Sëmundjet fungale


  • Keratomikozy
  • Molë
  • Lëkurë candidiasis

Sëmundjet fungale - një grup i sëmundjeve të lëkurës, të cilat janë patogjene infeksion filamentozë kërpudhave ndodh nëpërmjet kontaktit me një person të sëmurë ose objektet e mosmarrëveshjeve obsemenennymy; i sëmundjeve kërpudhore është microflora saprofit që janë patogjene duke reduktuar funksionet mbrojtëse.

Keratomikozy

Keratomykozah quajtur sëmundjet fungale në të cilat kërpudha janë të lokalizuara në corneum shtrese dhe nuk ndikojnë në shtojca të lëkurës, keratomikozy zakonisht malokontahiozny. Këto përfshijnë sëmundje të tilla si pityriasis versicolor, erythrasma dhe aktinomikozës.


Versicolor pityriasis ose ngjyrë - një nga sëmundjet më së shpeshti diagnostikuar lëkurës fungale. Manifestohet klinikisht në formën e spoteve rozë dhe kafe e pityriasis lëkurë të lehtë. Lokalizuara në lëkurë të qafës, gjoks, mbrapa dhe shpatullat, të cilat janë reagimet inflamatore të lëkurës ndryshuar vëzhguara. Diagnostikuar në adoleshentët dhe njerëz të moshës mesatare. Rritja djersitja ndihmon këtë infeksion dhe sëmundje fungale të dytë. Lezionet duhet të pjekura formën dhe tendencë për të bashkuar përmes rritjes periferike. Prekur nga kjo sëmundje fungale të lëkurës nuk është në gjendje të kalojë mikroorganizmave të dëmshme ndaj rrezatimit ultravjollcë. Në lëkurën tanned mund të shihet lëkurë shtresa e lartë e dermis në të cilat zhvillon leukoderma mesëm. Zakonisht përsëritje pik bie në pranverë. Versicolor pityriasis diagnostikuar nga manifestimet klinike dhe duke përdorur mostra me jod - në lubrifikimin e plagë, shkallët bëhen ngjyrë më të forta. Për të konfirmuar diagnozën dhe duke përjashtuar sëmundjet tjera fungale scraping bëjnë hulumtime. Kërpudhat ndikon në gojën e fshikëz, dhe pastaj të arrijë një kurë të plotë nuk është e mundur.

Ointments përmbajnë terbinofina dhe yntrakonazolom me përdorimin afatgjatë të shumëngjyrësh eliminojnë simptomat largohen, por kujdes duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​duhet të shmangin veshur rrobat e dikujt tjetër në trajtimin me kujdes të vëzhgojnë higjienë të mirë personale, dhe periudha e shuarje të shijuar bukurinë e antifungal efektin e drogës.

Aktinomikozës - një infeksion kronik fungale të lëkurës, agjenti i saj është kërpudhave shkëlqen janë të shpërndara gjerësisht në natyrë, në bimë të drithërave, kështu që grupi rrezik të merrni njerëzit që punojnë në mullinj në sektorin bujqësor dhe buke. Ndoshta humbja e organeve të brendshme nëse spore kërpudhat Rrezatues hyjnë përmes gojës. Lëkurës dhe sëmundjet fungale infiltruar indeve të prekura, infiltrimi i dendur prirur për përhapjen periferik, edges mund të vërehet kokrrizimin. Diagnoza bazohet në histori, klinik dhe mikroskopi, nëse është e nevojshme, ekzaminimit të sjelljes bakteriologjik.

Terapia aktinomikozës duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​sepse ky lloj i kërpudhat nuk është vetëm sëmundje fungale të lëkurës, por edhe ndikon organet e brendshme. Përkufizimi vijim pas ndjeshmërisë antibiotik, ekspozimit të zonave të prekura, transfuzionin e komponentëve të gjakut dhe, në raste ekstreme, heqje kirurgjikale të indeve. 

Higjienën personale, duke përdorur vetëm kombinezon e tij dhe kapele, dorën dhe larjen e trupit pas kontaktit me kafshët dhe trajtimin e sëmundjeve që imunitet të ulët, parandalimi është vetëm keratomykozov.

Molë

Tinea - një sëmundje kronike fungale të lëkurës me lezione të epidermë, prandaj ka një reagim inflamator të lëkurës. Sëmundja më e zakonshme fungale që grupi - trichophytosis, microspores, favus dhe Këmbë atletike (atlet).

Trihofitii shkaktuar antropofilnym kërpudhat shkakton lezione sipërfaqësore dhe zoofilnoy trichophytosis evident në formë infiltrative-qelbëzuese. Burimi i infeksionit janë njerëz të sëmurë, kafshët dhe objekte spore obsimeneni kërpudhat.

Kjo sëmundje fungale karakterizohet nga zonat e kufizuara të rrumbullakosura plagë në lëkurë e kokës, ka flokët e brishtë dhe lëkurë të vogël. Fëmijët trichophytosis zakonisht shkon në periudhën e pubertetit, të rriturit kanë më shumë gjasa për të zhvilluar format kronike. Në rrezik merrni gra të moshës mesatare. Mangësi vitaminë, çrregullime endokrine gjithashtu të rritur gjasat e sëmundjeve përmes kontaktit me agjentin. Trihofitii ndikon kokës, lëkurë të butë dhe thonjtë.

Microsporia - një sëmundje fungale të lëkurës klinikisht të ngjashme me trihofitii nga pamja e jashtme manifestohet si unaza të zakonshme të flluska, crusts dhe nodules nëse microsporia ndikon kokës, qelizat kanë tendencë për të lëvizur në një lëkurë të butë. Kruhet dhe ndjenjat e tjera subjektive janë të mungon.

Në mikroskopi mund të shihni miceli e kërpudhat, lezionet fungale ndryshime karakteristike të lëkurës dhe të flokëve, por microspores diferencuara nga trihofitii pamundur. Nëse keni nevojë për diferencim të saktë, ne të mbështetet në diagnozën kulturës.

Zakonisht trajtimi i sëmundjeve kërpudhore të dermatofiteve mbajë mjekët apo Dermatologists MIKOLOGJIA në spital. Duke treguar drogë antifungal tilla si Funhoterbin, Ekzyfin, plotësim e përditshme është shqyrtimi i parë negativ mikroskopike, dhe pastaj të shkoni në doza të mirëmbajtjes. Hair detyroi të rruajnë në qendrat e lezioneve dhe zgjidhjen e trajtuar alkoolike të jodit dhe natën bëjnë aplikimet e melhem squfurit-salicilik.

Favus - një sëmundje fungale që prek lëkurës, lëkurë e kokës, thonjtë dhe organet nganjëherë brendshme. Sëmundje ngjitëse fungale që mesatarisht, vuajnë kryesisht fëmijë dhe gra, shpesh shihet infeksion vatër.

Manifestuar klinikisht nga pamja e flokëve rreth skutula, skutula - një tapë të verdhë blyudtseobraznym depresioni, plagë të lëkurës në hyperemic. Përfundimisht skutula bashkohen dhe të formojnë një kore të vetme me një erë të pakëndshme të mykur. Flokët i hedh lëng dhe venitje. Me vazhdoi për sëmundje fungale vërejtur humbjen e flokëve dhe baldness postfavusnoe. Diagnoza bazohet në manifestimet klinike dhe ekzaminimin kulturore.

Në terapi favusa efekt i mirë trajtim është i kurseve antifungals moderne - Nizoral, trebinafina, Irunin, trajtim të paktën një muaj, dozë kap Bazuar nga shkalla e lëndimit. Hair detyroi të rruajnë në plagë, për të zbutur skutula përdorni vaj të parfumuar salicili si aplikimeve për natën. Morning trajtimin e kokës shpenzojnë zgjidhje të jodit.

Sëmundjet fungale ndaluar përhapur. Në rrezik të rënies njerëzit me këmbët e tepruar djersitje, neglizhuar higjienës personale, atletët dhe vizitorët sauna, pishina dhe plazhe publike. Një lëkurë këmbë thatë, sensibilitet për plasaritje, veshur këpucë gome dhe çrregullime endokrine të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve kërpudhore, si të shëndetshme të lëkurës paprekur është më pak e ndjeshme ndaj infeksionit. Kur format e veshur e infeksioneve fungale ka qenë një lëkurë të vogël këmbë, skuqje dhe kruarje në folds interdigital pas kontaktit me ujë mund të rrisë simptomat. Nuk trajtohet, proces i përfshirë me të këmbët hark dhe diagnostikuar formën squamous të sëmundjeve kërpudhore të këmbëve. Lëkurës trashet, ka omozolelosti ndonjëherë kongjestion, pacientët ankohen për kruarje dhe djegie.

Kur dishidroticheskoy formë e sëmundjeve kërpudhore kryesisht harku prekur këmbë e këmbë, ka tensione flluska të mëdha me një film të dendur në terren zbuloi flluska - erozion të pashëruara të dhimbshme, lëkura përreth zonës dëmit është i fryrë dhe hyperemic, dhimbje të theksuar dhe kruajtje. Në kontakt me prerje ujë dhimbje.

Formë Interihinoznaya e sëmundjeve kërpudhore manifestuar matseratsyey, të çara erozirovannymy të varion thellësi, dhimbje dhe kruarje. Në qoftë se ju të ndaluar rubromikoze lëkurës të prekur të thatë me lëkurë mucoid, model të lëkurës të veçantë, lezione të duhej formë të pjekura.

Diagnoza bazohet në simptomat klinike, anketave të pacientëve dhe nëse nevojitet, të kryejë Analiza kulturës për të identifikuar llojin e saktë të kërpudhat.

Trajtimi i sëmundjeve fungale ndaluar varet nga patogjen, zonën e dëmit dhe peshën e këtij procesi. Përdorimi i zgjatur i drogës antifungal në rubromikoze orungalom, Terbizyl marrë kurse të gjata. Trajtim të drogës është kryer ointments antifungal këmbët. Për trajtimin e lëkurës dhe thonjtë antifungal ointments treguara detyrë, të tilla si "Tsinkundan" kremra ftohjes dhe në mungesë të erozionet duke përdorur zgjidhje të jodit dhe fukartsinom. I emëruar Përveç kësaj trajtim lazer e sëmundjeve kërpudhore të këmbëve.

Higjienën personale, larja me të këmbët pas sauna vizitojnë, pishina, plazhe, duke luftuar rritjen e djersitje, veshur çorape pambuku dhe këpucë për sezonin është vetëm parandalimi i sëmundjeve kërpudhore të këmbëve. Që lëkurë të shëndetshme dhe të qartë - një pengesë natyrore për microbial dhe qelizave mikotike.

Lëkurë candidiasis

Candidiasis është një sëmundje fungal i lëkurës, membranat e mukozës dhe të organeve të brendshme. Dëshirore kërpudhat Candida është maja, saprophytes njeri që duke reduktuar funksionet mbrojtëse të trupit fillon të shumohen. Në rrezik janë fëmijët, të moshuarit dhe me imunitetit.

Candida sëmundjet e lëkurës fungale qoshet e gojës shpesh ndodh në njerëzit me pickim të ulët dhe hypersalyvatsyey. Sëmundje fungale të shkaktuara nga kërpudhat Candida mund të zhvillohet vetëm nëse është e kushte të favorshme, është e mërkurë i lagësht dhe i ngrohtë. Klinike Candida Zayed duken të lehta dhe prania matseratsyey heqjen bardhë pllakë në të cilën ju mund të shihni reddened sipërfaqe erozovanyy qetë. Procesi është bilateral në natyrë dhe rrallë shkon përtej folds qoshet e gojës.

Candidiasis lokalizuar folds e lëkurës janë më të zakonshme në njerëz të cilët janë mbipeshë janë të prirur për djersitje dhe fëmijët në kundërshtim me rregullat e higjienës. Zona e prekur është e ndritshme të kuqe dhe ka kufi të qartë, i lagësht, të lartë të mbuluara me lulëzim të bardhë në periferi të shkëputjeje të mundshme të epidermë.

Përjashtimi nga dieta e ushqimit të ëmbël, ëmbëlsira dhe karbohidrateve të thjeshta janë një faktor i rëndësishëm në trajtimin e candidiasis. Pranimi i zgjatur droga antifungal tilla si Diflucan jep një efekt të mirë terapeutik. Topically aplikuar vaj të parfumuar me Nizoral dhe clotrimazole. Përveç kësaj, është e nevojshme për të trajtuar dysbiosis zorrëve, dhe normalizimin e sistemit imunitar.