtimi i SARS-it
  • Moti për SARS
  • Parandalimi SARS

SARS janë një grup i sëmundjeve infektive akute të rrugëve të frymëmarrjes, që rrjedhin nga lezione epiteliale e ARN respirator traktit dhe viruse me ADN-permbajtur. Zakonisht shoqërohet nga simptomat e dehjes dhe shpesh kontribuojnë infeksion bakterial shtesë.

SARS është sëmundja më e zakonshme, veçanërisht tek fëmijët. Gjatë periudhave të pikut të incidencës së SARS diagnostikuar në 30% të popullsisë botërore, infeksionet respiratore virale në kohë të lartë për pjesën tjetër të incidencës së sëmundjeve infektive. Shkalla më e lartë është tipike për fëmijët e moshës 3 deri në 14 vjeç. Rising Incidenca vërejtur gjatë sezonit të ftohtë. Prevalenca e infeksionit - kudo.

SARS shkaktuar nga viruset e ndryshme që i përkasin gjinive të ndryshme dhe familjet. Ata janë të bashkuar nga një prirje të theksuar për qelizat epiteliale rreshtim rrugët e frymëmarrjes. SARS mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të viruseve të gripit, parainfluenza, adenoviruses, rinovirusëve, 2 PCB serovar, Reovirus. Në shumicën (me përjashtim të adenoviruses) patogjenëve që i përkasin viruseve me ARN. Pothuajse të gjithë patogjene (përveç ZRA-dhe adenoviruses) paqëndrueshme në mjedisin e vranë shpejt nga tharje, dritë ultravjollcë dezinfektues. Ndonjëherë virus SARS mund të shkaktojnë Coxsackie dhe jehonë.


Burim i SARS-it është një njeri i sëmurë. Rreziku më i madh është i sëmurë në javën e parë të manifestimeve klinike. Viruset transmetohen nga mekanizmi ajrore në shumicën e rasteve, ajrore, në raste të rralla, mund të realizohet ose rrugë ujë e infeksionit.

Sensibilitet natyrshëm i njerëzve të viruseve respiratore është i lartë, veçanërisht në fëmijët.

Imuniteti pas infeksionit është e paqëndrueshme, afatshkurtër dhe typospetsyfycheskyy. Për shkak të shumëllojshmërisë dhe diversitetin e llojeve dhe të mundshme serovaret shumta incidencës patogjen të SARS-it në një individ për sezon. Përafërsisht çdo 2-3 vjet regjistrohen pandeminë e gripit të shoqëruar me lindjen e një tendosje të ri të virusit. SARS nehrippoznye etiologji shpesh provokojnë shpërthime në grupet e fëmijëve.

Ndryshimet patologjike të prekur nga viruset epitelin e sistemit të frymëmarrjes ndihmën reduktuar vetitë e tij mbrojtëse që mund të çojë në infeksion bakterial dhe zhvillimin e komplikimeve.

Klasifikimi i SARS-it

SARS klasifikuar nga ashpërsia: dalluar i butë, i ashpër dhe i moderuar. Përcaktoni peshën e Bluetongue në bazë të ashpërsia e simptomave, reagimin e temperaturës dhe dehje.

Simptomet e SARS

Karakteristika të përgjithshme të SARS: Si një afat të shkurtër (rreth një javë) periudhës së inkubacionit, fillimin akute, ethe, dehje dhe simptomat kataral.

Infeksion adenovirusi

Periudha e inkubacionit për adenovyrusom infeksionit mund të shkojnë 2-12 ditë. Ashtu si çdo infeksion respirator fillon akute, me rritjen e temperaturës, të ftohtë dhe kollë. Ethet mund të ruhen deri në 6 ditë, nganjëherë ndodh në dy qeve. Simptomat e dehjes moderuar. Për adenovirusit shprehjes simptomat karakteristike kataral: rhinorrhea e harlisur, ënjtje e mukozën e hundës, faring, bajame (shpesh të moderuar hyperemic, me shtresë i fibrinës). Kollë lagësht, pështymë lëshuar lëng transparent. Mund të shënohet rritje në dhimbje dhe limfatike nyjet e kokës dhe qafës, në raste të rralla - sindromi lienalnyy. Lartësia e sëmundjes karakterizohet nga simptomat klinike te bronkit, pezmatim i fytit, tracheitis. Një tipar i shpeshtë i infeksionit adenoviral janë kataral, konjuktivit folikulare ose hulled, së pari, natyrisht, bilaterale, kryesisht e qepallë më të ulët. Pas një ose dy ditë mund të bëhet i përflakur sy conjunctiva dytë.

Fëmijët deri në dy vjet mund të përjetojnë simptoma të barkut: diarre, dhimbje barku (limfopatiya mezenterike).

Kursi i një kohë të gjatë, shpesh me onde, për shkak të përhapjes së virusit dhe formimin e qelizave të reja. Ndonjëherë (sidomos në lezionet adenovirusi 1,2 dhe 5 serovaret), i formuar bartës të gjatë (Adenoviruset i ruajtur fshehurazi në amygdala).

Infeksion të rrugëve të frymëmarrjes sincitial

Periudha e inkubacionit zakonisht zgjat 2 deri në 7 ditë për të rriturit dhe fëmijët më të vjetër që karakterizohen nga kursi i butë llojin e rrufë ose bronkit akut. Ata mund të festuar ftohtë, dhimbje kur gëlltitjes (faringjiti). Ethet dhe dehje nuk janë tipike, mund të ketë subfebrile.

Për sëmundjeve në fëmijët e vegjël (sidomos foshnjat) karakterizohet nga një penetrim të rëndë dhe të thellë të virusit (bronchiolitis me një tendencë për pengim). Sëmundjeve fillimin gradual, zakonisht manifestimi i parë i rinitit troç lidhësit shkarkimin, skuqje të fytit dhe Palatine harqe, faringjiti. Temperatura ngrihet ose jo, ose nuk kalon shifrat subfebrile. Shpejt ka një kollë e thatë bezdisshme sipas llojit të tilla si kollës së mirë. Pas kollitjes sulm shënoi ndarjen e trashë, të qartë ose të bardha, mukusit trashë.

Me progresion i infeksionit të sëmundjes depërton në bronke vogla, bronchioles, vëllimi i frymëmarrjes ul gradualisht në rritje dështim të frymëmarrjes. Gulçim është kryesisht espirator (vështirësi në exhaling), frymëmarrje të zhurmshme mund të jetë e përhershme episode apnea. Në ekzaminim tregohet rritjen cianozë, dëgjim zbulon të shumta të vogla-srednepuzyrchatye dhe wheezing.

Sëmundja zakonisht merr rreth 10-12 ditë, nëse i rëndë mund të rrisë kohëzgjatjen, përsëritje.

Infeksion Rhinovirusi

Periudha e inkubacionit është shpesh 2-3 ditë, por mund të ndryshojnë në mes të 1-6 ditëve. Dehje të rënda dhe ethe edhe jo tipike, zakonisht i shoqëruar nga rinitit sëmundjes, obilnymy Sero-mukoza sekrecione nga hunda. Numri i përzgjedhjeve është një masë e ashpërsisë. Ndonjëherë mund të ketë një kollë moderuar thatë, sytë e përlotur, acarim i shekullit. Nga infeksioni komplikacioneve NUK prirur.

Komplikimet të SARS

SARS mund të jetë i ndërlikuar në çdo fazë të sëmundjes. Ndërlikim mund të veshin një natyrë virale dhe u ngrit si rezultat i infeksionit bakterial të anëtarësimit.

Më të SARS pneumoni komplikuar, bronkit, Bronchiolitis. Komplikime të Shpeshta gjithashtu përfshijnë sinusit, sinuzit, sinuzit. Shpesh ka inflamacion i ndihmës dëgjimi (otitis media), meninges (meningjitit, Meningoencefaliti), pezmatim nervi ndryshme (shpesh - pezmatim nervi i nervore fytyrës). Fëmijët janë shpesh në një moshë të re, komplikime shumë të rrezikshme mund të jetë e imët guri rrejshme (stenozë akute laryngeal) që mund të shkaktojë vdekjen nga ngufatja.

Në toksicitetit të lartë (veçanërisht tipik i gripit) është një mundësi e konfiskimeve, simptomat meningeal, aritmisë kardiake, ndonjëherë - miokardit.

Përveç kësaj, ARI në fëmijët e të gjitha moshave mund të jetë i komplikuar nga kolangiti, pancreatitis, infeksione të sistemit urogjenital, pyosepticemia.

Diagnoza e SARS

Diagnoza e SARS-it në bazë të ankesave, të dhënat e sondazhit dhe shqyrtim. Foto klinik (ethe, simptomat kataral) dhe historia epidemiologjike zakonisht është e mjaftueshme për të identifikuar sëmundjen.

Teknikat laboratorike, duke konfirmuar diagnozën është RIF, PCR (antigjenet virale zbuluar në epitelin e mukozën e zgavrën e hundës). Teknikat e hetimit serologjike (ELISA çiftëzohet Sera në periudhën fillestare dhe gjatë convalescence, RSC, HIT) është zakonisht sqaruar diagnozën në retrospektivë.

Me zhvillimin e komplikimeve bakteriale të SARS nevojë pulmonologist këshilla dhe otolaringolog. Supozimet për zhvillimin e pneumonisë është një tregues për radiografi të mushkërive. Ndryshimet në Otolaryngology kërkojnë rhinoscopy, faringjiti, dhe otoskop.

Trajtimi i SARS-it

ARI trajtohen në shtëpi, në pacientët e spitalit janë dërguar vetëm në rastet e komplikimeve të rënda ose të rrezikshme.

Terapitë komplekse varet nga kursi, ashpërsia e simptomave. Regjim shtrati është e rekomanduar për pacientët me ethe deri në normalizimin e temperaturës trupore. Është e këshillueshme për të ndjekur një të plotë, i pasur me proteina dhe vitamina, dietë, të marrë shumë lëngje.

Droga përshkruar kryesisht në varësi të mbizotërimit të qofshin simptoma të tjera, antipiretik (acetaminophen dhe përgatitjet komplekse që përmbajnë atë), expectorants (Bromhexine, ambroksol, mukaltyn etj), antihistamines për desensitization e trupit (suprastin). Aktualisht, ka shumë përgatitjet komplekse, duke përfshirë në substancat e saj të anëtarësimit aktive të gjitha këto grupe, si edhe vitaminë C, e cila rrit mbrojtjen natyrore të trupit.

Administrohet lokalisht me rinitit vasoconstrictor: naftizin, pinosol, hlazolin etj Kur konjuktivit në vaj prekur sy vë: bonafton, florenal.

Terapia me antibiotikë është e përshkruar vetëm në rast se ju keni bashkuar një infeksion bakterial.

Trajtim Etiotropic SARS mund të jetë efektive vetëm në fazat e hershme të sëmundjes. Ajo përfshin futjen e globulin gripit interferon gama dhe drogave sintetike: Remantadin, ozeltamiflyu oxolinic vaj, Virazol.

Me trajtimet terapi fizike SARS banjë mustardë përhapur, masazh hedhje kupash dhe mbytje.

Personat të cilët kanë pasur SARS, vitaminë rekomanduar mirëmbajtjes, adjuvantë bimor, adaptogens.

Moti për SARS

Moti për SARS kryesisht i favorshëm. Përkeqësimi parashikohet në rast të komplikimeve, shpesh më të rënda në zhvillimin dobësimin e trupit në foshnjat, personat e moshuar. Disa komplikime (edemë pulmonare, encefalopati, imët guri i rremë) mund të çojë në vdekje.

Parandalimi SARS

Profilaksia specifik është që të përdorin interferon në zjarr epidemi, vaktsynovanosti përdorur tensionet më të zakonshme të pandemive të gripit gjatë sezonit. Për mbrojtje personale është e dëshirueshme që të përdorin kur kanë të bëjnë me FA SHAT garzë pacientët që mbulojnë hundën dhe gojën.

Individualisht rekomandohet gjithashtu si profilaksi nga infeksionet virale rritet vetitë mbrojtëse të organizmit (të ushqyerit, forcim, dhe përdorimin e vitaminë adaptogens).

Aktualisht, parandalimi i veçantë i SARS-it nuk është se efektive. Prandaj është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për masa të përgjithshme në parandalimin e infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes, sidomos në grupe dhe klinikat e fëmijëve.

Si masave të përgjithshme të parandalimit të dallohen: masash që kanë për qëllim monitorimin e përputhshmërisë me standardet e higjienës, zbulimin e hershëm dhe izolimin e pacientëve, që kufizonin popullsi ngjeshur në kohën e epidemive dhe masave karantinore në qelizat.